Dá sa vrátiť k starému mobilu? Skúsili sme to

Jedeň deň s retro mobilom. Aj so štýlovým fotením recenzentky.

Pred pár mesiacmi obletela médiá fotka Anny Wintour, šéfredaktorky časopisu Vogue, so starým sklápacím mobilom v ruke. Fakt, že jedna z najvplyvnejších žien módneho biznisu nevyužíva tie najmodernejšie technológie, vzbudil priam senzáciu.

Aké by to bolo vrátiť sa v čase a používať na chvíľu starý telefón s tlačítkami? Anna Wintour je len ďalším dôkazom toho, že ak je niečo naozaj nadčasové, tak je to zdravé sebavedomie. A to znesie i začudované pohľady a prípadné hlúpe poznámky, ktoré by obstarožný telefón mohol vyvolať.

Vzdať sa mobilu s tlačidlami bola kedysi neľahká úloha. Smútil za ním asi každý, komu “ucho” vyplo počas telefonovania reproduktor na modernom smartfóne. Tento problém našťastie vo väčšine prípadov vyriešila výmena mobilu. A ďalší vývoj.

Časom si aplikácie našli cestu k srdcu aj tých odolných jedincov. Kvalitný fotoaparát i kamera sa stali samozrejmosťou. Smartfón je dnes nenahraditeľný na všetko od vybavovania emailov, navigáciu, štúdium cudzích jazykov, cez počítanie krokov, až po strácanie času na sociálnych sieťach.

Dá sa vrátiť k starému mobilu? Skúsili sme to. A napísali… Hm. Recenziu?

Cestovanie v čase

Voľba padla na krásnu starú vysúvaciu Nokiu. Už pár rokov odpočívala zahrabaná v šuplíku. Šnúra nabíjačky dočiahne od zástrčky až na stôl. Úžasné! Napriek tomu, že telefón je už v dôchodkovom veku, všetko funguje, ako má.

Ráno treba mať na pamäti, že telefón už síce má možnosť pripojiť sa na internet, ale na malom displeji by čítanie nebolo veľmi pohodlné. Rannú dávku informácií musia teda poskytnúť klasické noviny.

Čím to je, že ľudia v kaviarni ponorení do novín pôsobia tak intelektuálne až vznešene, kým tí, ktorí zaujato hľadia do smartfónov vyzerajú ako sociopati? Aj keď možno tiež len čítajú noviny…

Už po dvoch hodinách je zrejmé, že práce ubúda akosi rýchlejšie než obyčajne. Cez Whatsapp ani Messenger neprichádzajú žiadne správy. Telefón nemá ani Instagram, a tak je podstatne jednoduchšie sa koncentrovať. Prácu prerušilo iba dvakrát povedomé, ale nezvyklé zvonenie melódie, ktorá sa kedysi ozývala z každej strany.

Plusy a mínusy

Stretnutie s kamarátkou počas obeda prerušujú rôzne notifikácie jej telefónu. Pauzy nie je možné celkom vyplniť čumením do vlastného telefónu, a tak je nevyhnutné všímať si iné zaujímavosti okolo seba. Ľudí, kvety na ulici, ale príde aj na prečítanie si zaujímavého príbehu reštaurácie v jedálnom lístku. Iba kamarátka nestihla povedať takmer nič o tom, čo má vlastne nové. Tak nabudúce.

Malou výzvou je popoludňajšie pracovné stretnutie. Nemožno sa spoliehať na navigáciu, a tak si trasu treba zistiť vopred. Keď napokon ani to nestačí, pomôže rada náhodnej pani, ktorá ukáže cestu zo zamotaných uličiek.

Výhoda mobilu sa najviac prejaví večer. K šatám do divadla sa hodí listová kabelka. Konečne sa do nej pohodlne zmestí mobil, rúž aj malá peňaženka.

Večer je baterka mobilu takmer úplne nabitá. Je pravda, že fotky v mobile nie sú ktovieaké. Celkovo však bol deň s retro mobilom zaujímavý. Vytvoril nečakane veľa priestoru na dôležité veci a priamu komunikáciu s ľuďmi naokolo. A to iba po jednej malej zmene.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Prelet nad kráľovskými hniezdami

Pozrite si naše hrady a zámky z vtáčej perspektívy. Vybrali sme najkrajšie letecké zábery urobené pomocou dronov.

Pravdepodobne nebudeme nikdy vedieť lietať s takou ľahkosťou ako vtáky, no moderná technológia nás postupne približuje k pocitu, ktorý zažívajú operené stvorenia od nepamäti. Akýsi nadhľad či odstup od bežných vecí a dokonalú harmóniu prírody.

Jedným z vynálezov, ktorý vás okamžite z pohodlia obývačky pozve na prelet nad našimi najznámejšími turistickými lokalitami sú stále obľúbenejšie drony. Vybrali sme niekoľko záberov od nadšencov týchto technológií.

Keď tieto stroje objavujú naše najkrajšie hrady a zámky a moderné sa prepája so stáročným, je v tom niečo čarovné. Veď posúďte sami.

Bojnický zámok

Bratislavský hrad

Trenčiansky hrad

Pustý hrad, Zvolen

Oravský hrad

Spišský hrad

Nitriansky hrad

Ľupčiansky hrad

Banská Štiavnica, Starý zámok

Hrad Strečno

Považský hrad

Devín

Hrad Červený kameň


Lifetech: Čo je nové