Motorola Moto X Play: Len krôčik k vlajkovej lodi

Moto X Play je jemne odľahčená verzia modelu Moto X. Ťažko ju škatuľkovať, ale môžeme ju označiť za luxusnú strednú triedu.

S legendárnou americkou značkou Motorola, konkrétne s jej mobilnou divíziou, to posledné roky bolo ako na húsenkovej dráhe. Najprv ju kúpil Google a zdalo sa, že sa stane ďalším výrobcom mobilného hardvéru. Zrazu však prišla správa, že ju predáva firme Lenovo. Ázijský drak dosiahol za pár rokov prvenstvo v predaji počítačov a chce to zopakovať aj s mobilmi. K tým s vlastným logom začal ponúkať aj Motorolu.

Edíciu najnovšej vlajkovej lode Moto X Play teraz do svojej ponuky zaradilo O2.

Luxusná stredná trieda

Moto X Play je jemne odľahčená verzia modelu Moto X. Ťažko ju škatuľkovať, ale môžeme ju označiť za luxusnú strednú triedu. Cena smartfónu je síce porovnateľná s bežnou strednou triedou, výbavou sa však doťahuje na prémiové kúsky za stovky eur.

Smartfón v prvom rade zaujme veľkosťou. Na 5,5-palcový displej s Full HD rozlíšením si ľahko zvyknete. Uhlo­priečka je rovnaká ako pri iPhone 6S Plus, no celkové rozmery sú pre tenký rám viditeľne menšie. Moto X Play by mala lahodiť aj oku pedanta. Za ústredný motív by sme totiž mohli považovať súmernosť.

Rám nad displejom aj pod ním je rovnako veľký a oba majú v sebe tenký reproduktor. Malý rozdiel
je v tom, že na hornej strane je aj objektív fotoaparátu. Objektív a blesk zadnej kamery sú presne uprostred, konektor pre slúchadlá je tiež na hornej strane. Dotvára sa tak takmer zrkadlový obraz vertikálne aj horizontálne.

Nahmatáte ju aj potme

Hrúbka mobilu nie je v každom bode rovnaká a v najhrubšom mieste dosahuje 11 mm. Zadná strana zariadenia je totiž zaoblená, okraje sú omnoho tenšie. Pochváliť musíme celkový pocit z držania smartfónu.

Kovový rám je príjemný bonus, ale ako praktické sa ukázali drobnosti – napríklad vzorovaný povrch hlavného tlačidla, ktorý sa potme lepšie nahmatá. Moto X Play sa skvele drží aj preto, že zadný odnímateľný kryt je z pogumovaného plastu a vôbec sa nešmýka.

Malou raritou je odolnosť proti prachu a postriekaniu vodou (IP52). O výkon sa stará Snapdragon 615 a 2 GB operačnej pamäte. Tieto čísla patria do spomínanej strednej triedy. V praxi však vytvárajú veľmi dobrý základ aj na náročnejšie aplikácie.

Vysúvacie ovládanie

V danej cenovej kategórii musíme pochváliť aj 21-megapixelový fotoaparát. Živé, a pritom prirodzené zábery a prvotriedne zaostrovanie aj na rýchlo sa pohybujúce objekty. Pri záberoch v šere už boli výsledky horšie, ale len v porovnaní s niekoľkými vybranými konkurentmi s dvojnásobnou cenou. Ovládanie je vyriešené akousi obručou, ktorá sa vysúva z ľavej strany obrazovky.

Počas fotenia je na displeji len softvérová spúšť a ikona na zmenu režimu snímania. Moto X Play dopadol dobre aj pri teste spotreby. Batéria 3 630 mAh je nadštandard a vydrží aj dva dni. Smartfón tiež podporuje novú funkciu TurboPower, teda zrýchlené nabíjanie. Problém je, že funguje len s Turbo nabíjačkou, ktorú si treba dokúpiť. V balení je len klasická.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Coolpad Porto S: Čerstvý upgrade dostupnej klasiky

Jedno písmenko v označení smartfónu znamená iný dizajn a tiež displej.

S trochou predstavivosti by sa pri tomto modeli dalo hovoriť o historických plavbách. Coolpad je čínsky výrobca a model pomenoval po portugalskom meste, z ktorého tiež kedysi vyplávali lode smerom do Orientu s cieľom vytvoriť nové obchodné cesty.

V ponuke O2 teraz pribudla vynovená verzia Porto S, ktorá sa od predchodcu jemne, ale predsa len líši.

Coolpad ešte na našom trhu nie je veľmi známa značka. Veď v ponuke mali len dvojicu modelov Porto a Modena. V domovine je to iné, oficiálne zastúpenie na starom kontinente však spustili nedávno. A pri tejto príležitosti predstavili dve novinky, jednou z nich je vynovený model Porto S.

Elegantný Porto

Porto S patrí medzi pokročilé low-endy a tomu zodpovedá aj veľmi dostupná cenovka. To však neznamená, že si treba predstavovať nejaký druhotriedny tovar. Naopak, Porto S milo prekvapil.

Tvorcovia smartfón zaoblili a zrušili rušivé aspekty, takže Porto S vyzerá jemnejšie, a pritom odolne. Pomáha aj jednoliate šasi z matného plastu. Na pravej strane je hlavný vypínač a nad ním šachta na dvojicu SIM kariet, pričom jedno miesto môže obsadiť pamäťová karta. Ovládanie hlasitosti je na ľavej strane, čo je omnoho praktickejšie riešenie, ako keď je napravo.

Automatické zaostrovanie

Dole nájdeme klasicky micro USB konektor, hore výstup na slúchadlá a vzadu objektív 8-megapixelovej kamery spolu s duálnym LED bleskom a s mriežkou reproduktora. Mimochodom, fotoaparát je vybavený automatickým zaostrovaním a nahráva Full HD videá. Rozlíšenie prednej kamery kleslo na 2 megapixely.

Coolpad nezmenil veľkosť obrazovky, ale 5-palcový displej má teraz HD rozlíšenie (1 280 x 720). Ide o kvalitný IPS panel, takže vernosť farieb aj pozorovacie uhly zvláda veľmi dobre. A popravde, hustota 294 ppi je stále viac ako fajn.  Vďaka tenkému rámiku, hlavne po bokoch, sú celkové rozmery novinky kompaktné. Hrúbka je len 7,6 mm a hmotnosť 125 gramov.

V prípade výkonu tiež došlo k malej zmene a zo Snapdragonu 410 prešiel Coolpad na štvorjadrový MediaTek s taktom 1 GHz. Asistuje mu 1 GB operačnej pamäte. Diétne parametre. V praxi sa ukázali ako dostatočné pre nenáročného používateľa, keďže editácia fotografie trvá o sekundu dlhšie a najnovšie 3D hry nemusia vždy bežať plynule. Lenže za pár desiatok eur nikto nečaká výkonnostnú raketu.

Na ukladanie dát musí stačiť 8 GB, ktorým však pomáha spomínaná micro SD karta do 64 GB.
Vo výbave nechýbajú všetky známe skratky ako GPS či Wi-Fi a Porto S podporuje aj 4G sieť.

Na deň vystačí

Nenáročný hardvér vystačí aj s menšou batériou. Hoci jej kapacita je len 2 000 mAh, na pokrytie jedného dňa bežného používania to stačilo. A ak by aj nie, Coolpad má v ponuke ešte tretí produkt. Externú batériu Big Boy, ktorá Porto S dokáže nabiť na cestách alebo počas túry takmer štyrikrát.


Lifetech: Čo je nové