Spoznajte Bratislavu netradične prostredníctvom hry

Slovenka vymyslela hry, ktoré umožňujú spoznať mestá netradične. Nechýba tam ani Bratislava.

Nová forma zážitkového cestovania. Aj to prináša projekt Secret City Trails, v rámci ktorého vás čakajú nevšedné dobrodružstvá a spoznávanie neopozeraných zákutí miest formou hry. Nevšedný zážitok si môžete dopriať aj v Bratislave.

Podeľte sa o zážitky zo spoznávania zákutí hlavného mesta vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Originálny koncept vznikol popri práci

Za originálnym konceptom je Slovenka Kristína Palovičová a Holanďanka Wendy van Leeuwen. Nápad na vznik Secret City Trails sa rodil popri práci a spočiatku išlo len o hobby.

„Prvá hra sa hrala cez esemesky, bolo to v lete roku 2016. Na projekte sme začali naplno pracovať až v januári 2018, dovtedy sme mali obe prácu na plný úväzok. To, kam sme sa dostali, je postupný vývoj založený hlavne na ohlase našich zákazníkov,“ začína svoje rozprávanie Kristína.

Pri hre sa zaobídete bez aplikácie

Aby ste si mohli hru zahrať, nie je potrebné sťahovať si žiadnu aplikáciu, postačí vám smartfón s mobilným internetom. Hru si kúpite priamo na stránke, potom dostanete e-mail s odkazom na hru, ktorá sa vám otvorí v prehliadači, a následne sa môžete pustiť do poznávania.

„To, že si ľudia nemusia nič sťahovať do svojho mobilu, je pre nás veľmi dôležité. Je totiž náročné nalákať zákazníkov na stiahnutie aplikácie, ak ju nebudú používať opakovane,“ hovorí Kristína.

Svoj produkt sa Kristína a Wendy snažia neustále vylepšovať, rovnako aj webovú stránku. Jej poslednú verziu spustili len nedávno.

Aktívne spoznávanie si získa nielen mladších

Momentálne sa ponuka Secret City Trails sústredí len na hry v mestách. „Naše hry sú založené na lúštení hádaniek, ktoré vás prevedú z jedného miesta na iné. Po vyriešení hádanky odomknete príbeh o mieste, na ktorom sa nachádzate, aj s tipmi na lokálne vychytávky. Hádanky sú zamerané na mesto a jeho zaujímavosti,“ približuje Kristína.

„Pýtame sa napríklad, čo drží v ruke konkrétna socha, ukazujeme mozaiky na budovách či staroveké nápisy. Snažíme sa ľuďom ukázať detaily mesta, ktoré im zvyčajne uniknú,“ dopĺňa.

Na rozdiel od bežných turistických prehliadok so sprievodcom pri tomto spôsobe spoznávania musí byť človek aktívny, čo môže byť príjemné nielen pre mladších.

„Dospelí ľudia sa celkovo prestali hrať hry, a pritom je dokázané, že hraním hier sa zlepšuje produktivita, kreativita a celkové psychické zdravie človeka,“ približuje spoluautorka projektu výhody aktivity.

Veľkým plusom hry je aj to, že máte pri nej voľnosť a nie ste limitovaní časom. „Môžete začať hrať, keď vám to vyhovuje, dať si prestávku, keď natrafíte na zaujímavé miesto, alebo si odbehnúť na nákupy. Niektorí naši zákazníci hrajú jednu hru aj celý deň a popritom si užívajú miesta, ktoré odhalili,“ dopĺňa.

S prípravou hier pomáhajú lokálni ľudia

Väčšinu hier spolu s Kristínou a Wendy vymysleli tzv. game builderi, lokálni ľudia, ktorí sa prihlásili na stránke projektu.

„Po vyplnení formulára na stránke, kde nám napíšu niečo o sebe a uvedú, prečo chcú vytvoriť hru v ich meste, s nimi máme krátky telefonát a následne im dáme šablónu, podľa ktorej začnú vymýšľať svoju hru. Takto sa snažíme udržať určitý štandard a kvalitu hier, aj keď každá má svoje špecifické čaro,“ opisuje.

Medzi autormi hier nájdete napríklad 66-ročného pána, ktorý sa nudí na dôchodku, právničku, ktorej v práci chýba kreativita, ale aj sprievodcov či blogerov.

Okrem všeobecných hier, ktoré sú napríklad zamerané na spoznávanie centra mesta, nájdete v ponuke aj rôzne tematické hry, ktorých vznik iniciujú práve „game builderi“.

„Keď už máme v jednom meste určité množstvo hier, začíname sa zameriavať skôr na tematické hry. Dúfame, že ľudia sa budú vracať a vždy si nájdu niečo, čo ich zaujme,“ hovorí Kristína. Pri výbere tém berú do úvahy aj to, čo funguje, resp. nefunguje v iných mestách, sú však otvorené aj experimentom.

Netradičný zážitok si môžete užiť aj v Bratislave

Secret City Trails si okrem množstva iných miest môžete vychutnať aj v Bratislave. Hoci Kristína z nášho hlavného mesta nepochádza, má k nemu vzťah, a tak bolo prirodzené, že projekt rozbehli aj na Slovensku.

„Jedno leto počas vysokej školy som pracovala v Bratislave ako freetour guide, takže ju poznám veľmi dobre. Keď sme začali expandovať z Amsterdamu do iných miest, tretie mesto bola práve Bratislava. Veľmi rada sa vraciam domov a takto môžem ukázať časť mojej krajiny viacerým ľuďom,“ ozrejmuje.

Bratislave sa v ponuke Secret City Trail darí a predáva sa veľmi dobre. „Je určite v top 5 miest, hlavne na jar a v lete. Tým, že je malá, nie je tu taká ponuka pre zahraničných turistov ako napríklad v Amsterdame či Lisabone, čo je našou výhodou.“

V hlavnom meste v súčasnosti spúšťajú novú hru, ktorú vymysleli Zuzka a Mária z blogu welcometobratislava.eu, čo je jedna z najnavštevovanejších stránok o Bratislave. „Veľmi sa teším tejto spolupráci, lebo hra je vypracovaná do najmenších detailov. Zavedie vás na nádherné miesta a rozpovie príbehy, ktoré veľa ľudí o Bratislave nevie,“ teší sa Kristína.

V zahraničí tvoria domáci polovicu záujemcov, u nás sú to najmä turisti

Hoci majú hry čo ponúknuť aj domácim, drvivú väčšinu zákazníkov v Bratislave tvoria turisti. Slováci si hru zahrajú skôr sporadicky a to spravidla počas leta v rámci teambuildingu.

„Trocha ma mrzí, že domáci neprejavujú väčší záujem a myslia si, že je to príliš turistické. V Amsterdame napríklad polovicu našich zákazníkov tvoria domáci a mnohí z nich hrali už viac hier,“ približuje.

Toto leto chcú preto spustiť viac kampaní zameraných práve na domácich a takisto premýšľajú, že spustia slovenskú verziu hier, keďže sú dostupné v angličtine.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje zážitky pri spoznávaní hlavného mesta aj zvyšku krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Kristína Palovičová

Jej vášňou je cestovanie, v ktorom vidí príležitosť spoznať samu seba. Jej cestovateľským snom je Nový Zéland. Vyštudovala Business Economics v Amsterdame a momentálne žije v Lisabone, kde spolu s Wendy van Leeuwen založili projekt Secret City Trails, ktorý umožňuje spoznať mestá netradičným spôsobom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Plánujete kúpu nového smartfónu? Využite špeciálnu ponuku od O2 a získajte ďalší telefón alebo fitnes náramok.

Zákazníci O2 môžu v máji a júni k 4 rôznym telefónom značky Huawei (P30 Pro, P30, P30 Lite a P Smart) získať aj druhé zariadenie značky Huawei v rámci ponuky 1+1 len za úvodnú platbu 2 eurá pri využití špeciálneho 24 mesačného bonusu.

Takto výhodne môžu druhý telefón získať k svojmu novému alebo existujúcemu programu O2 Paušál alebo O2 Dáta. Ponuka platí pre nových aj existujúcich zákazníkov do konca júna.

Viac o ponuke

Z ktorých dvojičiek si môžete vybrať?

Huawei P30 Pro + Huawei P Smart 2019

Nová vlajková loď Huawei P30 Pro prináša štvoritý fotoaparát Leica, ktorý zabezpečí profesionálne selfie fotografie, a výnimočne silný výkon. To všetko v dokonalej, elegantne pôsobiacej konštrukcii.

Elegantný smartfón Huawei P Smart 2019 sa vyznačuje bezrámikovým FullView displejom, ktorý tvorí takmer celú prednú stranu. Nechýba čipset či fotoaparát s integrovanou umelou inteligenciou, ktorú väčšinou nájdeme v drahších modeloch, ani štedré vnútorné úložisko.

Viac o ponuke

Huawei P30Huawei Y7 2019

Smartfón Huawei P30 si vás získa 6,1-palcovým OLED FullView displejom s integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ako aj kvalitným čipsetom Kirin 980. Určite oceníte nielen operačnú pamäť s kapacitou 6 GB, ale aj trojitý fotoaparát od spoločnosti Leica.

Elegantný telefón Huawei Y7 2019 pre menej náročných používateľov disponuje 6,26-palcovým bezrámikovým displejom s malým výrezom na hornej strane. Nechýba ani duálny zadný fotoaparát a batéria s kapacitou 4 000 mAh.

Viac o ponuke

Huawei P30 Lite + Huawei Y5 2019

Odľahčená verzia vlajkovej lode Huawei P30 Lite rozširuje ponuku v strednej cenovej kategórii. Zaujme nielen svojím vzhľadom, ale aj trojitým zadným fotoaparátom. Silný výkon zabezpečuje procesor Kirin 710 a operačná pamäť s kapacitou 4 GB. O výdrž sa postará batéria s kapacitou 3 340 mAh a nechýba ani podpora rýchleho nabíjania.

Nový zástupca radu Y5 Huawei Y5 2019 prináša viaceré vylepšenia. Tento kompaktný smartfón disponuje lepším výkonom, kvalitnejším displejom a nechýba ani najnovšia verzia operačného systému Android.

Viac o ponuke

Huawei P Smart 2019 + Huawei Band 3 Pro

Elegantný smartfón Huawei P Smart 2019bezrámikový FullView displej, ktorý tvorí takmer celú prednú stranu zariadenia. Vyznačuje sa kvalitným čipsetom, fotoaparátom s integrovanou umelou inteligenciou a štedrým vnútorným úložiskom.

Vodovzdorný fitnes náramok Huawei Band 3 Pro so zabudovaným GPS modulom poteší každého športového nadšenca. Okrem športových aktivít meria aj kvalitu spánku, obsah kyslíka v krvi, srdcový tep a po spárovaní so smartfónom dokáže informovať o prichádzajúcich hovoroch a esemeskách.

Viac o ponuke

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac