11 zaujímavých cyklotrás, na ktorých objavíte Slovensko z nového pohľadu

Spoznajte krásy našej krajiny zo sedla bicykla. Vybrali sme pre vás cyklotrasy naprieč celým Slovenskom.

Objavte na bicykli to najlepšie z rôznych kútov našej krajiny: vyskúšajte si rodinnú jazdu jednou z najkrajších dolín, adrenalínový zjazd lesom zakončený piknikom na lúke s čarovným výhľadom alebo prejazd nepoužívaným železničným tunelom.

Podeľte sa počas cyklovýletov o zábery slovenskej prírody so svojimi blízkymi vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Západné Slovensko

Zdrž Hrušov a Vodné dielo Gabčíkovo

Južne od Bratislavy sa Dunaj rozlieva do zdrže Hrušov a Vodného diela Gabčíkovo. Po oboch stranách obrovskej vodnej plochy sú hrádze, na ktorých si môžete vychutnať pohodovú jazdu po rovinke. Výhľad na loďky spolu s pohodovou atmosférou, ktorá vládne v bufetoch, vám pripomenú more.

Foto: Maksym Kozlenko/Wikimedia

Cestou natrafíte na množstvo atrakcií. V Gabčíkove je plavebná komora, kde môžete sledovať vyzdvihovanie lodí, pri Hamuliakove nájdete areál vodných športov a galériu moderného umenia Danubiana. V Hamuliakove aj vo Vojke si môžete výlet spestriť využitím kompy, ktorá vás odvezie na druhý breh vodnej plochy.

To najlepšie z Malých Karpát

Cyklotrasa Doľany – Zabité – Majdan – vodná nádrž Horné Orešany ponúka to najlepšie z Malých Karpát. Vedie krásnym krasovým územím, cez ochranné lesy, kde sa nerúbu stromy. Cestou natrafíte na vyvieračku, jaskyňu aj potok.

Foto: Marek Boháček/Wikimedia

Na vodnej nádrži Horné Orešany sa dá občas spozorovať pár orliaka morského, ktorý je jediný v Malých Karpatoch.

Bošácka dolina s odbočkou do Haluzíc

V mierne zvlnenej krajine okolo Bošáce sa výborne darí ovocným sadom. Malebnú Bošácku dolinu z oboch strán lemujú kopce Bielych Karpát.

Foto: R. Najdený/Wikimedia

Na jednom z kopcov pri ústí doliny stoja zrúcaniny románskeho Haluzického kostolíka. Z miesta je dobrý výhľad na povodie Váhu, hrad Beckov a Trenčiansky hrad.

Pálffyho trail nad Bojnicami

Ak si užívate adrenalínové zjazdy lesom na horskom bicykli a nevadí vám v teréne pár koreňov a kameňov, tento trail je pre vás.

Na začiatku trasy si užijete vyhliadku na Šútovce, neskôr pôjdete popri plote bojnickej zoo a trail ukončíte na čarovnej lúke nad Bojnickým zámkom, kde sa výhľad otvára z tej najfotogenickejšej strany.

Stredné Slovensko

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší kopec, ktorý u nás môžete zdolať na bicykli. Treba sa však riadne pripraviť: výšľap je náročný, na hrebeni počítajte so silným vetrom a s rýchlymi zmenami počasia. Občerstviť sa môžete v Chate pod Kráľovou hoľou, ktorá sa nachádza v polovici cyklotrasy.

Foto: Daniel Baránek/Wikimedia

Vzhľadom na majestátnosť Kráľovej hole je stúpanie na ňu nezabudnuteľným zážitkom. Z vrcholu si môžete vychutnať výhľad na Tatry, Spiš a stredné Slovensko.

Gaderská dolina

Gaderská dolina vo Veľkej Fatre je jednou z najznámejších dolín Slovenska. Zaujímavá je najmä tým, že horský potok vymlel vo vápencových skalách malebný kaňon. Dolina je ideálna na rodinný cyklovýlet. Spiatočná cesta má približne 30 km, čo je priveľa na pešiu túru, ale na bicykel s deťmi tak akurát.

Foto: Michal Jakubský/Wikimedia

Dolinou vedie kvalitná udržiavaná asfaltová cesta. Nájdete tu oddychové miesta aj náučné tabule. Potok tečúci pomedzi skaly sa postará o príjemnú kulisu.

Sihla – okolo Osrblia – Čierny Balog

Vďaka panoramatickým výhľadom, ktoré striedajú tajuplné lesy, patrí táto časť Horehronia medzi obľúbené miesta na cyklovýlet.

Foto: Lato22/Wikimedia

Môžete si zvoliť rôzne varianty trasy podľa náročnosti. Určite nevynechajte známu Vydrovskú dolinu s historickou železničkou a lesníckym skanzenom.

Liptovská Mara

Okružná trasa okolo Liptovskej Mary je nenáročná, bez dlhých stúpaní. Nevýhodou je, že časť trasy vedie po ceste s pomerne frekventovanou premávkou. Na druhej strane trasa ponúka pekné výhľady a v lete možnosť zaplávať si na niektorej z pláží.

Foto: František Rišiaň/Instagram

Môžete sa previezť po masívnom priehradnom múre a navštíviť aj obce, ktoré ležia priamo pod ním. Odporúčame navštíviť aj archeoskanzen Havránok.

Východné Slovensko

Hnilecká cyklomagistrála

Hnilecká cyklomagistrála prechádza malebnou Hnileckou dolinou, ktorú lemujú lesné masívy Slovenského rudohoria. Spája južnú časť Národného parku Slovenský raj s vodnou nádržou Ružín.

Foto: Szeder László/Wikimedia

Magistrála na 70 km spája 11 obcí, pričom z Dediniek do Margecian sa mierne zvažuje dole kopcom. Na veľkej časti popri nej vedie železničná trať, takže výlet môžete kedykoľvek prerušiť a zviezť sa späť vlakom.

Okolo Bardejova

Bardejov je jedným z najkrajších slovenských miest a jeho okolie je pretkané unikátmi. Majestátny prales v rezervácii Stebnícka Magura ponúka možnosť zažiť na vlastnej koži pôvodné lesné spoločenstvo, v ktorom sa nehospodári.

Foto: J. Dncsn/Wikimedia

Jedinečné drevené kostolíky v Hervatovej, Bodružali a Ladomirovej právom patria do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V Bardejovských kúpeľoch si môžete nabrať liečivú vodu a v lete si posedieť pri promenádnom koncerte na miestach, kde sa takpovediac zastavil čas. Okolo Bardejova vedie množstvo cyklotrás, stačí si len vybrať, čo vás zaujíma.

Slavošovský tunel

Ponorte sa do tmy nepoužívaného Slavošovského tunela, ktorý meria 2,4 km. Tento železničný tunel začali stavať v roku 1941, práce dokončili v roku 1949, no tunelom vlaky nikdy nejazdili. Bol však postavený tak kvalitne, že je stále vo veľmi dobrom stave.

Foto: ebensk/Instagram

V súčasnosti slúži ako turistická atrakcia a jazda tunelom predstavuje dobrodružnú výpravu za naším technickým dedičstvom. Nezabudnite na výbavu, budete potrebovať naozaj dobré svetlo. Ak vás toto miesto očarí, kúsok ďalej smerom k Magnezitovciam sa oplatí vidieť aj Koprášsky tunel, ktorý sa tiež nevyužíva.

Aby ste sa o zábery slovenskej prírody z cyklovýletov mohli podeliť so svojimi blízkymi, zvoľte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac