7 šoférskych zásad, ktoré vás v noci udržia na ceste

Až do marca bude väčšiu časť dňa tma a čoskoro k tomu pribudne ľad a sneh. Riziko na cestách sa zvýši. Tieto rady uľahčia jazdu každému, kto je často na štyroch kolesách.

Hoci máme letné dovolenky a cesty nočnou diaľnicou do Chorvátska či Talianska za sebou, zimné obdobie nás stále núti sadať si za volant za tmy.

So skorším stmievaním však prichádza aj únava a viac nebezpečenstva, preto prinášame 7 základných tipov, ako doraziť do cieľa bezpečne.

1. Neoslepujte iných vodičov

Počas nočnej jazdy nie je snáď horší pocit, ako keď vás oslepia svetlá oproti idúceho vozidla. Dbajte na to, aby ste vodičom oproti nesvietili do očí jednoduchým nastavením svetiel.

Nespoliehajte sa na to, že nové vozidlá majú svetlá nastavené správne. Správnym nastavením svetiel dbáte o bezpečnosť vodičov ako oproti vám, tak aj o svoju vlastnú.  

2. Nespustite zrak z vozovky

Písanie textových správ či zdvíhanie hovorov odvracia vašu pozornosť. Okrem toho, vás svetlo z displeja môže aj na pár sekúnd oslepiť.

Skláňanie hlavy nad mobilným telefónom by ste počas jazdy v aute mali vylúčiť, čo platí aj v prípade sledovania navigácie. Dnes je už mnoho iných spôsobov, ako sa viete navigovať bez toho, aby ste spustili zrak z vozovky.

Najnovším trendom je využitie Head Up Displeja, ktorý vám navigačné pokyny premietne priamo na čelné sklo auta.

Nie je pritom potrebné zakúpiť si žiadne drahé zariadenie, obsahuje ho aj aplikácia Sygic GPS Navigation. Stačí si položiť mobil na palubnú dosku a všetky potrebné navigačné pokyny sa vám premietnu na čelné sklo.  

3. Nesadajte za volant unavení

Únava je veľkým nepriateľom všetkých vodičov. Ak viete, že vás čaká dlhšia nočná jazda, nezabudnite sa predtým poriadne vyspať. Ak ste sa dobre nevyspali, skúste si zdriemnuť počas dňa.

4. Keď zaspávate, nájdite parkovisko

Mikrospánok na večerných cestách je jednou z najčastejších príčin smrteľných nehôd. Neriskujte. Radšej odstavte vozidlo na najbližšom odpočívadle a oddýchnite si.

Nespoliehajte sa len na žuvanie žuvačiek či vetranie, keď cítite, že na vás dolieha veľká únava. Radšej obetujte pár minút oddychu, než by ste mali riskovať svoje zdravie. Častejšie prestávky v pravidelných intervaloch vzpružia usedené telo.

5. Vyhnite sa ťažkým jedlám

Po ťažkom jedle prichádza útlm a pocit únavy. Pred dlhými cestami je dobré dať si iba ľahšie jedlo. S plným žalúdkom v kombinácii s okolitou tmou sa ťažšie sústredí.

Jablko, či iné ovocie, vie v prípade náhleho pocitu hladu na krátky čas zasýtiť. Ťažšie jedlá si môžete užiť za odmenu po šťastnom príchode do cieľa.

6. Voľte nižšie teploty a viac vzduchu

Dostatok čerstvého vzduchu je jedným z hlavných predpokladov bezpečnej jazdy. Akonáhle zvýšite teplotu v aute, prejavy únavy na seba nenechajú dlho čakať.

Dôležité je v pravidelných intervaloch vetrať a okysličovať si mozog, aby ste sa mohli naďalej sústrediť na cestu.

7. Neužívajte lieky

Niektoré druhy liekov majú ako vedľajší účinok zníženie koncentrácie, ospalosť či malátnosť. Pozorne si preštudujte nežiadúce účinky na príbalovom letáku každého lieku, ktorý ste užili pred jazdou v aute.

Neplatí to len pre lieky na predpis, ale aj bežne dostupné liečivá, ktoré môžu vyvolať nežiadúce účinky počas šoférovania.

Ak pri nočnej jazde dodržíte týchto 7 zásad, budete mať za volantom oveľa istejšiu ruku a rýchlejšie reakcie.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Sygic, ktorá vyvíja najsťahovanejšiu offline navigáciu na svete. Jej produkt momentálne využíva viac než 95 mil. užívateľov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kancelárska káva nemusí byť nutným zlom

Tu je pár jednoduchých trikov, vďaka ktorým sa na ňu budete môcť tešiť.

Káva je jednou z najdôležitejších, a pritom aj najnevyhnutnejších doplnkov pre spokojný život v kancelárii.

Takmer všade je samozrejmosťou, no nie vždy chutí dobre. Je to spôsobené tým, že káva je citlivá plodina a jej kvalitu ovplyvňuje naozaj veľa faktorov.

Varieta, nadmorská výška a klíma krajiny pôvodu, typ spracovania, podmienky pri preprave, stupeň praženia či spôsob prípravy, to všetko sa odrazí vo výslednej chuti.

Máločo z toho sa dá v kancelárii ovplyvniť, no existuje zopár jednoduchých trikov, vďaka ktorým môžeme aj priemernej káve pomôcť, aby bola lepšia.

Uskladnenie

Najväčšími nepriateľmi čerstvo praženej kávy sú svetlo, teplo a kyslík. Káva má rada sucho, tmu a konštantú izbovú teplotu. Na jej uskladnenie vám najlepšie poslúžia vákuové dózy, z ktorých môžete vždy jednoducho vysať vzduch.

Ak také nemáte po ruke, pokojne nechajte kávu v jej pôvodnom obale, vytlačte z neho vzduch a uzatvorte ho plastovým štipcom.

Voda

Šalku kávy tvorí prevažne voda. Napriek tomu jej málokto prisudzuje veľký význam. No ak budete dbať na jej kvalitu, zákonite sa to odrazí aj na výslednej chuti.

Voda by mala byť vždy čo najčerstvejšia, bez zápachu, bez chlóru, a mala by obsahovať priaznivý pomer minerálov.

Trafiť ten správny pomer je naozaj veda profesionálnej baristiky, no aj vy môžete s vodou začať experimentovať. Vyskúšajte vodu z vodovodu, filtrovanú vodu, alebo ľahko mineralizovanú vodu z obchodu, a pozorujte, čo to robí s chuťou.

Nahriatie šálky

Skúste dať pred samotnou prípravou zovrieť trochu vody a naliať ju do prázdnej šálky. Studený porcelán sa zohreje a postará sa o to, že espresso nestratí svoju teplotu ani arómu.

Čistota

Ako sa hovorí, čistota je pol života. Starajte sa pravidelne o váš firemný kávovar a nezabúdajte ho poriadne preplachovať. Najlepšie pred a aj po každej káve.

Tento jednoduchý krok zaručí čistejšie a jasnejšie chute a dlhšiu životnosť kávovaru. Ak máte v kancelárii samostatný mlynček, nezabúdajte ani naň a dôkladne ho čistite.

Variácie chutí

Každý má rád inú chuť. Ak patríte k tým, ktorí nemajú radi trpkú horkosť, skúste si do kávy pridať naozaj malú štipku soli a pozorovať, čo to spraví s chuťou. Mala by stiahnuť horkosť. Ak hľadáte niečo osviežujúce, vyskúšajte si vyšejkovať espresso s dvomi kockami ľadu.

Ak ani tieto tipy nepomáhajú, skúste spraviť v kancelárii menšiu kávovú revolúciu a poobhliadnite sa po naozaj kvalitnom dodávateľovi kávy.

Na našom trhu existujú skvelé pražiarne výberovej kávy, ktoré vám každý mesiac pošlú priamo do kancelárie čerstvo upraženú výberovú kávu, a ešte vám aj poradia, ako z nej dostať čo najviac chutí.


Lifetech: Čo je nové