Na elektromobile prešiel už viac ako 8 000 kilometrov naprieč 7 európskymi krajinami

Aj o tom, ako často treba na cestách nabíjať akumulátor na elektromobile, sme sa rozprávali s Adriánom Krajňákom.

Jazdiť na elektromobile už dávno neznamená zaostávať výkonom za klasickými autami. Slovenský tím jazdcov na čele s Adriánom Krajňákom minulý rok zdolal počas európskych pretekov elektromobilov Wave za 15 dní trasu dlhú 4 434 kilometrov.

Na nemeckých diaľniciach preveril maximálnu rýchlosť elektromobilu, kde ručička tachometru ukázala na 161 kilometrov za hodinu. Vo švajčiarskych a talianskych Alpách zase na letných pneumatikách, pri vonkajšej teplote -1 ⁰C, prešli cez päť vysokohorských prechodov s nadmorskou výškou vyše 2 000 metrov.

Keď Adrián Krajňák netestuje elektromobily na pretekoch v náročných podmienkach, venuje sa ich propagácii. S občianskym združením NOW cestuje po Slovensku na bielej dodávke a prednáša žiakom na základných školách o ekológii, elektromobilite a úcte k životnému prostrediu. Táto dodávka však nie je obyčajná. Premenili ju na pojazdnú mikroelektráreň, ktorá v sebe ukrýva laboratórium obnoviteľných zdrojov energie.

S Adriánom sme sa porozprávali o tom, ako precestovať Európu v elektromobile a prečo sa rozhodol začať s výchovou o ekológii a obnoviteľných zdrojoch energie už pri školákoch.

Prečo ste zvolili ako názov vášho združenia anglické slovo NOW?

Toto slovo pre nás predstavuje myšlienku, že na zmenu nemusíme čakať. Zmena je dosiahnuteľná práve teraz. A nemusí stáť ani veľa peňazí.

Čo predchádzalo nápadu prerobiť bielu dodávku na pojazdnú elektráreň, z ktorej učíte deti o ekológii a alternatívnych zdrojoch energie?

Chceli sme nájsť spôsob ako môžeme nenásilným, hravým a jednoduchým spôsobom zaujať deti na základných školách a podnietiť v nich záujem o ekológiu, vedu, techniku, elektromobilitu a obnoviteľné zdroje energie.

Nápad na netradičnú dodávku vznikol v roku 2014.

Keď sa konečne naskytla možnosť zakúpiť staršiu dodávku Barkas, neváhali sme. Pustili sme sa do jej renovácie a vylepšení. Pridali sme solárnu strechu, malú OZE elektráreň vytvorenú monokryštalickými fotovoltaickými panelmi, odnímateľnú veternú turbínu a iné vylepšenia. Projekt sa snažíme financovať z vlastných zdrojov a z rôznych grantov.

Dvakrát ste sa zúčastnili medzinárodnej rely Wave, v ktorej pretekajú elektromobily. Ako ste sa o pretekoch dozvedeli?

Prvý apríl je ideálny deň na vymyslenie nejakého bláznovstva. Takže asi to nebola náhoda, že som v tento deň narazil počas surfovania na internete na stránku pretekov Wave. Cieľom pretekov nie je presunúť sa čo najrýchlejšie z bodu A do bodu B, ale sú najmä o osvete a popularizácii elektromobility.

Predstava, že by sme sa ako prvá slovenská posádka mohli pretekov zúčastniť, bola naozaj bláznivá. Ale vďaka slovenskému crowdfundingovému portálu a sponzorom sa nám podarilo zapožičať si elektromobil na tri týždne a vydať sa za dobrodružstvom.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Čo všetko pretekár počas pretekov zažije?

Počas prvých pretekov v roku 2014 sme na elektromobile Peugeot iON za 15 dní zdolali 3 754 kilometrov a prešli štyri krajiny. Užili sme si slnko aj švajčiarske hory, boli sme priamymi účastníkmi Guinnessoveho rekordu v počte elektromobilov idúcich v jednej kolóne. Navštívili sme aj fabriku, v ktorej vyrábajú vzducholode Zeppelin, plavili sa jazerom Bodensee a stretli Slovákov žijúcich v zahraničí.

V roku 2015 sme opäť štartovali ako jediná slovenská posádka, tentokrát s Nissanom Leaf.  Čakala nás trasa dlhá 4 434 kilometrov, ktorá viedla cez šesť krajín. Z Berlína do Bernu sme prešli za 48 hodín a vyskúšali si aj maximálnu rýchlosť elektromobilu na nemeckých diaľniciach (161 km/h).

V čom sa odlišuje údržba elektromobilu na ceste naprieč Európou od bežného auta?

Elektromobil sme nabíjali každých 100 až 170 kilometrov, čo je pri jeho maximálnom dojazde bežná vec. Na to sme okrem klasických elektrických zásuviek občas využili aj rýchlonabíjacie stanice. Naším cieľom bolo využívať čo najviac sieť bezplatných a verejných nabíjacích staníc. Tie sme hľadali pomocou špeciálnych mobilných aplikácií PlugSurging, Wheretocharge alebo Chargemap.

Bežne dostupné elektromobily ako napr. Peugot iON, Nissan Leaf alebo VW e-UP sú síce vhodnejšie na kratšie trasy, ale aj tieto autá zvládnu v podstate čokolvek. Ako sme si sami otestovali, aj švajčiarske Alpy.

Len treba mať viac trpezlivosti a času, keďže u nich treba rátať s častejšími prestávkami na nabíjanie. Tie môžu byť od niekoľkominútových až po niekoľkohodinové. Všetko to závisí od vášho elektromobilu, štýlu jazdy, veľkosti batérií, dojazdu v kilometroch, od terénu, ale aj od toho, či si auto dobíjate na „rýchlonabíjačke“ alebo v bežnej elektrickej zásuvke.

Plánujete nejaké podujatia aj tento rok?

Naskytla sa nám možnosť zúčastniť sa pretekov eTour Europe, ktorých cieľom je čo najrýchlejšie prejsť viac ako 5 000 kilometrov cez 9 krajín, navštíviť 9 európskych metropol a to všetko stihnúť za 9 dní. Samozrejme elektromobilom.

Štartujeme už koncom apríla. Posádky eTour Europe budú vrámci cesty prechádzať aj cez Bratislavu, kde si  počas prestávky nabijú akumulátory. Spolu so sprievodným programom venovaným elektromobilite na Slovensku nás budete môcť vidieť a podporiť v sobotu 7. mája na námestí Eurovea.

NOW je nezisková organizácia založená v roku 2013, ktorá sa snaží o pozitívnu zmenu pomocou vzdelávania detí o ekológii, šírenia osvety o elektromobilite a úcte k životnému prostrediu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac