7 legendárnych počítačových hier, ktoré sa dnes dajú hrať na mobile

Stiahnite si na svoj telefón starú dobrú klasiku.

Dávno prerástli svoje odvetvie. Z niektorých sa stali filmy, hudobné albumy, stolové hry či akčné figúrky a hračky. A verzie pre tablety a smartfóny. Reč je o najslávnejších počítačových “klasikách”. Hrách, ktoré sme si požičiavali na disketách ešte v ére operačného systému MS-DOS.

Keby nám pred dvadsiatimi rokmi povedali, že sa budú raz dať hrať aj na telefóne, asi by sme neverili. Máte niektorú z týchto vo svojom mobile?

Prince of Persia

(na videu je vizuál pôvodnej hry pre MS-DOS)

Dej hry je vystavaný na rozprávke. Odohráva sa v Perzskom kráľovstve. Sultán odchádza bojovať do cudzej krajiny a vezír zatiaľ, využijúc jeho neprítomnosť, násilne preberá moc. Jeho dcéru nechá uväzniť vo veži paláca a dá jej 60 minút na rozmyslenie: buď sa stane jeho ženou alebo ju nechá popraviť.

Hráč začína ako väzeň v podzemných kobkách. Musí prejsť strážami, množstvom nástrah a pascí a oslobodiť princeznú skôr, ako mu uplynie čas.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Pac-Man

Ikona osemdesiatych rokov. Jedna z najpopulárnejších arkádoviek, ktorú pozná asi každý herný nadšenec. Princíp je jednoduchý. Hráč ovláda žltého panáčika, teda skôr žlté koliesko s ústami a okom, ktoré behá bludiskom a pojedá všetko, čo mu stojí v ceste.

Hrala sa ešte v čase, keď ani stolové počítače neboli v domácnostiach samozrejmosťou. Do roku 1990 ľudia do automatov s touto hrou nahádzali približne 2,5 miliardy dolárov. Po celom svete sa v rôznych variantách hráva dodnes. Podľa námetov hry vznikol aj televízny seriál a hudobný hit.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Doom

Prvá first-person strieľačka (hráč má v hre pohľad akoby svojimi očami) v 3D síce bola Wolfenstein 3D, ale Doom, ktorý nasledoval krátko po nej, ovládol herný priemysel, ako nič predtým.

Bolo to dané jej skvelou hrateľnosťou, krajšou grafikou a živším zážitkom v podobe širšieho spektra farieb a stereo zvuku. Navyše, prvky v hre boli oveľa dynamickejšie. Podlahy a mosty sa hýbali, vytvárali schody alebo sa prepadávali do priekopy.

V prvých dvoch rokoch od vydania si hru zahralo asi 20 miliónov ľudí. Údajne to bol hlavný faktor poklesu produktivity zamestnancov v USA v roku 1993. Firmy ako Lotus Development či Intel museli upraviť pracovné poriadky a pridať do nich zákaz jej hrania v pracovnom čase.

V roku 1995 si Doom nainštalovalo viac ľudí ako Windows 95. V Microsofte hru uctievali ako náboženstvo. Samotný Bill Gates kvôli jej nesmiernej popularite odkúpil firmu id Software, ktorá hru vyrobila, aby ju propagoval spoločne s Windowsom.

Stiahnite si hru pre iOS.

Tetris

Tetris vyvinuli na moskovskej akadémii vied v bývalom Sovietskom zväze. Hra je založená na veľmi jednoduchom princípe, avšak v tom spočíva jej genialita. Nejeden hráč určite zažil stav, že sa ešte o štvrtej ráno nevedel odtrhnúť od zarovnávania padajúcich blokov do vyplnených riadkov.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Je to jedna z najznámejších a najúspešnejších hier všetkých čias. Objavila sa na každom mysliteľnom elektronickom prístroji – od grafickej kalkulačky až po osciloskop. Vyrobili podľa nej súpravu riadov a hrala sa aj na fasáde domu, kde okná poslúžili ako obrazovka.

Stiahnite si hru pre Android a pre iOS.

Tomb Raider

Hra Tomb Raider bola fenoménom doby. Plagáty tejto hry viseli na stene každého druhého adolescenta, čo mal doma počítač. Najväčšiu zásluhu na tom niesla dobre vymyslená hlavná postava hry – archeologička Lara Croft. Niečo ako Indiana Jones, ale v sexy ženskom vydaní. (Pre tých, čo nevedia, o čom je reč: vo filme ju stvárnila Angelina Jolie)

Tvorcovia jej vytvorili ladné krivky, odeli ju do priliehavého trička a poď ho riešiť, so zbraňou v ruke, všemožné záhady a hlavolamy a hľadať stratené poklady na starobylých miestach dávno zaniknutých civilizácií.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Worms

Bolo by zaujímavé vidieť do hláv vývojárom tejto hry. Koho napadne postaviť proti sebe dve armády po zuby vyzbrojených miniatúrnych červíkov.

A to nebolo zďaleka všetko. Každým ďalším vydaním hry pribúdal čoraz bizarnejší zbrojný arzenál. Explodujúci banán, z ktorého vyleteli ďalšie trieštivé banány. Ovca v plášti Supermana, ktorá sa dalo ovládať na diaľku a pri náraze (ako inak) vybuchla. “Svätý” granát v tvare kríža, ktorému pred výbuchom zahral kostolný chór. Aj presun po mapke bol riešený originálne. Červíky, s inak nízkou pohyblivosťou, si k lepšej mobilite pomáhali napríklad padákom, lanom či teleportom.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

SimCity

V hre figurujete ako starosta, ktorý si založí a rozvíja vlastné mesto. Staviate domy, cesty, fabriky, továrne, a ako je už dobrým zvykom, snažíte sa hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, k spokojnosti obyvateľov. Ak sa vám nepodarí zabezpečiť všetky potreby vašich občanov (zdravie, vzdelanie, bezpečnosť, rekreácia), hrozí vám, že ľud začne protestovať.

Hru vyvíjali v Orinde v Kalifornii a jej logika tomu v mnohom aj odpovedá. Mesto musíte vybudovať od piky, takpovediac “na zelenom poli”. Všetko je pravouhlé a zonácia vychádza z bežného urbanizmu amerických miest – budujete priemyselné, obytné  a obchodné časti. Krajinu občas postihne katastrofa v podobe zemetrasenia, prípadne hurikánu. A napríklad ako primátor máte možnosť uzákoniť politiku nepoužívania nukleárnych zbraní.

Stiahnite si hru pre iOS.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac