Neplytvajte dátami. Smartfóny sú bez nich ako zombíci

Smartfóny bez dát sú ako zombíci, až internetom im vdýchnete život.

Hoci internet v mobile bol už pred érou smartfónov, až veľké displeje a výkon týchto zariadení ukázali, kam siaha potenciál tohto spôsobu pripojenia. Dáta sa stali stredobodom pozornosti a výrazy ako 3G či 4G sa začali skloňovať čoraz častejšie. A práve na tom, koľko dát im doprajete a ako rýchlo ich vyčerpáte, závisí, na ako dlho smartfón „oživíte“.

Každý má svoje stratégie a finty, ako s nimi hospodáriť a zbytočne ich nepremárniť. Sú však minimálne tri oblasti, v ktorých môže byť využívanie mobilných dát doslova mrhaním.

Sú to aktualizácie aplikácií, „pažravé“ aplikácie bežiace v pozadí a koniec zúčtovacieho obdobia, keď vám nevyčerpané dáta prepadnú.

Máme pre vás tri jednoduché tipy, ako dátami nemrhať a užiť si ich naplno.

Každá aplikácia potrebuje z času na čas aktualizáciu. Niektoré častejšie ako iné, ale spoločným znakom je, že aplikácie sú čoraz zložitejšie, krajšie, a teda aj väčšie. Preto je najlepšie aktualizovať ich hlavne cez WiFi.

1. Aktualizujte len cez WiFi

V každom telefóne je možnosť zapnúť automatické sťahovanie aktualizácií len cez WiFi. V opačnom prípade sa vám dáta minú, ani sa nenazdáte. Pokojne tiež môžete automatické aktualizácie zakázať úplne, no buďte opatrní, môže sa stať, že niektoré aplikácie prestanú fungovať.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

2. Vymažte alebo obmedzte nepotrebné aplikácie

Veľkými žrútmi dát sú však aj samotné aplikácie. Okrem potrebných ako email, organizéry či sociálne siete, je množstvo aplikácií, ktoré pravdepodobne vôbec nevyužívate a zbytočne bežia na pozadí.

Možno ste už aj zabudli, že ich vôbec máte. Preto si radšej pozrite ich zoznam v telefóne a vymažte všetky, ktoré nepotrebujete, alebo ich aspoň obmedzte. Koľko dát ktoré aplikácie míňajú, zistíte v nastaveniach zariadenia v časti Využitie dát.

3. Aktivujte si službu Datahit

Dátové balíčky ponúkajú mobilní operátori väčšinou na dobu jedeného mesiaca – čo nevyčerpáte, to vám prepadne. O2 práve spustilo novinku, vďaka ktorej sa vám neminuté dáta automaticky prenesú do ďalšieho mesiaca. Ak svoje dáta, naopak, vyčerpáte pred zúčtovacím obdobím, služba vám ich automaticky obnoví.

Nestane sa vám už to, že vám dáta prepadnú alebo ostanete bez nich a o svojej spotrebe máte prehľad. Táto služba sa volá Datahit a jej aktivácia je bezplatná.

Službu si môžete jednoducho aktivovať zaslaním SMS s textom DATAHIT A na číslo 99222 alebo cez Moje O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac