Možno si to ani neuvedomujeme, ale prvé roboty prišli do nášho života s vynájdením kávovaru, automatickej práčky či robotického vysávača. V dnešnom svete však toho zvládnu omnoho viac a môžeme ich nájsť v rôznych oblastiach, od výroby áut až po medicínu. V tomto článku vám ale prinášame desať oblastí, kde by ste robotov možno nečakali.
Účtovníctvo
Robota účtovníka majú v jednej z pobočiek finančnej skupiny Mitsubishi UFJ. Víta klientov a podáva im prvotné poradenstvo. Okrem svojej presnosti v počtoch má aj ďalšiu výhodu. Hovorí 19 jazykmi, čo by zrejme zvládol máloktorý zamestnanec.
Školstvo
Každý má zo školských čias nejakú spomienku na obľúbeného alebo menej obľúbeného učiteľa. O niekoľko rokov sa však ľahko môže stať to, že naše deti alebo vnúčatá budú spomínať na učiteľa – robota. Na jednej z japonských univerzít už totiž vyučuje vzdelávací robot menom Pepper. Je vybavený HD kamerami a 3D senzormi, aby mohol komunikovať so študentmi a ostatnými profesormi, a taktiež dokáže vyjadrovať aj svoje emócie.
Knihovníctvo
Už žiadne hľadanie jednej knihy v kilometroch regálov. Vedci zostrojili robota, ktorý každú nájde za pár sekúnd. Vďaka laserovej technológii zistí, či sú všetky knihy na mieste alebo či niektorá chýba.
Žurnalistika
Aj keď to možno zatiaľ vyzerá ako fikcia z amerických či japonských filmov, skutočnosť je iná. Spoločnosť Narrative Science vynašla systém s názvom Quill, ktorý dokáže transformovať surové dáta do zrozumiteľných viet a článkov. Program úspešne prešiel testom, v ktorom sa nenašli rozdiely medzi článkom vytvoreným daným programom a článkom napísaným človekom.
Bezpečnosť
Americká spoločnosť Knightscope prišla s robotom, ktorý dokonale splní úlohu strážnika. Poradí si so zlodejmi na parkoviskách a v prípade hrozby zavolá políciu. Túto prácu je schopný vykonávať 24 hodín denne a to v akomkoľvek počasí. Okrem stráženia parkovísk sa títo roboti využívajú aj pri strážení nákupných centier v Kalifornii.
Opatrovníctvo
Roboty budú možno čoskoro naplno pomáhať aj starým, chorým či nevládnym ľuďom. Spoločnosť Asus predstavila inteligentného robota, ktorého účelom je plniť úlohu spoločníka a zároveň aj opatrovateľa. Pomôže s domácimi prácami a v prípade potreby privolá aj pomoc. Je vybavený kamerou, reproduktormi a monitorom, prostredníctvom ktorého vyjadruje svoje emócie.
Barmanstvo
Ak si aj vy radi posedíte s priateľmi pri dobrom drinku, čoskoro sa môže stať to, že vám ho spoza baru podávať robot. Talianski konštruktéri zostrojili robotického barmana, ktorý dokáže namiešať zhruba 40 nápojov. Ak ale obľubujete show, ktorú vie spraviť dobrý barman a ku každému nápoju pridať aj nejaký ten príbeh, zázraky nečakajte. Tento robot to zrejme tak skoro nedokáže.
Hotelierstvo
Roboti v úlohe personálu sú realitou v japonskom hoteli s názvom Henn-Na Hotel. V tomto hoteli nájdete výlučne robotický personál, ktorý sa k vám zrejme nebude správať tak vľúdne ako ľudský zamestnanec, ale aspoň sa nemusíte trápiť s výškou prepitného a tým, čo si o vás pomyslia. Tento personál si totiž nemyslí vôbec nič.
Náboženstvo
Veru, v Japonsku je možné asi naozaj všetko. Istý mladý pár, ktorý sa zoznámil práve vďaka robotike, sa rozhodol pre skutočne netradičného kňaza. Svoje „áno“ mladomanželia povedali robotovi, ktorý sa na ich žiadosť zmocnil úlohy kňaza.
Vďaka robotom dokážeme robiť a vyrábať veci, ktoré predtým neboli možné, alebo boli veľmi náročné. Treba však na sebe stále pracovať a zdokonaľovať sa, aby sme s nimi stihli držať krok a tvorili veci s pridanou hodnotou, ktorú roboty zatiaľ nevedia ponúknuť.