Vzkriesil zabudnutú modrotlač: „Poctivým remeslom sa dá uživiť.“

Prečítajte si rozhovor s mladým majstrom, ktorý dostal vyhynuté tradičné remeslo znova na výslnie.

Modrotlač na Slovensku „vyhynula“ – nebol tu už nikto, kto by ju vyrábal. Našťastie prišiel Matej Rabada. Naštudoval si staré postupy a v oravskej Párnici si otvoril dielňu, kde oživil tradície. Už šesť rokov vyrába poctivú, v indigu farbenú modrotlač. Spolu s manželkou Veronikou navrhujú a predávajú vlastné kolekcie oblečenia a doplnkov.

V našom rozhovore sa dozviete, ako vďaka Matejovi zabudnuté remeslo znovu ožilo.

Objavujte výnimočné slovenské tradície vďaka rýchlej 4g sieti od O2. Viac informácií

Ako sa začal váš príbeh s modrotlačou?

Študoval som na Katedre textilu na VŠVU. Venoval som sa textilnej tlači a navrhovaniu vzorov. Samozrejme, chcel som nájsť svoju cestu, aby bola moja tvorba jedinečná a zaujímavá. Vtedy som zistil, že na Slovensku už nie je nikto, kto by vyrábal modrotlač. Rozhodol som sa toto remeslo oživiť.

Keď ste začali, nemala modrotlač na Slovensku nasledovníka. Ako ste sa všetko naučili, keď nebolo od koho?

Modrotlač nebola pre mňa neznáma technika, vedel som, na akom princípe funguje. Samozrejme, boli to len základné znalosti v teoretickej rovine. Naštudoval som si domácu i zahraničnú literatúru a začal som s experimentovaním. Praktické skúšky ukázali, že to naozaj nie je jednoduchá technika.

„Stále mám čo zdokonaľovať, aj po kilometroch natlačeného a nafarbeného plátna.“

Keď som bol stratený v alchýmii okolo výroby modrotlače, chodieval som po rady do dielne v Strážnici na Morave. Trvalo mi takmer rok, kým som vyladil svoje recepty. A stále mám čo zdokonaľovať, aj po kilometroch natlačeného a nafarbeného plátna.

Ako sa vyrába modrotlač?

Začínam tlačou na biele plátno. Vzory, ktoré majú zostať biele, natlačím na plátno špeciálnou kašou, zvanou pap. Každý farbiar má na ňu svoj vlastný tajný recept. Potlačené plátno nechám pár dní vyzrieť. Potom ho celé ponorím do roztoku tmavomodrého farbiva indiga.

Plátno niekoľkokrát vytiahnem na vzduch a opäť ponáram, vďaka čomu získa tmavší odtieň modrej farby. Čím viac ťahov, tým tmavšia modrá. Pap, ktorý som natlačil na začiatku, toto farbivo neprepustí a tak ostáva plátno v mieste vzoru nezafarbené. Na konci farbenia sa pap vyperie a objaví sa biely vzor.

V dielni tlačím desaťmetrové kusy plátna so šírkou 140 cm. Tlač mi v začiatkoch zabrala aj osem hodín, dnes sú to zhruba dve hodiny. Farbenie a pranie zaberie približne štyri hodiny, pričom tento krok sa na rozdiel od tlače nedá urýchliť grifom ani skúsenosťami.

Veľa času však zaberie samotné sušenie. V pondelok natlačím plátno, ktoré musí zrieť a farbím ho najskôr v stredu. Nafarbená a vypraná modrotlač musí vyschnúť, potom už je pripravená pre zákazníka.

Dá sa remeslom uživiť?

Určite. Výhodou je, že manželka Veronika navrhuje a realizuje hotové výrobky, o ktoré je veľký záujem. Netreba však očakávať nejaké závratné zisky. Je to vyvážené tým, že práca nás naozaj baví a vidíme v nej hodnotu a kultúrny prínos.

Všetko si navrhujeme sami. Ja sa zameriavam na tvorbu dezénov a manželka na modely odevov, konzultujeme to však medzi sebou aj sa kritizujeme.

Kto sú vaši zákazníci?

Modrotlač sme už vyrábali pre rôzne slovenské značky, ktoré z nej pripravili svoje limitované edície, ale predávame aj maloodberateľom. Modrotlač sme posielali už takmer do celej Európy, do USA, do Kanady aj do Argentíny či do Austrálie. Často ani neviem, ako bude plátno využité. A potom sa radujem, keď vidím niekoho na ulici v modrotlači s mojím vzorom.

„Vďaka spolupráci s rôznymi slovenskými značkami získala naša modrotlač často podoby, o ktorých sme ani nesnívali, že by ich mohla mať.“

Vďaka spolupráci s rôznymi slovenskými značkami získala naša modrotlač často podoby, o ktorých sme ani nesnívali, že by ich mohla mať. Vytvorili sa tak napríklad tenisky a teraz spolupracujeme na výrobe lyží, na ktorých bude použitá pravá modrotlač na ľanovom plátne.

Aktuálne sa chystáme uviesť do predaja nové vzory, ktoré sme navrhli pre našu odevnú kolekciu Z PRÍRODY, ktorú tiež rozširujeme. Stále sa snažíme prinášať zaujímavé novinky. O modrotlač je čoraz väčší záujem, takže nás to teší.

Dá sa prísť na návštevu do vašej dielne na Orave?

Samozrejme, rád návštevníkom všetko poukazujem. Treba sa však vopred ohlásiť, aby ste si mohli byť istí, že ma tam práve zastihnete.

Tradičné remeslá naprieč Slovenskom sa oplatí objavovať a o zážitky sa podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Matej Rabada

Remeselník a farbiar, ktorý na Slovensku oživil tradičnú techniku modrotlače. S manželkou Veronikou majú rodinnú firmu Modrotlač Matej Rabada, kde Matej vyrába v indigu farbenú modrotlač a Veronika z nej navrhuje a šije odevy a doplnky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Výber nového smartfónu nemusí byť náročný, keď máte správnu inšpiráciu. Ak neviete, kde ju hľadať, dajte si poradiť naším výberom top zariadení z ponuky O2.

Ako je už zvykom, aj túto sezónu sme pripravili výber tých najpopulárnejších zariadení z ponuky O2. Ak plánujete vymeniť svoj starý smartfón za nový a stále sa neviete rozhodnúť, možno vám výber uľahčíme.

Huawei P smart Z

Novinka, ktorá dopĺňa modelovú sériu P smart má niečo, čo pri iných zariadeniach bežne nenájdete. Telefón sa od ostatných líši vysúvacím predným fotoaparátom.

Predná strana telefónu je tak využitá na maximum a neposkytuje žiadne rušivé elementy ako výrez na hornej hrane či šošovku predného fotoaparátu.

Prečítajte si: Huawei P Smart Z prináša elegantnú vysúvaciu selfie kameru

Na 6,59“ displeji s Full HD+ rozlíšením si naplno užijete zábavu, resp. vybavíte pracovné povinnosti. Okrem predného 16 MPx fotoaparátu, s ktorým spravíte perfektné selfie fotografie, telefón disponuje aj zadným duálnym fotoaparátom s rozlíšením 16 Mpx + 2 Mpx s umelou inteligenciou.

Pri automatickom režime fotoaparát nastaví všetky parametre na najideálnejšie hodnoty podľa práve snímaného objektu, a tak zabezpečí výsledok v podobe dokonalej fotografie.

Xiaomi Redmi Note 7

Xiaomi už dlhodobo dokazuje, že vie, ako má vyzerať kvalitný smartfón za dostupnú cenu. Výnimkou nie je ani model Redmi Note 7.

Zaujme prémiovým dizajnom s dominantným 6,3“ IPS displejom. O bezchybný chod sa stará 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM 4 GB.

Čítajte aj: Xiaomi Redmi Note 7 má moderný displej ideálny na multitasking

Batéria má kapacitu 4 000 mAh a veľké plus je aj podpora rýchleho dobíjania. Ak mobilný telefón takmer nespustíte z rúk, Xiaomi Redmi Note 7 vám aj napriek tomu zabezpečí výdrž batérie na celý deň, pri bežnom používaní bez problémov na celé dva dni.

Lákadlom tohto smartfónu je aj zadný duálny fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx + 5 Mpx a s integrovanou umelou inteligenciou. Ak hľadáte cenovo dostupný smartfón s perfektnou výbavou, Xiaomi Redmi Note 7 je ten pravý kandidát.

Motorola One Zoom

Motorola tento rok spestrila svoju ponuku modelmi zo série One. Ak hľadáte mobilný telefón hlavne na fotografovanie, Motorola One Zoom je na to ako stvorená.

Základom je zadný štvoritý fotoaparát – hlavný snímač s rozlíšením 48 Mpx, druhá šošovka s rozlíšením 8 Mpx, ktorá slúži ako 3-násobný optický zoom s optickou stabilizáciou obrazu, 16 Mpx širokouhlý snímač a 5 Mpx pomocný snímač na rozostrenie pozadia v portrétovom režime na docielenie bokeh efektu.

Prečítajte si: Chcete sa svojím smartfónom odlíšiť? Vyskúšajte prémiovú Motorolu One Zoom

Perfektné snímky zhotovíte aj za zlých svetelných podmienok vďaka nočnému režimu. Telefón disponuje 6,4“ Amoled displejom s pomerom strán 19 : 9 s Full HD + rozlíšením.

Honor 20

Smartfón Honor 20 si zamilujete vďaka jeho prémiovému dizajnu a 6,26“ displeju, ktorý zaberá až 96 % z celkovej plochy jeho prednej strany.

O špičkový výkon sa postará 8-jadrový procesor s čipom Kirin 980, ktorý nájdeme napr. aj v aktuálnej vlajkovej lodi spoločnosti Huawei. Sekunduje mu operačná pamäť RAM s kapacitou až 6 GB. Batéria má kapacitu 3 750 mAh.

Čítajte aj: Honor 20 kombinuje špičkový dizajn so skvelým výkonom

Vďaka úspornému procesoru s umelou inteligenciou vám zabezpečí výdrž na celý deň aj pri náročnom vyťažení a slušná kapacita batérie ostane aj na ďalší deň.

Ak radi fotíte, oceníte až 5 fotoaparátov – jeden na prednej strane a štvoricu na zadnej strane telefónu.

Samsung Galaxy A50

Šikovný smartfón v strednej cenovej kategórii vás očarí 6,4“ Infinity-U Super Amoled displejom s vysokým rozlíšením 2 340 x 1 080 pixlov. Dokonalý kontrast a živé realistické farby vás pri sledovaní akéhokoľvek digitálneho obsahu úplne pohltia.

Srdce telefónu tvorí 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM 4 GB. Vo výbave nájdete aj trojitý zadný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx + 8 Mpx + 5 Mpx a predný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx. Kvalitné fotografie zhotovíte aj vďaka širokej ponuke rôznych pokročilých funkcií a režimov.

Prečítajte si: Výhodou Samsungu Galaxy A50 sú bohaté skúsenosti výrobcu

Interné úložisko s veľkosťou 128 GB zabezpečí dostatok miesta na všetko, čo v mobilnom telefóne potrebujete. Ak to stačiť nebude, prostredníctvom pamäťovej karty možno kapacitu rozšíriť o ďalších až 512 GB.

Huawei Mediapad T5 10

Ak hľadáte ideálny tablet na sledovanie filmov, videí alebo hranie hier, s týmto modelom nič nepokazíte. Vďaka veľkému 10“ Full HD displeju má kompaktné rozmery a ľahko ho zabalíte do kufra či ruksaku.

Napriek kovovej, no tenkej konštrukcii má hmotnosť len 480 gramov. Batéria s kapacitou 5 100 mAh zabezpečí dostatočnú výdrž aj vďaka úspornému 8-jadrovému procesoru, ktorý umožní bezchybný a plynulý chod všetkých aplikácií.

Prečítajte si: Praktický pomocník s pekným displejom. Milan Bez Mapy hodnotí Huawei Mediapad T5 10

Rozhodli ste sa zakúpiť si jedno z top zariadení tejto jesene? Môžete tak urobiť napríklad ku ktorémukoľvek O2 Paušálu na začiatok už od 0 €.

Ak chcete svoj nový smartfón ochrániť, môžete si k mesačnej platbe zobrať aj akékoľvek príslušenstvo v hodnote aspoň 12 €.


Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Čítaj viac

Vyhrajte Playstation 4 alebo robotický vysavač s kartou O2 Voľnosť

Čítaj viac

Ušetrite pri nákupe nového Samsungu. Opäť máte šancu vymeniť starý za nový

Čítaj viac