Pamätáte si tie časy? Na nenávratné poškodenie vzácnej nahrávky stačilo priložiť menší magnet ku kazete. Na úplné zničenie zálohy dát stačil rovnaký postup uplatniť pri diskete.
Staré blikajúce CRT monitory mali úplne skreslený obraz, ak bol nablízku magnet. Otázkou je, ako je na tom moderná elektronika, konkrétne smartfóny? S pomocou expertov sa na to pozreli ľudia z Digital Trends.
Magnety smartfónom nevadia
Prečo? Už ich obsahujú a dokonca zabezpečujú mnohé dôležité funkcie. V prípade niektorých zariadení ich nájdete aj na vonkajšom obale, a sú bežnou súčasťou smart hodiniek. Niektoré obaly na telefóny taktiež obsahujú malé magnety.
V skratke sa dá povedať, že aj najsilnejšie z bežne dostupných magnetov nebudú mať vážny vplyv na funkčnosť vášho zariadenia. Možno prekvapujúce, ale skôr ako začneme veselo pokrývať smartfón magnetkami, čítajte ďalej.
Nejaké negatíva magnety predsa len majú
Silné magnetické pole môže spôsobiť nepresnosť kompasu v telefóne. Znamená to, že to môže nepriaznivo ovplyvniť dve bežné činnosti, ktoré spoliehajú na tento senzor – navigáce a hry.
Aj keď zrejme bežne neotvárate Google mapy s obrovským magnetom priloženým k telefónu, vedzte, že silný magnet vám môže zmagnetizovať kovové súčiastky v telefóne a kompas nebude schopný kalibrácie a nebude vedieť určiť správny smer.
Z tohto dôvodu napríklad Apple doteraz neodporúča používať magnety v doplnkoch pre iPhone. Výrobcovia doplnkov sú povinní zabezpečiť, že ich produkty nebudú mať na kompas vplyv.
V prípade iPhone 6 Plus dokonca varuje aj pred možným vplyvom magnetu na fotoaparát s optickou staibilizáciou.
Dáta sú v bezpečí
Takže, teraz už viete, čo môže a nemôže magnet spôsobiť smartfónu. Otázkou je, čo s dátami, ktoré sú v nich uložené. Čaká ich rovanký osud ako v prípade magnetofónovej pásky.
Pri telefónoch, ktoré používajú obdobu eMMC/SSD/Flash památe, ktorá je podobná USB kľúčom, je odpoveď jednoduchá. Absolútne ich neohrozuje. Aj pri použití veľmi silných magnetov, dáta zostali absolútne nepoškodené a úložisko plne funkčné.
Pre porovnanie, experti skúsili aj pôsobenie na tradičný hard disk, doteraz bežne používaný v počítačoch. Test bol jednoduchý – používali extrémne silné magnety až do stavu, kedy bolo pod náporom magnetickej sily zreteľne počuť ohýbanie kovových súčiastiek v disku.
Výsledok? Napriek tomu, že disk bol len ťažko použiteľný, samotné dáta zostali úplne nepoškodené a nebol problém ich zachrániť.
Magnet s mierou je úplne v poriadku
Záverom teda stačí skonštatovať, že na poškodenie vášho smartfónu alebo zničenie dát v ňom pomocou magnetu by ste museli vyvinúť značné úsile. Ale ak sa o to snažíte, kladivo bude zrejme jednoduchším riešením.
Nemusí vás teda desiť, ak vám niekto vedľa smartfónu náhodou položí magnetku z dovolenky. Vôbec nič sa nestane.