Praktický, štýlový a spoľahlivý. Samsung Galaxy A54 5G ponúka to najlepšie, čo v jeho cenovej kategórii môžete získať
Áčková séria smartfónov od Samsungu dostala nádych prémiových modelov, a to nielen z hľadiska dizajnu.
Zdieľať
15. 5. 2023;Autor: Roman Škopík, Foto: archív výrobcu
Na Slovensku je áčkový Samsung Galaxy dobre známy, napriek tomu dokáže každý rok posunúť hranice strednej triedy na maximálny komfort. Tohtoročná novinka Galaxy A54 5G je zhotovená z nadštandardných materiálov, no ponúka aj dvojdňovú výdrž batérie a mnoho ďalších užitočných vychytávok.
Čo sa na smartfóne Samsung Galaxy A54 5G vydarilo?
Vidno, že Samsung Galaxy A54 5G zapracoval aj na detailoch, lebo dizajn je skutočne prémiový, od prvých okamžikov testovania ma oslovilo jeho pevné vyhotovenie zo skla a kovu.
No skutočnou pýchou značky Samsung sú displeje a ani novinka Galaxy A54 5G nie je výnimkou. Má vylepšený 6,4-palcový Super AMOLED displej s technológiou Vision booster, vďaka čomu má neuveriteľne živé farby, a tak bolo sledovanie videí, filmov a seriálov pre mňa zážitkom. Okrem jasu 100 nitov je obraz aj výnimočne plynulý, čo pripisujem 120 Hz rýchlosti zobrazovania. Pre obľúbenú streamovaciu službu Netflix je to ideálne riešenie. Navyše tento model ponúka aj pokročilú ochranu očí.
Výkonu má dostatok a aj pri testovaní hier fungoval plynulo. Nezaostáva ani operačná pamäť RAM so slušnými 8 GB, takže nehrozia žiadne zaváhania systému.
Čo mohlo byť na smartfóne Samsung Galaxy A54 5G lepšie?
Nedostatkov je málo, mňa by potešili menšie rozmery smartfónu – to však závisí od rozličnej používateľskej skúsenosti. Podľa mňa je na trhu mobilných telefónov len veľmi málo smartfónov v kompaktných rozmeroch s podobným vybavením ako Samsung Galaxy A54 5G a tento model strednej triedy by mi v menších rozmeroch sedel viac.
Čo nás na smartfóne Samsung Galaxy A54 5G príjemne prekvapilo?
Rovnako ako je Samsung stálicou v kvalite prepracovaného displeja a výkonu, nezaostáva ani v pokrokoch vo fotoaparáte. Aj v áčkovej novinke dostal viacero vylepšení: hlavným snímačom s 50 Mpx sa mi podarilo vytvoriť viacero precíznych a ostrých fotiek. Portrétový režim je do detailu prepracovaný a výsledky vás určite očaria, rovnako aj nočné snímky. Samsung Galaxy A54 5G miesto snímača hĺbky ostrosti využíva umelú inteligenciu a výsledky sú výborné.
V dobrých svetelných podmienkach ma prekvapil aj širokouhlý fotoaparát, ktorý má 12 Mpx. Ak preferujete video v pohybe, Samsung Galaxy A54 5G ponúka stabilizáciu, a tak sa nemusíte báť roztrasených videí.
Plusom je nielen 5000 mAh batéria, ktorá pri bežnom používaní vydrží 2 dni, ale aj rýchle 25 W nabíjanie, ktoré stále nie je pri všetkých značkách štandardom.
Hodnotenie O2 Guru na záver: Telefón bez kompromisov v nádhernom vyhotovení
Mňa smartfón Samsung Galaxy A54 5G pri testovaní úplne nadchol a určite ho budem odporúčať aj vo svojom okolí. Samsung opäť vylepšil svoj stredný áčkový rad a priblížil ho k prémiovým modelom. Za dobrú cenu získate kompletne vybavený smartfón, ktorému nechýba žiadna podstatná funkcia ani výkon či kvalitný fotoaparát.
Z praktických riešení Samsungu vás poteší softvérová podpora až na tri roky a bezpečnostné aktualizácie až na štyri roky, čo znamená vyššiu úroveň bezpečnosti. Pokiaľ používate telefón bez aktualizácie, zvyšuje sa riziko úniku dát a vystavujete sa zbytočnému nebezpečenstvu, napríklad ak máte v smartfóne uložené platobné údaje alebo používate aplikáciu poisťovne či banky.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Ako ušetriť na technológiách? 12 tipov, ktoré vám pomôžu znížiť výdavky
Ako rozumne pracovať s rozpočtom na technológie a digitálne služby v časoch rastúcich mesačných výdavkov?
Zdieľať
19. 3. 2023;Autor: Juraj Recký, Foto: Shutterstock
Výrobcovia technológií nás neustále lákajú na najnovšie vychytávky, no väčšina z nás nepotrebuje každý rok meniť svoje aktuálne zariadenia za nové. Aj keď sme si zvykli, že nám spríjemňujú život, a niekedy si takéto pohodlie doprajeme aj za cenu extra výdavkov. V náročnejších časoch ich však škrtáme z rozpočtu ako prvé.
Dnes takmer všetci žijeme časy, keď musíme míňať rozumnejšie. To však ešte nemusí znamenať, že sa svojich obľúbených tech služieb a hračiek musíme úplne vzdať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si udržať rovnováhu medzi pohodlím a zostatkom na účte.
Pokrok nie je taký rýchly
Míňať stovky až tisíce eur na najnovšie hardvérové vychytávky, ktorých výkon výrazne presahuje vaše používateľské zvyklosti a nároky, je často zbytočné. Rok starý model smartfónu je cenovo prijateľnejší a medzigeneračné výkonnostné skoky dnes už nie sú také zásadné a rozdiely sú skôr kozmetické. No ani staršie modely nenakupujte úplne bezhlavo.
Myslite na to, že smartfóny s operačným systémom Android majú prisľúbené priemerne tri veľké aktualizácie operačného systému, ktoré stačia približne na 3 roky a na 5 rokov bezpečnostných záplat.
To znamená, že starý model smartfónu nemusí dovoľovať nové aktualizácie a neaktuálny operačný systém zvyšuje riziko úniku dát.
Je to nebezpečné, ak máte v smartfóne napríklad platobné údaje alebo aplikáciu poisťovne. V neposlednom rade vám nemusia správne či vôbec fungovať aplikácie, ktoré najčastejšie používate.
Počkajte si na zľavu, akciu alebo kupón
Pri kúpe nového zariadenia môžete využiť rôzne zľavové kupóny a akcie. Oplatí sa počkať na pravidelné zľavové sezóny, napríklad na jarný výpredaj.
Na Sóde vás pravidelne informujeme o predobjednávkach a výkupných akciách, ktoré veľmi obľubuje Samsung či Xiaomi. Aktuálne beží akcia na vlajkovú flotilu Samsung Galaxy S23. Vymeniť akýkoľvek starý smartfón za nový a k tomu získať ešte výkupný bonus dokáže ušetriť slušnú sumu z rozpočtu.
Ekologickú výmenu starý za nový telefón ponúka aj samotný operátor O2. Stačí, ak do ktorejkoľvek O2 Predajne prinesiete svoje staré zariadenie, kde ho skontrolujú, ohodnotia a nacenia. V hodnote svojho starého telefónu tak získate poukážku v jeho hodnote s platnosťou 6 mesiacov, ktorú môžete využiť na nákup nového zariadenia v predajni, ale aj cez e-shop.
Repasované smartfóny majú výhodu novej záruky
Zaujímavým riešením šetrenia sú aj repasované zariadenia. Existujú firmy, ktoré odkúpia používané zariadenia, opravia ich a predajú za výhodnú cenu s novou zárukou. Na Slovensku sa táto služba spája najmä s iPhonmi, no repasujú sa aj smartfóny ostatných značiek.
Pri nákupe z druhej ruky cez bazáre buďte opatrní, priveľmi výhodná cena môže naznačovať podvod. Známe sú prípady predaja makiet smartfónov za cenu plnohodnotného zariadenia či predaje kradnutých a nefunkčných zariadení. Neznamená to však, že na online bazároch nemôžete ušetriť. Pri takejto kúpe preferujte osobné stretnutie a zariadenie si vyskúšajte. Opýtajte sa na platnú záruku, ku ktorej si nezabudnite vypýtať pokladničný blok alebo faktúru. Na predávajúceho si pre istotu vždy odložte kontakt.
Prispôsobte svoje nároky reálnemu využitiu
Ušetriť môžete aj správnou kombináciou technických parametrov. Pri výbere veľkostí pamätí nemusíte nutne vyberať tie najväčšie. Pamäť RAM slúži na to, aby smartfón plynulo fungoval, spoľahlivo fotil, rýchlo otváral aplikácie a hry nesekali.
Veľa RAM pamäte, napríklad 12 GB a viac, potrebujú len hráči, tvorcovia video obsahu a úpravy fotografií. Pri bežnom používaní si vystačíte aj so 4 alebo 6 GB pamäte RAM.
Pamäť je drahá, koľko jej naozaj potrebujete?
Väčšina z nás nepotrebuje 1 TB ani 516 GB úložisko. Ak máte predplatené cloudové úložisko, využívajte to. V Google fotkách kliknite na svoju profilovú fotku a vyberte možnosť záloha a synchronizácia. Vyberte požadované nastavenia, nezabudnite vybrať možnosť zálohovania len pri pripojení na wi-fi a fotky sa budú ukladať do cloudu, nie do telefónu.
Luxusný, niekoľko „Ká“ displej s krásne sýtymi farbami, množstvom detailov a hráčskou plynulosťou je obrovským lákadlom. No na zážitok z obrazu potrebujete aj fotky, videá a hry vo vysokej kvalite. Na YouTube a Netflixe asi nepozeráte videá v najvyššom rozlíšení, aby ste všetky predplatené dáta neminuli na jedno video.
Preto sa pri výbere smartfónu nebojte technológie IPS a OLED či AMOLED nechajte na lepšie časy. Pri bežnom používaní smartfónu, ako je scrollovanie po sociálnych sieťach, pozeranie filmov či fotografovanie, spozorujú rozdiely naozaj len tí najnáročnejší.
Schopné slúchadlá môžete mať aj za zlomok ceny
Svet smart vychytávok nie je len o smartfónoch. Ak sa obzeráte po nových bezdrôtových slúchadlách, treba si v prvom rade uvedomiť, ako ich využívate. Skutočne si dokážete užiť tú najvyššiu kvalitu zvuku? Mať prvotriedny zvuk v slúchadlách je určite žiadané, no keď si uvedomíte, že počas chôdze či cestovania vám bude hudobný zážitok vždy rušiť okolitý hluk, zmierite sa aj so strednou kvalitou zvuku.
Najlepšie je preto vybrať bezdrôtové slúchadlá so zameraním na kvalitu hovoru, je to praktickejšie. Keď sa na výber slúchadiel pozriete takouto optikou, ušetríte. AirPody tak bez zaváhania vymeníte napríklad za O2 pods, ktoré z praktického hľadiska spravia skutočne kvalitnú prácu a sú za zlomok ceny. V O2 Predajniach môžete teraz získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadiel za výhodnú cenu 36 €.
Zrušte všetky predplatené služby, ktoré nepoužívate pravidelne
Poďme sa pozrieť aj na predplatené služby. Ak chcete zredukovať náklady na smart vychytávky, musíte sa pozrieť do App Store alebo Google Play a zistiť, za aké apky platíte.
Ak neminiete 15 GB dát mesačne, O2 Paušál vám každý mesiac vráti 5 eur. Chcem zistiť viac
Možno budete prekvapení, pri koľkých ste predplatné zabudli zrušiť, keď sa vám skončila bezplatná skúšobná lehota. Ak máte predplatených aplikácií naozaj veľa, vytrieďte ich podľa toho, ktoré naozaj potrebujete a ktoré používate príležitostne. Ak apku nepoužijete aspoň 3-krát za týždeň, preč s predplatným. Nekompromisne.
Niektoré bezplatné alternatívy už možno máte v telefóne
Po prvotnom upratovaní sa zamyslite aj nad tým, či k predplatenej aplikácii neexistuje bezplatná alternatíva. Najmä aplikácie na organizovanie úloh sú skutočne zbytočnými žrútmi peňazí.
Ich platené verzie majú zväčša výhodu, že ich môžete použiť aj pre firmu s desiatkami až stovkami zamestnancov. Teda obsahujú množstvo funkcií, ktoré na úrovni osobného používania nemáte šancu využiť. Navyše natívne poznámkové aplikácie smartfónov či notebookov majú dnes množstvo funkcií, vďaka ktorým platené aplikácie plnohodnotne zastúpia. Ak chcete dobrú aplikáciu tretej strany zadarmo, skúste napríklad MinimaList alebo Google Tasks.
Aj úložný priestor môže byť zadarmo
Každý správny technologický nadšenec má potrebu aspoň 1 TB virtuálneho priestoru. A reálne ho využíva na pár percent, teda zbytočne ho prepláca.
Existujú aplikácie, ktoré vám úložný priestor poskytnú zadarmo:
Google vám ponúka 15 GB úložného priestoru zadarmo pomocou aplikácie Disk,
DropBox vám bezplatne umožňuje uložiť alebo zálohovať od 2 do 18 GB,
podobná aplikácia Box ponúka bezplatných 10 GB a
Microsoft OneDrive môžete využiť na ukladanie dát až do veľkosti 5 GB.
Pri streamovacích službách si vypočítajte ročný výdavok
Budú to ťažké rozhodnutia, no ak chcete ušetriť, budete musieť niektoré predplatné streamovacích a herných služieb zrušiť. Nepozerajte na cenu predplatného len z pohľadu mesiaca, ale celého roku. Ak si uvedomíte, koľko na takéto služby ročne miniete, oveľa ľahšie sa vám bude opúšťať streamovacia služba, ktorú si užívate len pri špeciálnych príležitostiach.
Dobrou správou je, že O2 Paušály ponúkajú priamo v cene paušálu rovno aj predplatné na Netflix, HBO Max, Voyo alebo TIDAL a mnoho ďalších aplikácií, a tak ich zo zoznamu streamovacích služieb nemusíte vyškrtnúť.
Hľadajte výhodné balíčky a možnosti vrátenia časti nákupu
Všímajte si aj aplikácie a služby ako Tipli, Plná Peňaženka alebo Refundo, ktoré ponúkajú vrátenie časti peňazí pri nákupe. Najmä pri pravidelných nákupoch môžete získať späť zaujímavú sumu alebo si našetriť na zľavu.
Bezstarostný O2 Paušál takúto cashback možnosť ponúka – ak neminiete predplatených 15 GB, operátor vám vráti 5 € a prekročiť 15 GB dát za jeden mesiac je pri bežnej spotrebe dát takmer nemožné.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá
„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.
Zdieľať
30. 4. 2021;Autorka: Petra Nagyová, Foto: Katarína Baranyai
Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?
Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.
Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.
Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.
Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?
Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.
S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.
Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?
Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.
Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.
Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.
Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.
Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch?
Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.
Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.
Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?
Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.
Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?
Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.
U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.
Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.
Koľko času by mali deti tráviť pohybom?
Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.
Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.
Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?
Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.
Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.
Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.
Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?
Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.
Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.
Denis Freudenfeld
Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.