Štyri čísla, ktoré by ste mali mať vždy poruke

Pomôžeme vám zorientovať sa v heslách k vášmu mobilu, aby ste sa s hláškou “Nesprávny PIN, zariadene sa zablokovalo.” už nikdy nestretli.

Ak neviete, aký je rozdiel medzi PIN a PUK kódom, majte sa na pozore. Starosti spojené so stratou či zabudnutím týchto čísel trápia denne stovky ľudí. Základné vedomosti vám pritom ušetria kopec času aj peňazí. Pomôžeme vám zorientovať sa v záplave rôznych hesiel a kódov tak, aby ste sa s hláškou “Nesprávny PIN, zariadene sa zablokovalo.” už nikdy nestretli.

Poznáte to: Vybil sa vám mobil, zháňate nabíjačku, zapínate telefón. Vyskočí hlášla: “Zadajte PIN kód:” Čo to zase chce?!

Skúšate rovnaký PIN, aký máte pri platobnej karte. Márny pokus. Karta je bezkontaktná, pokusy sa krátia… V dnešnej dobe dochádza veľmi často práve k takýmto situáciám. Väčšina z nás už PIN kód zadáva len vo výnimočných situáciách. A práve preto sa na toto štvorčíslie jednoducho zabúda.

Zabudol som PIN kód

Ak ste si PIN kód nezmenili, nájdete ho na zadnej strane plastovej karty, z ktorej ste si vylomili SIM kartu. Zmenili ste ho? Nevadí, aj na to je riešenie.

Možno vám napadne, že aj v lotte ste minule pár eur vyhrali a tipovanie vám ide skvelo. Áno, môžete vyskúšať šťastie. Po troch nesprávnych pokusoch však SIM kartu zablokujete.

Pre odblokovanie stačí zadať PUK kód. Bác. Ďalšia skratka, ktorá sa bežne nevyskytuje. Kde ju nájsť?

Potrebujem PUK kód

PUK kód je osemmiestne číslo a tiež sa nachádza na rovnakej plastovej karte, z ktorej ste SIM vylomili, hneď pod PIN kódom.

Po jeho zadaní vás mobilný telefón vyzve pre zadanie nového PIN kódu. Môžete si zvoliť 4 až 8-miestne číslo podľa vlastného výberu. Po jeho zadaní ho bude potrebné zadať ešte raz. To len pre istotu a overenie jeho správnosti. Z bezpečnostných dôvodov odporúčame nevyberať 0000 alebo 1234   To si tú ochranu PIN kódom už radšej vypnite.

Plastovú kartu, v ktorej ste mali SIM-ku, si radšej nechajte. Môže sa vám ešte hodiť.

“A čo keď tú plastovú kartu už nemám?”

Žiadny koniec sveta sa nekoná. PUK kód vám vieme poslať SMSkou, ak nás o to požiadate v predajni, na online chate, cez formulár “Napíšte nám”, alebo cez našu Zákaznícku linku 949. Nebude to však zdarma, vydanie PUK kódu spoplatňujeme sumou 1,50 €.

Na zadanie PUK kódu máte síce 10 pokusov, čo je o 7 viac ako pri PIN kóde, no ak ani jeden z desiatich pokusov “nevydá”, predražíte si zablokovanie SIM karty o 6,50€. Ak totiž SIM zablokujete 10x zadaným zlým PUK, už ju nebude možné odblokovať, dá sa len vymeniť za poplatok 8€ v našej predajni.

Keďže PUK kód je ochranou SIM karty, o jeho vydanie môže požiadať len majiteľ SIM karty (teda osoba, na ktorú je SIM karta zaregistrovaná).

Chcem zmeniť PIN kód alebo zrušiť ochranu PIN kódom

Zmeniť PIN kód si môžete v menu mobilného telefónu. Stačí ísť do Nastavení a Nastavení bezpečnosti. Tam nájdete položku Zámok SIM alebo Zabezpečenie SIM. Tu viete PIN kód zmeniť. Pre “nebojácnych dobrodruhov” je tu aj možnosť úplného vypnutia ochrany PIN kódom.

Prístup do nastavení zabezpečenia môže byť rôzny v závislosti od mobilného telefónu. Zmenu PIN kódu hľadajte v Nastaveniach – v sekcii Zabezpečenie alebo správa SIM. Ak sa vám nedarí PIN zmeniť, pokojne môžete navštíviť našu O2 Predajňu, kde vám radi poradíme.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Portrét v exteriéri: Pripravte si podmienky a naučte sa komponovať

Pár tipov, na čo si dať pozor pri fotení portrétu pri dennom svetle.

Počasie je už priaznivejšie, umožňuje opäť fotografovať portréty aj vonku. Nemusíte sedieť v štúdiu alebo naháňať posledné zvyšky denného svetla v interiéroch. Slnko zapadá oveľa neskôr a tak stihnete prísť pohodlne z práce a čo to ešte vyfotografovať. Ako teda na to?

Vhodný čas na fotenie

Pre fotografovanie v exteriéri je dôležité zvoliť si vhodný čas. Skúste myslieť fotograficky aj keď práve nefotografujete. Vnímajte svetlo a jeho intenzitu počas dňa.

Osvedčilo sa, že najvhodnejšie podmienky pre fotografovanie vytvára ranné, alebo podvečerné svetlo. Časovo to znamená pripraviť sa na siedmu hodinu ráno (podľa východu slnka) alebo približne dve hodiny pred západom slnka.

Svetlo vtedy nie je príliš ostré, a aj pokiaľ je trochu „tvrdšie“, nie je také kontrastné. To znamená, že rozdiel medzi miestami, na ktoré dopadá slnko a tými, ktoré sú v tieni, nie je až tak vysoký. Lepšie fotoaparáty s veľkým dynamickým rozsahom v týchto podmienkach nemajú najmenšie problémy.

Poludňajšie svetlo je pomerne agresívne, preto sú možnosti pre fotografovanie výrazne obmedzené. Tento problém však môže vyriešiť difúzor.

Akým objektívom fotiť portréty

Na portrét v exteriéri sú vhodné objektívy s vyššou svetelnosťou. Ideálna ohnisková vzdialenosť objektívu je stredná (od 50 mm) až vyššia (135 mm). Tieto objektívy totiž neskresľujú črty tváre a nedoformujú ju tak ako širšie objektívy.

Preto pokiaľ máte objektív s transfokátorom, teda „zoomom“, nastavte si ohniskovú vzdialenosť na 50 – 135 milimetrov.

Rozhodnite sa, či chcete mať pozadie za portrétovaným v hĺbke ostrosti, alebo mimo nej a nechať ho jemne rozmazané. Pokiaľ chcete pozadie priznať, clonu nastavte na vyššie hodnoty. Takéto fotografovanie je o niečo náročnejšie, pretože potrebujete pozadie „zohrať“ s portrétovaným.

Dosť často sa stáva, že pozadie pri týchto nastaveniach pôsobí chaoticky a fotografii tak uškodí. Pokiaľ sa to však podarí, výsledok rozhodne stojí za to.

Tipy ako odfotiť výraznejšie portréty

Ľudské oko si ako prvé všimne najsvetlejšie časti fotografie. Je preto žiaduce, aby bolo pozadie tmavšie ako tvár portrétovaného.  Exponujte na tvár portrétovaného. To znamená, že na fotoaparáte si nastavíte bodové meranie expozície na tvár.

Potom sa vám nestane, že bude tvár príliš preexponovaná oproti pozadiu, ktoré bude naopak exponované „dobre“. Snažte sa o to, aby najintenzívnejšie svetlo dopadalo na tvár portrétovaného.

Kontrolujte si odlesky v očiach. Bez nich portrét pôsobí mdlo a akoby bez života.

Pozadie sa snažte nájsť čo najjednoduchšie, vyvarujte sa agresívnym farbám ako je sýta červená alebo zelená. Namiesto toho zvoľte pozadie s neutrálnymi a tlmenými farbami  – sivá, svetlo modrá alebo biela. Portrét na nich vynikne oveľa viac.

Čo robí dobrý portrét

Myslite na to, koho vlastne portrétujete a snažte sa zachytiť niečo z neho.  Jeho charakteristický výraz. Vyhýbajte sa kŕčovitým a neprirodzeným pózam (napríklad držanie sa za golier). Snažte sa o prirodzenosť.

Myslite na kompozíciu, snažte sa dodržovať zlatý rez, prípadne pri veľmi symetrickej fotografii sa nebojte použiť centrálnu stredovú kompozíciu.

Kompozícia dominantného oka v strede portrétu

Pri tejto kompozícii sa sústredíte na to, že umiestnite pohľad portrétovaného do stredu fotografie. Prirodzene to pritiahne pozornosť na tvár a jej výraz.

Pristúpte k portrétovanému bližšie a podľa potreby zase odstúpte.  Nikdy nie naopak. Neskúsených modelov a modelky takto lepšie pripravíte na fotenie. A vyhnete sa typickej hláške: „Preboha! Len nie tak z blízka, to bude hrozné“.

Portret v exterieri Majo Elias

Pre lepšie držanie tela pomáha, keď sa portrétovaný pred expozíciou nadýchne a zadrží dych. Pľúca sa naplnia vzduchom, fotografovaný pôsobí vyššie a jeho držanie tela je oveľa lepšie.

Tieto rady platia pre akýkoľvek portrét, nemusí byť len ten v exteriéri.

Veríme, že sme vás motivovali k tomu, aby ste sa dohodli s nejakým modelom alebo modelkou na fotenie vonku. Smelo do toho!

Darian je inovatívny fotoobchod, ktorý prináša na Slovensko fotopríslušenstvo z celého sveta. Zameriavame sa na novinky, ktoré fotografom zjednodušujú prácu, pomáhaju im byť kreatívnymi a efektívnymi. Špecializujeme sa na ateliérové osvetlenie, produktovú fotografiu ,tlač fotografií a drony.
Majo Eliáš je fotograf z Liptovského Mikuláša, ktorý sa špecializuje na fashion a reklamnú fotografiu a rád pracuje s prirodzeným svetlom.


Lifetech: Čo je nové