7 legendárnych počítačových hier, ktoré sa dnes dajú hrať na mobile

Stiahnite si na svoj telefón starú dobrú klasiku.

Dávno prerástli svoje odvetvie. Z niektorých sa stali filmy, hudobné albumy, stolové hry či akčné figúrky a hračky. A verzie pre tablety a smartfóny. Reč je o najslávnejších počítačových “klasikách”. Hrách, ktoré sme si požičiavali na disketách ešte v ére operačného systému MS-DOS.

Keby nám pred dvadsiatimi rokmi povedali, že sa budú raz dať hrať aj na telefóne, asi by sme neverili. Máte niektorú z týchto vo svojom mobile?

Prince of Persia

(na videu je vizuál pôvodnej hry pre MS-DOS)

Dej hry je vystavaný na rozprávke. Odohráva sa v Perzskom kráľovstve. Sultán odchádza bojovať do cudzej krajiny a vezír zatiaľ, využijúc jeho neprítomnosť, násilne preberá moc. Jeho dcéru nechá uväzniť vo veži paláca a dá jej 60 minút na rozmyslenie: buď sa stane jeho ženou alebo ju nechá popraviť.

Hráč začína ako väzeň v podzemných kobkách. Musí prejsť strážami, množstvom nástrah a pascí a oslobodiť princeznú skôr, ako mu uplynie čas.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Pac-Man

Ikona osemdesiatych rokov. Jedna z najpopulárnejších arkádoviek, ktorú pozná asi každý herný nadšenec. Princíp je jednoduchý. Hráč ovláda žltého panáčika, teda skôr žlté koliesko s ústami a okom, ktoré behá bludiskom a pojedá všetko, čo mu stojí v ceste.

Hrala sa ešte v čase, keď ani stolové počítače neboli v domácnostiach samozrejmosťou. Do roku 1990 ľudia do automatov s touto hrou nahádzali približne 2,5 miliardy dolárov. Po celom svete sa v rôznych variantách hráva dodnes. Podľa námetov hry vznikol aj televízny seriál a hudobný hit.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Doom

Prvá first-person strieľačka (hráč má v hre pohľad akoby svojimi očami) v 3D síce bola Wolfenstein 3D, ale Doom, ktorý nasledoval krátko po nej, ovládol herný priemysel, ako nič predtým.

Bolo to dané jej skvelou hrateľnosťou, krajšou grafikou a živším zážitkom v podobe širšieho spektra farieb a stereo zvuku. Navyše, prvky v hre boli oveľa dynamickejšie. Podlahy a mosty sa hýbali, vytvárali schody alebo sa prepadávali do priekopy.

V prvých dvoch rokoch od vydania si hru zahralo asi 20 miliónov ľudí. Údajne to bol hlavný faktor poklesu produktivity zamestnancov v USA v roku 1993. Firmy ako Lotus Development či Intel museli upraviť pracovné poriadky a pridať do nich zákaz jej hrania v pracovnom čase.

V roku 1995 si Doom nainštalovalo viac ľudí ako Windows 95. V Microsofte hru uctievali ako náboženstvo. Samotný Bill Gates kvôli jej nesmiernej popularite odkúpil firmu id Software, ktorá hru vyrobila, aby ju propagoval spoločne s Windowsom.

Stiahnite si hru pre iOS.

Tetris

Tetris vyvinuli na moskovskej akadémii vied v bývalom Sovietskom zväze. Hra je založená na veľmi jednoduchom princípe, avšak v tom spočíva jej genialita. Nejeden hráč určite zažil stav, že sa ešte o štvrtej ráno nevedel odtrhnúť od zarovnávania padajúcich blokov do vyplnených riadkov.

Je to jedna z najznámejších a najúspešnejších hier všetkých čias. Objavila sa na každom mysliteľnom elektronickom prístroji – od grafickej kalkulačky až po osciloskop. Vyrobili podľa nej súpravu riadov a hrala sa aj na fasáde domu, kde okná poslúžili ako obrazovka.

Stiahnite si hru pre Android a pre iOS.

Tomb Raider

Hra Tomb Raider bola fenoménom doby. Plagáty tejto hry viseli na stene každého druhého adolescenta, čo mal doma počítač. Najväčšiu zásluhu na tom niesla dobre vymyslená hlavná postava hry – archeologička Lara Croft. Niečo ako Indiana Jones, ale v sexy ženskom vydaní. (Pre tých, čo nevedia, o čom je reč: vo filme ju stvárnila Angelina Jolie)

Tvorcovia jej vytvorili ladné krivky, odeli ju do priliehavého trička a poď ho riešiť, so zbraňou v ruke, všemožné záhady a hlavolamy a hľadať stratené poklady na starobylých miestach dávno zaniknutých civilizácií.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

Worms

Bolo by zaujímavé vidieť do hláv vývojárom tejto hry. Koho napadne postaviť proti sebe dve armády po zuby vyzbrojených miniatúrnych červíkov.

A to nebolo zďaleka všetko. Každým ďalším vydaním hry pribúdal čoraz bizarnejší zbrojný arzenál. Explodujúci banán, z ktorého vyleteli ďalšie trieštivé banány. Ovca v plášti Supermana, ktorá sa dalo ovládať na diaľku a pri náraze (ako inak) vybuchla. “Svätý” granát v tvare kríža, ktorému pred výbuchom zahral kostolný chór. Aj presun po mapke bol riešený originálne. Červíky, s inak nízkou pohyblivosťou, si k lepšej mobilite pomáhali napríklad padákom, lanom či teleportom.

Stiahnite si hru pre Android alebo iOS.

SimCity

V hre figurujete ako starosta, ktorý si založí a rozvíja vlastné mesto. Staviate domy, cesty, fabriky, továrne, a ako je už dobrým zvykom, snažíte sa hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, k spokojnosti obyvateľov. Ak sa vám nepodarí zabezpečiť všetky potreby vašich občanov (zdravie, vzdelanie, bezpečnosť, rekreácia), hrozí vám, že ľud začne protestovať.

Hru vyvíjali v Orinde v Kalifornii a jej logika tomu v mnohom aj odpovedá. Mesto musíte vybudovať od piky, takpovediac “na zelenom poli”. Všetko je pravouhlé a zonácia vychádza z bežného urbanizmu amerických miest – budujete priemyselné, obytné  a obchodné časti. Krajinu občas postihne katastrofa v podobe zemetrasenia, prípadne hurikánu. A napríklad ako primátor máte možnosť uzákoniť politiku nepoužívania nukleárnych zbraní.

Stiahnite si hru pre iOS.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


8 aplikácií, ktoré vás nenechajú mrhať časom

Vyskúšajte si pracovať s aplikáciami, ktoré budú za vás spoľahlivo merať čas.

Čas každého človeka naozaj je mimoriadne vzácny a na všetky naše každodenné povinnosti máme len určitý počet hodín. Tie sa každý z nás snaží využiť čo najefektívnejšie a vtesnať do nich tak veľa, ako je to možné.

Pri všetkých svojich povinnostiach ale, paradoxne, veľakrát strácame o našom čase prehľad. To spôsobuje, že náš pracovný a voľný čas sa nám začnú zlievať a my už nedokážeme presne určiť medzi nimi hranice. Našťastie existuje množstvo aplikácií, ktorým meranie času môžme kľudne prenechať.

Pripravili sme pre vás výber 8 najkomplexnejších aplikácií a webstránok, ktoré vám pomôžu k tomu, aby čas bol na vždy na vašej strane.

1.Offtime

Alebo aj pomôcka na podporu kreativity. Funguje na princípe blokovania. Ak neustálne bojujete s prokrastináciou, jednoducho si nastavte prekážky alebo úplne na nejaký čas zablokujte prístup ku stránkam či sociálnym sieťam, ktoré pri práci len zbytočne zdržujú.

Ak vás neustálne niekto alebo niečo vyrušuje, tak na istý čas zablokujte správy a telefonáty a v pokoji dokončite to, čo ste začali.

2.Stay Focused App

Aplikácia Stay Focused je založená na princípe Pomodoro, čiže na princípe rozdelenia práce na viacero kratších úsekov s využitím krátkych prestávok medzi nimi na oddych.

V tejto aplikácii si budete vedieť rozdeliť a merať čas na jednotlivých úlohách a limitovať prístup k stránkam, kvôli ktorým sa neviete sústrediť. Aplikácia vás tiež upozorní, kedy je čas na relax. Umožňuje tiež generovať rôzne reporty a detailne ich prispôsobiť vlastným potrebám.

3.Rescue Time

Výhod, ktoré rescue time ponúka, je hneď niekoľko. Viete sledovať aktivity nielen online, ale i offline, pozrieť si sumár vašej produktivity v detailnom reporte, ktorý vám aplikácia pošle priamo emailom na konci týždňa. Na základe týchto dát si môžete plánovať aktivity na ďalší týždeň či dlhšie dopredu.

Aplikácia umožňuje nastaviť notifikácie, ktoré vás upozornia na to, že trávite veľa času nad jednou vecou. Dokonca ponúka možnosť merať si skóre svojej produktivity. To funguje na princípe vopred určených kategórií, ktoré majú zadefinované skóre. Jednotlivé kategórie, ako i skóre, sa samozrejme dajú prispôsobiť individuálnym potrebám každého človeka.

4.Toggl

Patrí medzi najznámejšie aplikácie na meranie času. Perfektná vec pre tímy na zvyšovanie ich celkovej produktivity. Celú aplikáciu viete mať do niekoľkých minút nastavenú podľa potrieb.

V Toggl sa dajú tvoriť krásne a prehľadné reporty a je mimoriadne kompatibilný čo sa systémových platforiem týka. Funguje na systémoch: Android, iOS, Linux, Windows, a okrem tohto, poskytuje veľké množstvo integrácií s najčastejšie využívanými aplikáciami ako sú napríklad Trello, Slack alebo Basecamp.

Samozrejmosťou sú možnosti ako sledovanie času offline, farebné odlíšenie projektov podľa typu úlohy alebo klienta, či možnosť rozdelenia aktivít na fakturovateľné a nefakturovateľné. 

5.Clevork

Pomerne mladá vizuálna aplikácia. Umožňuje sledovať čas online aj offline, na desktope či mobilnom zariadení. Po opätovnom pripojení sa na internet sa aktivity zaznamenané offline automaticky pridajú na časovú os pracovného dňa. Mobilné aplikácie pre iOS ako i Android sú samozrejmosťou a dostupné zdarma.

Veľkou výhodou tejto aplikácie je možnosť GPS sledovania prejdenej trasy. Túto funkciu ocenia najmä ľudia pracujúci v teréne alebo tí, ktorí sú často na služobných cestách.

V Clevorku sa dajú viesť aj záznamy o výdavkoch zo služobných ciest v rôznych svetových menách. Získané dáta sa potom dajú spracovať do širokej škály reportov, od celotímových za posledný kalendárny rok až po jednotlivca za posledný týždeň či mesiac.

6.Timely App

Jednoduchý a pekný dizajn urobí zo sledovania vášho času a projektov príjemnú záležitosť. V Timely čas môžete nielen zaznamenávať, ale aj plánovať na ďalšie dni vopred. 

Vidíte, kto bude kedy mať koľko práce, vďaka čomu viete delegovať úlohy spravodlivejšie. Samozrejmosťou sú integrácie s najpoužívanejšími kalendármi.

7.Timeneye

Zaznamenávať čas môžete buď manuálne alebo zapnutím stopiek. Táto aplikácia sa po určitom čase naučí sledovať čas za vás tým, že sa naučí vaše každodenné zvyky. Viete si tiež pravidelne monitorovať vaše týždenné či mesačné úsilie podľa prehľadného koláčového grafu.

8.Hours Time Tracking

Trik tejto aplikácie spočíva v tom, že má niekoľko stopiek, ktoré viete jedným klikom zapnúť alebo medzi nimi striedať a sledovať tak viac aktivít naraz. Aplikácia je mimoriadne jednoduchá na používanie, čiže sledovanie času nebude robiť problém ani úplnému začiatočníkovi.

Ak sa vám stane, že si nájdete v časovej osi chybu, jednoducho ju opravíte natiahnutím alebo skrátením časového bloku. Vizualizácie sú taktiež krásne podané a detailne prepracované, aby poskytovali dokonalý prehľad o vašom dni, týždni či mesiaci.

Každému vyhovuje iný spôsob zaznamenávania času a funkcionalita aplikácií. Každopádne, ak viete čas merať, viete ho aj riadiť. Uvidíte, či aktivity, pri ktorých trávite najviac času, prinášajú aj najviac hodnoty.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si novinku Sony XZ2 a získajte darček v podobe odhlučňujúcich slúchadiel

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové