8 prevládajúcich mýtov o smartfónoch

Medzi verejnosťou miestami prevládajú aj také názory, ktoré sú buď prekrútené, prehnané, alebo celkom nesprávne.

Na trhu sú už vyše desať rokov, no my, bežní užívatelia, ich ešte stále nemáme celkom rozlúskané. Medzi verejnosťou miestami prevládajú aj také názory, ktoré sú buď prekrútené, prehnané, alebo celkom nesprávne. Mnoho z nás sa však podľa nich stále riadi, a tak je načase aspoň pár z nich raz a navždy objasniť.

1. Vypínaním aplikácií v pozadí sa šetrí batéria a predchádza sa skratom

Koľkí z nás sa po každom aktívnom rande s telefónom obsesívne snažia všetky okná pozatvárať, aby sa náhodou rýchlejšie nevybíjal, či nebol príliš pomalý? Pokiaľ však nemáte pôžitok zo samotnej “očistnej” aktivity, môžete s ňou kľudne prestať. Smartfón totiž sám reguluje, koľko energie môžu aplikácie bežiace na pozadí míňať a udržuje ju na minime. Množstvo energie, ktoré otvorené aplikácie míňajú, je skutočne minimálne, takže pokiaľ nemusíte do večera vyžiť so siedmimi percentami batérie, túto aktivitu môžete jednoducho vypustiť.

Reakciou na podobné mýty sa stali tzv. “task killer” aplikácie pre “lenivých”, ktoré túto užitočnú robotu (zatváranie aplikácií, ktoré bežia na pozadí) robia za vás. Ich užitočnosť sa však preukázala ako minimálna. Ich prácu, aj keď bez surového vypínania, totiž robí samotný operačný systém.

2. Pred nabitím by sa batéria mala nechať celkom vybiť

Kedysi to síce bola pravda, dnešné smartfóny a ich moderné baterky však nemusíte nechať úplne vybiť na to, aby si batérii zaručil slušnú dĺžku života. Je práve väčšinou lepšie, ak ostanú nabité, než akoby mali byť celkom prázdne. Každá baterka má totiž určitý obmedzený počet životných cyklov, ktorý za svoju kariéru zvládne, a po ktorých navždy vypovedá. Každé celkové vybitie, ktoré nasleduje vypnutie mobilu, je jeden zbytočne premárnený cyklus a ten vám už nikto nevráti.     

Aj napriek tomu odporúčajú výrobcovia nechať batériu celkom vybiť aspoň raz za čas—približne každé tri mesiace. Nie je to ani tak kvôli životaschopnosti baterky, ale skôr kvôli tzv. “kalibrácii”, ktorá má na svedomí napríklad to, že informácie o batérii na displeji korešpondujú s jej skutočným stavom. Tým pádom sa nestane to, že sa vám smartphone pri dvadsiatich percentách zrazu vybije a vypne, alebo že percentá klesajú zo štyridsiatich na osem v priebehu pár minút, a podobne.

3. WiFi a Bluetooth sú nenásytní požierači batérie

Keď sme v pätovej situácii, alebo jednoducho nechceme, aby sa nám smartfón počas neaktivity rapídne vybíjal, častokrát zvykneme vypínať práve WiFi a Bluetooth. Pritom je to viac-menej zbytočné, pokiaľ náš smartfón a jeho batéria nie sú príliš staré. Ak sú obidve funkcie len zapnuté, ich efekt na percentuálny stav batérie je minimálny. Úbytok nastáva až vtedy, keď sa cez ne pripojíte k inému zariadeniu a prenášate medzi ním dáta a súbory. Dovtedy môžete byť v kľude a nechať ich v noci pokojne zapnuté.

4. Mali by ste používať len nabíjačku od výrobcu

Dôvod, prečo to od vás chce oficiálny výrobca, je jednoduchý—chce zarobiť. My však môžeme siahnuť po cudzej verzii, pokiaľ bola vyrobená podľa pokynov a zásad oficiálneho výrobcu (napríklad značky Belkin, Amazon, KMS, atď.), aj keď môžu byť trochu menej efektívne ( najmä pomalšie).

Čoho by ste sa však mali vyvarovať sú lacné kópie od fake-ových značiek, pretože tie nemusia byť nebezpečné len pre vašu batériu a smartphone, ale aj pre vás. Pred pár rokmi sa jednej čínskej letuške stalo to, že keď počas nabíjania svojho smartfónu prijala hovor, dostala poriadnu ranu elektrinou. Dôvod? Používala lacnú fake verziu nabíjačky od pochybných výrobcov.

5. Nabíjanie smartfónu cez noc ničí batériu

Ďalší častý mýtus, ktorý sa odvíja od toho, že pridlhé nabíjanie—tzv. “overcharging”—je pre batériu škodlivé. To však moderné batérie podceňujeme. Ony totiž vedia presne rozpoznať, kedy sú plné a v tom momente prestanú čerpať ďalšiu elektrinu. Takže aj keď by sa smartfón týmto spôsobom nemal dobíjať každú jednu noc, nie je to pre batériu taká tragédia, ako si možno veľa z nás myslí.

6. Displej ti ochráni fólia či sklo

Áno, fólie a sklá vedia výrazne prispieť k tomu, že sa mobil pri každom ťuknutí alebo padnutí nedoškriabe a nerozletí. Lenže žiadna fólia ani sklo neposkytuje stopercentnú ochranu pred poškodením a je teda len na vašom osobnom šťastí, či budete zrovna ten človek, ktorému smartfón padne tým výnimočným uhlom, pred ktorým vás žiadna pokrývka displeju nezachráni.

Na druhej strane, dnešné smartfóny už od tých spred pár generácii pokročili a viacero z nich má displeje z materiálu, ktorý je oveľa odolnejší než všetky ochranné fólie. Niektoré dokonca odolajú aj nožom, zatiaľ čo fólie sa pri podobnom nápore okamžite zničia.

7. Čím viac pixelov, tým lepšie

Všeobecne panuje predstava, že čím viac pixelov vie foťák zachytiť, tým budú fotky kvalitnejšie. No to nemusí byť vždy pravda. iPhone 6 ich napríklad vie zachytiť osem miliónov, zatiaľ čo niektoré Androidy ich zvládnu aj šestnásť.

Lenže vtesnanie čo najviac pixelov do jedného senzoru nemusí byť vždy výhrou. Ak máme dva foťáky tej istej veľkosti, pričom jeden vie zachytávať osem a druhý šestnásť miliónov pixelov, pixely toho osem miliónového budú väčšie a tým pádom zachytia viac svetla. Fotka tak bude kvalitnejšia a krajšia.

Preto je dôležité pri kúpe zvažovať okrem počtu pixelov aj kvalitu senzoru, objektívu, či softvérového procesoru fotiek—prípadne porovnať fotky, ktoré individuálne smartfóny zhotovili. Nie je to len o kvantite, ale skôr o kvalite.

8. Aktívne smartfóny narušujú aktivitu lietadiel

Kedysi nás letušky vždy pred odletom varovali, aby sme si nezabudli vypnúť všetky elektronické zariadenia, no najmä mobily. Dnes už letecké spoločnosti mnohokrát menia rétoriku na zapínanie lietadlového režimu, čiže tzv. airplane mode. Napriek tomu sú dnešné komunikačné a orientačné systémy v lietadlách príliš sofistikované na to, aby ich vyrušilo hoc aj lietadlo plné aktívne používaných mobilov.

Skutočný dôvod zákazov je skôr chaos a možné bezpečnostné riziko, ktoré by takáto komunikácia mohla vytvoriť, ako aj znížená pozornosť pasažierov pri bezpečnostných oznamoch. Veď keby mobily a iné elektronické zariadenia skutočne predstavovali také bezpečnostné riziko, nikdy by nám ich nedovolili len tak vziať na palubu a ešte ich aj mať bezprostredne pri sebe.  

Tak vidíte, smartfóny sú naozaj múdre. A teraz aj výnimočne lacné…

Iba raz v mesiaci sa vám totiž naskytne príležitosť ako výpredaj telefónov v O2 Mobil Markete. Nové telefóny, ktoré sa pozerali na ľudí z výkladov, alebo ostali osirotené po tom, ako si to ich nový majiteľ rozmyslel, si môžete kúpiť lacnejšie.

[mobilmarketpocitadlo]

V ponuke nájdete telefóny, ktoré boli vystavené v O2 predajni, telefóny vrátené od zákazníkov alebo opravené telefóny.  Každý mobilný telefón zakúpený v O2 Mobil Markete má záruku na 12 mesiacov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac