V mnohých rodinách sa prerušili putá s minulosťou a sviatočné tradície poznáme len z rozprávania. Našťastie máme komunity ľudí, ktoré sa venujú zachovávaniu dávnych zvykov. Vďaka nim sa na mnohých miestach stále môžeme ísť zabaviť a osláviť sviatky ako pred sto rokmi.
Ľudová kultúra sa zachováva nielen v skanzenoch, ale aj v rázovitých dedinkách po celom Slovensku. Vyberte sa na jedno z miest, kde môžete zažiť tradičné fašiangy, topenie Moreny, Veľkú noc, majálesy, poďakovanie za úrodu či predvianočné tradície.
Vlkolínec
Do malebnej horskej obce v nedostupných kopcoch dodnes vedie jediná, ťažko zjazdná cesta. Vďaka svojej izolácii zostal Vlkolínec pozoruhodne zachovaný a už 25 rokov je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO.
Mnohé budovy sú sprístupnené verejnosti alebo sa využívajú ako chaty, no vo Vlkolínci stále žije 19 stálych obyvateľov. Príroda je tu nespútaná a domáci sú drsní a ošľahaní vetrom. Zažiť tu môžete množstvo podujatí od tradičnej zabíjačky až po súťaž v ručnej kosbe.
Čičmany
Biele ornamenty čičmianskych zrubových dreveníc sa stali symbolom Slovenska. Začalo sa to jednoducho – vápnom alebo hlinou maľovali gazdinky rohy domov, aby ochránili drevo. Po ničivom požiari, ktorý zachvátil Čičmany v roku 1921, sa na nových drevených domoch objavili ornamenty, ktoré poznáme dodnes.
Dedina si stále zachováva svoj ráz, dolná časť je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu a niekoľko domov spravuje Považské múzeum. Pre obyvateľov sú tradície stále živé a radi využijú každý dôvod na oslavu. Ak chcete vidieť pravého turoňa, originálnu fašiangovú masku, zastavte sa tu v tomto období.
Heľpa
Odvahu a neústupčivosť obyvateľov tejto podhorskej obce medzi Muránskou planinou a Nízkymi Tatrami často preverila história. Dnes sa počet obyvateľov scvrkáva a aj z tých, čo zostali, dochádzajú mnohí na týždňovky do zahraničia. Svoje zvyky si však nedajú a dodržiavajú veľkonočné, fašiangové aj vianočné obyčaje.
Heľpa má prírodný amfiteáter. Keď sa práve nekonajú folklórne festivaly, stretávajú sa tu miestni a odovzdávajú si tradície. Stretnutia sú verejné a budete na nich vítaní.
Slovenské skanzeny

Foto: muzeum.zuberec.sk
Do múzeí ľudovej architektúry sa prenášajú stavby, ktoré nie je možné chrániť na ich pôvodnom mieste. Okrem samotných stavieb tu majú miesto aj predmety, spomienky a tradície vrátane osláv sviatkov. V skanzenoch sú inscenované tak, aby si čo najviac zachovali pôvodného ducha, no aby ich zároveň bolo možné predviesť pred plným hľadiskom návštevníkov.
Často si tu môžete vyskúšať tradičné remeslá a naučiť sa variť sviatočné špeciality. Dvere sú otvorené pre všetkých a aj deti si tu nájdu niečo pre seba. Skanzeny nájdete roztrúsené po celom Slovensku, od Humenného cez Pribylinu až po Nitru.
Čítajte aj:
- 9 oravských zážitkov, na ktoré budete dlho spomína
- Spoznajte Bratislavu netradične prostredníctvom hry
- 7 originálnych múzeí, ktoré otvárajú svoje brány na jar
Aby ste sa o zážitky pri spoznávaní ľudovej kultúry mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.