10 nečakaných oblastí, v ktorých nás dokážu nahradiť roboty

Sú stále múdrejšie a dokážu robiť zložitejšie úkony.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale prvé roboty prišli do nášho života s vynájdením kávovaru, automatickej práčky či robotického vysávača. V dnešnom svete však toho zvládnu omnoho viac a môžeme ich nájsť v rôznych oblastiach, od výroby áut až po medicínu. V tomto článku vám ale prinášame desať oblastí, kde by ste robotov možno nečakali.

Účtovníctvo

Robota účtovníka majú v jednej z pobočiek finančnej skupiny Mitsubishi UFJ. Víta klientov a podáva im prvotné poradenstvo. Okrem svojej presnosti v počtoch má aj ďalšiu výhodu. Hovorí 19  jazykmi, čo by zrejme zvládol máloktorý zamestnanec.

Školstvo

Každý má zo školských čias nejakú spomienku na obľúbeného alebo menej obľúbeného učiteľa. O niekoľko rokov sa však ľahko môže stať to, že naše deti alebo vnúčatá budú spomínať na učiteľa – robota. Na jednej z japonských univerzít už totiž vyučuje vzdelávací robot menom Pepper. Je vybavený HD kamerami a 3D senzormi, aby mohol komunikovať so študentmi a ostatnými profesormi, a taktiež dokáže vyjadrovať aj svoje emócie.

Knihovníctvo

Už žiadne hľadanie jednej knihy v kilometroch regálov. Vedci zostrojili robota, ktorý každú nájde za pár sekúnd. Vďaka laserovej technológii zistí, či sú všetky knihy na mieste alebo či niektorá chýba.

Žurnalistika

Aj keď to možno zatiaľ vyzerá ako fikcia z amerických či japonských filmov, skutočnosť je iná. Spoločnosť Narrative Science vynašla systém s názvom Quill, ktorý dokáže transformovať surové dáta do zrozumiteľných viet a článkov. Program úspešne prešiel testom, v ktorom sa nenašli rozdiely medzi článkom vytvoreným daným programom a článkom napísaným človekom.

Bezpečnosť

Americká spoločnosť Knightscope prišla s robotom, ktorý dokonale splní úlohu strážnika. Poradí si so zlodejmi na parkoviskách a v prípade hrozby zavolá políciu. Túto prácu je schopný vykonávať 24 hodín denne a to v akomkoľvek počasí. Okrem stráženia parkovísk sa títo roboti využívajú aj pri strážení nákupných centier v Kalifornii.

Opatrovníctvo

Roboty budú možno čoskoro naplno pomáhať aj starým, chorým či nevládnym ľuďom. Spoločnosť Asus predstavila inteligentného robota, ktorého účelom je plniť úlohu spoločníka a zároveň aj opatrovateľa. Pomôže s domácimi prácami a v prípade potreby privolá aj pomoc. Je vybavený kamerou, reproduktormi a monitorom, prostredníctvom ktorého vyjadruje svoje emócie.

Barmanstvo

Ak si aj vy radi posedíte s priateľmi pri dobrom drinku, čoskoro sa môže stať to, že vám ho spoza baru podávať robot. Talianski konštruktéri zostrojili robotického barmana, ktorý dokáže namiešať zhruba 40 nápojov. Ak ale obľubujete show, ktorú vie spraviť dobrý barman a ku každému nápoju pridať aj nejaký ten príbeh, zázraky nečakajte. Tento robot to zrejme tak skoro nedokáže.

Hotelierstvo

Roboti v úlohe personálu sú realitou v japonskom hoteli s názvom Henn-Na Hotel. V tomto hoteli nájdete výlučne robotický personál, ktorý sa k vám zrejme nebude správať tak vľúdne ako ľudský zamestnanec, ale aspoň sa nemusíte trápiť s výškou prepitného a tým, čo si o vás pomyslia. Tento personál si totiž nemyslí vôbec nič.

Náboženstvo

Veru, v Japonsku je možné asi naozaj všetko. Istý mladý pár, ktorý sa zoznámil práve vďaka robotike, sa rozhodol pre skutočne netradičného kňaza. Svoje „áno“ mladomanželia povedali robotovi, ktorý sa na ich žiadosť zmocnil úlohy kňaza.

Vďaka robotom dokážeme robiť a vyrábať veci, ktoré predtým neboli možné, alebo boli veľmi náročné. Treba však na sebe stále pracovať a zdokonaľovať sa, aby sme s nimi stihli držať krok a tvorili veci s pridanou hodnotou, ktorú roboty zatiaľ nevedia ponúknuť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Spravte si na Veľkú Noc šibák vlastnými rukami

Zvládne to každý, chce to len trochu cviku a trpezlivosti.

Jarná prechádzka na čerstvom vzduchu a nožík vo vrecku. S takouto výbavou sa z potuliek prebúdzajúcim sa krajom nemusíte vrátiť s prázdnymi rukami. Ak sa vám zapáčia vŕbové vypletačky, šibák si už každoročne upletiete sami.

Vŕby obsypané prútikmi nájdete nielen na brehoch riek a potokov, ale aj v remízkach a na svahoch vlhkejších lúk. Čím dlhšie, rovnejšie a tenšie prúty na nich nájdete, tým jednoduchšie sa vám bude vypletať. Záhradkárske nožnice sú fajn pomocníkom pre rovné zastrihnutie koncov, zvládnete to však aj nožom.

Z prútikov si vyberiete tie, ktoré majú čo najpodobnejšiu hrúbku a dĺžku. Najhúževnatejšie sú tie, ktoré majú v strede najtenšiu dreň. Na tradičný veľkonočný šibák ich budete potrebovať osem. Možno budete musieť odrezať bočné výhony, ak je vŕba v kvete, prúty budete musieť trochu pripraviť.

Aby držali prúty pohromade, budete si musieť pripraviť materiál na oplet. Rozštiepiť prútik na dve polovice nie je nič náročné. Narežete ho na hrubšom konci, zovriete medzi kolenami a potom už len pomaličky oddeľujete polovice od seba.

Pri opletaní sa rýchlo zoznámite s tým, ako sa prútiky v rukách správajú. Zasuniete koniec rozštiepeného prúta do zväzku, oviniete ho v niekoľkých otáčkach a opäť prestrčíte pomedzi prúty. Bez námahy vám vznikne základ pre korbáč.

pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča

Samotné pletenie vyžaduje pevné prsty a zmysel pre poriadok. Rozdelíte si prúty po štyri kusy na každú stranu a uložíte ich do roviny. Keď sa vám podarí nad nimi zvíťaziť, môžete začať s vypletačkami.

Vezmete vonkajší prút z ľavej strany, preložíte ho medzi dva stredné prúty na pravej strane a prihnete ho späť tak, aby sa stal vnútorným prútom ľavej strany.

Rovnakým spôsobom vezmete vonkajší prút ľavej strany, preložíte ho medzi dva stredné prúty na ľavej strane a prihnete ho späť tak, aby sa stal vnútorným prútom pravej strany. Takto pokračujete na striedačku až kým sa vám dĺžka prútov neminie.

pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča

Koniec šibáka uviažete uzlom, prútikom alebo špagátom, pridať môžete i prvé stužky pre zdobenie. Ak sú prúty prihrubé, šikovnejšie je začať od špičky po jej zviazaní a rúčku robiť až nakoniec.

Prvý šibák sa vám možno nepodarí k úplnej spokojnosti. Prúty sú prírodným materiálom, a tak každý z nich sa správa svojsky. Raz čosi praská, inokedy sa krúti, niekedy je zasa lepšie vložiť odrezané prúty na deň do vedra s vodou, aby sa stali pružnejšími.

A ak by sa vám predsa len akosi nedarilo, stále je tu záchrana. Ak použijete iba šesť prútov, môžete ich zapletať rovnako, ako sa to robí s vrkočmi. I takéto šibáky nájdete v obchodoch v predaji.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové