Na návšteve našich obcí: 7 tipov na výlet na západnom Slovensku

V prvej časti štvordielneho cestovateľského seriálu objavujeme zaujímavé pamiatky a príjemné prírodné výlety, ktoré skrývajú obce na západe krajiny.

Prichádza leto, čas dobrodružstiev. Dovolenky pri mori sú lákavé, ale pekné počasie a voľný čas sa vždy oplatí využiť aj na spoznávanie domoviny. Skvelé zážitky a rôzne kuriozity totiž na Slovensku nájdete často aj v na prvý pohľad nenápadných obciach.

Pri spoznávaní Slovenska sa nestratíte s extra dátami na navigačné appky a spoľahlivou LTE sieťou, ktorá pokrýva 97 % Slovenska

Pripravili sme preto pre vás štvordielny cestovateľský seriál, v ktorom sa vydáme spoznávať prírodné krásy a kultúrne pamiatky všetkých slovenských regiónov. Začíname na západnom Slovensku, ktoré môžete spoznávať cez týchto 7 tipov na výlet

Podolie skrýva 80 kultúrnych pamiatok

Dajú sa navštíviť kultúrne pamiatky z celého Slovenska za jeden deň? V Podolí áno. Nenápadná dedinka neďaleko Čachtíc sa pýši rozsiahlou expozíciou zmenšených verzií hradov a zámkov, ktoré si môžete prezrieť vo vyhľadávanom Parku miniatúr. 

V zbierke nájdete viac ako 80 pamiatok, vďaka čomu môžete spoznať históriu a naše slovenské kultúrne dedičstvo na jednom mieste. Výlet je skvelou voľbou pre rodiny so zvedavými deťmi aj pre každého, kto sa zaujíma o krásy Slovenska. Ak budete mať po kultúrnom programe chuť na adrenalínovú dávku, môžete sa v Podolí ísť vyjašiť na paintball.

Prírodný štátny znak v Horovciach

Obec Horovce na pomedzí Púchova a Ilavy je ako stvorená na príjemnú a jemne netradičnú prechádzku. V jej blízkosti nájdete prírodné zobrazenie štátneho znaku Slovenskej republiky.

Originálnu kuriozitu nevytvorila príroda sama, zážitok pre návštevníkov vznikol špeciálnym usporiadaním stromov. Ak máte chuť pokračovať nenáročnou turistikou, neďaleko nájdete viaceré možnosti na prírodné prechádzky. Skúste sa napríklad prejsť náučným chodníkom okolo Červenokamenského bradla alebo zájsť až k veľkolepej zrúcanine hradu Vršatec. 

Slavnica vás prenesie do sveta nad oblakmi

Pre milovníkov histórie alebo pre rodiny s deťmi môže byť skvelým výletom návšteva obce Slavnica. Objavíte tam výnimočné letecké múzeum so širokou zbierkou historických lietadiel, ktoré si môžete pozrieť v príjemnom prostredí na čerstvom vzduchu. 

Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

O prevádzku múzea sa stará aktívny Aeroklub Dubnica nad Váhom, ktorý často pripravuje najrôznejšie podujatia a kurzy. Ak vás zaujíma svet nad oblakmi, pred výletom si pozrite web aeroklubu, nech vám zaujímavé udalosti neuniknú. Na mieste nechýba ani možnosť občerstvenia, vďaka čomu môže byť výlet do Slavnice výborným celodenným programom. 

Spoznajte sibírske tigre v Kostolnej pri Dunaji

Neďaleko Senca, v srdci Kostolnej pri Dunaji sa ukrýva chránené miesto pre sibírske tigre. Oáza pokoja a bezpečia poskytuje exotickým zvieratám dôstojný spôsob života. Areál  zodpovedá potrebám a prirodzenému prostrediu tigrov ussurijských sibírskych. 

Za záchranou zvierat stojí občianske združenie Oáza sibírskeho tigra, ktorému záleží na tom, aby zvieratá netrpeli a žili dôstojný zvierací život s patričnou dávkou starostlivosti a lásky. Vstupné do areálu je za dobrovoľný príspevok, návštevníci však musia dodržiavať pravidlá v záujme ochrany tigrov.

Oreské navštívte pre pamiatky aj prechádzky

Ak sa niekedy vydáte objavovať krásy Záhoria, nepriehliadnite obec Oreské. V jej blízkosti nájdete rovno niekoľko zaujímavosti. Napríklad obrovský miléniový kríž svojou veľkosťou zaujme oko každého okoloidúceho a je výnimočným pútnickým miestom. V objatí prírody a s nádhernými výhľadmi môže byť príjemnou prestávkou na dlhej ceste. O kúsok ďalej sa nachádza Kaplnka svätého Víta z roku 1972.

Ak vás sakrálne pamiatky príliš nelákajú, máme pre vás tip na ďalšiu prechádzku. Vydajte sa k architektonicky zaujímavej rozhľadni Lipky, ktorá pripomína vežu a z ktorej si užijete výhľady na nádhernú prírodu.

Z Kostolian pod Tribečom za krásami Ponitria 

Ako už napovedá samotný názov dedinky, najvýznamnejšou pamiatkou obce Kostoľany pod Tribečom je predrománsky Kostol sv. Juraja približne z 9. storočia, ktorý je jednou z najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku. 

O niečo ďalej sa nachádza aj opustený kaštieľ v Horných Lefantovciach či nádherná zrúcanina Oponického hradu. Mnohých turistov, samozrejme, lákajú aj prírodné krásy Ponitria, navštíviť sa dá napríklad vrch Svinec alebo Jelenská gaštanica.

Oddych a kúpanie na priehrade vo Veľkých Chlievanoch

A na záver máme aj niečo pre milovníkov horúcich letných dní. Kúsok od Bánoviec nad Bebravou sa nachádzajú Veľké Chlievany, kde sa môžete ísť schladiť do priehrady Haláčovce. Vodná nádrž predstavuje príjemnú oddychovú zónu s možnosťou nenáročných športov.

Haláčovce sú ideálnou voľbou pre všetky vekové kategórie, areál je dokonca vhodný aj pre rodiny s kočíkom. Pridanou hodnotou je aj pekný výhľad, z hrádze za pekného počasia jasne vidieť Inovec aj Považský Inovec. 


Nezabudnite, že k svojmu O2 SMART Paušálu môžete mať extra dáta na navigačné appky Waze alebo Google Maps a istotu, že vždy pohodlne trafíte do cieľa svojho výletu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako dostať do života viac pohybu? Skúste týchto 7 tipov pre smart športovanie

Niekedy stačí jedna appka a 7 minút denne, aby ste si do každodennej rutiny pridali trocha športovej aktivity.

Pri športových začiatkoch väčšinou netreba hneď profi výbavu. Udržiavať sa vo forme sa predsa dá aj pomocou vlastného tela. Dnešná doba nám však ponúka množstvo vychytávok, ktoré môžu športové aktivity zatraktívniť alebo vám pomôžu dostať zdravý pohyb do dennej rutiny. 

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Väčšina technologických vychytávok to za vás síce neodmaká, ale pomôže vám vidieť výsledky a prekonať úvodné prekážky. Vybrali sme preto 4 appky a 3 zariadenia na smart športovanie.

Začnite smart hodinkami

Priebežne sledovať štatistiky a čoraz lepšie výsledky je skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu. Ak chcete do svojich športových aktivít pridať smart prvky, múdre hodinky sú ideálnym začiatkom. 

Napríklad nové Samsung Galaxy Watch4 sú na šport ako stvorené. Vedia vám merať kroky, tlak, okysličenie krvi a poskytnúť prehľad o telesnom tuku či množstve vody v tele. Pri zaznamenávaní tréningov máte na výber až 90 športov. Vďaka NFC čipu si môžete pri behaní nechať mobil doma a v prípade potreby pohodlne zaplatiť hodinkami.

Praktická appka pre bežcov, ale aj iných športovcov

Ak radi behávate a smart hodinkami už sledujete svoje výsledky, odporúčame k nim dopasovať praktickú bežeckú appku. Našou voľbou je Map My Run od značky Under Armour.

Appka ponúka všetko, čo športovci potrebujú a ocenia. Detekcia behu zachádza do detailov ako dĺžka kroku, uhol dopadu chodidla alebo čas kontaktu so zemou. Okrem toho má používateľ možnosť sledovať viac ako 600 ďalších športových aktivít vrátane bicyklovania, plávania či jogy. Samozrejmosťou je aj možnosť vytvoriť si vlastné tréningové plány na mieru. 

Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať

Map My Run ocenia aj športovci, ktorí posúvajú svoje vybavenie na vyššiu úroveň so smart obuvou. Čoraz populárnejšiu športovú vychytávku si s appkou môžu synchronizovať.

Stiahnite si Map My Run z App Store alebo Google Play.

Praktický e-bike zložíte do pol minúty

Ak sa rozhodnete vymeniť nohy za niečo s kolesami, je len málo spoločníkov, ktorí môžu svojimi kvalitami konkurovať elektrickému bicyklu. Nech už vyrážate do mestských ulíc z akýchkoľvek dôvodov, skladací bicykel Samebike SMBK2020WHT vás nikdy nesklame.

Ľahká hliníková konštrukcia s nosnosťou 120 kg v sebe ukrýva 48 V batériu s kapacitou 10 Ah a s dojazdom 40 km, ktorú plne nabijete za 4 až 6 hodín.

Samebike SMBK2020WHT má 2 hlavné prednosti. Okrem toho, že ide o ekologický variant dopravy, dá sa aj poskladať za menej ako 25 sekúnd a za taký istý čas opäť rozložiť. Nebudete tak musieť riešiť, kam ho odstaviť – jednoducho si ho vezmete so sebou, kamkoľvek chcete ísť.

Rýchle a intenzívne cvičenie priamo v appke

Po tom, čo prebrázdite mesto na elektrickom bicykli a vybavíte všetky potrebné veci, je čas na poriadny workout. A na to postačí jediná appka – HIIT & Tabata: Fitness App, v ktorej tím profesionákololnych športovcov vyskladal rôzne cvičenia umožňujúce pracovať na vašej fyzičke kdekoľvek a kedykoľvek.

Ako už hovorí samotný názov, appka zahŕňa 2 druhy špeciálnych cvičení. Prvým je HIIT, čo je skratka pre high-intensity interval training (vysoko intenzívny intervalový tréning). Ide o tvrdý tréning, pri ktorom spálite veľa tuku a zároveň naberiete svalovú hmotu. Odporúča sa však vykonávať ho najdlhšie pol hodiny.

Druhým typom je tabata, ktorá je v princípe blízka HIIT tréningu, no s jedným základným rozdielom. Pri tabate 20 sekúnd cvičíte a 10 sekúnd oddychujete. Toto cvičenie je preto vhodné pre ľudí, ktorí sa pri workoute radi orientujú podľa času.

Stiahnite si HIIT & Tabata: Fitness App z App Store alebo Google Play

Cvičte s profi športovcami

Ak skôr ako tabatu alebo intenzívny tréning preferujete klasickejšie cvičenie, appka Peloton bude vaším skvelým spoločníkom s užitočnými návodmi na cvičenia pre začiatočníkov aj pokročilých.

V appke si môžete vyberať z tisícov lekcií, prípadne získať lekciu na požiadanie. O výučbové záznamy sa stará viac ako 30 profesionálnych športovcov. Appka je známa aj svojou vysokou kompatibilitou s rôznymi zariadeniami – ľahko ju prepojíte so svojím smartfónom, smart televíziou alebo stacionárom.

Stiahnite si Peloton v App Store alebo Google Play.

Bez hudby sa športuje ťažšie

Cvičenie môže byť aj skvelou príležitosťou spoznávať novú hudbu alebo sa vzdelávať pri podcastoch. Ak si neviete predstaviť šport bez obľúbeného soundtracku, oplatí sa vybrať si vhodné bezdrôtové slúchadlá. 

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Našou voľbou sú Samsung Galaxy Buds2, ktorých čistý zvuk a hlboké basy vydržia pri športovaní sprevádzať až 29 hodín. Slúchadlá s odľahčenou konštrukciou disponujú funkciou potlačenia okolitého hluku – čo je do fitka ako stvorené, ale pri behu buďte opatrní, aby ste vnímali svoje okolie.

Appka pre chronických nestíhačov

Ak vás tlačí čas a na šport vám ho ostane vždy málo, na udržiavanie sa vo forme vám postačí aj 7 minút denne. S appkou Seven: 7 Minute Daily Workout za krátky čas prestriedate viacero praktických cvikov.

Seven: 7 Minute Daily Workout vám zároveň umožňuje vytvoriť si personalizovaný tréningový program a každý deň tak cvičiť podľa vašich potrieb. Či už chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, máte možnosť vybrať si z 200 cvičení, ktoré si namiešate podľa seba. Appka na dennej báze monitoruje vašu aktivitu, zaznamenáva progres a vyhodnocuje efektivitu vašich cvičení.

Stiahnite si Seven: 7 Minute Daily Workout z App Store alebo Google Play


Smart vychytávky na športovanie môžete mať aj k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac