Ako deti uchrániť pred hrozbami internetu

Internet síce ponúka neobmedzené možnosti, no nie je všetko zďaleka také ružové. Ako deti chrániť pred jeho nevhodným obsahom -- tak, aby sme im zároveň dovolili kráčať s dobou?

A ako to robiť rozumne — tak, aby sme im zároveň dovolili kráčať s dobou?

Ak vás znepokojuje nevhodný obsah virtuálneho sveta, na ktorý môžu naraziť vaše deti, nie ste ani zďaleka jediní. Internet nám síce ponúka neobmedzené možnosti, no nie je všetko zďaleka také ružové. Dospelí sa jeho hrozbám väčšinou vedia vyhnúť, no deti sú omnoho naivnejšie a zraniteľnejšie. Chrániť ich, no zároveň neobmedzovať vo vývoji, nie je jednoduché. Sú tu však riešenia.

Rozprávajte sa

Najlepšie je začať pokojným a rozumným rozhovorom o tom, že svet internetu nie je vždy ideálny. Keď ste boli malí, mama vám povedala, že s cudzími ľudmi sa netreba rozprávať, ani od nich nič brať. Internet, okrem všetkých svojich pozitív, je zároveň skrýšou ľudí, ktorí nemusia mať čisté úmysly.

Vysvetlite im, že aj keď vie byť virtuálny svet hier fantastický, nesmie sa pre nich stať dôležitejším, než je ten fyzický. Že na niektoré veci na internete sú ešte predsa len trochu mladí, a že násilie či správanie, aké niekedy vidia na počítači, nie je v normálnom živote v poriadku.

Hlavne deťom nič nezakazujte bez vysvetlenia, prečo je to tak správne. Ak budú stanovené pravidlá dodržiavať, odmeňte ich.

Nenechajte internet, aby vás nahradil

Ak deťom hovoríte, že sa nemôžu toľko času tráviť online, buďte príkladom toho, prečo má skutočný svet svoje čaro. Trávte s nimi dostatok času a zaujímajte sa o nich, aby nebolo ich jedinou útechou hranie hier, či rozprávanie sa s cudzími ľuďmi.

Technológia ochráni deti, keď pri nich nemôžete byť

Deti nevedia vždy odhadnúť, ktorý obsah je ešte vhodný, ani kto je skutočne nebezpečný — aj napriek všetkej vašej úprimnej snahe. Niekedy to nevieme ani my, dospelí. V takýchto situáciach vám pomôžu práve užitočné aplikácie. Okrem samotnej ochrany na internete, ponúkajú niektoré aplikácie aj ďalšie užitočné nástroje. Vďaka nim môžete mať istotu, že dieťa netrávi vo virtuálnom svete priveľa času. A v tom skutočnom svete máte zároveň neustály prehľad, kde sa práve nachádza.

Napríklad môžete sami zablokovať stránky, ktoré považujete za nevhodné. Obscénny, vulgárny, či násilný obsah sa pre ne tak stane nedostupným. Ak vás trápi obsah hier a čas, ktorý ich hraním vaše dieťa trávi, môžete ho obmedziť aj inak než dohovorom. Dĺžku hrania hier viete pomocou šikovných aplikácií na elektronických zariadeniach nastaviť. Dieťa tak napríklad nebude s mobilom v ruke tráviť čas vyhradený na učenie.

Sledovania polohy iných ľudí je stále kontroverznou témou. No keď ide o deti, situácia je trochu komplikovanejšia. V dnešnej dobe, ktorá nás neustále varuje pred rôznymi nástrahami, máme o deti prirodzený strach. S nástupom moderných technológií nástrahy zmenili svoj charakter a stali sa neustále prítomnými — ak vďaka prístupu dieťaťa na internet.

Ak chcete mať istotu, že je vaše dieťa tam, kde byť má, môžete jeho polohu sledovať prostredníctvom jeho mobilu.

Pri všetkých spomínaných “obmedzeniach” však musíte dieťaťu vysvetliť, že z vašej strany nejde o žiadny útok. Citlivo im povedzte, prečo to robíte, prečo im pričasté hranie hier môže škodiť, čo sa im môže stať ak nebudú na internete opatrní, a podobne. Dieťaťu by malo byť jasne dané najavo, že proti nemu nebojujete, ale že sa naopak usilujete o jeho dobro a bezpečie. Možno to nepochopí hneď, no časom určite.

Ak ste sa ako rodičia medzi riadkami našli, vyskúšajte aplikáciu ESET Parental Control, v ktorej nájdete všetky spomínané funkcie. Môžete prostredníctvom nej zablokovať stránky s nevhodným obsahom, alebo napríklad obmedziť čas, ktorý vaše dieťa trávi hraním hier.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac