Záhradkári, pripravte sa: 10 tipov na štart novej sezóny

Na sadenie je síce ešte priskoro, ale do týchto činností, ktoré pomôžu prebudiť vašu záhradu, sa môžete pustiť hneď.

Využite pekné dni vrtošivého predjaria a pustite sa do drobných prác, ktoré vám spravia radosť vo dvore a záhrade. Hoci je stále priskoro na príjemné chvíle jarného rozpuku, dôslednou prípravou môžete všetko urýchliť a uvítať v ustrojenej kráse.

1. Ostrihajte stromčeky

Jarný rez nie je len vecou peknej fazóny živých plotov, ale aj úrody, ktorú ovocné stromčeky v tomto roku prinesú. Z jadrovín odstráňte nerodiace výhony rastúce nahor, letorasty, ktoré rastú do vnútra koruny a prerieďte konáre, ktoré sa križujú. Zvyšok treba len rozumne skrátiť.

Nezabudnite ani na vyrodené výhony malín a ostružín, ustrojte i egreše a ríbezle. Obozretní buďte hlavne pri štepených stromčekových formách.

2. Vyčistite hniezdne búdky

Vtáčatá sú veselé a užitočné, sú to však veľkí neporiadnici. V búdkach stavajú jedno hniezdo na druhom, až  kým sa netlačia až pod samou strieškou. Nezabudnite preto vyprázdniť všetky búdky, ktoré boli vlani obsadené.

Pomôže, ak ich dezinfikujete vriacou vodou alebo teplovzdušnou pištoľou. Zbavíte ich tak drobných parazitov, ktorí zimujú v škárach a záhyboch.

Vtáčia búdka

3. Premiešajte kompost

Ak zmiešate uľahnutý kompost z minulého roka so záhradným odpadom, ktorý sa vám nahromadil pri prebúdzaní dvora a záhradky, môžete si byť istí, že sa zobudí k búrlivému životu. Z vlhkej hmoty sa v priebehu dvoch dní vyvalí silná para.

Prehadzovanie kopy vidlami je síce fuška, tejto výzvy by ste sa však mali chopiť i vtedy, ak používate plastové rýchlokompostéry.

4. Ochráňte plot, altánok i terasu

Ak vidíte po zime na drevených rámoch, konštrukciách a záhradných prvkoch povlaky rias, je to jasný signál toho, že sa obnovnému náteru v teplých jarných dňoch nevyhnete. Prípravy pre vysušenie dreva by ste však mali spraviť čo najskôr.

Siahnite po modrej skalici alebo biocídnom napúšťadle a nastriekajte v bezvetrí problémové plochy. Riasy zmiznú a s nimi aj zavlhnutie.

Drevený plot

5. Upravte skalku

Do hŕby umne usporiadaného kamenia s nenáročnými alpínkami zasiahnite čím skôr. Tohtoročná štedrá nádielka pomaly sa topiaceho snehu mala dosť síl na to, aby pohla i väčšími skalami a narušila celistvosť vášho dielka.

Prejdite si aj výsadbu a prerieďte tie časti, kde sa koberce pokryvných skalničiek rozrástli rýchlejšie ako by ste chceli. Odkopky môžete použiť na množenie.

6. Vyčistite chodníčky

Keď budete kontrolovať, v akom stave sú po zime striešky a prístrešky, nezabudnite dať do poriadku aj všetky chodníčky. V blatistej jari budú pre vás rušnou autostrádou, po ktorej budú cupkať vaše gumáky, ale aj kolesá fúrika.

Doplňte chýbajúci piesok, štrk či drevenú štiepku, opravte uvoľnené obrubníčky a vymyte machy, lišajníky a riasy, ktoré sú v tomto čase klzké.

Mach

7. Vyčešte trávnik aj záhony

Tlejúce lístie, trávna plsť, suché byle kvetov i zoschnuté trsy ozdobných tráv – to všetko musí ísť preč, aby ste otvorili cestu novému, sviežemu životu. Husté hrable sú vašim najlepším pomocníkom, praktický je i ľahký kôš na zber odpadu.

S výnimkou starostlivo udržiavaného trávnika sa nesnažte zodrať všetko až po holú zem. Potrebujete len dostať slnko a vzduch k povrchu hliny.

8. Svetlo do skleníka, pareniska i fóliovníka

Ak máte na dome umývanie oblokov za sebou, nemali by ste zabudnúť ani na priehľadné plochy, cez ktoré prenikajú slnečné lúče do skleníka, pareniska, fóliovníka a zimnej záhrady. Vo včasných mesiacoch predjaria záleží na každom jednom lúči.

Pustite sa do práce v teplom, slnečnom dni, kedy budete mať istotu, že sa budete pri práci cítiť príjemne. Ak do vody pridáte trochu haseného vápna, zelených povlakov sa ľahko zbavíte.

Skleník

9. Spravte údržbu náradia

Kosačka potrebuje vymeniť olej a vzduchový filter, na rýľoch sú už po dva roky uvoľnené násady a aj motyčky by sa už určite zišlo trochu pribrúsiť. Na tieto drobné údržbárske práce si vyhraďte mrzký, daždivý víkend.

Nie je nutné, aby ste sa do väčších prác púšťali bez skúseností, nenechajte však všetko na poslednú chvíľu, keď servisy budú preťažené dopytmi ospalcov.

10. Nastražte návnady

Prebúdzajúca sa príroda preberie k pohotovosti aj myši, hryzce a potkany, ktoré budú vyvádzať väčšmi ako v zimných mesiacoch núdze. Kým sa namnožia a prerastú vám cez hlavu, rozložte na nedostupné miesta návnady, aby ste umravnili ich počty v predsezónne.

Nezabúdajte však na to, že pre vtáčiky, mačky a iných návštevníkov dvora musia byť návnady nedostupné.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Tón po tóne, slovíčko po slovíčku. Nové vedomosti a zručnosti si viete osvojiť z pohodlia gauča.

Už dlhšie uvažujete nad novým hobby, ktoré by vám vyplnilo voľný čas a zároveň by ste sa vďaka nemu niečo nové naučili? Dlhé „pandemické večery“ sú ideálne na osvojenie nových zručností alebo precvičenie mozgových neurónov.

Ako často si čistíte smartfón? 3 tipy ako si túto rutinu zjednodušíte

Zabudnite na novoročné predsavzatia, na nové výzvy netreba čakať do januára, začnite hneď. Vybrali sme 6 aplikácií, pri ktorých sa zabavíte a strávite so smartfónom zmysluplný čas.

Prihláste sa na bezplatné kurzy

Aplikáciu Udemy si môžete predstaviť ako školu, ktorá ponúka viac ako 130-tisíc video kurzov rôzneho zamerania. Videá vás naučia správne cvičiť jogu, programovať v jazykoch ako Python či Java alebo hrať na hudobnom nástroji.

V appke nájdete vyše 2 000 tém, v ktorých sa môžete vzdelávať a zdokonaľovať. Niektoré kurzy sú bezplatné, iné sú za menší poplatok. Aj keď Udemy ponúka 65 jazykov kurzov, spoliehať sa na slovenčinu neodporúčame. Ak treba, začnite doučovaním angličtiny, ktorá vám otvorí dvere k ďalším kurzom.

Udemy si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Venujte 15 minút tréningu mozgu

Udržať mozog v kondícii je výhodné nielen pre vzdelávanie sa, ale aj pre každodenný život. Budete si viac pamätať, lepšie sa sústrediť a rýchlejšie myslieť. Vedecké riešenie NeuroNation ponúka účinné mozgové tréningy formou hier, na ktoré vám stačí 15 minút denne.

Účinky aplikácie NeuroNation potvrdila aj spolupráca s Katedrou všeobecnej psychológie na Freie Universität Berlin. NeuroNation pracuje s 27 cvičeniami na 250 úrovniach. Appka na začiatku komplexne analyzuje vaše silné a slabšie stránky, na základe ktorých vám vytvorí personalizovaný tréningový plán.

NeuroNation si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Zabudnite na slovíčka, učte sa jazyk, ktorý reálne využijete

Aplikácie, ktoré ponúkajú zázračne rýchle zvládnutie cudzieho jazyka, zvyčajne nefungujú. Prečo potom veriť Duolingo? Táto appka je zameraná na učenie jazykov podľa filozofie užitočnej pomoci a nesľubuje vám nereálne ciele.

V praxi to znamená, že predtým, než vycestujete na dovolenku alebo na zahraničnú pracovnú cestu, si osvojíte základné jazykové znalosti krajiny, do ktorej mierite. Mali by ste zvládnuť objednať si jedlo v reštaurácii, zorientovať sa v turistických atrakciách či osloviť miestneho a vyriešiť nepohodlnú situáciu.

Na výber máte až 80 svetových jazykov, ktorým sa môžete venovať jednoduchou hravou formou pár minút denne a stále vidieť pokrok.

Duolingo si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Pustite sa do kreslenia

Zrejme neexistuje človek, ktorý si aspoň raz v živote nepovedal, že by sa chcel naučiť kresliť. Túto zábavu, samozrejme, nemusíme brať úplne vážne, preto nám stačí začať s kreslením postavičiek, drakov alebo lietadiel.

How To Draw vás naučí kresliť vďaka milému a zábavnému prostrediu a predlohám, ktoré potešia aj mladšie ročníky. Potrebujete len aplikáciu. Každý obrázok, ktorý budete kresliť, je rozdelený do niekoľkých krokov, aby sa vám kreslilo čo najjednoduchšie. Stavíme sa, že časom si začnete veriť a kresliť vlastné obrázky bez predlohy.

How To Draw si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku

Malý vývojár Strelushick nás chce naučiť niečo nové o Slovensku pomocou zábavného kvízu. Aplikácia je aktuálne dostupná v dvoch jazykoch, v slovenčine a angličtine, a ponúka 160 otázok v štyroch kategóriách: geografia, príroda, história a kultúra.

Kvíz sa nezameriava na tradičné fakty, naučí vás skôr „pikošky“. Veľmi silnou zbraňou aplikácie je jej jednoduchosť a prehľadnosť. Ak sa stanete expertom v kategórii geografia, zrazu zistíte, že rozhodnúť sa, kde na Slovensku dovolenkovať, nie je také jednoduché. Lákavých miest, ktoré ste zrejme pred appkou nepoznali, je naozaj veľa.

Slovakia Quiz SK si môžete nainštalovať, len ak používate operačný systém Android.

Naučte sa hrať svoje obľúbené skladby

Gitara, klavír, basa alebo ukulele. Vyberte si nástroj, ktorý sa vám najviac páči, nainštalujte si Yousician a začnite krok za krokom hrať prvé tóny. Appka je skutočným učiteľom hry na hudobnom nástroji, takže budete potrebovať reálnu gitaru, ak sa pre ňu rozhodnete.

Pomerne rýchlo sa naučíte hrať svoje obľúbené skladby bez toho, aby ste učením strávili hodiny denne. Stačí pár desiatok minút. Ak by ste chceli trénovať viac, môžete. Aplikácia ponúka aj funkciu, pomocou ktorej si vypočujete, čo hráte, a tak vám dá spätnú väzbu.

Yousician si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.


Šikovný smartfón s dostatkom dát na vzdelávacie appky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac