Ako deti uchrániť pred hrozbami internetu

Internet síce ponúka neobmedzené možnosti, no nie je všetko zďaleka také ružové. Ako deti chrániť pred jeho nevhodným obsahom -- tak, aby sme im zároveň dovolili kráčať s dobou?

A ako to robiť rozumne — tak, aby sme im zároveň dovolili kráčať s dobou?

Ak vás znepokojuje nevhodný obsah virtuálneho sveta, na ktorý môžu naraziť vaše deti, nie ste ani zďaleka jediní. Internet nám síce ponúka neobmedzené možnosti, no nie je všetko zďaleka také ružové. Dospelí sa jeho hrozbám väčšinou vedia vyhnúť, no deti sú omnoho naivnejšie a zraniteľnejšie. Chrániť ich, no zároveň neobmedzovať vo vývoji, nie je jednoduché. Sú tu však riešenia.

Rozprávajte sa

Najlepšie je začať pokojným a rozumným rozhovorom o tom, že svet internetu nie je vždy ideálny. Keď ste boli malí, mama vám povedala, že s cudzími ľudmi sa netreba rozprávať, ani od nich nič brať. Internet, okrem všetkých svojich pozitív, je zároveň skrýšou ľudí, ktorí nemusia mať čisté úmysly.

Vysvetlite im, že aj keď vie byť virtuálny svet hier fantastický, nesmie sa pre nich stať dôležitejším, než je ten fyzický. Že na niektoré veci na internete sú ešte predsa len trochu mladí, a že násilie či správanie, aké niekedy vidia na počítači, nie je v normálnom živote v poriadku.

Hlavne deťom nič nezakazujte bez vysvetlenia, prečo je to tak správne. Ak budú stanovené pravidlá dodržiavať, odmeňte ich.

Nenechajte internet, aby vás nahradil

Ak deťom hovoríte, že sa nemôžu toľko času tráviť online, buďte príkladom toho, prečo má skutočný svet svoje čaro. Trávte s nimi dostatok času a zaujímajte sa o nich, aby nebolo ich jedinou útechou hranie hier, či rozprávanie sa s cudzími ľuďmi.

Technológia ochráni deti, keď pri nich nemôžete byť

Deti nevedia vždy odhadnúť, ktorý obsah je ešte vhodný, ani kto je skutočne nebezpečný — aj napriek všetkej vašej úprimnej snahe. Niekedy to nevieme ani my, dospelí. V takýchto situáciach vám pomôžu práve užitočné aplikácie. Okrem samotnej ochrany na internete, ponúkajú niektoré aplikácie aj ďalšie užitočné nástroje. Vďaka nim môžete mať istotu, že dieťa netrávi vo virtuálnom svete priveľa času. A v tom skutočnom svete máte zároveň neustály prehľad, kde sa práve nachádza.

Napríklad môžete sami zablokovať stránky, ktoré považujete za nevhodné. Obscénny, vulgárny, či násilný obsah sa pre ne tak stane nedostupným. Ak vás trápi obsah hier a čas, ktorý ich hraním vaše dieťa trávi, môžete ho obmedziť aj inak než dohovorom. Dĺžku hrania hier viete pomocou šikovných aplikácií na elektronických zariadeniach nastaviť. Dieťa tak napríklad nebude s mobilom v ruke tráviť čas vyhradený na učenie.

Sledovania polohy iných ľudí je stále kontroverznou témou. No keď ide o deti, situácia je trochu komplikovanejšia. V dnešnej dobe, ktorá nás neustále varuje pred rôznymi nástrahami, máme o deti prirodzený strach. S nástupom moderných technológií nástrahy zmenili svoj charakter a stali sa neustále prítomnými — ak vďaka prístupu dieťaťa na internet.

Ak chcete mať istotu, že je vaše dieťa tam, kde byť má, môžete jeho polohu sledovať prostredníctvom jeho mobilu.

Pri všetkých spomínaných “obmedzeniach” však musíte dieťaťu vysvetliť, že z vašej strany nejde o žiadny útok. Citlivo im povedzte, prečo to robíte, prečo im pričasté hranie hier môže škodiť, čo sa im môže stať ak nebudú na internete opatrní, a podobne. Dieťaťu by malo byť jasne dané najavo, že proti nemu nebojujete, ale že sa naopak usilujete o jeho dobro a bezpečie. Možno to nepochopí hneď, no časom určite.

Ak ste sa ako rodičia medzi riadkami našli, vyskúšajte aplikáciu ESET Parental Control, v ktorej nájdete všetky spomínané funkcie. Môžete prostredníctvom nej zablokovať stránky s nevhodným obsahom, alebo napríklad obmedziť čas, ktorý vaše dieťa trávi hraním hier.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Do domácnosti a auta: Darčeky, ktoré si môžete zobrať k novému paušálu O2

Ak máte vo svojom okolí praktického človeka, ktorý hľadá zmysluplné veci do auta či domácnosti, tu je niekoľko tipov, ktoré nájdete v extra ponuke O2.

Výmýšľanie vianočných darčekov pre vaše celé okolie môže dať poriadne zabrať. Ak máte vo svojom okolí praktického človeka, ktorý hľadá zmysluplné veci do auta či domácnosti, tu je niekoľko tipov, ktoré nájdete v extra ponuke O2.

Robotický vysávač, kamera do auta, laptop, externá nabíjačka. K novému paušálu zaplatíte na začiatok za tieto produkty len 2 €.

 

Lenovo 110 15IBY

Kompaktný notebook známeho výrobcu Lenovo spája ideálnu veľkosť, nízku hmotnosť a hardvérovú výbavu do pekného a funkčného celku.

 

Robotický vysávač

Choďte do práce či na výlet, robotický vysávač sa postará o čisté podlahy v domácnosti.

 

Fotoaparát Canon EOS

Cenovo dostupná zrkadlovka do rodiny.

 

Kamera do auta Prestigio RoadRunner 320

Palubová kamera od výrobcu Prestigio spája kompaktné rozmery, výbornú cenovku a kvalitné zaznamenávanie každého momentu za vaším volantom. Už vám neunikne žiadna situácia, ktorá môže nastať za volantom.

 

Externá nabíjačka Coolpad BigBoy

Praktická nabíjačka na výlety a dlhšie cesty. Big Boy je silný power bank s kapacitou 10 400 mAh. Životnosť batérie v power banku Big Boy je omnoho väčšia a dlhšia ako pri obyčajných batériách.


Lifetech: Čo je nové