Smartfóny, ktoré kraľujú plynulosti: tieto zariadenia sa postarajú o vizuálny zážitok aj pri graficky náročných hrách

Aby ste si hry či filmy užili aj na cestách a výletoch, výber smartfónov s rýchlym displejom sme doplnili aj o kvalitný zvuk.

Ikonické scény z filmov a zo seriálov či napínavá akcia v Call of Duty nebudú v týchto smartfónoch sekať ani na kúpalisku, ani na letisku či pláži. Nezabudli sme ani na smart slúchadlá, lebo bez nich by letná výbava nebola kompletná.

Pekné zábery s týmito smartfónmi urobíte ľahko. S tipmi od fotografov budete mať jednoduchú aj úpravu fotiek

Displej s rýchlosťou 120 Hz a viac sa vo svete smartfónov stal akýmsi štandardom. Takmer dokonale plynulý obraz aj v prípade náročných scén v hrách či filmov plných efektov je dnes už nutnosť. 

Nie sú to však len hry a filmy, pre ktoré musia displeje súčasných smartfónov zobrazovať úctyhodný počet obrázkov za sekundu. Aj samotné používateľské prostredie sa vyvíja a my používatelia sme čoraz náročnejší na krásnu grafiku plnú detailov.

Plynulosť je teda akýmsi heslom, ktoré vo svete smartfónov dominuje už roky, no v súčasnosti naberá trošku iný význam – plynulý by mal byť aj celkový „pohyb“ v smartfóne, ale napríklad aj ovládanie zvuku. Vybrali sme preto 4 smartfóny a jedny slúchadlá, ktoré vašu túžbu po „chytrej“ plynulosti dokonale uspokoja.    

HONOR 90 5G

Štýlový HONOR 90 5G je vybavený zaobleným 6,7-palcovým 120 Hz AMOLED displejom, ktorý sa pri používaní stará o hladký a plynulý zážitok. Vďaka maximálnej svietivosti 1 600 nitov si obsah užijete aj v náročných svetelných podmienkach – aj na priamom slnku. Nemusíte sa obávať ani o zdravie svojich očí – HONOR 90 5G má zabudovanú pokročilú ochranu očí, ktorá do maximálnej možnej miery eliminuje blikanie obrazu, aby to vaše oči neunavilo.

S výkonným čipom Snapdragon 7 Gen 1 a 12 GB operačnou pamäťou RAM budete mať dostatok výkonu na bežné používanie aj náročné úlohy. O plynulosť HONORU 90 5G sa stará aj operačný systém Android 13 s nadstavbou MagicOS 7.1.

Najzaujímavejšou špecifikáciou je 200 Mpx fotoaparát, ktorý vám pomôže s perfektnými a vždy ostrými fotografiami. Vďaka 12 Mpx širokouhlému fotoaparátu spravíte široký záber, ale aj makro snímky. Predná 50 Mpx kamera je ideálna pre selfie nadšencov a umožňuje aj nahrávanie 4K videí.

HONOR 90 5G je vybavený 5 000 mAh batériou s rýchlym 66 W nabíjaním, čo bez problémov vystačí na celý deň používania. Pri priebežnom nabíjaní stačí vždy pár minút a na neistotu z nedostatočne nabitej batérie môžete raz a navždy zabudnúť. Nechýba integrovaná čítačka odtlačkov prstov a rôzne možnosti konektivity vrátane NFC, pomocou ktorého napríklad smartfónom zaplatíte.

Xiaomi 13 Lite 5G

Nový Xiaomi sa vyznačuje štíhlou a ľahkou konštrukciou, pekným dizajnom, dostatočným výkonom aj kvalitným fotoaparátom. Xiaomi 13 Lite 5G je vybavený 6,55-palcovým AMOLED displejom s Full HD+ rozlíšením a vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Obraz je tak krásne sýty, plný detailov a bezchybne plynulý.  

Plynulosť stráži aj čip Snapdragon 7 Gen 1 a 8 GB operačná pamäť RAM. S dostupnou pamäťou 256 GB budete mať dostatok miesta na ukladanie fotografií a videí. Tie vytvoríte vďaka 50 Mpx hlavnému fotoaparátu, ako aj pomocou 8 Mpx širokouhlého aj 2 Mpx makro objektívu.

Selfie kamera má 32 Mpx a podporu 8 Mpx senzora hĺbky ostrosti, ktorý pomáha s vytvorením dôveryhodného rozmazaného pozadia pre ešte krajšie svojky.

Batéria s kapacitou 4 500 mAh v kombinácii s rýchlym 67 W nabíjaním a úsporným režimom pri posledných 20 % batérie vám pomôžu zabudnúť na „stres“ z vybitej baterky. Rýchle nabíjanie je možné vďaka USB-C, ktoré tiež pomôže s rýchlym prenosom dát či pripojením slúchadiel. Vo výbave tohto smartfónu nechýba infračervený port, ktorý vám umožní používať smartfón ako diaľkové ovládanie pre mnohé zariadenia.

OPPO A98 5G

Smartfón OPPO A98 5G zaujme nielen štýlovým dizajnom s farebným vyhotovením a matnou zadnou stenou, ale aj svojím „vnútrom“. Jeho 6,72-palcový displej s Full HD+ rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou ponúkne plynulý zážitok pri prehliadaní obsahu aj hraní hier. Pri sledovaní videí si užijete jemné a ostré detaily a vďaka vysokej obnovovacej rýchlosti bude pohyb prirodzený a bez trhania.

O plynulý chod smartfónu sa zasa postará čip Snapdragon 695 spolu s 8 GB operačnou pamäťou RAM. Interná pamäť je dostatočná aj na rozsiahlejšie albumy fotografií, s ktorými vám pomôže 64 Mpx fotoaparát.

Vysoké číslo pixelov objektívu vám umožní zachytiť skutočne prekvapivé detaily. Fotovýbava ďalej pokračuje 2 Mpx makro objektívom, 2 Mpx pomocným senzorom a 32 Mpx selfie kamerou.

Vo výbave OPPO A98 5G nechýba ani veľká 5 000 mAh batéria a superrýchle 67 W SUPERVOOC nabíjanie. Zvuk vám spríjemnia stereoreproduktory aj 3,5 mm jack, ktorý umožní pripojenie klasických slúchadiel bez potreby adaptéra. Nechýba NFC čip, USB-C na lepšiu konektivitu či možnosť používať dve SIM karty.

Pohodlie so smartfónom je jedna vec, no novú úroveň komfortu objavíte až pri používaní tabletu

Motorola Razr 40 Ultra

Synonymum komfortu alebo aj vylepšená verzia populárnej véčkovej konštrukcie so skladacím displejom, to je Motorola Razr 40 Ultra. Tento model sa vyznačuje veľkou ohybnou vnútornou 6,9-palcovou obrazovkou a externým 3,6-palcovým P-OLED FHD+ 144 Hz displejom. 

Vnútorný ohybný displej má prívlastok P-OLED FHD+ a až neuveriteľnú rýchlosť zobrazovania obrázkov 165 Hz. Takúto špecifikáciu jej môžu závidieť aj viaceré smartfóny z kategórie vlajkových lodí – o to viac, že nemá len jeden displej a ten druhý je navyše ohybný. 

Nadupané displeje si, prirodzene, zaslúžia aj adekvátnu podporu celkového výkonu, o ktorý sa stará čip Snapdragon 8+ Gen 1 spolu s podporou 8 GB operačnej pamäte RAM a dostatočne štedrý 256 GB úložný priestor. Fotoaparát má 12 Mpx a je vybavený optickou stabilizáciou obrazu, vďaka čomu dokážete zachytiť ostré fotografie aj pri pohybe, no nechýba mu ani možnosť zaznamenať 8K video.

Kapacita batérie je na úrovni 3 800 mAh a môžete ju nabíjať aj bezdrôtovo. Ak si zaobstaráte bezdrôtovú nabíjaciu podložku, môžete si navodiť dojem, že smartfón vlastne ani nenabíjate, a tak jednoducho vykompenzujete veľkosť batérie. Motorole Razr 40 Ultra nechýbajú ani stereoreproduktory Dolby Atmos, možnosť aktivovať eSIM a náš obľúbený NFC čip. 

Samsung Galaxy Buds2

Samsung Galaxy Buds2 sú plnohodnotnou súčasťou ekosystému Samsung, preto najlepšie spolupracujú so smartfónmi značky Samsung. Môžete ich však použiť aj s akýmkoľvek iným zdrojom. Výhoda používania so Samsung zariadeniami je v rýchlejšom párovaní, ostatné funkcie si užijete rovnako.

Samsung fazuľky vám budú v ušiach perfektne držať vďaka Earbut fit testu, ktorý vám pomôže vybrať správnu veľkosť štupľov. Nájdete ho v aplikácii Samsung Wearable. Samsung Galaxy Buds2 nechýba ani funkcia Autoswitch, ktorá automaticky prepína medzi rôznymi zariadeniami, či už ide o mobilný telefón, notebook, hodinky, alebo televízor.

Slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 ponúkajú zvuk s dunivými basami a príjemne čistými výškami vďaka dynamickým dvojpásmovým membránam. Od okolia vás odpúta technológia ANC, teda funkcia na potláčanie ruchu, ktorá má 3 režimy prepustenia zvuku a dá sa aj úplne vypnúť.

Kapacita batérie v slúchadle je 61 mAh, v puzdre 472 mAh, takže na jedno nabitie môžete počúvať približne 5 hodín so zapnutým ANC, spolu s puzdrom asi 20 hodín. Slúchadlám Samsung Galaxy Buds2 nechýba bezdrôtové nabíjanie Qi.


Objavte so smartfónmi z našej ponuky nielen plynulosť a veľký komfort, ale aj rýchlosť 5G siete, ktorá vám rovnako ako smartfón uľahčí život.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Najlepšie aplikácie na úpravu fotiek aj videí. Čo majú v telefónoch profesionálni fotografi a fotografky?

Opýtali sme sa talentovaných ľudí zo sveta fotografie, aké apky radi používajú na úpravu fotiek v smartfóne.

Aplikácií na úpravu fotiek je na trhu veľmi veľa, no najčastejšie aj tak hľadáme základné, ale spoľahlivé funkcie – orezanie, jas či pekné filtre. Aby sme sa v presýtenom výbere nestratili, spýtali sme sa tých najpovolanejších – fotografov a fotografiek, aké apky im pomáhajú pri fotení telefónom najčastejšie.

Ak si chcete uľahčiť aj cestovanie, inšpirujte sa tipmi na aplikácie od chalanov z Travelistanu

Výber aplikácií od Tomáša Thurza, Magdalény Tomalovej, Jakuba Kovalíka, Diany Čermákovej a Tiny Szabo nie je len pre profíkov – ide o používateľsky príjemné apky, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Jakub Kovalík

Jakub dokáže autenticky zachytiť vzácne momenty z eventov a fotkami prezrádza aj veci zo zákulisia, okrem iného aj zo známych televíznych spotov. V portfóliu má aj produktové fotky, portréty či rôzne scenérie. Ak chceš vidieť Jakubovu tvorbu, pozri si jeho profil na Instagrame.

Darkroom

Aplikácia Darkroom sa na svojich webstránkach hrdí tvrdením, že ide o najjednoduchší a najvýkonnejší nástroj na úpravu fotografií a videí. Aj keď každému sedí niečo iné, aj Jakub priznáva, že aplikácia má dobrú výbavu na základné úpravy fotografie a zároveň má základné farebné presety. On ju však používa z iného dôvodu: „Využívam ju najmä na vytváranie rámikov na instagramové príbehy. Rámiky môžu mať rôzne farby, pomery strán a podobne, vysvetľuje.

Aplikácia Darkroom je zatiaľ dostupná len v App Store

RNI Films

Staré dobré časy je fráza, ktorú počuť naprieč všetkými odvetviami, a inak to nie je ani vo fotografii. V posledných rokoch sa vraciame k analógovým fotkám, ak však chcete tento efekt iba napodobniť, pomôže vám Jakubova obľúbená aplikácia.

„RNI films ponúka rôzne filtre, ktoré simulujú farby analógových filmov, je rýchla, intuitívna a výsledok je super pre fotky z mobilu, ale aj z digitálneho fotoaparátu,“ hovorí Jakub.

RNI Films nájdete len v App Store.

Výber Jakubovej tvorby si môžete pozrieť v našej minigalérii:

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom je často skloňovaný softvér medzi fotografmi a fotografkami. Mnohých na ňom láka dostupnosť či intuitívnosť, ktorú si pochvaľuje aj Jakub: „Lightroom je asi najkomplexnejšia apka na úpravu fotografií, skvelou výhodou je cloudové úložisko a možnosť synchronizácie projektov s verziou pre počítače. Celý workflow je vďaka tomu plynulý a môžete skákať medzi rôznymi zariadeniami,“ vysvetľuje fotograf.

Adobe Lightroom je dostupné pre iPhony aj pre Androidy.

Snapseed

Bezplatná aplikácia od Googlu ponúka 29 nástrojov a filtrov, od klasického orezávania fotiek až po rôzne prednastavené úpravy fotiek a vkladanie textov do obrázkov. „Snapseed používam najmä pri dopĺňaní textu do fotografie a zároveň v tejto apke môžem celkom efektívne rozšíriť či doplniť fotografie, ak potrebujem zmeniť pomer strán. Rovnako môžem odstraňovať nežiaduce objekty na fotke a podobne,“ hovorí Jakub.

Aplikácia je dostupná na App Store aj Google Play.

Diana Hlatká Čermáková

Fotografka Diana precestovala viac ako 50 krajín a zážitky z ciest často zachytáva cez svoje fotky. V profesionálnej tvorbe sa venuje najmä ľuďom, rodinám či párom. Najradšej má „nedokonalé chvíle“, keď zachytí skutočnú emóciu bez neprirodzeného pózovania. Viac o fotografke a jej tvorbe nájdete na jej webstránke alebo Instagrame.

CameraConnect

„Aj napriek kvalitnému fotoaparátu v mobile stále preferujem fotenie  Canonom R6. Prvou aplikáciou, ktorú používam, je teda jednoznačne CameraConnect, vďaka ktorej dostanem fotky z fotoaparátu do mobilu alebo tabletu,“ vysvetľuje svoju voľbu. Okrem premiestnenia fotiek ponúka aplikácia aj ďalšie možnosti – ak máte foťák napojený na wi-fi, môžete snímať na diaľku, pričom náhľad z fotoaparátu sa zobrazí na smartfóne.

CameraConnect nájdete v Google Play aj v App Store

Kúsok z Dianinej tvorby si môžete pozrieť tu:

Lightroom

Aplikáciu Lightroom má vo výbave aj fotografka Diana Čermáková. Podľa svojich slov tam nájde „všetko, čo potrebuje“. Jednou z kľúčových výhod je, že ide o aplikáciu, ktorá poslúži profesionálom a profesionálkam, no jej bezplatná verzia postačí aj laikom. K benefitom treba dodať aj to, že apka drží „všetko pod jednou strechou“ – v Lightroome si totiž môžete upravovať aj videá.

SCRL

Poslednou z Dianinho výberu je aplikácia, s ktorou si môžete jednoducho štýlovo nadizajnovať instragramové stories či karuselové príspevky do feedu. Svoje série fotiek si pekne zjednotíte a so šablónami im dodáte šmrnc. „Ak chcem dať fotky zo svojej tvorby na Instagram, tak si storky a posty pripravujem v SCRL. Najviac mi vyhovujú ich šablóny, ale mám rada aj možnosť vyskladať si vlastné vizuály,“ hovorí fotografka.

Aplikácia SCRL je dostupná len v App Store. Ak používate Android, vhodnou alternatívou môžu byť aplikácie Storyart či Unfold.

Tina Szabo

Tina sa venuje portrétnym, rodinným a svadobným fotkám, pretože ich považuje za najdôležitejšie – zachytávajú totiž významné momenty v ľudskom živote. Na svojom Instagrame ukazuje talentovaná fotografka aj snímky zo svojich cestovateľských objavov.

VSCO

VSCO nie je pojmom iba v brandži fotografov a fotografiek, túto aplikáciu si obľúbili aj bežní používatelia. Jednou z populárnych vlastností tejto apky je uloženie úprav a jednoduché použitie rovnakej úpravy na iné obrázky. Vďaka tejto funkcii môžu vaše instagramové príspevky vyzerať ucelenejšie – budú mať jednotné farby. „Ak fotím mobilom, táto apka spĺňa všetko, čo potrebujem na rýchle a jednoduché editovanie fotiek a videí,“ hovorí Tina.

VSCO si môžete stiahnuť pre iPhone aj Android.

Aj výber Tininej tvorby si môžete pozrieť v našej malej galérii:

InShot

Niektorých fotografov a fotografky zaveje aj do sveta videí – Tina používa pri upravovaní videa aplikáciu InShot, v ktorej sa dá klip strihať, ale môžete sa pohrať aj s rýchlosťou videa či efektmi. Vďaka funkciám na pridanie textu, hudby a animovaných nálepiek tu nájdete všetko potrebné, ak chcete upravovať videá na sociálne siete. „Najviac sa mi na nej páčia dostupné efekty a to, že sa používa veľmi jednoducho až intuitívne,“ dodáva fotografka.

Aplikácia je v App Store aj v Google Play.

Tomáš Thurzo

Tomáš je slovenský fotograf a videograf, ktorý 4 roky pôsobil v Amsterdame a momentálne fotí najmä v Bratislave a v Prahe. Venuje sa módnej fotografii a jeho veľkou vášňou je aj analóg. Vo svojej tvorbe často pracuje s rôznymi druhmi svietenia, ktoré prináša do fotky emóciu. Časť jeho tvorby nájdete napríklad na Instagrame.

