5 vecí, ktoré väčšina z nás robí so smartfónmi nesprávne

Každý používa smartfón po svojom, no tieto základné chyby robí väčšina z nás, bez ohľadu na značku a operačný systém.

Smartfóny sú tu s nami už nejaký ten čas, vedia ich používať malé deti aj staršie ročníky. Napriek tomu máme niektoré zaužívané stereotypy alebo zlozvyky, ktoré robíme zbytočne alebo nesprávne.

Vypíname aplikácie

Možno to znie prekvapivo, ale Google aj Apple prostredníctvom svojich popredných predstaviteľov priznali, že vypínanie aplikácii smartfónu neprospieva. Skôr mu môže „uškodiť“, keďže si ich následne sám často zapne a prepína ich do rôznych stavov, ktoré potrebuje. Okrem výdrže batérie môže týmto utrpieť aj výkon.

Jedinou výnimkou sú skutočne aktívne aplikácie bežiace na pozadí, medzi ktoré patria navigácie alebo prehrávač hudby. Takže jednoduchá rada: aplikácie vypínať manuálne netreba, podobne nie sú nutné rôzne aplikácie pre zrýchlenie telefónu.

Nezapíname určenie polohy telefónu

Prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť je nevykašlať sa na správne nastavenie účtu (či už Microsoft, Google, alebo Apple) a povoliť určovanie polohy v telefóne. Týmto jednoduchým nastavením zvýšite svoje šance telefón nájsť, keď ho niekde zabudnete, alebo stratíte.

Na diaľku dokážete telefón prezvoniť, lokalizovať a dokonca uzamknúť a nastaviť správu na obrazovke. Žiadne opatrenie nie je v tomto ohľade 100-percentné, ale je škoda nevyužiť túto možnosť, ktorá je automaticky k dispozícii.

Samotné GPS potrebné pre určovanie polohy má minimálny vplyv na spotrebu batérie. Okrem prípadu zapnutej navigácie je spotreba GPS nepostrehnuteľná.

Nezamykáme telefón

Podobne ako zamykáte auto a byt, treba si nastaviť aj zámok na telefón. Či už zvolíte zámok PIN, heslo, alebo máte telefón so snímačom odtlačkov prstov, mala by to byť jedna z prvých vecí, ktorú nastavíte.

Áno, môže to byť niekedy otravné, keď telefón odomykáte. Ale v telefóne sa nachádzajú mnohé citlivé dáta a odcudzený, či dokonca bez dozoru odložený telefón bez zámku môže skončiť veľmi nepríjemne. Od nevinného kanadského žartíku v podobe statusu na Facebooku až po prebratie kontroly nad vašim emailovým kontom.

Oželieť trošku pohodlia v tomto prípade naozaj stojí za zvýšenú bezpečnosť. Ak máte telefón so snímačom odtlačkov prstov, ani to nepocítite.

uzamykanie

 

Bojíme sa obnovy továrenských nastavení

Smartfón má so svojimi predchodcami spoločné asi už len to, že sa dá z neho volať a posielať SMS. Treba si uvedomiť, že smartfón je vo svojej podstate plnohodnotný vreckový počítač s obrovskými možnosťami. K tomu ruka v ruke ide aj zložitý systém na pozadí, ktorý zabezpečuje chod zariadenia. Tento systém sa neustálym používaním, inštaláciou aplikácii a sťahovaním rôznych súborov zahlcuje a postupom času budete evidovať stratu výkonu.

Pre každého užívateľa je tu jednoduchý spôsob ako telefón „opraviť“. Obnova továrenských nastavení vymaže obsah telefónu a tým odstráni aj zbytočný „odpad“, ktorý ho zahltil. Tohto kroku sa netreba báť a z praxe vám odporúčame obnovu nastavení aspoň raz za rok.

Rovnako by obnova mala byť prvým krokom, ak sa vám často zdá, že zariadenie je pomalé, aj keď dokopy nič nerobí. Nemusí to byť tým, že sa má málo výkonu, možno si len nevie dať rady so zbytočným zahltením.

Nezálohujeme

Skôr ako sa do obnovy továrenských nastavení pustíte, treba si zálohovať dáta, o ktoré nechcete prísť. A zálohovať by ste si ich určite mali, aj ak práve teraz obnovu neplánujete. Už sme si raz ukázali ako na to pri kontaktoch. Každá platforma vám tiež ponúkne externé úložisko – cloud s objemom niekoľko gigabajtov bezplatne, kam jednoducho a rýchlo dokážete uložiť vaše fotky, videá či iné súbory. Apple má svoj iCloud, Microsoft OneDrive a Google ponúkne Google Disk.

Stačí spustiť príslušnú aplikáciu v telefóne a samotný proces zálohy je v nich následne veľmi jednoduchý.  Okrem toho, že znížite šancu, že o dáta prídete, jednoducho takto uvoľníte aj úložný priestor v telefóne.

Smartfóny ponúkajú neuveriteľné možnosti, ktoré môžete objavovať. Spôsobov, ako používať smartfón sú tisíce. Týchto päť základných krokov vám ale odporúčame dodržať bez ohľadu na to, ako používate ten váš.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac