Keby neboli smartfóny, na tieto veci by ste potrebovali kufor

Telefóny sa postupne zmenšovali a začali mať stále viac a viac funkcií a zvládať čoraz náročnejšie úlohy. Často si ani neuvedomujeme, koľko toho vlastne nosíme vo vreckách.

Pevná linka

Síce dnes stále čísla “vytáčame”, no spomeniete si, kedy naposledy ste naozaj vytáčali klasický ciferník?

Autor foto: lensletter

Telefónny zoznam

Ak je niečo, čo užívateľom smartfónov nechýba, je to zdĺhavé vyhľadávanie v hrubých zoznamoch.

Rádio

Aj keď už smartfóny zväčša nemajú analógový prijímač, rádio si pustíte cez nepreberné množstvo aplikácií. Žiadne zdĺhavé ladenie, ktoré vyžadovalo poriadnu dávku trpezlivosti a niekedy aj chirurgickú presnosť.

Autor foto: Skitter photo

Listy

Jednou z prvých vecí, ktoré padli za obeť telefónom, a najmä smartfónom, sú listy. To, čo trvalo dni, teraz máte za pár sekúnd. Avšak, stále sa nič sa nevyrovná tomu pocitu, keď otvárate krásny, voňavý, rukou napísaný list od blízkej osoby.

Autor foto: RawPixel

Mapa

Vďaka GPS v smartfónoch sa autoatlasy stali akurát tak zberateľským artiklom.

Autor foto: RawPixel

Fotoaparát

Fotiť s takouto “skrinkou” chcelo naozaj kumšt. Na druhej strane, dnes nemusíte platiť nemalé peniaze za vyvolávanie fotiek. Čím menej fotopapiera sa spotrebuje, tým je aj príroda šťastnejšia.

Autor foto: Dariusz Sankowski

Kalkulačka

Kalkulačka v sebe mala všetko od malej násobilky až po hrubé matematické tabuľky. Teraz sa celá “vojde” do smartfónu.

Autor foto: Igor Ovsyannykov

Baterka

Kvôli vypadnutým kľúčom v tráve alebo tmavej skrini na povale už nemusíte hľadať baterku a kŕmiť ju ťažkými batériami.

Autor foto: Patryk Dziejma

Kniha

Keď nie je miesto, aj za knihu v elektronickej podobe je človek vďačný.

Autor foto: Kaboompic

Kalendár

Papierový kalendár síce môže byť ozdobou stola alebo steny, avšak nepripomenie vám, že už máte vyraziť na schôdzku, ani to, že termín odovzdania bol už bol.

Diktafón

Pokiaľ nepotrebujete zaznamenávať zvuk v špičkovej kvalite, piremerným diktafónom môžete dať zbohom.

Autor foto: Satoshi T.

Hudobné nosiče

S nárastom kapacity mobilných zariadení klesol význam tradičných hudobných nosičov. Samozrejme, vôni vinylu a zvuky cez ihlu sa máločo vyrovná, no do autobusu sa vám nezmestí.

Autor foto: Roman Kraft

Zápisník

Ceruzka a papier majú svoje nesporné výhody, no smartfón je často oveľa viac poruke.

Autor foto: Kaboompic

Telegram

Od odoslania posledného telegramu prešli už tri roky. Padol za obeť smskám a bezplatným aplikáciám.

Kompas

Pamätáte si, kedy ste naposledy použili kompas? Väčšina ľudí je na tom asi rovnako. Každopádne, jeden nikdy nevie.

Autor foto: mikou07kougou

Platobná karta

Už ani peňaženku nemusíte vyťahovať z vrecka vďaka technoógii NFC. Prilóžíte telefón a platíte.

Autor foto: RawPixel

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pomáhajú rodičom, mentorujú, učia mladých podnikať. Tieto projekty robia Slovensko o čosi férovejším

Na zmenu k lepšiemu netreba vždy bombastické projekty. Stačí začať v najbližšom okolí.

Darí sa vám. Okolo vás sú ľudia, ktorí vedia poradiť. Keď máte nápad, pomôžu vám ho zrealizovať. Keď nápad nemáte, inšpirujú vás a nejaká múza o vás zakopne. Ak chcete kultivovať seba ako osobnosť, je tu dosť tých, ktorí vás vedia viesť. Predstavte si takýto svet. A teraz vám povieme, že nie je tak celkom nereálny.

Nech by sme akékoľvek ciele ktoréhokoľvek človeka rozmenili na drobné, tak vždy skončia pri vzťahoch. Vždy. Pri vzťahu k sebe, ku svetu, kolegom, peniazom, rodine, okoliu… Všetky plány, túžby, sny, sú len nadstavbou fungujúcich vzťahov.

Sú ľudia, ktorí si to uvedomujú a hoci ich nenájdete často vo vysokom biznise, v politike, ani na veľkých fotkách na stránkach magazínov, sú aktívni.

Pôsobia v malom, na komunity ľudí, ktorí sú okolo nich. V mestách, kde žijú a chcú ich zdokonaľovať, vo štvrtiach, na školách. Práve takýchto ľudí, ktorí pomáhajú iným žiť život, s ktorým sú spokojní, si raz za rok vypočuje Férová Nadácia O2.

Posúdi projekty, porozmýšľa, komu treba najviac pomôcť a pomôže – rozdelí stotisíc eur. O projektoch, ktoré vďaka týmto prostriedkom urobia svet o kúsok férovejším, sme pripravili miniseriál.

Playground Bratislava

Môžu rodičia a deti pracovať spolu? Nemôžu. Ale deti sa môžu hrať pri pracujúcich rodičoch. Petra Dzurovčinová prišla na nápad urobiť spoločný priestor pre deti aj rodičov, keď potrebovala vyriešiť svoj vlastný prienik práce a detí.

Zistila, že aj iní rodičia riešia túto dilemu a to jej vnuklo ideu urobiť priestor, kde môžu rodičia pracovať a deti sa hrať. Samozrejme, sústrediť sa na prácu pri blázniacich sa deťúrencoch nie je veľmi lákavé, preto to Petra s ľuďmi, ktorí sa k nej pridali, vymysleli inak.

Deti budú mať samostatný priestor, ktorý vyhovuje všetkým hygienickým požiadavkám a budú mať tiež aktivity, na ktorých rodičom najviac záleží – podľa prieskumu sa opakujú najmä požiadavky na Montessori metodiku, angličtinu, záhradu či tvorivé dielne.

Dospeláci budú mať vlastný priestor na prácu, ale kedykoľvek počas dňa budú môcť byť aj deti s rodičmi, aj rodičia s deťmi. V tejto chvíli si Playground Bratislava hľadá miesto, kde začne a otvárať plánuje od septembra 2017.

dieťa
práca

Sokratov inštitút

Sú prednášky, ktoré na bežných školách nenájdete v odboroch, ktoré zamestnávatelia nechcú, ale život si ich vyžaduje. Práve na to je tu Sokratov inštitút. Miesto, ktoré vychováva lídrov.

Sokratov inštitút pracuje ročne s dvadsiatimi mladými mužmi a ženami, ktorí chcú meniť Slovensko k lepšiemu. Od tých, ktorí chcú úspešne absolvovať, vyžaduje účasť na workshopoch a úspešné zorganizovanie a realizáciu vlastného mikroprojektu.

„V tomto momente sa Sokratov inštitút nachádza vo svojom štvrtom ročníku. Doteraz sme dopomohli k vzniku 52 filantropických startupov (mikroprojektov) a ďalších dvadsať sa v súčasnosti pripravuje.

Novinkou, ktorú tento rok zavádzame vďaka podpore Férovej nadácie je mentoring pre našich študentov a študentky založený na peer skupinách, kde sa stretnú s absolventmi Sokratovho inštitútu, aby si vymieňali skúsenosti a inšpirovali sa navzájom.

Druhou novinkou je workshop „Ako napísať projekt?“, ktorý bude viesť skúsený kouč Tomáš Pešek. Workshop sa zameria na správne nastavenie všetkých podstatných parametrov mikroprojektov, tak aby boli prospešné pre iných, zapojili ďalších ľudí, ale aj vytvorili určitú zmenu v spoločnosti či už na lokálnej, alebo inej úrovni,“ vysvetľuje Radoslav Sloboda zo Sokratovho inštitútu.

Dobrou správou je, že zaujímavé prednášky robia v Sokratovom inštitúte aj pre verejnosť.

startup awards
startup awards
startup awards

iKid

Inovácie, kreativita a škola. Nie je to preklep. Vďaka týmto ľuďom aj deti dostanú kvalitné intro do kreativity a inovácií. Kenneth Ryan žije na Slovensku už niekoľko rokov.

Keď bol raz na prednáške na vysokej škole ako hosť, mal pocit, že deti sú znudené, pasívne a nič si nechcú písať. Začalo ho to zaujímať. Kde sa stala chyba a prečo sú tie deti také znudené?

V tom čase mal osemročnú dcéru a jedenásťročného syna. Chcel, aby deti dostali šancu, kým v nich systém zabije tvorivosť a zvedavosť. Chcel vymyslieť program, v ktorom by študenti mohli nápady zrealizovať do formy, že môžu s ideou začať podnikať.

„Našim cieľom je šíriť podnikateľského ducha. Program je aktívny pre deti od desať do štrnásť rokov a funguje formou voliteľného krúžku pol roka,“ hovorí o programe Karin Stankayová.

Deti na základných školách však nečakajú žiadne lekcie a prednášky. Všetko je to o zážitkovom vzdelávaní v prostredí, kde nemajú pocit, že sa učia. Pracujú s učiteľom a mentorom z podnikateľské prostredia a cieľom je neviesť ich, aby prišli na riešenie, ako tím.

„Ak aj mentori vidia, že niečo ide nesprávne, tak ak je tím presvedčený, že idú dobre, nechajú ich, nech sa poučia na vlastnej chybe. Pointou je totiž previesť deti od prvotného nápadu až po situáciu, že na ňom vedia zarobiť,“ vysvetľuje Karin Stankayová.

Zaujímavosťou je, že projekt pracuje najmä s deťmi z regiónov, ktoré sú geograficky znevýhodnené. V Bratislave napríklad funguje len na jednej škole. „Orientujeme sa najmä na malé, dokonca dedinské školy.

To, kde to má zmysel, sú práve oblasti, v ktorých sa akoby nič nedialo. Vďaka grantu, ktorý sme získali od Férovej nadácie O2, pridáme ďalšie školy,“ hovorí Karin.

Projekt, ktorý vznikol na Slovensku, sa od minulého roka už stihol rozšíriť aj do Čiech.

startup awards
startup awards
startup awards
startup awards

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac