10 nečakaných oblastí, v ktorých nás dokážu nahradiť roboty

Sú stále múdrejšie a dokážu robiť zložitejšie úkony.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale prvé roboty prišli do nášho života s vynájdením kávovaru, automatickej práčky či robotického vysávača. V dnešnom svete však toho zvládnu omnoho viac a môžeme ich nájsť v rôznych oblastiach, od výroby áut až po medicínu. V tomto článku vám ale prinášame desať oblastí, kde by ste robotov možno nečakali.

Účtovníctvo

Robota účtovníka majú v jednej z pobočiek finančnej skupiny Mitsubishi UFJ. Víta klientov a podáva im prvotné poradenstvo. Okrem svojej presnosti v počtoch má aj ďalšiu výhodu. Hovorí 19  jazykmi, čo by zrejme zvládol máloktorý zamestnanec.

Školstvo

Každý má zo školských čias nejakú spomienku na obľúbeného alebo menej obľúbeného učiteľa. O niekoľko rokov sa však ľahko môže stať to, že naše deti alebo vnúčatá budú spomínať na učiteľa – robota. Na jednej z japonských univerzít už totiž vyučuje vzdelávací robot menom Pepper. Je vybavený HD kamerami a 3D senzormi, aby mohol komunikovať so študentmi a ostatnými profesormi, a taktiež dokáže vyjadrovať aj svoje emócie.

Knihovníctvo

Už žiadne hľadanie jednej knihy v kilometroch regálov. Vedci zostrojili robota, ktorý každú nájde za pár sekúnd. Vďaka laserovej technológii zistí, či sú všetky knihy na mieste alebo či niektorá chýba.

Žurnalistika

Aj keď to možno zatiaľ vyzerá ako fikcia z amerických či japonských filmov, skutočnosť je iná. Spoločnosť Narrative Science vynašla systém s názvom Quill, ktorý dokáže transformovať surové dáta do zrozumiteľných viet a článkov. Program úspešne prešiel testom, v ktorom sa nenašli rozdiely medzi článkom vytvoreným daným programom a článkom napísaným človekom.

Bezpečnosť

Americká spoločnosť Knightscope prišla s robotom, ktorý dokonale splní úlohu strážnika. Poradí si so zlodejmi na parkoviskách a v prípade hrozby zavolá políciu. Túto prácu je schopný vykonávať 24 hodín denne a to v akomkoľvek počasí. Okrem stráženia parkovísk sa títo roboti využívajú aj pri strážení nákupných centier v Kalifornii.

Opatrovníctvo

Roboty budú možno čoskoro naplno pomáhať aj starým, chorým či nevládnym ľuďom. Spoločnosť Asus predstavila inteligentného robota, ktorého účelom je plniť úlohu spoločníka a zároveň aj opatrovateľa. Pomôže s domácimi prácami a v prípade potreby privolá aj pomoc. Je vybavený kamerou, reproduktormi a monitorom, prostredníctvom ktorého vyjadruje svoje emócie.

Barmanstvo

Ak si aj vy radi posedíte s priateľmi pri dobrom drinku, čoskoro sa môže stať to, že vám ho spoza baru podávať robot. Talianski konštruktéri zostrojili robotického barmana, ktorý dokáže namiešať zhruba 40 nápojov. Ak ale obľubujete show, ktorú vie spraviť dobrý barman a ku každému nápoju pridať aj nejaký ten príbeh, zázraky nečakajte. Tento robot to zrejme tak skoro nedokáže.

Hotelierstvo

Roboti v úlohe personálu sú realitou v japonskom hoteli s názvom Henn-Na Hotel. V tomto hoteli nájdete výlučne robotický personál, ktorý sa k vám zrejme nebude správať tak vľúdne ako ľudský zamestnanec, ale aspoň sa nemusíte trápiť s výškou prepitného a tým, čo si o vás pomyslia. Tento personál si totiž nemyslí vôbec nič.

Náboženstvo

Veru, v Japonsku je možné asi naozaj všetko. Istý mladý pár, ktorý sa zoznámil práve vďaka robotike, sa rozhodol pre skutočne netradičného kňaza. Svoje „áno“ mladomanželia povedali robotovi, ktorý sa na ich žiadosť zmocnil úlohy kňaza.

Vďaka robotom dokážeme robiť a vyrábať veci, ktoré predtým neboli možné, alebo boli veľmi náročné. Treba však na sebe stále pracovať a zdokonaľovať sa, aby sme s nimi stihli držať krok a tvorili veci s pridanou hodnotou, ktorú roboty zatiaľ nevedia ponúknuť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové