Coolpad Torino: Elegantná novinka, ktorá stráži vaše súkromie

Tento telefón nebudete mať dôvod nemilovať.

Som nadšencom noviniek. Vždy som sa tešil, keď som prvýkrát dostal na recenziu značku telefónu, ktorú som dovtedy nedržal v ruke. To je aj prípad Coolpad Torino, novinky, od ktorej si jeho výrobca sľubuje veľa.

Prvý dojem

Telefón s veľkosťou 5,5 palca sa príjemne drží, pri uchopení telefónu mi automaticky sadol prst na senzor odtlačkov. Áno, aj spoločnosť Coolpad sa vybrala touto cestou a odtlačok prsta je určite výhodou. Po zapnutí trvalo nastavenie snímača len niekoľko sekúnd. Dokonca, ani s mokrými prstami nebol problém telefón odomknúť, čo hodnotím pozitívne.

Telefón naozaj padne dobre do ruky, tenké hliníkove telo pôsobí elegantne, no zároveň dosť solídne.

Menej stresu a snáď aj menej návštev servisov budete mať vďaka Gorilla Glass 4, ktoré chráni HD obrazovku zariadenia. Podľa výrobcu je totiž toto sklo dvakrát pevnejšie, než jeho predchodca Gorilla Glass 3. Ani pri páde telefónu z výšky jedného metra by sa preto obávaný “pavúk” na displeji len tak ľahko objaviť nemal.

Čo skrýva „pod kapotou“?

O chod telefónu sa stará 2500 mAh vstavaná batéria, ktorú je možné nabiť pomocou USB 2.0. Pri bežnom využívaní štandardných aplikácií mi telefón vydržal nabitý skoro dva dni. Naopak, pri aktívnom využívani to bol už len jeden deň.

Nabíjačka s káblom bola samozrejme v balení, ako aj slúchadlá spolu s dvoma ihlami na vloženie Micro resp. Nano SIM karty, prípadne Micro SD, ak by ste potrebovali rozšíriť pamäť telefónu.

Okrem vyššie spomínaného senzora odtlačkov prstov sa pod zadným krytom nachádza 13-megapixelová kamera s LED bleskom. Svetelnosť clony pri fotení je f/2.2, čo umožňuje robiť kvalitnejšie fotografie v šere a tmavšom prostredí.

Okrem štandardných vlastností ako je autofocus, zoom, blesk, časovač a podobne, má telefón možnosť vytvoriť si vlastné GIF video. Aj keď kvalita hovorí sama za seba. Samotné video je možné nahrávať v rozlíšení maximálne 1080 x 1920 pixelov. 

gif

Tak, ako zadná kamera, aj predná má svetelnosť f/2.2 a dokáže robiť video s rozlíšením 1080 x 1920 pixelov. Avšak, predná kamera má už len 5 megapixelov a, pochopiteľne, neponúka až také bohaté vlastnosti v rámci nastavení, ako zadná kamera (autofocus a pod.). Väčšine užívateľov to však bude určite stačiť.

O hlasovú komunikáciu sa starajú dva mikrofóny a jeden reproduktor. Všetko som počas hovorov počul jasne a zrozumiteľne, bez šumu. Čistý a jasný zvuk je určite jedna z vecí, ktoré od nového telefónu človek očakáva.

Vnútorná pamäť telefónu má kapacitu 10 gigabajtov, keď odčítame všetky bežiace aplikácie na pozadí a systém, jej celková veľkosť je 16 gigabajtov. Operačná pameť (RAM) má 3 gigabajty, ktoré bohato stačili na využívanie hier, ako aj na plynulý chod aplikácií. Bez problémov bolo možné telefón používať aj s viacerými spustenými aplikáciami naraz.

Nepocítil som žiadne obmedzenie, čo ma presvedčilo o tom, že Coolpad si dal na svojej novinke naozaj záležať. Vnútorná pamäť telefónu sa dá rozšíriť pamäťovou kartou, maximálne do 32 GB, čo určite ocenia tí, ktorí si všade so sebou berú kopu hudby alebo nadšenci fotenia.

Výkon telefónu dodáva 8 jadrový Qualcomm procesor MSM8929 s frekvenciou 1,4 gigahertzov. Ale poďme sa dostať už priamo k telefónu, keď sme si povedali tie technickejšie parametre. V dnešnom svete plnom nových technológií určite poteší novinka tohto telefónu – duálne účty.

Súkromie pod zámkom

Asi dnes už nenájdete smartfón bez aplikácií ako Whatsapp, Viber, Skype, Twitter, Instagram a, samozrejme, Facebook. Nikomu sa nechce neustále vypĺňať prihlasovacie údaje nanovo, na druhej strane, každý má rád svoje súkromie a chce si ho strážiť. Coolpad Torino toto všetko vyriešil funkciou Dual Space, voľne preložené ako dvojitý priestor.

Oba priestory využívate súčasne. Do jedného si môžete zamknúť aplikácie, kontakty, fotky, hovory a správy, ktoré chcete vidieť iba vy, v tom druhom je všetko ostatné. Prepínanie z jedného prostredia do druhého je rýchle, na nič som nemusel čakať.  

Druhá novinka určite poteší nadšencov sociálnych sietí – dva účty pre Facebook, Messenger alebo WhatsApp. Predsa len, dnes je bežné, že okrem vlastného profilu ľudia spravujú aj iný, napríklad firemný. Vďaka tejto novej funkcii už nemusíte neustále prepínať účty alebo inšťalovať ďalšie aplikácie pre správu takýchto stránok.

Vo všeobecnosti, menu telefónu je ľahko ovládateľné, rovnako aj prepínanie medzi súkromným a verejným účtom. Ako som spomínal, prepnutie trvá len niekoľko sekúnd. V telefóne sa nachádza aj appka „Rock Wallpaper“, s ktorou zmeníte pozadie telefónu jemným zatrasením. Ak teda chcete napríklad na ploche striedať obrázky svojich najbližších, stačí si vytvoriť album s ich fotografiami.

Ďalšou výhodou je určite vstavaná aplikácia „C-Button“, ktorá nám ponúka rôzne možnosti od screenu obrazovky, nastavenie jasu, reštart zariadenia, pridať alebo stlmiť hlasitosť a podobne. Veľmi užitočná vecička, ak potrebujeme v priebehu pár sekúnd dostať sa v telefóne kdekoľvek, alebo si nastaviť niektorú z hlavných funkcií telefónu. 

Okrem vyššie uvedených vecí je Coolpad Torino štandardný smartón, ktorý si prispôsobíte podľa svojich potrieb  rôznymi aplikáciami dostupnými v Google Play.

Tento smartfón určite nebude zlou voľbou. Potvrdzuje, že čínske telefóny sa už dávno nemajú za čo hanbiť. Práve naopak, vysoký výkon a kvalita im vôbec nie sú cudzie. S Coolpad Torino som bol maximálne spokojný, odporučil by som ho svojim známym, ak by toto zariadenie bolo jednou z alternatív.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Pebble Time: Ľahké smart hodinky, ktoré sa na nič nehrajú

Miláčik Kickstarteru, ktorý si získal ľudí bezprostrednosťou, zaujímavým dizajnom a nespočetnými možnosťami personalizácie.

Zatiaľ, čo v roku 2011 NASA vyslala Cuirosity na Mars a Apple sa súdil s takmer každým iným výrobcom mobilných telefónov o patenty, vzniklo Pebble.

To, čo nasledovalo, nečakali snáď ani zakladatelia. Pebble prišlo s konceptom smart hodiniek, ktoré oslovil bežných ľudí. Po príchode na Kickstarter v roku 2012 zlomilo Pebble rekord získaním 10 miliónov dolárov a svojim spôsobom odštartovali éru smart hodiniek.

Miláčik Kickstarteru

Ak vám Kickstarter nič nehovorí, je to online služba, vďak ktorej môžu (nie len) technickí nadšenci získať prostriedky na zrealizovanie svojho projektu. Sú to práve obyčajní ľudia, ktorí prispievajú, ak ich projekt zaujme.

Prvé Pebble boli viacmenej notifikačným centrom, no príchodom Pebble Time, sa toho veľa zmenilo. Rovnako ako prvé Pebble, aj Pebble Time prišli cez Kickstarter. Prvý milión získali za 49 minút (prvých 500 000 dolárov za 17 minút), čím zlomili druhý rekord Kickstarteru.

Týždeň na jedno nabitie

Pebble Time majú rozmer 40.5 x 37.5 x 9.5 milimetra a vážia 42,5 gramu aj spolu s 22-milimetrovým gumeným remienkom. Na ruke ich teda sotva ucítite. Vybrať si môžete z troch farieb – čiernej, červenej a bielej. 

Pebble sú kompatibilné s Androidom od verzie 4.3 a s iOS do verzie 8. Výrobca udáva vodotesnosť do 30 metrov, čo znamená, že si s nimi môžete umyť ruky, ale sprchovanie už by som neriskoval.

Ak ste už využívali iné smart hodinky, tak ako ja, budete si na Pebble asi trochu zvykať. Do týždňa si ich však obľúbite, a keď si uvedomíte, že ste ich ten týždeň nemuseli nabíjať, zamilujete si ich ešte viac. Nabíjanie je pre jednoduchosť riešené magnetickým konektorom. 

Na dlhej výdrži batérie má podiel displej, ktorý nie je dotykový, ale využíva technológiu e-paper (elektronický papier), ktorú nájdete napríklad aj na čítačkach elektronických kníh. Vididteľnosť v tme zabezpečuje LED podsvietenie.

Kontrastný e-paper displej je stále zapnutý, teda vidíte všetky notifikácie. V prípade potreby stačí zatriasť zápästím a LED podsvietenie uľahčí čítanie obrazovky v tme. Na ovládanie hodiniek slúžia 4 tlačidlá. Tie na pravej strane slúžia na vyvolanie a pohyb v menu, tým na ľavej sa vraciate o krok späť. Ovládanie je intuitívne. Pri podržaní tlačidla si môžete zvoliť skratku k často používaným aplikáciam.

Na šport aj na spánok

Po spárovaní hodiniek so Smartfónom prostredníctvom appky Pebble hodinky okamžite začali zobrazovať všetky notifikácie. A práve tie sú základom, na ktorom Pebble stavia, no nie je to len o nich. V aplikácii si nastavíte tie, ktoré chcete zobrazovať.

Funkcia Timeline vám prehľadne zobrazí, aké udalosti vás čakajú, a ktoré už máte za sebou. Vďaka rôznemu spôsobu vibrácií viete rozlíšiť druh notifikácie ešte pred pohľadom na displej. 

Ak si zapnete Health, uvidíte vašu pohybovú aktivitu. Hodinky odmerajú počet krokov, prejdenú vzdialenosť a zoradia ju v grafe. 

Využitie nájdu aj počas nočného oddychu. Dozviete sa, ako dlho ste spali a koľko trval váš hlboký spánok. Hodinky sú kompatibilné s väčšinou fitness aplikácií ako je Google Fit, Runkeeper, či Under Armour.

Jednoduché prehrávanie hudby je samozrejmosťou. Bez problémov môžete využívať vstavaný prehrávač, ako aj Spotify. Notifikácie po fyzickej aktivite, ako je prechádzka či beh, sú príjemne vtipné a motivujúce, no nevtieravé.

Na nič sa nehrajú

Ak chcete mať originálne hodinky, Pebble sú správnou voľbou. Na celom užívateľskom rozhraní cítiť vášeň a nadšenie, s ktorou boli vytvorené. Obchod s aplikáciami obsahuje viac ako 13 000 aplikácií a stovky rôznych ciferníkov. Najdete medzi nimi zábavné, ale aj minimalistické témy. 

 

Pebble začalo ako vízia a prepracovalo sa na rekordy lámajúci fenomén. Bez naškrobenej „tváre“ vám zavibrujú znelkou zo Super Mario a pritom odvedú prácu ako špičkový asistent. Pebble si vás získajú svojou bezprostrednosťou a obrovskými možnosťami personalizácie.

Výhody

Rozmery a hmotnosť

  • Výdrž batérie
  • Vždy zapnutý displej
  • Funkcia Timeline
  • Množstvo aplikácií
  • Funkcia Timeline

Nevýhody:

  • Dizajn, ktorý nemusí vyhovovať každému
  • Chýba snímač pulzu
  • Absencia ovládania pohybom
  • Bez podpory slovenčiny

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.


Lifetech: Čo je nové