LG Urbane Watch W150: Tradičný dizajn, smart funkcie

Smart hodinky nie sú len výstrednosťou. Presvedčilisme sa o tom s LG Urbane watch.

Nositeľné zariadenia sú na našom trhu nejaký ten piatok, no ich najväčší „boom“ zažívame až v dnešnej dobe. Keď som dostal svoje prvé Sony Smartwatch 2, očakával som, že v balení nájdem okuliare s hrubým rámom, tričko s logom komiksového hrdinu a nejaký ten komiks.

Skrátka išlo o doplnok pre istú úzku skupinu ľudí, pracovne ich nazvime „nerdi“. Keďže si už svoju službu spoľahlivo odslúžili, rozhodol som sa ich vymeniť za model, o ktorom dnes budem písať – LG Watch Urbane (W150).

LG Urbane watch

Elegancia na zápästí

Priznám sa, kým som ich nevidel naživo, neuvažoval som o výmene starého kusu za nový. LG stavilo na klasický okrúhly tvar hodiniek, ktoré sú skoro na nerozoznanie od tých tradičných. Telo je tvorené brúsenou nehrdzavejúcou oceľou. Na pravej stene nájdete korunku, ktorá slúži na zapnutie hodiniek, a tiež ako home button.

Kožený náramok bol z počiatku až pritvrdý, no časom sa dokonale prispôsobil zápästiu. Tento remienok má klasický rozmer, teda ak by užívateľovi z nejakého dôvodu nevyhovoval, vo väčšine hodinárstiev ho môže vymeniť za iný. Rozmery hodiniek (45,5 × 52,2 × 10,9 milimetra) a ich 67 gramová hmotnosť môže byť pre niektorých záujemcov odradzujúca. Hodinky môžem pokojne označiť za robustnejší kúsok.

O zobrazovanie sa postará 1,3 palcový P – OLED displej s rozlíšením 320 x 320 bodov (245 ppi), ktorý chráni Gorilla Glass 3. Plastovej zadnej časti dominuje snímač pulzu a konektor pre dobíjanie. Hodinky majú ochranu IP 67 voči prachu a vode. To v ľudskej reči znamená, že zvládnu ponorenie v sladkej vode do hĺbky jedného metra po dobu 30 minút. Nemusíte sa teda báť s nimi zmoknúť.

LG Urbane spodok

O chod hodiniek sa stará štvorjadrový procesor Snapdragon 400 od Qualcomu s 512 MB RAM a úložným priestorom 4 gigabajty. Konektivitu hodiniek zabezpečuje Bluetooth vo verzií 4. 1 a WiFi 802.11. Vďaka prítomnosti WiFi môžu hodinky fungovať a zobrazovať notifikácie aj v prípade, že sa vzdialite od vášho smartfónu. Toto všetko napája 410 mAh batéria s výdržou 1 až 2 dni.

Čitateľnosť displeja je bezproblémová aj na priamom slnečnom svetle, stačí zapnúť funkciu „Brightness boost“. Ani pri rôznych pozorovacích uhloch nedochádza k deformácii farieb. Trochu zamrzí absencia senzoru svetelnosti, a teda aj absencia možnosti automatického jasu.

Hodinky obsahujú funkciu úsporného displeja, teda monochromatické zobrazenie s poslednou notifikáciou. Vďaka OLED displeju sa teda rozsvieti len ten pixel, ktorý je v danú chvíľu potrebný.

Úsporný režim displeja síce šetrí batériu, no ja osobne som sa ho rozhodol vypnúť. Hodinky totiž obsahujú aj inteligentné rozsvecovanie displeja podľa pohybu ruky. S týmto nastavením som sa s výdržou batérie dostal na 2,5 až 3 dni.

O dobíjanie sa stará plastová kolíska. Vkladanie hodiniek do kolísky uľahčuje prítomnosť magnetov. Bez Micro USB konektoru na tele hodiniek sa musíte spoľahnúť na to, že sa domov dostanete včas pred vybitím.

nabíjacia kolíska

Notifikačné centrum vždy poruke

Systém Android Wear, ktorý tieto hodinky obsahujú, je v vo veľkej miere v réžií Google, teda výrobcovia ho nemôžu až tak prispôsobovať ich predstavám. Po rýchlom spárovaní smartfónu s hodinkami si hodinky zosynchronizujú aplikácie, ktoré máte nainštalované v smartfóne a sprístupnia prípadne rozšírenie pre hodinky.

Hodinky vás upozornia na prichádzajúci hovor, SMS/MMS správy, hangouts chat, facebook Messenger, emaily atď. Zobrazia takmer každú notifikáciu, ktorá sa zobrazuje v notifikačnej lište telefónu.

notifikácie

Pri vymazaní notifikácie z hodiniek však notifikáciu vymažete rovnako aj z notifikačnej lišty telefónu. Užívateľ môže ovplyvniť zobrazované notifikácie ich zablokovaním priamo v hodinkách.

Osobne oceňujem prítomnosť ovládaní hudobných prehrávačov, ako Google hudba, Spotify, alebo základného prehrávača mobilného telefónu. Ťuknutie do hodiniek je vždy rýchlejšie ako vyberať telefón z vrecka.

Základná sada ciferníkov je pestrá, no komu by nestačila, v Google Play nájde množstvo rôznych Watch Face (ciferníkov), ktorými si môže hodinky prispôsobiť. Pre fajnšmekrov existujú aj nástroje pre tvorbu vlastných ciferníkov. Osobne som vyskúšal aplikáciu Intellicom Watch Faces. Príjemná zábavka na dlhý večer.

Žiadny Knight rider sa nekoná … alebo?

Aj keď v spodnej časti hodiniek nájdeme dva mikrofóny, hovor nimi nevybavíte. Túto otázku som dostával pomerne často, no osobne vidím význam maximálne pri šoférovaní. Neviem si predstaviť situáciu, v ktorej kráčam po ulici, či sedím v kancelárií a rozprávam sa s hodinkami.

Mikrofóny však majú svoj význam. Tým je Google now a hlasové príkazy. Na lokalizáciu tejto funkcie do slovenčiny si zrejme ešte počkáme, ale ak viete po anglicky a máte chuť sa s hodinkami porozprávať, začnite vetou „Ok Google“. Príkazy ako „what’s the weather around here (aké je počasie), „remind me“ (pripomeň mi)  či „set my timer/alarm“ (nastav časovač / budík) môžu urýchliť prácu s hodinkami.

Voľnočasové aktivity a šport

Už z výzoru, rozmerov a váhy hodiniek je zjavné, že nebudú celkom zamerané na šport. Hodinky obsahujú merač pulzu, no o jeho presnosti by sme mohli polemizovať. Krokomer a informácie o vzdialenosti, ktorú ste prešli sú ale zaujímavé.

Behanie, bicyklovanie s týmito hodinkami nie je vylúčené, no mohlo by mať dopad na kožený remienok. Hodinky LG Urbane Watch sú najmä dizajnovým, oku lahodiacim, doplnkom. Ak ste vášnivým športovcom, obzriete sa asi po inom kúsku.

Čo dodať?

Smart hodinky si postupne získavajú svojich priaznivcov. Ide o zariadenie, ktoré uľahčí váš deň v drobnostiach, ako je počúvanie hudby, triedenie notifikácií na podstatné a tie menej akútne. Kto z nás nezmeškal hovor, aj keď mal telefón vo vrecku, no skrátka necítil či nepočul?

Vďaka vibrujúcim hodinkám je tomu koniec. Elegantný doplnok, ako sú tieto hodinky, si istotne nájde priestor na zápästiach mnohých užívateľov, a nie len z radu nás, „nerdov“.

Výhody:

  • Vzhľad a dizajn
  • Kvalita spracovania
  • Odolnosť voči vode a prachu
  • Android wear
  • Úsporný režim displeja
  • Inteligenté rozsvecovanie displeju pohybom
  • Samostatná Wifi
  • Skvelé zobrazovacie vlastnosti
  • Vymeniteľný kožený remienok

Nevýhody:

  • Chýbajúci MicroUSB na tele hodiniek
  • Rozmery

Hodinky LG smart Watch odporúčame so Zlatým O2 Paušálom teraz len za 5 €.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Ako zvýšiť životnosť batérie tak, aby ste si užili svoj smartfón naplno

Výhodou každého smartfónu je jeho nastavenie. Preto si v dnešnom blogu povieme čo a ako nastaviť, nech máme viac zábavy ako starostí.

Všetci to poznáme, ten čas, kedy sme po vyčerpávajúcom dni zabudli hodiť telefón na nabíjačku a ráno sme si nemohli pustiť ani hudbu. Vtedy by človek dal čokoľvek aspoň za 10 % batérie navyše.

Aj také sú chvíle bežného smrteľníka. Nebýva ich veľa, ale stať sa môžu. Preto si v dnešnom článku povieme, ako efektívne nastaviť telefón pre čo najvyššiu výdrž batérie. A nebude nám na to treba ani 15 aplikácií.

Ale pekne zaradom. Pred tým, ako budeme inštalovať  rôzne aplikácie, prejdime si najskôr nastavenia telefónu. V tomto prípade to bude Huawei P8, preto aj nižšie uvedené obrázky sú priamo z tohto telefónu. Nastavenia pre Android sú však čoraz viac podobné, takže by ste nemali mať problém postup zopakovať aj na iných zariadeniach.

Ako prvé, keď zapíname telefón, nás vždy ožiari jas. A teda jasnosť displeja nám ako prvá dáva najavo, že keď chcem predĺžiť výdrž, treba z nej ubrať. Stačí preto stiahnuť notifikačnú lištu (na úvodnej obrazovke potiahnutím od vrchu nadol), kde sa mi spustí rýchle menu. Tu môžem tento jas znížiť, prípadne nastaviť automatický jas. Pre výdrž batérie volím samozrejme najnižší jas.

jas

 

Pri druhom kroku sa pozrieme na nastavenie v telefóne. Pri P8čke možnosť úspory batére ponúka užsamotný telefón. Stačí ísť len do nastavení, kde na vás možnosť nastaviť úsporu energie doslova kričí.

nastavenia

Volíme teda úsporu energie a vyberáme z možností, ktoré sa ponúkajú. Zvolíme si možnosť „Inteligentný“, aby sme zvýšili výdrž batérie. Keď sa však posunieme nižšie, máme na výber ďalšie možnosti, ako napríklad Ultra úsporný režim.

Ďalej sa pozrime v nastaveniach na časť „Batéria“. Tu sa zobrazujú aplikácie, ktoré sú práve spustené. Po kliknutí na jednotlivé aplikácie ich vieme úplne vypnúť, čím o nejaké percentá zvýšime výdrž batérie. bežiace aplikácie

V nastaveniach sa dajú zvoliť aj aplikácie, ktoré majú ostať aktívne po vypnutí obrazovky. Aktualizácia počasia, maily, facebook atď. Vyklikám čo chcem a idem ďalej, ďalšia úspora batérie k plusu.

P8čka má v nastaveniach tiež možnosť zvoliť si, ktoré aplikácie majú byť pripojené k sieti, či už k mobilnej sieti alebo k wifi sieti. A keďže je 4G / LTE sieť je najväčším žrútom baterky, odporúčam určite nastaviť väčšinu aplikácií na wifi sieť.

Aby sme si ušetrili nie len baterku, ale aj dáta, pozrieme sa na aktualizácie aplikácií, hlavne tých v google play. A to z jednoduchého dôvodu – čím viac údajov sa sťahuje, tým viac sa batéria míňa, a to hlavne cez mobilnú sieť. Preto je lepšie vypnúť aktualizáciu aplikácií cez mobilnú sieť. Predsa len je wifi už takmer všade.

Vyššie sme si prešli také tie celkové nastavenia zariadenia, ale čo ak nastane situáciakedy je batéria takmer úplne vybitá? Zrolujte lištu, zapnite úsporu energie a zostanú aktívne len určite služby (Volania, správy a prístup ku kontaktom). Tento režim si zvoľte aj vtedy, ak si chcete čo najrýchlejšie nabiť telefón, no nechcete ho vypínať.

 

Čo ale ak všetky tieto funkcie telefón nepodporuje? Nevadí, sú ľudia ktorí na to vymysleli rôzne aplikácie, a na tie sa teraz spoločne pozrieme. Prvou z nich bude aplikácia Greenify. Ide o jednoduchú aplikáciu, ktorú si zvládne každý sám nainštalovať.

Výhodou aplikácie je hlavne to, že zabraňuje opätovnému spusteniu aplikácií na pozadí, vďaka čomu sa dá ušetriť nejaké to percento z baterky.

Druhou aplikáciou je Battery Doctor (Battery Saver), ktorá má na Google Play veľmi dobré recenzie. V aplikácií je možnosť prispôsobiť si zariadenie tak, aby vyhovovalo aj tým najnáročnejším užívateľom.

Ak nastane situácia, že si s aplikáciou nebudete vedieť dať rady, stačí nám napísať, alebo zastaviť sa v predajni O2. Guru kolegovia vždy radi pomôžu s nastavením telefónu ako aj s aplikáciami.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac