7 legendárnych počítačových hier, ktoré sa dnes dajú hrať na mobile

Stiahnite si na svoj telefón starú dobrú klasiku.

Dávno prerástli svoje odvetvie. Z niektorých sa stali filmy, hudobné albumy, stolové hry či akčné figúrky a hračky. A verzie pre tablety a smartfóny. Reč je o najslávnejších počítačových “klasikách”. Hrách, ktoré sme si požičiavali na disketách ešte v ére operačného systému MS-DOS.

Keby nám pred dvadsiatimi rokmi povedali, že sa budú raz dať hrať aj na telefóne, asi by sme neverili. Máte niektorú z týchto vo svojom mobile?

Prince of Persia

(na videu je vizuál pôvodnej hry pre MS-DOS)

Dej hry je vystavaný na rozprávke. Odohráva sa v Perzskom kráľovstve. Sultán odchádza bojovať do cudzej krajiny a vezír zatiaľ, využijúc jeho neprítomnosť, násilne preberá moc. Jeho dcéru nechá uväzniť vo veži paláca a dá jej 60 minút na rozmyslenie: buď sa stane jeho ženou alebo ju nechá popraviť.

Hráč začína ako väzeň v podzemných kobkách. Musí prejsť strážami, množstvom nástrah a pascí a oslobodiť princeznú skôr, ako mu uplynie čas.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Pac-Man

Ikona osemdesiatych rokov. Jedna z najpopulárnejších arkádoviek, ktorú pozná asi každý herný nadšenec. Princíp je jednoduchý. Hráč ovláda žltého panáčika, teda skôr žlté koliesko s ústami a okom, ktoré behá bludiskom a pojedá všetko, čo mu stojí v ceste.

Hrala sa ešte v čase, keď ani stolové počítače neboli v domácnostiach samozrejmosťou. Do roku 1990 ľudia do automatov s touto hrou nahádzali približne 2,5 miliardy dolárov. Po celom svete sa v rôznych variantách hráva dodnes. Podľa námetov hry vznikol aj televízny seriál a hudobný hit.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Doom

Prvá first-person strieľačka (hráč má v hre pohľad akoby svojimi očami) v 3D síce bola Wolfenstein 3D, ale Doom, ktorý nasledoval krátko po nej, ovládol herný priemysel, ako nič predtým.

Bolo to dané jej skvelou hrateľnosťou, krajšou grafikou a živším zážitkom v podobe širšieho spektra farieb a stereo zvuku. Navyše, prvky v hre boli oveľa dynamickejšie. Podlahy a mosty sa hýbali, vytvárali schody alebo sa prepadávali do priekopy.

V prvých dvoch rokoch od vydania si hru zahralo asi 20 miliónov ľudí. Údajne to bol hlavný faktor poklesu produktivity zamestnancov v USA v roku 1993. Firmy ako Lotus Development či Intel museli upraviť pracovné poriadky a pridať do nich zákaz jej hrania v pracovnom čase.

V roku 1995 si Doom nainštalovalo viac ľudí ako Windows 95. V Microsofte hru uctievali ako náboženstvo. Samotný Bill Gates kvôli jej nesmiernej popularite odkúpil firmu id Software, ktorá hru vyrobila, aby ju propagoval spoločne s Windowsom.

Stiahnite si hru pre iOS.

Tetris

Tetris vyvinuli na moskovskej akadémii vied v bývalom Sovietskom zväze. Hra je založená na veľmi jednoduchom princípe, avšak v tom spočíva jej genialita. Nejeden hráč určite zažil stav, že sa ešte o štvrtej ráno nevedel odtrhnúť od zarovnávania padajúcich blokov do vyplnených riadkov.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Je to jedna z najznámejších a najúspešnejších hier všetkých čias. Objavila sa na každom mysliteľnom elektronickom prístroji – od grafickej kalkulačky až po osciloskop. Vyrobili podľa nej súpravu riadov a hrala sa aj na fasáde domu, kde okná poslúžili ako obrazovka.

Stiahnite si hru pre Android a pre iOS.

Tomb Raider

Hra Tomb Raider bola fenoménom doby. Plagáty tejto hry viseli na stene každého druhého adolescenta, čo mal doma počítač. Najväčšiu zásluhu na tom niesla dobre vymyslená hlavná postava hry – archeologička Lara Croft. Niečo ako Indiana Jones, ale v sexy ženskom vydaní. (Pre tých, čo nevedia, o čom je reč: vo filme ju stvárnila Angelina Jolie)

Tvorcovia jej vytvorili ladné krivky, odeli ju do priliehavého trička a poď ho riešiť, so zbraňou v ruke, všemožné záhady a hlavolamy a hľadať stratené poklady na starobylých miestach dávno zaniknutých civilizácií.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Worms

Bolo by zaujímavé vidieť do hláv vývojárom tejto hry. Koho napadne postaviť proti sebe dve armády po zuby vyzbrojených miniatúrnych červíkov.

A to nebolo zďaleka všetko. Každým ďalším vydaním hry pribúdal čoraz bizarnejší zbrojný arzenál. Explodujúci banán, z ktorého vyleteli ďalšie trieštivé banány. Ovca v plášti Supermana, ktorá sa dalo ovládať na diaľku a pri náraze (ako inak) vybuchla. “Svätý” granát v tvare kríža, ktorému pred výbuchom zahral kostolný chór. Aj presun po mapke bol riešený originálne. Červíky, s inak nízkou pohyblivosťou, si k lepšej mobilite pomáhali napríklad padákom, lanom či teleportom.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

SimCity

V hre figurujete ako starosta, ktorý si založí a rozvíja vlastné mesto. Staviate domy, cesty, fabriky, továrne, a ako je už dobrým zvykom, snažíte sa hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, k spokojnosti obyvateľov. Ak sa vám nepodarí zabezpečiť všetky potreby vašich občanov (zdravie, vzdelanie, bezpečnosť, rekreácia), hrozí vám, že ľud začne protestovať.

Hru vyvíjali v Orinde v Kalifornii a jej logika tomu v mnohom aj odpovedá. Mesto musíte vybudovať od piky, takpovediac “na zelenom poli”. Všetko je pravouhlé a zonácia vychádza z bežného urbanizmu amerických miest – budujete priemyselné, obytné  a obchodné časti. Krajinu občas postihne katastrofa v podobe zemetrasenia, prípadne hurikánu. A napríklad ako primátor máte možnosť uzákoniť politiku nepoužívania nukleárnych zbraní.

Stiahnite si hru pre iOS.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nocuje pokojne aj v snehovom záveji, aby nafotil mliečnu dráhu

Šimon Trnka trávi každý voľný víkend najradšej v horách a fotí východy a západy slnka alebo vrcholky našich veľhôr ponorené do hmly.

Keď si zalistujete v jeho fotografickom archíve, hneď dostanete chuť naplánovať si túru. Šimon Trnka má 27 rokov, pochádza zo Žiliny, a keď mu to počasie dovolí, skoro každý víkend trávi v horách.

Domáce aj zahraničné turistické chodníky a národné parky nielen prejde, ale aj poriadne zdokumentuje. Z každej expedície si tak domov prináša dychberúce fotografie, ktoré ďalej prezentujú krásu našich hôr na mnohých medzinárodných cestovateľských blogoch.

Ako Šimon sám hovorí, turistické výstupy fotil od malička, ale nikdy nerozmýšľal nad tým, že bude svoje fotografie verejne prezentovať. Zlom pre neho nastal pred dvomi rokmi, keď prvýkrát v horách aj prenocoval. Vtedy spolu s partiou zdolali Malú Fatru a Veľký Kriváň. Nočné dobrodružstvo v horách ho úplne očarilo a odvtedy ich neúnavne fotí ďalej.

Nové fotografie rýchlo pribúdali, a preto sa rozhodol založiť si vlastnú stránku Šimon Trnka PhotoAdventures. Počas prvého roka sa na nej nazbieralo viac ako 12 tisíc fanúšikov. Pravidelne tu zverejňuje svoje výlety aj s popisom ich trasy a zážitkami.

