Spoznajte Bratislavu netradične prostredníctvom hry

Slovenka vymyslela hry, ktoré umožňujú spoznať mestá netradične. Nechýba tam ani Bratislava.

Nová forma zážitkového cestovania. Aj to prináša projekt Secret City Trails, v rámci ktorého vás čakajú nevšedné dobrodružstvá a spoznávanie neopozeraných zákutí miest formou hry. Nevšedný zážitok si môžete dopriať aj v Bratislave.  

Podeľte sa o zážitky zo spoznávania zákutí hlavného mesta vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Originálny koncept vznikol popri práci

Za originálnym konceptom je Slovenka Kristína Palovičová a Holanďanka Wendy van Leeuwen. Nápad na vznik Secret City Trails sa rodil popri práci a spočiatku išlo len o hobby.

„Prvá hra sa hrala cez esemesky, bolo to v lete roku 2016. Na projekte sme začali naplno pracovať až v januári 2018, dovtedy sme mali obe prácu na plný úväzok. To, kam sme sa dostali, je postupný vývoj založený hlavne na ohlase našich zákazníkov,“ začína svoje rozprávanie Kristína.

Pri hre sa zaobídete bez aplikácie

Aby ste si mohli hru zahrať, nie je potrebné sťahovať si žiadnu aplikáciu, postačí vám smartfón s mobilným internetom. Hru si kúpite priamo na stránke, potom dostanete e-mail s odkazom na hru, ktorá sa vám otvorí v prehliadači, a následne sa môžete pustiť do poznávania.

„To, že si ľudia nemusia nič sťahovať do svojho mobilu, je pre nás veľmi dôležité. Je totiž náročné nalákať zákazníkov na stiahnutie aplikácie, ak ju nebudú používať opakovane,“ hovorí Kristína.

Svoj produkt sa Kristína a Wendy snažia neustále vylepšovať, rovnako aj webovú stránku. Jej poslednú verziu spustili len nedávno.

Aktívne spoznávanie si získa nielen mladších

Momentálne sa ponuka Secret City Trails sústredí len na hry v mestách. „Naše hry sú založené na lúštení hádaniek, ktoré vás prevedú z jedného miesta na iné. Po vyriešení hádanky odomknete príbeh o mieste, na ktorom sa nachádzate, aj s tipmi na lokálne vychytávky. Hádanky sú zamerané na mesto a jeho zaujímavosti,“ približuje Kristína.

„Pýtame sa napríklad, čo drží v ruke konkrétna socha, ukazujeme mozaiky na budovách či staroveké nápisy. Snažíme sa ľuďom ukázať detaily mesta, ktoré im zvyčajne uniknú,“ dopĺňa.

Na rozdiel od bežných turistických prehliadok so sprievodcom pri tomto spôsobe spoznávania musí byť človek aktívny, čo môže byť príjemné nielen pre mladších.

„Dospelí ľudia sa celkovo prestali hrať hry, a pritom je dokázané, že hraním hier sa zlepšuje produktivita, kreativita a celkové psychické zdravie človeka,“ približuje spoluautorka projektu výhody aktivity.

Veľkým plusom hry je aj to, že máte pri nej voľnosť a nie ste limitovaní časom. „Môžete začať hrať, keď vám to vyhovuje, dať si prestávku, keď natrafíte na zaujímavé miesto, alebo si odbehnúť na nákupy. Niektorí naši zákazníci hrajú jednu hru aj celý deň a popritom si užívajú miesta, ktoré odhalili,“ dopĺňa.

S prípravou hier pomáhajú lokálni ľudia

Väčšinu hier spolu s Kristínou a Wendy vymysleli tzv. game builderi, lokálni ľudia, ktorí sa prihlásili na stránke projektu.

„Po vyplnení formulára na stránke, kde nám napíšu niečo o sebe a uvedú, prečo chcú vytvoriť hru v ich meste, s nimi máme krátky telefonát a následne im dáme šablónu, podľa ktorej začnú vymýšľať svoju hru. Takto sa snažíme udržať určitý štandard a kvalitu hier, aj keď každá má svoje špecifické čaro,“ opisuje.

Medzi autormi hier nájdete napríklad 66-ročného pána, ktorý sa nudí na dôchodku, právničku, ktorej v práci chýba kreativita, ale aj sprievodcov či blogerov.

Okrem všeobecných hier, ktoré sú napríklad zamerané na spoznávanie centra mesta, nájdete v ponuke aj rôzne tematické hry, ktorých vznik iniciujú práve „game builderi“.

„Keď už máme v jednom meste určité množstvo hier, začíname sa zameriavať skôr na tematické hry. Dúfame, že ľudia sa budú vracať a vždy si nájdu niečo, čo ich zaujme,“ hovorí Kristína. Pri výbere tém berú do úvahy aj to, čo funguje, resp. nefunguje v iných mestách, sú však otvorené aj experimentom.

Netradičný zážitok si môžete užiť aj v Bratislave

Secret City Trails si okrem množstva iných miest môžete vychutnať aj v Bratislave. Hoci Kristína z nášho hlavného mesta nepochádza, má k nemu vzťah, a tak bolo prirodzené, že projekt rozbehli aj na Slovensku.

„Jedno leto počas vysokej školy som pracovala v Bratislave ako freetour guide, takže ju poznám veľmi dobre. Keď sme začali expandovať z Amsterdamu do iných miest, tretie mesto bola práve Bratislava. Veľmi rada sa vraciam domov a takto môžem ukázať časť mojej krajiny viacerým ľuďom,“ ozrejmuje.

Bratislave sa v ponuke Secret City Trail darí a predáva sa veľmi dobre. „Je určite v top 5 miest, hlavne na jar a v lete. Tým, že je malá, nie je tu taká ponuka pre zahraničných turistov ako napríklad v Amsterdame či Lisabone, čo je našou výhodou.“

V hlavnom meste v súčasnosti spúšťajú novú hru, ktorú vymysleli Zuzka a Mária z blogu welcometobratislava.eu, čo je jedna z najnavštevovanejších stránok o Bratislave. „Veľmi sa teším tejto spolupráci, lebo hra je vypracovaná do najmenších detailov. Zavedie vás na nádherné miesta a rozpovie príbehy, ktoré veľa ľudí o Bratislave nevie,“ teší sa Kristína.

V zahraničí tvoria domáci polovicu záujemcov, u nás sú to najmä turisti

Hoci majú hry čo ponúknuť aj domácim, drvivú väčšinu zákazníkov v Bratislave tvoria turisti. Slováci si hru zahrajú skôr sporadicky a to spravidla počas leta v rámci teambuildingu.

„Trocha ma mrzí, že domáci neprejavujú väčší záujem a myslia si, že je to príliš turistické. V Amsterdame napríklad polovicu našich zákazníkov tvoria domáci a mnohí z nich hrali už viac hier,“ približuje.

Toto leto chcú preto spustiť viac kampaní zameraných práve na domácich a takisto premýšľajú, že spustia slovenskú verziu hier, keďže sú dostupné v angličtine.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje zážitky pri spoznávaní hlavného mesta aj zvyšku krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Kristína Palovičová

Jej vášňou je cestovanie, v ktorom vidí príležitosť spoznať samu seba. Jej cestovateľským snom je Nový Zéland. Vyštudovala Business Economics v Amsterdame a momentálne žije v Lisabone, kde spolu s Wendy van Leeuwen založili projekt Secret City Trails, ktorý umožňuje spoznať mestá netradičným spôsobom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové