6 prírodných krás západného Slovenska

Jaskyňa, piesočné duny aj hlboká roklina. Spravte si príjemný výlet a načerpajte nové sily.

Potrebujete trochu vypnúť a žiada sa vám vyjsť si do prírody? Vybrali sme pre vás miesta, ktorá sa na západe Slovenska oplatia navštíviť.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po západnom Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Haluzická tiesňava

Foto: Filip Jurovatý

Hovorí sa, že príroda si vždy nájde cestu. To platí aj o tiesňave neďaleko obce Haluzice, ktorá sa neustále mení. V súčasnosti má dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Preto je často väčším zážitkom ako prvá návšteva tejto rokliny každá ďalšia, keď vidno, ako priestor neustále pracuje.

Ak na mieste očakávate turistické značky, rovno na ne zabudnite, nájdete tu však upravený náučný chodník. Samotná prechádzka je pomerne nenáročná, treba však počítať s možným pošmyknutím sa na blate či prekročením potoka.

Jaskyňa Čertova pec

Foto: Michal Jakubský/Wikimedia

Jaskyňa Čertova pec v blízkosti Považského Inovca patrí medzi najstaršie doložené jaskynné osídlenia na území Slovenska. V roku 1981 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor a o pár rokov neskôr bola vymenovaná za prírodnú pamiatku. Hoci nepatrí medzi veľké jaskyne (je dlhá 27 m), určite sa ju oplatí navštíviť.

Obojstranne priechodná jaskyňa je celoročne prístupná. Po jej návšteve sa môžete zastaviť v neďalekej minizoo, ktorá vám priblíži život lesného živočíšstva  muflóna či jeleňa.

Otestujte sa: Dokážete spoznať slovenské mestá podľa opisu?

Sandberg v Bratislave

Foto: Stanislav Doronenko/Wikimedia

Sandberg, nazývaný aj Pieskový vrch, je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Lokalita je významným archeologickým objavom, ktorého história siaha až do paleolitu. Našlo sa tu vyše 300 druhov skamenelín – od lastúrnikov a ulitníkov až po väčšie morské a suchozemské živočíchy – žraločie zuby, kostry veľrýb, opíc, nosorožca či tuleňa.

Nemenej zaujímavá je aj súčasná fauna a flóra. Pekným príkladom je unikát v podobe drobných slovenských orchideí. Za zmienku stojí aj výhľad na Devínsku Novú Ves či rieku Moravu.

Bavlnený hrad v Santovke

Turecké travertínové jazierka Pamukkale (v preklade Bavlnený hrad) sú známe asi každému. Vedeli ste však, že ich máme aj na Slovensku? Travertínové terasy a kaskády s minerálnymi prameňmi boli veľkým lákadlom už v období antiky a ľudia za nimi cestovali tisíce kilometrov.

Tieto liečivé termálne pramene pôsobia blahodarne na srdcovo-cievny systém, na pohybový aparát aj pri reumatických ochoreniach. V Santovke máte okrem klasických plaveckých bazénov k dispozícii aj relaxačné bazény, ktoré kombinujú travertínové vodopády a masážne dýzy.

Slovenský Stonehenge v Holíči

Foto: Filip Jurovatý

Keď v 80. rokoch minulého storočia začali stavať holíčske sídlisko, objavili veľké kamene s početnými kresbami a znakmi, ktoré predstavujú najvýchodnejšie umiestnené menhiry na území Európy. Ich vek sa odhaduje na približne 6 500 rokov.

Kultové kamene opradené rúškom tajomstva podobne ako Stonehenge sú v súčasnosti rozmiestnené do tvaru slnečných hodín na nádvorí Remeselného domu. Ich návšteva nezaberie veľa času, no rozhodne sa ich oplatí vidieť a preskúmať obrazce, ktoré znázorňujú.

Prečítajte si: 5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Piesočné duny na Záhorí

Foto: Filip Jurovatý

Podobnú raritu, akou sa pýši Záhorie, má len Francúzsko, Belgicko a Holandsko. Piesočné duny na Záhorí Šranecké piesky pokrývajú plochu takmer 600 km2. Jemné piesky na toto územie s najväčšou pravdepodobnosťou nahnal vietor od rieky Moravy ešte v štvrtohorách. Zvláštnosťou lokality sú z piesku rastúce borovice, ktoré dala vysadiť Mária Terézia.

Táto minipúšť v minulosti slúžila ako delostrelecká strelnica aj pri simulácii vojenských operácií. Keďže bola dlhé roky uzatvorená, mnohí domáci o nej netušili, v súčasnosti je verejnosti sprístupnená.

Krásne miesta naprieč západným Slovenskom sa oplatí objavovať a o zážitky z ciest podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Ako počas jazdy zvládnuť krízovú situáciu

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako zvládnuť krízovú situáciu, v rámci ktorej treba nečakane zabrzdiť a vyhnúť sa prekážke.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. V tomto videu sa zameral na vodičov, ktorí so šoférovaním ešte len začínajú alebo už dlhšie nešoférovali, a ukazuje, ako zvládnuť neočakávané situácie.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

Sám má najazdených viac ako dva milióny kilometrov a tisíce za volantom pretekárskeho auta a rád učí ľudí šoférovať. V tejto časti seriálu si sadol na sedadlo spolujazdca a za volant pustil svoju dcéru.

Pozrite si video plné šikovných rád aj s praktickým testom, ktorý ukazuje, ako auto reaguje v krízovej situácii:

Páčilo sa vám toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac