Nokia sa opäť chystá získať svoj stratený lesk

Tentokrát to skúša cenovou dostupnosťou a oprášením legendárnej 3310-ky.

Fínskemu výrobcovi možno opäť svitá na lepšie časy. Ohlásil niekoľko noviniek, ktorými si chce opäť vydobyť svoje postavenie na trhu so smartfónmi. Či už ide o znovuzrodenie legendy 3310 alebo nové modely s označením 3, 5 a 6, razí si cestu aj na náš trh. Poďme si o nich teda niečo bližšie povedať.

Nokia 3 – základný smartfón

Základný smartfón z nižšej triedy. Má 5 palcový HD displej s kovovým rámikom po obvode, zvyšná časť je z mäkkého polykarbonátu. Za cenu okolo 140 eur ponúkne 2 GB operačnej pamäte (RAM) 16 GB vnútornej pamäte a 8-megapixelový predný aj zadný fotoaparát.

Veľkou výhodou tohoto smartfónu je operačný systém Android vo verzií 7.1 Nougat bez nadstavieb, takže už pri nižšej cenovej relácií si viete užiť „čistý“ Android, ktorý nespomaľuje nič navyše.

Nokia 5 – stredná trieda

V porovnaní s Nokiou 3 nájdeme v tomto smartfóne viac vylepšení a funkcií. Displej s uhlopriečkou 5,2 palca a hliníkové telo určite zaujme hneď na prvý pohľad. Pomer cena – výkon bola na prvom mieste, preto za orientačných 190 eur dostanete síce len smartfón s 2 GB pamäťou RAM, avšak s výkonnejším procesorom ako v Nokii 3.

Ďalšou výhodou je určite Android 7.1 Nougat, ktorý zabezpečí plynulý chod smartfónu. V neposlednom rade to je 13-megapixelový fotoaparát s dvojtónovým bleskom na zadnej strane, ktorým dokážete osvetliť objekty.

Pre selfie maniakov zas predný 8-megapixelový fotoaparát so zorným uhlom 84 stupňov, čo je v tejto cenovej kategórií skutočne veľkou výhodou.

Nokia 6 – výkon za nižšiu cenu

Na čínskom trhu sa už tento smartfón predáva, u nás bude dostupný približne od druhého štvrťroka tohto roka. Čo teda môžeme očakávať za orientačnú cenu 230 eur? Tešte sa na 5,5-palcový Full HD displej, 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte.

Na základnom stredovom tlačidle sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, na hornej a dolnej strane sú dva reproduktory. Vďaka funkcii Dolby Atmos bude počúvanie hudby alebo pozeranie videí ešte väčším zážitkom.

Najväčší plus tohto cenovo dostupného smartfónu nájdete na jeho zadnej strane Je tam 16-megapixelový fotoaparát s PDAF zaostrovaním a s duálnym LED bleskom, vďaka čomu zachytíte všetky zážitky v najlepšej kvalite.

Nokia 3310 (2017) – Nostalgia za legendou

Oprášená legenda spred 17 rokov. Čo všetko nájdete v tomto telefóne za 60 eur nájdete v tomto odkaze.

Na záver si môžeme povedať len jedno – Pri predstavení telefónov na MWC v Barcelone Nokia urobila doslova vietor. Polhodinové rady ľudí, ktorí si chceli prezrieť novinky (hlavne 3310) svedčia o tom, že výroba jednoduchých telefónov bola správnym ťahom tejto značky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Kristína Farkašová: Som rada, že ma naši nenechali niekde v obchode

Známa herečka a podnikateľka hovorí o tom, ako materstvo zmenilo vzťah s jej mamou, čo sa naučila pri vlastných deťoch a za čo je rodičom vďačná.

Kristína Farkašová toho stíha veľa. Podnikanie, natáčania, výchovu detí. Tento rozhovor je však nie je o receptoch na úspech, ale hlavne o vzťahu k mame, o tom, čo ich zblížilo a za čo je jej vďačná.

Ako si spomínate na vaše detstvo a výchovu? Aké boli?

Som vyznávačkou smeru spomienkového optimizmu, takže som jasne presvedčená o tom, že som mala najkrajšie detstvo zo všetkých, naozaj si pamätám samé krásne veci.

Rodičov s láskou, zaujímavými kamarátmi a fascinujúcimi miestami, kam sme chodili. Výchovu sme s bratom dostali podľa mňa dobrú. Mali sme prísne hranice, ktoré sme samozrejme porušovali ako sa len dalo, no zároveň nám rodičia nechávali veľkú slobodu a podporovali nás vo všetkom, čo sme si vymysleli. A to teda boli niekedy pekné blbosti. (smiech)

Keď ste sa stali vy sama matkou, zmenilo to niečo na vzťahu s vašou mamou?

Áno, určite. Očakáva sa, že by som ju asi mala začať viac obdivovať, že to so mnou zvládla. Že ma nenechala plačúcu v obchode na zemi a neušla. Ale paradoxne sa musím priznať, že som si na tom, ako sa správa k mojim dcéram, veľa uvedomila a veľa sa o sebe dozvedela.

Viem, prečo mám z toho a tamtoho taký strach, prečo robím toto či tamto, prečo mi niektoré veci nefungujú vo vzťahoch. A keďže ma mama dobre vychovala a naučila ma základnú vetu “líná huba, hotové neštěstí”, všetko som jej to samozrejme vytmavila. (smiech)  S mamou nemáme úplne jednoduchý vzťah, ale makáme na sebe a je nám stále lepšie.

Radí vám? Ak áno, aká je najlepšia rada, korú vám dala?

Radí. Lenže ja nemám rada rady, ktoré si nepýtam. (smiech) Jednoznačne najlepšia rada je s tou “línou hubou”. Potom ešte tá, že život treba vnímať ako príbeh, tešiť sa na to, čo sa udeje a vnímať, že to, čo sa stalo, a nepáčilo sa nám, patrí do príbehu a časom dostane krásnu pointu. Mama je vyštudovaná scenáristka a dramaturgička, ja som dramaturgička, obe dokážeme život vnímať dramaturgicky. Preto sa z neho vieme tešiť niekedy viac ako naše okolie.

Povedali ste si niekedy: „Tak toto ja určite nebudem robiť svojim deťom, keď ich raz budem mať.” ?

Samozrejme. A ešte samozrejmejšie je, že presne to svojim deťom robím. (smiech)

Kým je človek dieťa či tínedžer, veľa vecí od rodičov vníma ako samozrejmosť. A potom, keď má vlastné, si to zvykne uvedomiť a začne si to viac vážiť. Mali ste aj vy takéto zistenie?

Rodičovstvo je isto náročnejšie, než som si myslela. Som z toho prekvapená a som ešte prekvapenejšia, že si ma naši nechali a nedali ma do domova, alebo ma len tak nenechali niekde v obchode… Viete čo? Bola som teraz s dievčatami v Tatrách. Sánkovali sme sa celé dopoludnie. Keď som tretíkrát ťahala spotená a zničená sánky do kopca, povedala som si, že sánkovačka je jasným dôkazom lásky rodiča k deťom. (smiech) Moji rodičia sa s nami chodili sánkovať veľmi často. Stačí to ako odpoveď?

Je niečo, čo ste sa, naopak, naučili pri vlastných deťoch (prípadne od nich)?

Áno, naučila som sa za tri a pol roka ich života viac ako za celý život. Jednoznačne. Za takú najciteľnejšiu vec považujem to, že ma naučili žiť v prítomnom okamihu. Tu a teraz. Neriešiť čo bolo, čo bude. Užívať si prítomnosť. Bola som rýpačka v minulosti a bojka v myšlienkach na budúcnosť. Je to oveľa lepšie. Hlavne viem, že žiadna budúcnosť neexistuje. Veľmi oslobodzujúce.

A naučila som sa, že existuje naozajstná láska a mágia…lebo milovať nikoho, kto vás tri roky nenechá normálne vyspať, kto stále reve, soplí, kto vás okakával, kto vás drží v službe dvadsaťštyri hodín denne, nemôže byť nič iné, ako absolútna láska a mágia.

Čím vás vaša mama inšpirovala pri ich výchove?

Ja dosť svojský spôsob výchovy, ale možno práve tým, že nechávam deti, aby si plnili svoje sny, nebojím sa toho, naopak sa z toho teším. Asi to vlastne súvisí s tým, že som bola podobne v tomto smere vychovávaná ja.

Spomínate si, kedy ste mali naposledy „zaracha”? Za čo to bolo?

U mňa bolo zaracha, že som nemohla ísť večer do divadla. Strašné niečo. Myslím, že to bolo za nejaký blic. V blicovaní som bola výborná.

Ktorý okamih vás najviac zblížil s mamou, respektíve s rodičmi?

Okamih, kedy som si uvedomila, že sú stále tu absolútne prítomní, napriek tomu, že som si myslela, že sú ďaleko. Že sme od seba ďaleko. Rozpad môjho vzťahu nás zblížil jednoznačne. Asi medzi nami zmizlo napätie, ukázalo sa, že ma vždy vnímali naplno a že nás vlastne nemôže definitívne nikto rozoštvať.

Za čo ste najviac vďačná svojej mame?

Za to, že ma má ešte stále rada. (smiech) Myslím to ale vážne. Nie vždy je náš vzťah jednoduchý, ale snažíme sa. A za to, že má zmysel pre humor.


Lifetech: Čo je nové