Kvôli pekným fotkám 5 kíl v batohu navyše

Aj napriek profesionálne zvládnutým fotografiám, volá svoje fotografovanie stále koníčkom, ktorému sa venuje občas aj na úkor práce. Nie je nezvyčajné, že sa ráno do práce ponáhľa rovno z kopca.

Okem klasickej výbavy do hôr, so sebou Šimon na každý výstup vláči aj 5 kíl fotopríslušenstva. Nádherné fotky v horách totiž nikdy nevzniknú bez námahy. K jeho výstroju patrí fotoaparát, dva objektívy, statív, polarizačný filter a náhradná baterka.

Fotky, na ktorých vidieť Šimona pred strhujúcou scenériou, fotí pomocou statívu a samospúšte. “Veľakrát sa inštalujem do nebezpečných pozícií na okraji zrázu, ale nerobí mi to problém. Kamarát hovorí, že mi vyoperovali strach,” smeje sa. Do hôr sa kvôli bezpečnosti chodí minimálne vo dvojici, ale ako hovorí, párkrát sa už vybral aj úplne sám, užiť si samotu aspoň na chvíľku.

Medzi trasy, ktoré si vždy rád zopakuje, patria výstupy na štíty Malej Fatry, ktorá je najbližšie k jeho rodnému mestu. Ani mráz nezasahuje do jeho pravidelných výjazdov. Keď udrie tuhá zima, jednoducho si pribalí špeciálny spacák do mínusových teplôt a rozloží ho priamo v snehu.

Nemá jedno obľúbené ročné obdobie “Túry a nocovania zahrňujúce východy a západy slnka z Malej Fatry, Nízkych alebo Vysokých Tatier, sú nádherné v každom ročnom období,” hovorí.

Polárna žiara v Malej Fatre

Na Šimonových fotkách sú často výjavy, za ktorými množstvo ľudí cestuje do zahraničia. No niekedy sa stane, že ich máme aj u nás doma. Zachytáva strhujúce skalisté štíty či hviezdami posiatu Mliečnu dráhu. V noci zo 17. na 18. marca 2015 bol v správnom čase na správnom mieste. Výstup pod lanovkou do Snilovského sedla v Malej Fatre mu do cesty priniesol (pre našu zemepisnú šírku) ojedinelý svetelný úkaz – polárnu žiaru. A vzácny prírastok do fotografickej kolekcie.

Do hôr treba chodiť dobre pripravený, nepreceňovať svoje sily a pozorne sledovať predpovede počasia. Príroda je totiž nevyspytateľná a aj najľahšie vyzerajúca túra sa môže zmeniť na boj so živlami. Niekedy sa nevydarí nafotiť plánovaný výhľad, lebo je ponorený do rannej hmly. Inokedy sa z ničoho nič strhne náhla búrka.

Šimon spomína na výlet, pri ktorom si uvedomil, aké vrtkavé sú hory. “Moment, ktorý zmenil celý môj pohľad na tieto výlety, bola jedna víchrica. Zastihla nás nad ránom. Vtedy sme úsek, čo sa chodí bežne 20 minút, išli asi hodinu. Po štvornožky, v tme a v zime.”

Čo človeka motivuje, aby vymenil pohodlie postele za spacák rozložený na úpätí kopca?

Pre Šimona je odpoveď jednoduchá: “Noc v horách je magická vždy. Nikdy nie je rovnaká a vždy vie niečím prekvapiť. Najkrajšie chvíle sú pre mňa jednoznačne sledovanie Mliečnej dráhy alebo východov slnka rovno zo spacáku. Človek si ľahne na bok, otvorí oči a vidí tú krásu. Stalo nám už aj to, že sme vstali a vedľa nás sa pásol kamzík. To doma v posteli nezažiješ.”

Premýšľate, kam na túru? Spolu so Šimonom sme pre vás pripravili výber tých najkrajších výhľadov v slovenských horách, ktoré mal možnosť v poslednom roku vyfotiť.

Šimon Trnka je dobrodruh a fotograf zo Žiliny, ktorý dokumentuje svoje expedície do hôr na stránke Šimon Trnka PhotoAdventures.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac