11 zaujímavých cyklotrás, na ktorých objavíte Slovensko z nového pohľadu

Spoznajte krásy našej krajiny zo sedla bicykla. Vybrali sme pre vás cyklotrasy naprieč celým Slovenskom.

Objavte na bicykli to najlepšie z rôznych kútov našej krajiny: vyskúšajte si rodinnú jazdu jednou z najkrajších dolín, adrenalínový zjazd lesom zakončený piknikom na lúke s čarovným výhľadom alebo prejazd nepoužívaným železničným tunelom.

Podeľte sa počas cyklovýletov o zábery slovenskej prírody so svojimi blízkymi vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Západné Slovensko

Zdrž Hrušov a Vodné dielo Gabčíkovo

Južne od Bratislavy sa Dunaj rozlieva do zdrže Hrušov a Vodného diela Gabčíkovo. Po oboch stranách obrovskej vodnej plochy sú hrádze, na ktorých si môžete vychutnať pohodovú jazdu po rovinke. Výhľad na loďky spolu s pohodovou atmosférou, ktorá vládne v bufetoch, vám pripomenú more.

Foto: Maksym Kozlenko/Wikimedia

Cestou natrafíte na množstvo atrakcií. V Gabčíkove je plavebná komora, kde môžete sledovať vyzdvihovanie lodí, pri Hamuliakove nájdete areál vodných športov a galériu moderného umenia Danubiana. V Hamuliakove aj vo Vojke si môžete výlet spestriť využitím kompy, ktorá vás odvezie na druhý breh vodnej plochy.

To najlepšie z Malých Karpát

Cyklotrasa Doľany – Zabité – Majdan – vodná nádrž Horné Orešany ponúka to najlepšie z Malých Karpát. Vedie krásnym krasovým územím, cez ochranné lesy, kde sa nerúbu stromy. Cestou natrafíte na vyvieračku, jaskyňu aj potok.

Foto: Marek Boháček/Wikimedia

Na vodnej nádrži Horné Orešany sa dá občas spozorovať pár orliaka morského, ktorý je jediný v Malých Karpatoch.

Bošácka dolina s odbočkou do Haluzíc

V mierne zvlnenej krajine okolo Bošáce sa výborne darí ovocným sadom. Malebnú Bošácku dolinu z oboch strán lemujú kopce Bielych Karpát.

Foto: R. Najdený/Wikimedia

Na jednom z kopcov pri ústí doliny stoja zrúcaniny románskeho Haluzického kostolíka. Z miesta je dobrý výhľad na povodie Váhu, hrad Beckov a Trenčiansky hrad.

Pálffyho trail nad Bojnicami

Ak si užívate adrenalínové zjazdy lesom na horskom bicykli a nevadí vám v teréne pár koreňov a kameňov, tento trail je pre vás.

Na začiatku trasy si užijete vyhliadku na Šútovce, neskôr pôjdete popri plote bojnickej zoo a trail ukončíte na čarovnej lúke nad Bojnickým zámkom, kde sa výhľad otvára z tej najfotogenickejšej strany.

Stredné Slovensko

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší kopec, ktorý u nás môžete zdolať na bicykli. Treba sa však riadne pripraviť: výšľap je náročný, na hrebeni počítajte so silným vetrom a s rýchlymi zmenami počasia. Občerstviť sa môžete v Chate pod Kráľovou hoľou, ktorá sa nachádza v polovici cyklotrasy.

Foto: Daniel Baránek/Wikimedia

Vzhľadom na majestátnosť Kráľovej hole je stúpanie na ňu nezabudnuteľným zážitkom. Z vrcholu si môžete vychutnať výhľad na Tatry, Spiš a stredné Slovensko.

Gaderská dolina

Gaderská dolina vo Veľkej Fatre je jednou z najznámejších dolín Slovenska. Zaujímavá je najmä tým, že horský potok vymlel vo vápencových skalách malebný kaňon. Dolina je ideálna na rodinný cyklovýlet. Spiatočná cesta má približne 30 km, čo je priveľa na pešiu túru, ale na bicykel s deťmi tak akurát.

Foto: Michal Jakubský/Wikimedia

Dolinou vedie kvalitná udržiavaná asfaltová cesta. Nájdete tu oddychové miesta aj náučné tabule. Potok tečúci pomedzi skaly sa postará o príjemnú kulisu.

Sihla – okolo Osrblia – Čierny Balog

Vďaka panoramatickým výhľadom, ktoré striedajú tajuplné lesy, patrí táto časť Horehronia medzi obľúbené miesta na cyklovýlet.

Foto: Lato22/Wikimedia

Môžete si zvoliť rôzne varianty trasy podľa náročnosti. Určite nevynechajte známu Vydrovskú dolinu s historickou železničkou a lesníckym skanzenom.

Liptovská Mara

Okružná trasa okolo Liptovskej Mary je nenáročná, bez dlhých stúpaní. Nevýhodou je, že časť trasy vedie po ceste s pomerne frekventovanou premávkou. Na druhej strane trasa ponúka pekné výhľady a možnosť zaplávať si na niektorej z pláží.

Foto: František Rišiaň/Instagram

Môžete sa previezť po masívnom priehradnom múre a navštíviť aj obce, ktoré ležia priamo pod ním. Odporúčame navštíviť aj archeoskanzen Havránok.

Východné Slovensko

Hnilecká cyklomagistrála

Hnilecká cyklomagistrála prechádza malebnou Hnileckou dolinou, ktorú lemujú lesné masívy Slovenského rudohoria. Spája južnú časť Národného parku Slovenský raj s vodnou nádržou Ružín.

Foto: Szeder László/Wikimedia

Magistrála na 70 km spája 11 obcí, pričom z Dediniek do Margecian sa mierne zvažuje dole kopcom. Na veľkej časti popri nej vedie železničná trať, takže výlet môžete kedykoľvek prerušiť a zviezť sa späť vlakom.

Okolo Bardejova

Bardejov je jedným z najkrajších slovenských miest a jeho okolie je pretkané unikátmi. Majestátny prales v rezervácii Stebnícka Magura ponúka možnosť zažiť na vlastnej koži pôvodné lesné spoločenstvo, v ktorom sa nehospodári.

Foto: J. Dncsn/Wikimedia

Jedinečné drevené kostolíky v Hervatovej, Bodružali a Ladomirovej právom patria do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V Bardejovských kúpeľoch si môžete nabrať liečivú vodu a v lete si posedieť pri promenádnom koncerte na miestach, kde sa takpovediac zastavil čas. Okolo Bardejova vedie množstvo cyklotrás, stačí si len vybrať, čo vás zaujíma.

Slavošovský tunel

Ponorte sa do tmy nepoužívaného Slavošovského tunela, ktorý meria 2,4 km. Tento železničný tunel začali stavať v roku 1941, práce dokončili v roku 1949, no tunelom vlaky nikdy nejazdili. Bol však postavený tak kvalitne, že je stále vo veľmi dobrom stave.

Foto: ebensk/Instagram

V súčasnosti slúži ako turistická atrakcia a jazda tunelom predstavuje dobrodružnú výpravu za naším technickým dedičstvom. Nezabudnite na výbavu, budete potrebovať naozaj dobré svetlo. Ak vás toto miesto očarí, kúsok ďalej smerom k Magnezitovciam sa oplatí vidieť aj Koprášsky tunel, ktorý sa tiež nevyužíva.

Aby ste sa o zábery slovenskej prírody z cyklovýletov mohli podeliť so svojimi blízkymi, zvoľte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Ako urobiť fotku so svetelnými efektmi? Bez blesku alebo s bleskom? Dominika Behúlová ukazuje triky nočnej fotografie.

Fotografovanie po západe slnka je pre väčšinu z nás veľkou výzvou. Na výber máme dve riešenia − skryť mobil a vzdať to alebo sa pokúsiť využiť dostupné možnosti. Fotenie večer má svoje čaro a netreba sa toho obávať.

Ukážeme vám niekoľko základných tipov, ktoré možno uplatniť práve pri fotení v noci. Stačí iba experimentovať, kreativite sa medze nekladú. Všetky nočné snímky sme nafotili s Honorom 20 Lite, ktorý je vďaka inteligentnému trojitému fotoaparátu a nočnému režimu skvelou voľbou na fotenie pri slabšom osvetlení.

Využite autentickú svetelnú atmosféru

Rôzne miesta majú špecifické svetelné podmienky a aj vďaka tomu pôsobia autenticky. Toto môžete jednoducho preniesť aj do vašej fotky. Stačí vypnúť automatické použitie blesku, ktorý potláča efekt prirodzene dostupného svetla.

Súsošie v prirodzenom svetle bez použitia blesku, ktorý nenarušil takto vznikajúcu štruktúru objektu. Okrem manuálneho vypnutia blesku môžete využiť voliteľný režim snímania Noc.

Pracujte s dostupnými svetelnými zdrojmi

Večerné osvetlenie ponúka veľa priamych možností, ako ho zapojiť do scény. Stačí nájsť výrazný svetelný zdroj, ktorý dá vašej fotografii dostatok svetla. Napríklad výklad obchodu, pouličná lampa či svetlá áut. Takto vytvorené fotografie dokážu vyvolať sugestívny dojem.

Silné svetlo pouličnej lampy plne vynahradilo intenzitu denného svetla. Fotografia vznikla vo voliteľnom režime fotografie. Na výraznejší efekt som aplikovala čiernobiely filter.

Použite statív

Niekedy je na vytvorenie nerozmazanej snímky príliš málo svetla. Ak nechcete použiť blesk, najlepším riešením je stabilizácia telefónu na statíve alebo vypodloženie o niečo stabilné. Potom už len stačí zaostriť a na elimináciu akéhokoľvek možného pohybu zariadenia použiť časovač automatickej spúšte.

Expozičný čas na vznik tejto fotografie trval 4 s, použitie statívu bolo preto nevyhnutné.

Ide to aj bez blesku

Ďalšou možnosťou, ako vynechať blesk, je zvoliť pokročilý mód snímania PRO, umožňujúci plne manuálne nastavenie expozície. V kombinácii s použitím nižšieho clonového čísla (napr. f/2,8 a menej) a vyššej citlivosti (ISO napr. 800 a vyššie) možno dostať do telefónu viac svetla. To následne ovplyvní veličinu času, ktorého hodnoty vplývajú na to, či je ešte možné fotografovať z ruky, aby fotografia nebola rozmazaná, a to bez nutnosti stabilizácie. Najnižšia bežne udržateľná hodnota je 1/30 s.

Čiernobiela úprava fotografie prostredníctvom základného filtra ND. Zvolené expozičné hodnoty boli clona: f/1.8, čas: 1/40 s a citlivosť: ISO 320.

Kreatívne využitie blesku

Blesk ako autonómny zdroj svetla dokáže okrem základnej podpornej funkcie dodať fotografii netradičný ráz. Svojou intenzitou eliminuje prichádzajúce svetlo z pozadia a zvýrazní objekt v popredí. Ak budete chcieť regulovať intenzitu tohto efektu, musíte meniť vzdialenosť telefónu od fotografovaného objektu alebo zmeniť už spomínané hodnoty clony, citlivosti a času.

Detail palmového listu s použitím blesku, ktorý sploštil jeho štruktúru, pôsobí geometricky abstraktným dojmom.

Zaujímavé svetelné efekty

Zaujímavé efekty môžete dosiahnuť zmenou rýchlosti „uzávierky”, ktorá súvisí s veličinou času. V podstate ide o dĺžku času, počas ktorého môže svetlo dopadať na čip prístroja (10 s a viac, čím výraznejší efekt, tým treba dlhší čas), pričom pri pohybujúcich sa objektoch vzniká záznam ich „svetelnej stopy”. Pri tvorbe tohto efektu v závislosti od zámeru môžeme aj nemusíme využiť statív.

Expozičný čas využitý pri tejto snímke trval 52 s. Honor 20 Lite poskytuje vo voliteľných špeciálnych efektoch aj plnoautomatické možnosti tohto typu záznamu  − stopy svetiel a svetelné grafity.

Inteligentný fotoaparát

Trojitý fotoaparát Honoru 20 Lite spolupracuje s umelou inteligenciou. Základnú 24 Mpx šošovku dopĺňa 2 Mpx širokouhlá šošovka a tretia 8 Mpx šošovka, ktorá meria hĺbku scény a rozmazáva pozadie. Výsledné fotky sú ostré a farebne dobre vyvážené, či už fotíte klasické scény, portréty alebo široké scény. Ako ste mohli vidieť na fotkách Dominiky Behulovej, na fotenie v noci má Honor 20 Lite samostatný nočný režim s dlhšou clonou pri uzávierke. Do šošovky sa tak dostáva viac svetla a fotky sú výrazne jasnejšie.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac