8 obyčajných vecí, bez ktorých by ľudstvo fungovalo úplne inak

Mnohé veci nám prídu úplne obyčajné, ba až zbytočné, no ak by sme ich zrazu nemali, ľudstvo by to pocítilo okamžite.

Prichádzame s nimi do styku každý deň, ničím nás neprekvapujú ani nefascinujú. No ak by týchto osem vecí ľudia nevynašli, svet by vyzeral veľmi odlišne.

Papier

Jedna z najväčších evolučných výhod ľudí je schopnosť komunikovať. Komunikácia nám umožňuje zosúladiť úsilie a vytvárať neuveriteľné veci. Informácií je však toľko, že nie je v možnostiach jednotlivca si ich všetky zapamätať a podať ďalej bez zmeny významu.

Bez papiera by sa stratilo nepredstaviteľné množstvo nápadov a skvelých myšlienok a všetko by sme museli objavovať znovu a znovu.

Klince a skrutky

klince

Malé kúsky kovu, bez ktorých by bolo stavanie príbytkov drahé a náročné. Bez klincov museli stavbári vymýšľať spôsoby, ako spojiť drevo k sebe rôznymi zárezmi, pričom museli byť veľmi presní, čo,  samozrejme, prácu v mnohom komplikovalo. Predtým, než sa klince začali masovo vyrábať, museli ich ručne kovať kováči.

Ľudia pre ne boli schopní páliť staré domy, aby ich mohli získať a znovu použiť. Predstavte si, ako klince zjednodušili napríklad stavbu schodísk, ukladanie drevených podláh, stavbu rôznych podporných konštrukcií a mnohé ďalšie činnosti. Bez klincov, a skrutiek by sme dnes sotva niečo postavili.

Betón

Nebyť starých Rimanov, dnes by sme možno nemali obrovské moderné budovy alebo pohodlné cesty pre autá. Zistili, že zmiešaním sopečného popola, haseného vápna a skál získajú univerzálny stavebný materiál, ktorý je schopný niesť obrovskú váhu budov, z ktorých časť prežila až dodnes.

A to ešte nehovoríme o moderných zmesiach, bez ktorých by sme dnes nemali cesty, mosty, priehrady a mnoho ďalších dôležitých vecí.

Chladenie a mrazenie

Skladovanie ovocia, zeleniny či mäsa v letných horúčavách by bolo extrémne náročné. Ešte začiatkom minulého storočia bolo bežné, že sa potravinárske firmy museli spoliehať na ťažbu a skladovanie prírodného ľadu, ak chceli svoje produkty udržať v chlade.

Dnes máme vďaka chladničkám, mrazničkám a chladiarenským autám čerstvé potraviny, ktoré by sa inak pri transporte znehodnotili, nehovoriac o zdravotných rizikách, ktoré sú vďaka tomu omnoho nižšie.

Kompas

Námorníci a cestovatelia sa v noci dokázali orientovať vďaka tomu, že poznali hviezdy. Cez deň alebo cez oblačnú noc však boli bez pomoci, hlavne na šírom mori, kde nie sú žiadne orientačné body. Po objavení kompasu v Čine sa tento vynález rozšíril aj na Blízky východ a do Európy, vďaka čomu sa začala éra námorných objavov a rozvoj obchodu.

Značenie ciest

Každý, kto už sedel za volantom auta si zrejme vie predstaviť, aké náročné je po tme sledovať čiernu asfaltovú cestu, ešte k tomu v zlom počasí. Ktovie koľko životov by zbytočne vyhaslo na cestách, nebyť bielych čiar a reflexných bodov na okrajoch ciest, ktoré nás upozorňujú na zmeny smeru či nebezpečné úseky.

Prvé takéto značenie sa objavilo vo Veľkej Británii po prvej svetovej vojne. Dopravné značenie umožňuje pohybovať sa obrovskému množstvu ľudí organizovane, a teda rýchlo a bezpečne. Bez neho by bola doprava nevyspytateľná a riskantná.

Pluh

pole

Tento vynález je dnes taká obyčajná vec, že si ani neuvedomujeme, aký význam mala pre ľudstvo. Kým boli ľudia iba lovci a zberači, celý deň im zabralo hľadanie potravy, a nemali čas venovať sa iným činnostiam.

Potom prišli na to, ako dopestovať plodiny, takže bolo možné zotrvať na jednom mieste. Pestovanie však bolo stále veľmi náročné na pracovnú silu, až kým neprišiel pluh.

Vďaka tomuto nástroju sa práca na poli zefektívnila natoľko, že ľudia začali produkovať prvé prebytky potravy, vďaka čomu nemuseli všetci pracovať a mohli sa rozvíjať ďalšie remeslá.

Tam, kde boli poľnohospodári a remeselníci začal vládnuť čulý obchodný ruch, začali vznikať mestá. V nich sa rodili písma, číselné sústavy a mohlo sa rozvíjať aj stavebníctvo, umenie a ďalšie desiatky odvetví.

Ozubené kolesá

Kus kovu so zabrúsenými zúbkami. Jednoduché a pritom geniálne. Bez ozubených kolies alebo ich variácií by sme nemali autá, výťahy, hodiny, a mnoho moderných strojov, ktoré nám uľahčujú prácu a umožňujú masovú výrobu.

Určite sa nájdu aj ďalšie veci, bez ktorých by životy ľudí vyzerali úplne inak, no toľko by sa ich do článku nezmestilo. Pokojne nám však svoje nápady nechajte v komentároch na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové