Coolpad Torino: Elegantná novinka, ktorá stráži vaše súkromie

Tento telefón nebudete mať dôvod nemilovať.

Som nadšencom noviniek. Vždy som sa tešil, keď som prvýkrát dostal na recenziu značku telefónu, ktorú som dovtedy nedržal v ruke. To je aj prípad Coolpad Torino, novinky, od ktorej si jeho výrobca sľubuje veľa.

Prvý dojem

Telefón s veľkosťou 5,5 palca sa príjemne drží, pri uchopení telefónu mi automaticky sadol prst na senzor odtlačkov. Áno, aj spoločnosť Coolpad sa vybrala touto cestou a odtlačok prsta je určite výhodou. Po zapnutí trvalo nastavenie snímača len niekoľko sekúnd. Dokonca, ani s mokrými prstami nebol problém telefón odomknúť, čo hodnotím pozitívne.

Telefón naozaj padne dobre do ruky, tenké hliníkove telo pôsobí elegantne, no zároveň dosť solídne.

Menej stresu a snáď aj menej návštev servisov budete mať vďaka Gorilla Glass 4, ktoré chráni HD obrazovku zariadenia. Podľa výrobcu je totiž toto sklo dvakrát pevnejšie, než jeho predchodca Gorilla Glass 3. Ani pri páde telefónu z výšky jedného metra by sa preto obávaný “pavúk” na displeji len tak ľahko objaviť nemal.

Čo skrýva „pod kapotou“?

O chod telefónu sa stará 2500 mAh vstavaná batéria, ktorú je možné nabiť pomocou USB 2.0. Pri bežnom využívaní štandardných aplikácií mi telefón vydržal nabitý skoro dva dni. Naopak, pri aktívnom využívani to bol už len jeden deň.

Nabíjačka s káblom bola samozrejme v balení, ako aj slúchadlá spolu s dvoma ihlami na vloženie Micro resp. Nano SIM karty, prípadne Micro SD, ak by ste potrebovali rozšíriť pamäť telefónu.

Okrem vyššie spomínaného senzora odtlačkov prstov sa pod zadným krytom nachádza 13-megapixelová kamera s LED bleskom. Svetelnosť clony pri fotení je f/2.2, čo umožňuje robiť kvalitnejšie fotografie v šere a tmavšom prostredí.

Okrem štandardných vlastností ako je autofocus, zoom, blesk, časovač a podobne, má telefón možnosť vytvoriť si vlastné GIF video. Aj keď kvalita hovorí sama za seba. Samotné video je možné nahrávať v rozlíšení maximálne 1080 x 1920 pixelov. 

gif

Tak, ako zadná kamera, aj predná má svetelnosť f/2.2 a dokáže robiť video s rozlíšením 1080 x 1920 pixelov. Avšak, predná kamera má už len 5 megapixelov a, pochopiteľne, neponúka až také bohaté vlastnosti v rámci nastavení, ako zadná kamera (autofocus a pod.). Väčšine užívateľov to však bude určite stačiť.

O hlasovú komunikáciu sa starajú dva mikrofóny a jeden reproduktor. Všetko som počas hovorov počul jasne a zrozumiteľne, bez šumu. Čistý a jasný zvuk je určite jedna z vecí, ktoré od nového telefónu človek očakáva.

Vnútorná pamäť telefónu má kapacitu 10 gigabajtov, keď odčítame všetky bežiace aplikácie na pozadí a systém, jej celková veľkosť je 16 gigabajtov. Operačná pameť (RAM) má 3 gigabajty, ktoré bohato stačili na využívanie hier, ako aj na plynulý chod aplikácií. Bez problémov bolo možné telefón používať aj s viacerými spustenými aplikáciami naraz.

Nepocítil som žiadne obmedzenie, čo ma presvedčilo o tom, že Coolpad si dal na svojej novinke naozaj záležať. Vnútorná pamäť telefónu sa dá rozšíriť pamäťovou kartou, maximálne do 32 GB, čo určite ocenia tí, ktorí si všade so sebou berú kopu hudby alebo nadšenci fotenia.

Výkon telefónu dodáva 8 jadrový Qualcomm procesor MSM8929 s frekvenciou 1,4 gigahertzov. Ale poďme sa dostať už priamo k telefónu, keď sme si povedali tie technickejšie parametre. V dnešnom svete plnom nových technológií určite poteší novinka tohto telefónu – duálne účty.

Súkromie pod zámkom

Asi dnes už nenájdete smartfón bez aplikácií ako Whatsapp, Viber, Skype, Twitter, Instagram a, samozrejme, Facebook. Nikomu sa nechce neustále vypĺňať prihlasovacie údaje nanovo, na druhej strane, každý má rád svoje súkromie a chce si ho strážiť. Coolpad Torino toto všetko vyriešil funkciou Dual Space, voľne preložené ako dvojitý priestor.

Oba priestory využívate súčasne. Do jedného si môžete zamknúť aplikácie, kontakty, fotky, hovory a správy, ktoré chcete vidieť iba vy, v tom druhom je všetko ostatné. Prepínanie z jedného prostredia do druhého je rýchle, na nič som nemusel čakať.

Druhá novinka určite poteší nadšencov sociálnych sietí – dva účty pre Facebook, Messenger alebo WhatsApp. Predsa len, dnes je bežné, že okrem vlastného profilu ľudia spravujú aj iný, napríklad firemný. Vďaka tejto novej funkcii už nemusíte neustále prepínať účty alebo inšťalovať ďalšie aplikácie pre správu takýchto stránok.

Vo všeobecnosti, menu telefónu je ľahko ovládateľné, rovnako aj prepínanie medzi súkromným a verejným účtom. Ako som spomínal, prepnutie trvá len niekoľko sekúnd. V telefóne sa nachádza aj appka „Rock Wallpaper“, s ktorou zmeníte pozadie telefónu jemným zatrasením. Ak teda chcete napríklad na ploche striedať obrázky svojich najbližších, stačí si vytvoriť album s ich fotografiami.

Ďalšou výhodou je určite vstavaná aplikácia „C-Button“, ktorá nám ponúka rôzne možnosti od screenu obrazovky, nastavenie jasu, reštart zariadenia, pridať alebo stlmiť hlasitosť a podobne. Veľmi užitočná vecička, ak potrebujeme v priebehu pár sekúnd dostať sa v telefóne kdekoľvek, alebo si nastaviť niektorú z hlavných funkcií telefónu. 

Okrem vyššie uvedených vecí je Coolpad Torino štandardný smartón, ktorý si prispôsobíte podľa svojich potrieb  rôznymi aplikáciami dostupnými v Google Play.

Tento smartfón určite nebude zlou voľbou. Potvrdzuje, že čínske telefóny sa už dávno nemajú za čo hanbiť. Práve naopak, vysoký výkon a kvalita im vôbec nie sú cudzie. S Coolpad Torino som bol maximálne spokojný, odporučil by som ho svojim známym, ak by toto zariadenie bolo jednou z alternatív.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac