Z ceny vyklápačky Motorola Razr 40 sa vám nezatočí hlava, no jej funkcionality vás milo prekvapia
Spoločnosť Motorola otvorila štýlovým véčkam dvere do strednej triedy smartfónov, takže na ne už neminiete celú výplatu.
Autor Ivan Štubniak
Foto archív výrobcu
Dátum
Smartfóny od Motoroly s názvom Razr sú legendami už niekoľko rokov. Takzvané „véčka“ mali vždy svoje čaro – boli neuveriteľne štýlové aj kompaktné. Technológia však pokročila a my si môžeme tento dizajn naplno užívať aj na smartfónoch, ktorý bol však doteraz len výsadou vlajkových lodí. Príchodom Motoroly Razr 40 to prestáva platiť.
Dizajn Motoroly Razr 40 sa odvíja od vlajkovej lode Razr 40 Ultra s masívnym ohybom v strede tela. Zatvárací mechanizmus je navrhnutý tak, aby medzera v zloženom stave smartfónu bola skutočne minimálna. Kvalita spracovania je na rovnako vysokej úrovni a zároveň vás čaká kombinácia hliníkového tela a imitácie kože.
Sekundárny displej však nezaberá celú prednú časť zloženého smartfónu. Malý externý displej využijete na kontrolu notifikácií a môžete sa na ňom posúvať medzi jednotlivými widgetmi. Na prednom displeji nájdete aktuálne informácie o počasí, kalendár alebo ovládanie hudby.
Otvorením smartfónu sa dostanete k veľkému 6,9-palcovému displeju. Jeho obnovovacia frekvencia je až 144 Hz a budete si užívať maximálne plynulý pohyb v operačnom systéme Android 13. Sledovanie videí, seriálov alebo filmov na smartfóne bude o to príjemnejšie.
O zabezpečenie sa stará snímač odtlačkov prstov, ktorý výrobca prakticky umiestnil do tlačidla na pravej strane zariadenia.
V čom mohol byť smartfón Motorola Razr 40 lepší?
Len veľmi ťažko môžem Motorole Razr 40 niečo vytknúť. Možno iba to, že výdrž na jedno nabitie nie je ničím výnimočná, tak ako pri žiadnom skladacom smartfóne.
Na jedno nabitie vydrží od rána do večera, no výrobca to kompenzuje dostupnosťou bezdrôtového nabíjania a rýchlonabíjania s maximom 30 W. Z nuly na 100 % batérie sa teda dostane za niečo pod 90 minút.
Čím nás smartfón Motorola Razr 40 prekvapil?
Osobne ma prekvapil spôsob, akým výrobca pristúpil ku kompromisom, ktoré nutne urobiť musel, aby bola Motorola Razr 40 cenovo dostupná. Bežný používateľ ich totiž pocíti len minimálne. Výkonovo neočakávajte žiadny diskomfort, a to ani pri používaní náročnejších aplikácií. Osemjadrový procesor a veľká porcia pamäte zvládnu väčšinu úloh.
Dvojica primárnych fotoaparátov robí kvalitné zábery dokonca aj pri slabšom osvetlení a vďaka optickej stabilizácii bude všetko ostré. Selfie kamera takisto nie je slabou stránkou Razr 40. Využijete ju na štýlové selfie alebo aj na videohovory. Aj pri fotení, aj pri hovoroch budete ťažiť z dizajnu zariadenia, keďže ho môžete využiť ako statív.
Hodnotenie O2 Guru na záver: Elegantná, kompaktná a za dobrú cenu
Skladacie smartfóny sa stávajú štandardom. Sám som nečakal, ako často budem ťažiť zo samotného dizajnu véčka pri každodenných situáciách. Motorola Razr 40 je skutočne cenovo dostupný skladací smartfón.
Kvalitné spracovanie, kompaktné rozmery, dobrý fotoaparát a slušný výkon zo smartfónu robia jedného z najlepších kandidátov na vášho nového každodenného spoločníka.
Hľadáte ešte výhodnejšie zariadenia? Do 18. 10. 2023 môžete získať na vybrané smartfóny a tech doplnky extra zľavy.
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Za takýto portrét by sa nehanbil ani profi fotograf. Vybrali sme 5 smartfónov, s ktorými budete fotiť jedna radosť
Umelo rozmazané pozadie je už minulosť. Tieto telefóny robia uveriteľné portréty bez prefiltrovaného efektu.
Autor Juraj Recký
Foto archív výrobcov
Dátum
Smartfónmi už dnes dokážete urobiť také fotky, na ktoré by ste pred pár rokmi potrebovali samostatný fotoaparát. Jeden typ fotiek je však stále žiadaný viac ako iné – portrét. Je to pomerne náročná fotografia, ktorá veľmi prirodzeným spôsobom zvýrazní tvár, postavu či predmet na fotke. Aby ste si pri fotení portrétov nemuseli lámať hlavu (ani ruky), vybrali sme smartfóny, ktoré portrétovanie zvládajú skoro samy.
Možno ste si niekedy povedali: „Aká pekná fotka by to bola, keby ma bolo viac vidno.“ K vašej spokojnosti by stačilo len jemne rozmazané pozadie, vďaka ktorému by ste vystúpili do popredia. Aj preto je bokeh efekt taký populárny.
Dnes je fotografický režim, ktorý vám rozmaže pozadie, štandardnou výbavou smartfónov. Niektoré ho však majú prepracovaný o niečo viac buď vďaka zabudovanému teleobjektívu, alebo vymakanému softvéru.
Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré dokážu spraviť vynikajúci portrét, ktorý si môžete rovno vytlačiť a zavesiť na stenu.
Xiaomi Redmi 12 5G
Prémiovo pôsobiaci a takmer bez rámikov. Xiaomi Redmi 12 5G si doslova pýta, aby ste si ho obzreli a ohmatali. 6,79-palcový Full HD AdaptiveSync displej s ochranou Corning Gorilla Glass zobrazí 90 obrázkov za sekundu, vďaka čomu dopraje zážitok aj hráčom či milovníkom filmov.
Samozrejme, plynulosť je kombinácia displeja s procesorom, v tomto prípade je to Snapdragon 4 Gen 1. Pripojenie na 5G sieť je dnes takmer štandardom, preto nechýba ani v tomto smartfóne. Je to opäť element, ktorý pridáva na rýchlosti, tentokrát sťahovania či streamovania.
Xiaomi Redmi 12 5G má 2 fotoaparáty – hlavný sa pýši 50 Mpx a sekundárny 2 Mpx. Výrobca upriamuje pozornosť najmä na fotovýkon pri nočných fotografiách a fotografiách s umelým osvetlením. Portrétová fotografia má ulahodiť vášmu oku prirodzene rozmazaným pozadím, ktoré príjemne vytiahne osobu alebo predmet z prostredia.
Selfie kamera má 5 Mpx a z displeja ukrojila len najnevyhnutnejšie minimum. Na uchovanie fotiek, videí a, samozrejme, všetkých dokumentov môžete použiť pamäťovú kartu do veľkosti až 1 TB.
Elegantne štíhly a prekvapivo ľahký Xiaomi Redmi 12 5G len so 199 gramami skrýva batériu s kapacitou 5 000 mAh a s možnosťou rýchleho 18 W nabíjania. Inými slovami, pri šetrnejšom zaobchádzaní vydrží smartfón na jedno nabitie pokojne aj dva dni, ak budete nabíjať priebežne, výdrž je takmer nekonečná. Smartfón odolá postriekaniu vodou, no nie ponoreniu.
Motorola Razr 40
Kam až sa s ohybnými smartfónmi dá zájsť? Možnosti sú zrejme takmer neobmedzené, čo dokazuje aj Motorola Razr 40. „Otvorený“ smartfón vám ponúkne 6,9-palcový FHD+ P-OLED displej s pomerom strán 22 : 9. Nechýba certifikácia HDR10+, maximálny jas 140 nitov a obnovovacia frekvencia až 144 Hz. Čokoľvek si budete na tomto displeji prezerať, bude to zážitok. Vonkajší displej má 1,5-palcovú uhlopriečku, pomer strán 2 : 1 a OLED panel. Je farebný a napriek svojej veľkosti umožňuje efektívne ovládať mnohé aplikácie.
Ohybná konštrukcia a dva displeje nahrávajú kreatívnym fotografom. Tí majú k dispozícii hlavnú 64 Mpx šošovku s optickou stabilizáciou, laserovým zaostrovaním a so senzorom okolitého osvetlenia. Pravou fotorukou Motoroly Razr 40 je 13 Mpx objektív, ktorý kombinuje širokouhlé a makro snímanie, zorný uhol je 120 stupňov. Selfie kamera dostala do vienka až 32 Mpx.
Milovníci portrétnej fotografie tak ocenia možnosť smartfón kamkoľvek položiť a spraviť snímku gestom ruky. Rovnako ako použiť menší displej ako náhľadový pri fotení. Nechýba režim videoportrét, automatické zachytenie úsmevu či dokonca animácia autoportrétu.
Batéria s kapacitou 4 200 mAh a podporou TurboPower nabíjania s výkonom 30 W vydrží bez problémov celý deň. Chcete nabíjať bezdrôtovo? Potom máte k dispozícii 5 W nabíjanie. Srdcom tohto smartfónu je Snapdragon 7 Gen1 a k dispozícii máte 256 GB úložného priestoru. Smartfón odomknete odtlačkom prsta aj tvárou. Ako je dobrým zvykom Motoroly, nechýbajú ani rýchle gestá.
Samsung Galaxy Z Flip5
Zatiaľ čo Motorola je so svojou skladačkou považovaná za klasiku, Samsung si plným právom zaslúži prívlastok inovátora tejto kategórie. Keď je Samsung Galaxy Z Flip5 otvorený, ponúka 6,7-palcový Dynamic AMOLED 2X displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, certifikáciou HDR10+ či svietivosťou až do 1 750 nitov.
Všetky tieto úžasné čísla však neudržia vašu pozornosť. Dôvodom je vonkajší displej Samsungu Galaxy Z Flip5 so špecifikáciou 3,4 palca Super AMOLED – umožňuje totiž plnohodnotné ovládanie skladačky, aj keď je zatvorená.
Ohybný displej umožňuje robiť si svojky aj hlavným fotoaparátom – teda dvojicou hlavných fotoaparátov. Tie majú zhodne po 12 Mpx, jeden zastáva úlohu toho klasického hlavného s optickou stabilizáciou obrazu, ten druhý superširokého so zorným uhlom 123 stupňov. Video v kvalite 4K natočíte s 30 snímkami za sekundu, čo umožňuje mierne spomalenie obrazu videa. Tradičná selfie kamera má 10 Mpx. Dokonale pohodlné ovládanie fotoaparátu je podľa výrobcu pomocou smart hodiniek Samsung.
Batéria v Samsungu Galaxy Z Flip5 má kapacitu 3 700 mAh, čo bohato stačí na celodennú výdrž. Bezkáblové nabíjanie má výkon 15 W, káblové 25 W. O celkový výkon vyklápačky Samsung Galaxy Z Flip5 sa v smartfóne stará procesor Snapdragon 8 Gen 2, čo je skutočne výkonná záležitosť.
Honor si takticky upevňuje pozíciu výrobcu tých skutočne krásnych smartfónov a Honor 90 Lite je toho jasným dôkazom, navyše za veľmi príjemnú cenu. V tomto prípade dostanete 6,7-palcový IPS LCD displej, ktorý zobrazí 90 obrázkov za sekundu a má takmer neviditeľné rámiky. Okrem toho sa pýši dynamickým stmavovaním HONOR a technológiou nočného cirkadiánneho displeja. Veľmi dobrému pomeru zobrazovacej plochy k celkovej ploche smartfónu pomohla aj selfie kamera, ktorá z displeja Honor 90 Lite ubrala absolútne minimum a má 16 Mpx. Srdcom smartfónu je príjemne výkonný Mediatek Dimensity 6020.
Pri hlavnom fotoaparáte Honor 90 Lite doslova svieti hodnota 100 Mpx. Takáto pixelizácia ponúka obrovské množstvo detailov vo fotografii, čo sa perfektne hodí napríklad na výrezy. Skutočnú silu toľkých Mpx však pocítite aj pri portrétnej fotografii. Hlavný fotoaparát je doplnený o 5 Mpx superširoký a 2 Mpx makro snímač.
Nechýbajú ani softvérové vychytávky na vlogovanie, ako napríklad duálne snímanie, teda snímanie prednou aj zadnou kamerou súčasne, alebo podpora fotografií a videa pomocou AI.
4 500 mAh kapacita batérie jasne signalizuje viac ako jednodňovú výdrž.Vďaka 35 W HONOR SuperCharge si však môžete užívať smartfón takmer nepretržite. Technológia totiž dokáže podľa výrobcu nabiť smartfón za 30 minút až na 55 % kapacity batérie. DualSIM smartfón ponúka aj čip NFC, čítačku odtlačkov prstov či wi-fi 5.1.
OPPO Reno10 5G
Displej takmer bez rámikov sme už spomenuli a inak to nie je ani v prípade smartfónu OPPO Reno10 5G, ktorý ponúka veľmi štedrú zobrazovaciu plochu s uhlopriečkou 6,7 palca s 3D AMOLED zobrazovacím panelom. Rýchlosť zobrazovania je 120 Hz, teda na dokonalú plynulosť sa môžete spoľahnúť. Nechýba certifikácia HDR10+ a možnosť zobrazenia až 1,07 miliardy farieb. Krásny obraz dopĺňa krásny výkon, v tomto prípade vďaka čipu MediaTek Dimensity 7050. Batéria má kapacitu 5 000 mAh a nabíjať ju môžete výkonom až 67 W.
Skutočným esom v rukáve tohto smartfónu je portrétová fotografia. Fotovýbava, s ktorou budete robiť nielen dokonalé portréty, sa skladá z hlavného 64 Mpx senzora, 32 Mpx teleobjektívu a 8 Mpx širokouhlého fotoaparátu so zorným poľom 112 stupňov. Nechýba 2-násobný hybridný optický zoom, 20-násobný digitálny zoom či automatické ostrenie pomocou zaostrovacieho motora s otvorenou slučkou.
Selfie kamera má 32 Mpx a zorný uhol veľmi príjemných 89 stupňov. Na perfektné portréty vám poslúži práve teleobjektív, ktorý je vybavený snímačom SONY IMX709 a dokáže prijať veľa svetla. Vďaka tomu spravíte pekné portréty aj za horšieho svetla, fotografie nebudú zašumené a pozadie bude krásne a prirodzene rozostrené.
OPPO Reno10 5G je navyše DualSIM smartfón vybavený wi-fi 6 pre rýchlejší prenos dát, energeticky nenáročným bluetoothom 5.3 alebo aj NFC čipom, ktorý umožní bezkontaktné platby alebo veľmi rýchle a pohodlné spárovanie s tlačiarňou, keď budete chcieť tlačiť nafotené portréty.
Hľadáte ešte výhodnejšie zariadenia? Do 18. 10. 2023 môžete získať na vybrané smartfóny a tech doplnky extra zľavy.
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.