10 nečakaných oblastí, v ktorých nás dokážu nahradiť roboty

Sú stále múdrejšie a dokážu robiť zložitejšie úkony.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale prvé roboty prišli do nášho života s vynájdením kávovaru, automatickej práčky či robotického vysávača. V dnešnom svete však toho zvládnu omnoho viac a môžeme ich nájsť v rôznych oblastiach, od výroby áut až po medicínu. V tomto článku vám ale prinášame desať oblastí, kde by ste robotov možno nečakali.

Účtovníctvo

Robota účtovníka majú v jednej z pobočiek finančnej skupiny Mitsubishi UFJ. Víta klientov a podáva im prvotné poradenstvo. Okrem svojej presnosti v počtoch má aj ďalšiu výhodu. Hovorí 19  jazykmi, čo by zrejme zvládol máloktorý zamestnanec.

Školstvo

Každý má zo školských čias nejakú spomienku na obľúbeného alebo menej obľúbeného učiteľa. O niekoľko rokov sa však ľahko môže stať to, že naše deti alebo vnúčatá budú spomínať na učiteľa – robota. Na jednej z japonských univerzít už totiž vyučuje vzdelávací robot menom Pepper. Je vybavený HD kamerami a 3D senzormi, aby mohol komunikovať so študentmi a ostatnými profesormi, a taktiež dokáže vyjadrovať aj svoje emócie.

Knihovníctvo

Už žiadne hľadanie jednej knihy v kilometroch regálov. Vedci zostrojili robota, ktorý každú nájde za pár sekúnd. Vďaka laserovej technológii zistí, či sú všetky knihy na mieste alebo či niektorá chýba.

Žurnalistika

Aj keď to možno zatiaľ vyzerá ako fikcia z amerických či japonských filmov, skutočnosť je iná. Spoločnosť Narrative Science vynašla systém s názvom Quill, ktorý dokáže transformovať surové dáta do zrozumiteľných viet a článkov. Program úspešne prešiel testom, v ktorom sa nenašli rozdiely medzi článkom vytvoreným daným programom a článkom napísaným človekom.

Bezpečnosť

Americká spoločnosť Knightscope prišla s robotom, ktorý dokonale splní úlohu strážnika. Poradí si so zlodejmi na parkoviskách a v prípade hrozby zavolá políciu. Túto prácu je schopný vykonávať 24 hodín denne a to v akomkoľvek počasí. Okrem stráženia parkovísk sa títo roboti využívajú aj pri strážení nákupných centier v Kalifornii.

Opatrovníctvo

Roboty budú možno čoskoro naplno pomáhať aj starým, chorým či nevládnym ľuďom. Spoločnosť Asus predstavila inteligentného robota, ktorého účelom je plniť úlohu spoločníka a zároveň aj opatrovateľa. Pomôže s domácimi prácami a v prípade potreby privolá aj pomoc. Je vybavený kamerou, reproduktormi a monitorom, prostredníctvom ktorého vyjadruje svoje emócie.

Barmanstvo

Ak si aj vy radi posedíte s priateľmi pri dobrom drinku, čoskoro sa môže stať to, že vám ho spoza baru podávať robot. Talianski konštruktéri zostrojili robotického barmana, ktorý dokáže namiešať zhruba 40 nápojov. Ak ale obľubujete show, ktorú vie spraviť dobrý barman a ku každému nápoju pridať aj nejaký ten príbeh, zázraky nečakajte. Tento robot to zrejme tak skoro nedokáže.

Hotelierstvo

Roboti v úlohe personálu sú realitou v japonskom hoteli s názvom Henn-Na Hotel. V tomto hoteli nájdete výlučne robotický personál, ktorý sa k vám zrejme nebude správať tak vľúdne ako ľudský zamestnanec, ale aspoň sa nemusíte trápiť s výškou prepitného a tým, čo si o vás pomyslia. Tento personál si totiž nemyslí vôbec nič.

Náboženstvo

Veru, v Japonsku je možné asi naozaj všetko. Istý mladý pár, ktorý sa zoznámil práve vďaka robotike, sa rozhodol pre skutočne netradičného kňaza. Svoje „áno“ mladomanželia povedali robotovi, ktorý sa na ich žiadosť zmocnil úlohy kňaza.

Vďaka robotom dokážeme robiť a vyrábať veci, ktoré predtým neboli možné, alebo boli veľmi náročné. Treba však na sebe stále pracovať a zdokonaľovať sa, aby sme s nimi stihli držať krok a tvorili veci s pridanou hodnotou, ktorú roboty zatiaľ nevedia ponúknuť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac