Výlety v okolí Nitry: 6 miest, kde sa zabaví celá rodina

Urobte si pekný výlet s rodinou. Vybrali sme pre vás zaujímavé miesta v Nitrianskom kraji. Navštívte bizarné kamenné obydlia, rozľahlé arborétum či unikátne vodné mlyny.

Rozľahlý rovinatý Nitriansky kraj ponúka množstvo pamiatok a atrakcií, kde môžete s rodinou stráviť čas v príjemnej atmosfére. Vybrali sme pre vás tie najlepšie miesta, kde spoznáte niečo nové a zároveň si užijete blízkosť prírody.

Tipy na pekné rodinné výlety vybrala Petra Kalocsay z blogu Olívia&Bro on Board.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania Nitrianskeho kraja vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Kamenné obydlia v Brhlovciach

Niekoľko kilometrov východne od Levíc, v obci Brhlovce, nájdete unikátne skalné obydlia, vytesané do tufovej skaly. Niektoré z nich sú dokonca doteraz obývané, pričom jedno z nich je prístupné aj verejnosti. Ak vás zaujíma história a svojrázna architektúra, toto miesto sa vám bude páčiť.

Foto: mirvav/Depositphotos.com

V Brhlovciach pôsobí aj občianske združenie Nový dvor. Ide o umelecko-remeselnú vzdelávaciu spoločnosť, ktorá sa snaží zachovávať tradície tejto obce. Združenie organizuje rôzne sprievodné akcie a na ich dvore si môžete vychutnať príjemnú kávičku.

Arborétum vo Vieske nad Žitavou

Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied, ktoré sa nachádza v katastri obce Vieska nad Žitavou, je rozľahlá botanická záhrada, zameraná najmä na stromy. V príjemnom prostredí sa ukrýva vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Charakteristickým prvkom arboréta je zastúpenie vždyzelených drevín, preto má návšteva svoje čaro v každom ročnom období.

Foto: slovakia.travel

Areál je v miernom svahu, no aj s kočíkom sa dostanete takmer všade. Prineste si deku na piknik a pripravte sa na slabšiu ponuku bufetu. Na záver prehliadky si môžete zakúpiť bylinky či rôzne druhy drevín, ktoré vypestovali priamo na mieste.

Počas prechádzky arborétom sa budete cítiť ako v rozprávke o princeznách a ich starostlivých záhradníkoch. Súčasťou areálu je romantický Ambrózyho kaštieľ.

Ranč pod Babicou v Bojnej

Jedinečný výber aktivít ponúka málo známy Ranč pod Babicou v obci Bojná. Nachádza sa tu súkromná zoo, v ktorej môžete vidieť viac ako 40 druhov zvierat zo šiestich kontinentov. Popri hospodárskych zvieratách a vtákoch tu nechýba ani lesná zver či exotické zvieratá.

Foto: rancpodbabicou.sk

V dvoch rybníkoch si môžete vyskúšať rybačku aj bez rybárskeho lístka. Udice si môžete priniesť, alebo vám ich za poplatok požičajú. Váš vlastný úlovok si môžete dať pripraviť priamo v areáli.

Na ranči môžete aj prenocovať. Pre ubytovaných hostí je pripravených množstvo ďalších aktivít, napríklad vozenie na koni, cykloturistika či iné športové aktivity.

Vodný mlyn v Bohuniciach

Na ceste do Štiavnických vrchov sa oplatí spraviť si zastávku v dedinke Bohunice a navštíviť usadlosť Vodný mlyn Bohunice, ktorá sa nachádza asi 2 km od horného konca obce. Mlyn s kolesom na vodný pohon je postavený priamo pri potoku Sikenica.

Foto: slovakia.travel

Budova sa skladá z obytnej a technickej časti, ktoré sú oddelené múrmi a majú samostatné vchody z dvora. V obytnej časti nájdete dobový nábytok a inventár. Technickú časť tvorí mlynica s kompletne zachovanými funkčnými mlynskými strojmi a kolesovňou.

Miesto je ako stvorené na vybehanie detí a nadýchanie sa čerstvého vzduchu v príjemnom prostredí.

Zubria zvernica v Topoľčiankach

V dubových lesoch najsevernejšej časti Nitrianskeho kraja našli svoj domov obrovské zubry. Vidieť na vlastné oči majestátne zviera, ktoré môže dosiahnuť hmotnosť až 1500 kg, je zážitkom pre malých aj veľkých návštevníkov.

Foto: Vrabelpeter1/Depositphotos.com

Zubry v zubrej zvernici v Topoľčiankach prichádzajú za jedlom ráno okolo 9.00 hod. alebo popoludní okolo 14.00 hod. – vtedy máte možnosť stretnúť ich bez námahy. Ak sa však chcete prejsť tamojšími lesmi a natrafiť na zubry priamo v nich, pripravte si dobrú obuv.

Vodný mlyn v Kolárove

Prírodný areál vodného mlyna v Kolárove ponúka popri unikátnych technických pamiatkach atrakcie pre každého člena rodiny. Najväčším lákadlom je práve drevený riečny mlyn. Takéto mlyny boli kedysi ukotvené na Dunaji a využívali jeho tok na pohon mlynského kolesa.

Staručký mlyn je stále vo veľmi dobrom stave, aj keď už nemelie, lebo na Malom Dunaji je slabý prúd. Nedajte si ujsť komentovanú prehliadku, počas ktorej sa dozviete množstvo zaujímavostí zo života dunajských mlynárov.

Foto: phb.cz/Depositphotos.com

Veľkou pýchou tejto lokality je drevený most pre peších. Celodrevená konštrukcia bola znovu postavená v roku 1992 po tom, čo bol most v polovici 20. storočia zničený ľadovými kryhami.

V areáli nájdete dobové chalupy či tradičnú krčmu a dá sa tu aj kempovať. Môžete tu absolvovať rôzne ekohry pre najmenších a splaviť Malý Dunaj na loďke či kajaku. Súčasťou areálu je hospodársky dvor so zvieratami.

Aby ste sa o zážitky pri spoznávaní Nitrianskeho kraja mohli podeliť so svojimi blízkymi, zvoľte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Petra Kalocsay

Mama, ktorá verí, že s deťmi na palube sa spoločenský život nekončí a dá sa veľa zažiť len treba mať naštudované informácie a byť pripravený na to, že nie všetky plány musia vyjsť. Vo voľnom čase cestuje s rodinou po celom Slovensku aj po svete. O svoje tipy sa delí na blogu Olívia&Bro on Board.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Súťaž: Vyhrajte externú nabíjačku

V Sóde sme si pre vás pripravili súťaž o šikovného pomocníka, ktorý zaručene príde vhod nielen na cestách.

Určite to poznáte. Ste na dovolenke, veľa fotíte a hoci má váš smartfón dobrú výdrž, vybitie baterky prichádza v tom najnevhodnejšom momente. Aby vás takáto situácia na cestách už viac nezaskočila, pripravili sme si pre vás v Sóde súťaž o praktickú externú nabíjačku.

Ak sa chystáte na cesty mimo Slovenska, šikovnou vychytávkou je aj O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej.

Čo môžete získať?

Pre výhercu našej súťaže je pripravená externá nabíjačka od značky SBS:

  • Kapacita 2 500 mAh – dokáže nabiť smartfón za 30 minút na 25 %.
  • 2 vstupy – USB 1A a Micro USB, kábel je súčasťou balenia.
  • Systém Dual Charge – smartfón možno nabíjať v momente, keď sa nabíja samotná nabíjačka.
  • Vďaka malým rozmerom je ideálna na cesty.

Na zapojenie do súťaže o externú nabíjačku postačí, keď nám napíšete, ktoré miesto v zahraničí by ste radi navštívili.

Ako na to?

Do pripraveného formulára napíšte názov miesta v zahraničí, ktoré by ste radi navštívili, a uveďte aj svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

  1. Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
  2. Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Odpovede posielajte do utorka 25. júna 2019. V stredu 26. júna 2019 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme výhercu, ktorý bude o spôsobe odovzdania výhry informovaný prostredníctvom e-mailu.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili. Výhercovi gratulujeme.

Chystáte sa na cesty mimo Slovenska? Šikovnú vychytávku predstavuje O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

banner, O2 Cestovna poistka, O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Najobľúbenejšie smartfóny tohto leta vám pomôžu odfotiť aj nečakané zážitky a momentky

Čítaj viac

Smartfóny Huawei s novou výhodou pre filmových fanúšikov: Dostanete k nim HBO GO

Čítaj viac