Úprava fotiek aj čítanie scenárov. Aké aplikácie môžete nájsť v smartfónoch hercov a herečiek?

Opýtali sme sa vybraných slovenských hercov a herečiek, aké aplikácie používajú v práci aj mimo nej.

Natáčanie filmových scén, učenie sa scenára, skúšky, kostymérňa, divadlo, premiéra, derniéra a nový seriál, film… Pracovný svet hercov a herečiek je veľmi pestrý, no je aj príliš rýchly. Vysoké životné tempo im pomáhajú zvládať aj technologické vychytávky a smart apky, ktorými sa môžeme inšpirovať aj v nehereckom svete, keď potrebujeme odľahčiť život pri všetkých povinnostiach.

Aké apky pomáhajú pri práci novinárom a novinárkam z najväčších slovenských redakcií?

Na aké apky nedajú dopustiť herečky a herci Martina Zábranská, Monika Hilmerová, Martin Klinčúch, Michaela Majerníková, Monika Horváthová, Marián Mitaš či Sára Polyáková? 

Martina „Maca“ Zábranská

Aktuálne účinkuje v novom seriáli Mama na prenájom, no poznať ju môžete aj zo série Svätý Max. Talentovaná herečka pôsobí aj ako moderátorka v rádiu a moderovala aj šou Let’s Dance.

Splice

„Aplikáciu Splice mám rada najmä pri tvorbe videí, dajú sa tam urobiť naozaj pekné veci,“ vysvetľuje herečka. Apka, ktorú okrem nej používa viac než 70 miliónov používateľov, sa pýši intuitívnym vzhľadom, vďaka ktorému je editovanie videí naozaj prácou pre všetkých.

Splice nájdete v Google Play aj v App Store.

FitShaker

„V mojom telefóne je to pomerne nová aplikácia, no počula som na ňu dobré ohlasy. Každý deň mi ukáže nejaké cvičenie, jumping alebo meditáciu a všetko trvá len 15 minút. Aj keď občas nemáme veľa času, s aplikáciou sa môžeme nerušene venovať sebe a svojmu telu,“ hovorí Maca.

Ak chcete pracovať na svojom zdraví z pohodlia domova, aplikáciu nájdete v Google Play a rovnako v App Store.

Monika Hilmerová

Herectvu sa venuje od útleho detstva. Okrem toho, že je stálicou činoherného súboru Slovenského národného divadla, je známa aj ako filmová a seriálová herečka. Druhá šanca, Oteckovia či Kandidát sú len niektoré z mnohých projektov, kde účinkuje. Aktuálne ju môžete poznať aj zo seriálu Dunaj.

Polaris Office

„Túto aplikáciu používam na čítanie scenárov, ktoré mi často chodia vo Worde alebo v PDF verzii. Keďže som často na cestách, je pre mňa dôležité, aby som mala súbory dostupné aj v telefóne.“

Aplikácia je vhodná aj pre tímy, ktoré chcú pracovať na veciach v rovnakom čase. Funguje ako živý dokument, ktorý môžete spoločne upravovať.

Polaris Office je dostupný pre používateľov Androidov aj iOS.

Snapseed

„Snapseed si otvorím, keď chcem urobiť nejaké úpravy na fotke. Najčastejšie aplikáciu využívam na orezávanie fotiek a color grading,“ hovorí herečka. Apka z dielne Googlu ponúka aj rôzne filtre, farebné efekty alebo pridávanie textu na fotky.

Snapseed je dostupný na Google PlayApp Store.

Martin Klinčúch

Talentovaný mladý herec sa do povedomia divákov a diváčok dostal vďaka role v seriáli Pán profesor, účasti v šou Tvoja tvár znie povedome či v populárnom seriáli Oteckovia. Martina môžete aktuálne vidieť aj v seriáli Mama na prenájom.

Streamovacie platformy

Voyo, Netflix, HBO Max, Disney+. Martin Klinčúch rád používa všetky platformy: „Využívam ich najmä vtedy, keď si potrebujem naštudovať nejaký film či seriál. Rád si tam vyhľadávam a študujem rôzne herecké metódy, zaujíma ma, ako to robia iní,“ hovorí herec.

Spomínané platformy sú dostupné pre používateľov Androidov aj pre systém iOS.

Martin rovnako rád využíva apky spojené so službami na rozvoz jedla či zdieľanie jázd, ktoré mu dokážu uľahčiť a urýchliť najmä presuny medzi natáčaniami.

Michaela Majerníková

Výnimočná Nikol či Druhá šanca je len časť projektov, na ktorých pracuje herečka Michaela Majerníková. Okrem hereckej kariéry je známa aj ako moderátorka z rádia,či podcastu Marakua.

RØDE Rec

„Aplikáciu RØDE Rec často využívam v práci, najmä keď nemám šancu dostať sa na mikrofón,“ spomína herečka. RØDE Rec nahráva zvuk vo výnimočnej kvalite a je dobrým tipom pre profesionálov, ale aj zábudlivé mysle, ktoré chcú zachytiť svoje nápady.

RØDE Rec nájdete v Google PlayApp Store.

Spotify

„Bez ‚mojej‘ muziky by bol deň náročnejší,“ hovorí Michaela. Priznáva, že hudba streamovaná z platformy Spotify jej hrá v aute viac-menej neustále. Spotify je nenáročná aplikácia, v ktorej si môžete ukladať svoje najobľúbenejšie skladby.

Kopec hudby v aplikácii Spotify nájdete na Google Play aj App Store

Monika Horváthová

Monika hrá hlavnú postavu v novom seriáli Klamstvo, no je známa aj zo seriálu Sestričky. Nájdete ju aj vo viacerých divadlách, napríklad v inscenáciách divadla GUnaGU.

Aplikácia banky

„Je úžasné mať hocikedy prístup na svoj účet a uskutočniť kroky, pre ktoré by som kedysi musela navštíviť banku fyzicky,“ vysvetľuje herečka. V bankových aplikáciách môžete sledovať aj dáta o míňaní či sporení peňazí, vyhľadať najbližší bankomat a do pár sekúnd sa spojiť s pracovníkom alebo pracovníčkou banky. A to všetko z pohodlia domova.

FamilyWall

„Jednoznačne najpoužívanejšou apkou v mojom telefóne je FamilyWall. Aplikácia umožňuje rodinné zdieľanie kalendára, nákupných zoznamov či zoznamu vecí pri balení. Má mnoho ďalších využití, no tieto dve možnosti najčastejšie používame spoločne s mojím mužom. Máme tak spoločný kalendár a nákupný zoznam mu dokážem poslať z domu, kým on nakupuje,“ hovorí herečka.

Aplikácia FamilyWall je dostupná v obchode Google Play aj App Store

Marián Mitaš

Koľko postáv sa vám objaví pred očami, keď sa povie meno Marián Mitaš? Talentovaný herec je stálicou slovenských filmov a seriálov, divákom a diváčkam sa predstavil vo filme Ostrým nožom, Toman, v seriáli Hniezdo a ďalších.

Tidal

„Túto aplikáciu využívam na streamovanie hudby v hifi kvalite,“ hovorí herec. Aplikácia je známa kvalitou zvuku a rovnako aj kvalitou videa. V roku 2015 Tidal kúpila firma na čele s reperom Jay-Z a krátko nato sa za ňu postavili aj ďalšie hviezdy hudobnej scény.

Tidal ponúka dve verzie predplatného, pričom pri oboch môžete počúvať hudbu aj offline. Tidal nájdete v Google Play aj App Store.

Spája ich toho viac, ako je na prvý pohľad zrejmé. Čo má džez spoločné s hiphopom?

NTS Radio

„NTS Radio je aplikácia britského internetového rádia, ktoré ponúka veľa žánrov od dídžejov z celého sveta,“ vysvetľuje Marián Mitaš.

Platforma bola spustená už v roku 2011, keď mala za cieľ podporovať začínajúcich umelcov. Dnes hostí obrovské množstvo hudobníkov a prináša to najlepšie zo sveta alternatívnej hudby.

NTS Radio si môžete naladiť na Androidoch aj telefónoch so systémom iOS.

Minúta po minúte

S prehľadom svetového a domáceho diania už nemusíme čakať do siedmej večer, keď sa spustia televízne noviny. Detailné informácie môžeme prijímať celý deň – minútu po minúte. Do svojho výberu aplikácií zaradil herec Marián Mitaš aj spravodajskú apku z dielne Denníka N, vďaka ktorej vám nič neujde.

Správy si môžete čítať minútu po minúte s aplikáciou dostupnou v Google PlayApp Store

Sára Polyáková

\

Sára je divadelná herečka, ktorá sa divákom predstavila aj v televíznom seriáli Naši. Hosťovala vo viacerých predstaveniach Slovenského národného divadla a jej herecké umenie si môžete pozrieť aj v Divadle bez masky, na Novej scéne, v Divadle Aréna či ďalších. Okrem hereckého sveta zavítala aj do sveta hudby – je novou členkou hudobnej trojice S hudbou vesmírnou.

The Piano

„Toto je aplikácia, na ktorú nedám dopustiť! Keď sedím v štúdiu alebo idem na koncert a potrebujem si nájsť tón, často si zapnem práve túto apku. Je to vlastne jednoduchá klaviatúra, na ktorej si nájdem tóny potrebné na to, aby som ladila,“ hovorí Sára Polyaková.

Aplikácia je momentálne dostupná len v App Store.

Kalendár Google

„Ďalšia aplikácia je možno viac praktická. Je to známa aplikácia, ktorá mi slúži ako diár. Milujem diáre v klasickej papierovej podobe, ale táto apka mi slúži skôr na zdieľanie kalendára s ostatnými. Používam ju hlavne s chalanmi z kapely na dohodovanie prípadných termínov koncertov či skúšok, alebo nahrávania a natáčania nových piesní,“ hovorí členka kapely S hudbou vesmírnou.

Kalendár Google nájdete v Google Play aj App Store.

Flo

„Premýšľala som, či ju sem napíšem, ale ÁNO. Je to aplikácia pre ženy, aby sme mali poriadok a prehľad vo svojich cykloch. Je mnoho ďalších apiek, ale táto je veľmi prehľadná, jednoduchá a zapisujem si do nej aj prípadné vedľajšie symptómy. Je super, lebo vďaka nej mám prehľad o svojom zdraví, a tak ju radím medzi svoje najčastejšie aplikácie,“ hovorí Sára.

Flo je dostupná v Google PlayApp Store.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Tipy na smart aplikácie od špecialistov nám môžu pomôcť zostať fit po celý rok.

Cvičiť, jesť zdravo, dostatočne spať a do toho celého zvládať každodenné povinnosti. Zdravý životný štýl nám však môžu uľahčiť aj smart vychytávky, ktoré môžeme mať vždy poruke vo svojom smartfóne. Odborníci a odborníčky na výživu a tréneri a trénerky odporúčajú niekoľko aplikácií, ktoré radia aj svojim klientom, aj ich sami radi používajú.

Ak plánujete nové výlety a cesty, chalani z blogu Travelistan nám prezradili, aké apky používajú pri cestovaní

Dodajú inšpiráciu na nové recepty, naučia vás správne regenerovať aj dýchať a dokonca aj prezradia niečo viac o anatómii ľudského tela, čo zužitkujete pri tréningu. Maroš Krivosudský, Michal Králik, Diana Hô Chí, Michal Pataky, Michaela Frečková a Peter Jankola odporúčajú tieto apky:  

Maroš Krivosudský

Tréner, odborník na výživu a zdravý životný štýl.

Simple Workout Tracker Gym Log

„Jednoduchá aplikácia na sledovanie progresu v cvičení. Aplikácia slúži na zapisovanie zdvihnutých hmotností či podaných výkonov pri jednotlivých cvičeniach a ich porovnávanie s predošlými tréningmi. Stále si málo ľudí uvedomuje, že kvantita cvičenia a ani jeho intenzita či spálené kalórie nemajú taký vplyv na vizuálny pokrok ako dodržiavanie princípu progresívneho preťažovania, teda postupného zvyšovania záťaže.“

Aplikácia Simple Workout Tracker Gym Log je zatiaľ dostupná len pre používateľov systému iOS.

Headspace

„Ak chcete začať meditovať, teda trénovať svoju myseľ, no neviete, ako na to, táto apka je pre vás. Sú tam vedené meditácie, ktoré si môžete prispôsobiť podľa potreby – dĺžky, príležitosti, aktuálneho stavu mysle. Z krátkodobého hľadiska nemá meditácia vplyv na chudnutie tuku či naberanie svalov, no na dlhodobý progres a udržanie motivácie je čistá a trénovaná hlava nevyhnutná.“

Headspace nájdete v Google Play aj App Store pre Apple. 

Scribd

„Momentálne moja najobľúbenejšia aplikácia v telefóne a odporúčam ju všetkým, nielen svojim klientom. Apka má veľkú databázu audiokníh a e-kníh z najrôznejších oblastí. 

Je to skvelá alternatíva pre všetkých, ktorí nestíhajú čítať, a zároveň pre všetkých, ktorí chcú zvýšiť počet denných krokov. Podľa mojich skúseností sa pri počúvaní audiokníh kráča ľahšie a človek má aj z obyčajnej prechádzky omnoho produktívnejší pocit.“

Táto aplikácia je dostupná pre používateľov so systémom Android, ako aj iOS.

Michal Králik

Silový tréner a spoluzakladateľ Akadémie telocviku.

Sleep cycle

„Kvalitný spánok je najpodstatnejšia časť regenerácie, aká existuje. Na tréning, ale aj na učenie a produktívnu prácu je dostatočné množstvo kvalitného spánku nevyhnutné.

Táto aplikácia združuje dáta o množstve a kvalite spánku. Mám jej platenú verziu, s ktorou si sledujem jednotlivé dni počas týždňa a udržiavam tak dostatočný objem a aj kvalitu spánku. 

Okrem toho má super budík, ktorý nezobudí v presný čas, ale má 30-minútový interval – zobudí ma, keď som vo fáze ľahkého spánku, takže sa nebudím ‚rozbitý‘.“

Aplikáciu pre kvalitný spánok si stiahnete v Google Play aj v App Store.

Strength training by Muscle & Motion

„Toto je veľmi dobrá aplikácia pre každého, kto cvičí a nie je si istý, aké svalové partie sa v tom-ktorom cvičení zapájajú. Apka spája anatómiu a šport a nájdete v nej rôzne filtre – značka Muscle & Motion ide v tomto dosť dopredu. Nemôžem tvrdiť, že je dokonalá, ale môže veľmi pomôcť pri budovaní plánov a z pohľadu anatómie a cvičenia je dostačujúca.“

Táto aplikácia je dostupná pre používateľov so systémom Android, ako aj iOS.

NSF Certified for Sport

„Ide o apku celosvetového programu, ktorý kontroluje kvalitu výživových doplnkov z pohľadu zakázaných látok. V EÚ ešte nie je veľmi rozšírená, no na jednom mieste môžete nájsť značky doplnkov stravy, ktoré majú certifikáciu o tom, že neobsahujú žiadne zakázané látky, ktoré by mohli športovcov negatívne ovplyvniť zo zdravotnej stránky, ale aj z pohľadu dopingových testov.“

NSF Certified for Sport nájdete v Google PlayApp Store.

Diana Hô Chí

Inštruktorka jogy a lektorka rôznych skupinových cvičení.

Fitshaker

„Zo slovenských aplikácií je Fitshaker jednoznačne najlepšia apka na cvičenie. Nájdete v nej rôzne typy tréningov, tréningy s rôznymi trénermi aj videá zamerané na stravu.“

Ak si chcete s Fitshakerom zacvičiť, aplikáciu nájdete v Google PlayApp store.

Glo

„Pokiaľ máte radi pilates, jogu, meditáciu, táto aplikácia je pre vás. Zameriava sa totiž na cvičenia, ktoré prepájajú telo a myseľ, a je určená pre začiatočníkov aj pokročilých.“

Aplikácia je dostupná pre používateľov Androidov aj systému iOS.

Seconds Interval Timer

„Ak radi cvičíte sami a viete si zostaviť tréning svojpomocne, určite sa vám zíde časovač. V tejto aplikácii si môžete naplánovať HIIT, teda vysokointenzívny tréning, kruhový tréning alebo aj rôzne intervaly tréningu. Nemusíte sa pozerať na stopky či hodinky, pretože aplikácia vám oznámi začiatok aj koniec každého intervalu.“

Seconds Interval Timer nájdete v Google PlayApp Store.

Michal Pataky

Tréner a zakladateľ FORCE8.

ButeykoClinic

„Apka pomáha zlepšiť dychový stereotyp a aj využitie kyslíka v organizme. ButeykoClinic ponúka rôzne dychové cvičenia a techniky aj v základnej verzii zadarmo.“

ButeykoClinic nájdete na Google Play aj v App Store

InBody

„Táto aplikácia je doplnkom k InBody analýze tela, ktorá sa vykonáva v niektorých fitkách. Človek počas nej zistí presné percento tuku, podiel vody, svalovej hmoty a celkovo mu dáva prehľad o tom, v akom stave je jeho telo, ale aj progres pri cvičení. Analýzu InBody by som odporúčal v pravidelných intervaloch každé 3 či 4 mesiace alebo aspoň raz za polrok. Takéto analýzy, ktoré si následne môžete uložiť do aplikácie, sú dôležité, pretože pomáhajú reálne zhodnotiť progres.“

Aplikácia InBody na ukladanie výsledkov meraní, ktorú využijete ako doplnok k InBody analýze tela, je dostupná v Google Play aj v App Store. 

Aké slúchadlá budú dobrá voľba na tréning? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Oura

„Medzi moje obľúbené vychytávky patrí aj Oura, ku ktorej je potrebné príslušenstvo – Oura ring. Ide o malé, no sofistikované a presné zariadenie, ktoré ľuďom meria spánok a vyhodnocuje dáta. V aplikácii následne ponúka prehľadné zhodnotenie, ako je človek po spánku zregenerovaný.“

Aplikácia je dostupná na stránke Google Play aj App Store.

Michaela Frečková

Osobná trénerka z FitNation.

Essential Anatomy

„Túto aplikáciu odporúčam všetkým, ktorých zaujíma cvičenie. Môžete si v nej úplne do detailov pozrieť každý jeden sval, odstup, úpon či jeho funkciu. V aplikácii vidíte aj kĺby, väzy, skrátka, akúkoľvek štruktúru tela.“

Táto aplikácia je dostupná v Google Play aj App Store.

Kalorické tabuľky

„Kalorické tabuľky sú pre mňa cestou, ako môžem svojich klientov naučiť zdravo sa stravovať. Treba však podotknúť, že diéty do zdravej stravy nepatria. V aplikácii ich zároveň môžem na diaľku kontrolovať, sledovať, ako zvládli deň, prípadne im pomôcť s doplnením správnych živín, aby splnili každodenný cieľ.“

Kalorické tabuľky si môžu stiahnuť používatelia Androidu aj iOS.

Strava

„S apkou Strava si môžete sledovať beh, kroky či jazdu na bicykli pomocou GPS a to všetko zdieľať vo svojej komunite. Mám ju rada, pretože pomocou tejto aplikácie sa vieme aj na diaľku motivovať k pohybu a usporiadať aj rôzne komunitné súťaže, napríklad v krokovaní, behaní, cyklistike, ale aj iných športoch.“

Strava je dostupná v Google Play aj v App Store.

Peter Jankola

Silový a kondičný tréner, majiteľ Efectfit Žilina.

Jeme zdravo

„Výborná aplikácia na inšpiráciu pri hľadaní zdravých receptov. Výhodou je, že pri nej neupadnete do monotónneho jedálnička, lebo má k dispozícii množstvo receptov na zdravšie jedlá. Pri každom recepte je aj nutričná hodnota, ktorú si môžete zapísať do kalorických tabuliek.“

Ak chcete jesť zdravo, aplikáciu nájdete v Google Play alebo App Store.  

Tréner Peter Jankola tiež odporúča už spomenutú apku Strava aj Kalorické tabuľky.

„Svojich klientov sa snažím motivovať k častej aktivite aj mimo fitnescentra.  Na to im odporúčam aplikáciu STRAVA, ktorá využíva parametre GPS, zaznamenáva trasu, vzdialenosť, rýchlosť, prevýšenie, hlavne pri bicyklovaní a behu, ale aj pri iných športoch. Pri pravidelných trasách môžeme monitorovať zlepšenie vo výkonoch, a tak dosiahnuť lepší progres či zapracovať na nedostatkoch. Zároveň ponúka informácie o spálených kalóriách a srdcovom tepe.

Kalorické tabuľky zase využívam aj pri edukácii v zdravom stravovaní. Je to výborný pomocník na pochopenie kalorického výdaja a príjmu a na ich monitorovanie počas dňa. Prepočítava aktuálny kalorický príjem z jedla, ako aj príjem živín v podobe cukrov, tukov a bielkovín. Následne ho porovnáva s dennou aktivitou a energetickým výdajom. Pri dlhodobom a pravidelnom používaní môže efektívne pomôcť s chudnutím alebo, naopak, naberaním hmotnosti.“

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac