Motorola Moto X Play: Len krôčik k vlajkovej lodi

Moto X Play je jemne odľahčená verzia modelu Moto X. Ťažko ju škatuľkovať, ale môžeme ju označiť za luxusnú strednú triedu.

S legendárnou americkou značkou Motorola, konkrétne s jej mobilnou divíziou, to posledné roky bolo ako na húsenkovej dráhe. Najprv ju kúpil Google a zdalo sa, že sa stane ďalším výrobcom mobilného hardvéru. Zrazu však prišla správa, že ju predáva firme Lenovo. Ázijský drak dosiahol za pár rokov prvenstvo v predaji počítačov a chce to zopakovať aj s mobilmi. K tým s vlastným logom začal ponúkať aj Motorolu.

Edíciu najnovšej vlajkovej lode Moto X Play teraz do svojej ponuky zaradilo O2.

Luxusná stredná trieda

Moto X Play je jemne odľahčená verzia modelu Moto X. Ťažko ju škatuľkovať, ale môžeme ju označiť za luxusnú strednú triedu. Cena smartfónu je síce porovnateľná s bežnou strednou triedou, výbavou sa však doťahuje na prémiové kúsky za stovky eur.

Smartfón v prvom rade zaujme veľkosťou. Na 5,5-palcový displej s Full HD rozlíšením si ľahko zvyknete. Uhlo­priečka je rovnaká ako pri iPhone 6S Plus, no celkové rozmery sú pre tenký rám viditeľne menšie. Moto X Play by mala lahodiť aj oku pedanta. Za ústredný motív by sme totiž mohli považovať súmernosť.

Rám nad displejom aj pod ním je rovnako veľký a oba majú v sebe tenký reproduktor. Malý rozdiel
je v tom, že na hornej strane je aj objektív fotoaparátu. Objektív a blesk zadnej kamery sú presne uprostred, konektor pre slúchadlá je tiež na hornej strane. Dotvára sa tak takmer zrkadlový obraz vertikálne aj horizontálne.

Nahmatáte ju aj potme

Hrúbka mobilu nie je v každom bode rovnaká a v najhrubšom mieste dosahuje 11 mm. Zadná strana zariadenia je totiž zaoblená, okraje sú omnoho tenšie. Pochváliť musíme celkový pocit z držania smartfónu.

Kovový rám je príjemný bonus, ale ako praktické sa ukázali drobnosti – napríklad vzorovaný povrch hlavného tlačidla, ktorý sa potme lepšie nahmatá. Moto X Play sa skvele drží aj preto, že zadný odnímateľný kryt je z pogumovaného plastu a vôbec sa nešmýka.

Malou raritou je odolnosť proti prachu a postriekaniu vodou (IP52). O výkon sa stará Snapdragon 615 a 2 GB operačnej pamäte. Tieto čísla patria do spomínanej strednej triedy. V praxi však vytvárajú veľmi dobrý základ aj na náročnejšie aplikácie.

Vysúvacie ovládanie

V danej cenovej kategórii musíme pochváliť aj 21-megapixelový fotoaparát. Živé, a pritom prirodzené zábery a prvotriedne zaostrovanie aj na rýchlo sa pohybujúce objekty. Pri záberoch v šere už boli výsledky horšie, ale len v porovnaní s niekoľkými vybranými konkurentmi s dvojnásobnou cenou. Ovládanie je vyriešené akousi obručou, ktorá sa vysúva z ľavej strany obrazovky.

Počas fotenia je na displeji len softvérová spúšť a ikona na zmenu režimu snímania. Moto X Play dopadol dobre aj pri teste spotreby. Batéria 3 630 mAh je nadštandard a vydrží aj dva dni. Smartfón tiež podporuje novú funkciu TurboPower, teda zrýchlené nabíjanie. Problém je, že funguje len s Turbo nabíjačkou, ktorú si treba dokúpiť. V balení je len klasická.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac