Vzácny moment sa dá zachytiť aj obyčajným mobilom

Máte vo vrecku nástroj, ktorý dokáže nahradiť fotoaparát v situáciách, keď ho nemáte so sebou.

Určite sa vám niekedy stalo, že ste sledovali nejaký krásny moment a banovali, že pri sebe nemáte perfektný „stroj“ na jeho zvečnenie. To však vôbec nevadí. Pekná fotografia nie je len o profesionálnom objektíve alebo fotoaparáte, ktorý sa pýši najlepšími kvalitami vo svojej triede. Je predovšetkým o dobrom oku jej autora. 

Dnes už ponúkajú výrobcovia mobilov a smartfónov štandardne kvalitné optické vybavenie. Rozlíšenie fotoaparátu v mobile sa tak často vyrovná bežným kompaktným fotoaparátom. Fotografovanie mobilom má však jednu veľkú výhodu – máte ho pri sebe takmer vždy. 

Preto skúste pozornejšie sledovať, čo sa deje okolo vás. Zaujímavý snímok sa často rodí z netradičného videnia situácie jeho autora. Zo schopnosti správne si sadnúť, skrčiť sa, vstať, nakloniť, nájsť ideálny uhol i moment „cvaknutia“. Môžete skúsiť meniť uhly pohľadu, miesta zaostrenia, či vytvoriť sériu fotografií a z nich vybrať tú najlepšiu. Môžete situáciu, napríklad postupne padajúce lístie zo stromu alebo odraz domu v sklách protiľahlej budovy, fotiť viac dní za sebou. 

Mobil ako čiastočná „náhrada“ fotoaparátov má aj ďalšie výhody: stačí ho vytiahnuť z vrecka a odfotíte pohotovo akýkoľvek moment. Zároveň máte rýchly prístup k vytvoreným záberom, ktoré ľahko stiahnete do počítača. Fotky viete ďalej upravovať pomocou mobilných aplikácii, ktorých je na výber naozaj veľa. A hlavne, záber viete okamžite poslať ďalej alebo sa s ním podeliť na verejných portáloch.

Na inšpiráciu sme pre vás vybrali pár fotografií z portálu Fotíme Mobilom.

Autor: Čestmír Ježek

Presvedčte sami seba, že na vytváranie krásnych záberov oko máte. Ak máte chuť podeliť sa na ňom aj o svoje fotografie, pridajte sa do skupiny Fotíme mobilom na Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Ako ozdobiť veľkonočné vajíčka: 7 inšpirácií od šikovných majstrov

Tradičné aj menej tradičné spôsoby zdobenia vajíčok od zručných majstrov.

Vajíčko, ako symbol jari a znovuzrodenia, sa vyskytovalo v pohanských kultúrach naprieč celou Európou, ba dokonca už v starovekom Egypte. Neskôr si ho osvojili i raní kresťania, ktorí ho spojili so sviatkami Veľkej noci.

V našich končinách si tieto sviatky bez kraslíc snáď ani nevieme predstaviť. Historici sa rôznia v názore na pôvod tohto slova. Jedni sa prikláňajú k vysvetleniu, že pochádza zo slova krásny alebo krása. Druhá skupina predpokladá, že vznikla z ruského slova “krasnyj” (červený). Pôvodná farba slovanských veľkonočných vajíčok bola totižto červená. Typickú bordovo červenú farbu dosiahnete ak budete vajce variť vo vode s cibuľovými šupami.

Vyfúknuté vajce je prípustné len v modernej dobe, v niekdajších časoch by takéto vajce znamenalo smrť. Preto sa farbili a zdobili plné vajíčka, zväčša uvarené na tvrdo.

Prinášame vám veľkonočný výber niekoľkých zaujímavých spôsobov zdobenia vajíčok od zručných majsteriek, ktorými sa môžete len tak pokochať, alebo sa nimi dokonca inšpirovať.

Medovníkové vajcia

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: ReBa Ručné Práce

Perníkové vajíčka nie sú síce ozajstné kraslice, ale okrem okrasnej funkcie potešia aj mlsné jazýčky. S takouto výzdobou a výslužkou očaríte oveľa viac, ako s klasickými čokoládovými vajíčkami z veľkoobchodu.

Zdobenie voskom

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Eva Janetková – Kraslice

Tradičná a zároveň nádherná technika. Plastické voskové vzory najčastejšie zobrazujú kvety, ktoré sú tiež symbolom jari. Ak si trúfate sami na tento druh zdobenia, ako materiál dobre poslúžia roztopené detské voskovky. Sú ľahko dostupné, majú správnu hustotu a množstvo farebných variácií. Stačí už len zapojiť vlastnú kreativitu.

Moderné vzory

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Andrea Hiklová-Medovníky a kraslice AdinaEva Janetková – Kraslice

Popustite uzdu svojej fantázii. Ku každému dizajnu interiéru sa nehodia klasické vzory a farby. Inšpirujte sa modernou čiernobielou kombináciou, netradičnými vzormi alebo metalickými farbami.

Madeirový vzor

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Andrea Hiklová-Medovníky a kraslice Adina, Daniela Dulgerová- Kraslicedaniela

Vyrezávanie modelárskou vŕtačkou je pomerne mladá technika, ktorá sa už ale pomaly stáva klasikou. Výrobcovia sa každej kraslici pedantne venujú dlhý čas a výsledok stojí za to. V kombinácii s nanášaním horúceho vosku vajíčka pôsobia ako čipkované.

Technika Tiffany

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: Helena Ferleťáková – Icus

Používanie kombinácie drôtu a cínu sa nazýva Tiffany. V tomto prípade k slepačím a husacím vajíčkam, šikovný umelec pridal aj väčšie exempláre- pštrosie a emu. Lepšie na nich vynikne dekoratívnosť cínovania ako pri menších mierkach. Drôtený vzor je starostlivo ošetrený, aby ani časom nestrácal na kráse a lesku.

Pestrofarebné

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: ((brian))Jarrod TrainqueSelena N. B. H.Sarah LavalJames Williams

Farebné vajíčka zvládne doma každý a pritom si môžete sami nakombinovať obľúbené farebné variácie. Budete potrebovať len potravinové farby, poháre alebo misky, a lyžičky na vyberanie. Vajcia môžete namáčať celé alebo len časti, a tým vytvárať vzory a odtiene. Ak pred namočením pomaľujete škrupinku voskovkou, obrázok zostane nezafarbený.

Prírodné odtlačky

 

kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice
kraslice

Autori fotografií: MilStan, Ivana Sokolović, youflavio, Ales Kladnik

Ak sa vám nechce nič maľovať, ani omotávať drôtom, môžete zdobenie nechať na prírodu. Je to jednoduchá technika s fascinujúcim výsledkom. Na prechádzke nazbierajte pár listov a kvetov a pritlačte ich tesne na škrupinky. Potom vajíčka obaľte tesne do tenkých silóniek, namočte do farby a nechajte vyschnúť. Prajeme veľa štastia s výsledkom.

Maľovanie strojom

Autor fotografie: Juraj Mikláš

A ak vám chýba trpezlivosť a pevná ruka, prípadne ste posadnutý absolútnou precíznosťou na štýl Adriana Monka, skúste ručnú prácu prenechať na šikovný stroj- Vajcomaľovač. Vytvára takéto nádherné symetrické vzory, ako sú na obrázku, na počkanie.

Pozrite si článok o tom, ako táto šikovná mašinka funguje.


Lifetech: Čo je nové