Lightroom

Do tretice všetko dobré: Lightroom si pochvaľuje aj Tomáš, ide o jeho najobľúbenejšiu aplikáciu na úpravu fotiek. Najväčšie plus vidí v širokej škále nástrojov a funkcií na úpravu, ktoré mu vždy umožnia vylepšiť fotky odfotené mobilom:

„Lightroom poskytuje ovládacie prvky na úpravu expozície, vyváženia farieb, kontrastu, ostrosti a mnohých ďalších aspektov fotografie.

Kombinácia týchto výkonných nástrojov robí z aplikácie obľúbenú voľbu pre všetkých fotografov, ktorí chcú svoje snímky efektívne a kreatívne vylepšiť,“ hovorí Tomáš.

Kúsok z Tomášovej tvorby si môžete pozrieť v našej malej galérii:

CapCut

Ak chcete mať nielen pekné fotky, ale aj efektné videá na sociálnych sieťach, Tomáš má super tip: „CapCut je populárna aplikácia na úpravu videa, ktorá ponúka množstvo funkcií, napríklad orezávanie, rozdeľovanie, spájanie videa. Často využívam úpravu rýchlosti videa, pridávanie filtrov, prechodov a efektov. Všetky tieto nástroje mi umožňujú kreatívne vylepšovať moje videá a upravovať ich podľa mojich predstáv,“ vysvetľuje fotograf.

Aplikácia CapCut je dostupná na Google Play aj App Store.

Instagram

Prekvapení? Instagram by ste možno vo výbere obľúbených aplikácií fotografa Tomáša Thurza netipli, no pri svojej práci ho využíva bežne. Nielen keď zdieľa svoju prácu, hľadá tam najmä inšpiráciu. „Mnoho používateľov na Instagrame vytvára a zdieľa moodboardy, ktoré predstavujú konkrétnu tému, štýl alebo estetiku. Nachádzam v tom inšpiráciu,“ dodáva fotograf.

Ak Instagram ešte nemáte, môžete si ho stiahnúť na iPhone aj Android.

Magdaléna Tomalová

Možno o tom ani neviete, ale s fotkami od Magdy sa stretávate často – je totiž dvornou fotografkou magazínu Sóda a jej snímky sprevádzajú naše rozhovory. Okrem portrétov má skúsenosti aj s fotkami eventov či svadieb. Jej veľmi ľudskú tvorbu s príbehom môžete sledovať na Instagrame.

Camrote

Magdaléna hneď v úvode menovania aplikácií prizná, že foteniu na telefón veľmi neholduje, aj preto sa vo výbere sústreďuje najmä na apky, ktoré slúžia na prenos fotiek: „Ak chcem niekomu rýchlo poslať fotky z produkcie, teda z fotenia k článkom, a fotím na Sony Alpha, tak využívam aplikáciu Camrote,“ vysvetľuje fotografka.

Aplikácia je určená pre foťáky značky Sony, zaujímavosťou je, že sa cez Camrote celosvetovo premlelo už viac než 9 miliónov fotiek. Je dostupná len v App Store.

Cam Remote

Táto aplikácia taktiež patrí do kategórie apiek, ktoré pomôžu s virtuálnym premiestňovaním snímok. „Na import fotiek z Fujifilmu, ktorý používam ako svoj druhý ‚špacírsky‘ fotoaparát, používam Cam Remote.

Je to rýchla aplikácia bez zbytočností. Stačí si raz spárovať fotoaparát so smartfónom pomocou wi-fi a je to vybavené. Potom si už môžem rovno vo fotoaparáte voliť fotky, ktoré si chcem preposlať. Aplikácia funguje aj ako liveview displej a tiež ako samospúšť, no niektoré funkcie nevyužívam,“ hovorí fotografka.

Cam Remote je v Google Play aj v App Store.

Aj výber Magdinej tvorby si môžete pozrieť v našej minigalérii:

Snapseed

Túto aplikáciu na úpravu fotiek sme už vo výbere spomínali, v top trojici ju má aj Magdaléna. V tejto apke robí na fotkách len základné zmeny: upraví jas, kontrast a vyrovnáva línie.

„Apka ponúka aj uloženie vykonaných zmien vo forme presetu, ktorý môžem následne aplikovať na ostatné fotky z rovnakej série na udržanie rovnakého vizuálneho tónu,“ dodáva.


S týmito aplikáciami si upravíte fotky či videá ľavou zadnou, no tieto smartfóny vám nafotia pekné zábery (skoro) samy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac