Na noc do Košíc? Poradíme vám, v ktorých ikonických hoteloch prespať

Kto chce zažiť skutočný košický život, mal by v meste prenocovať a dať si poradiť od domácich.

Cestovať sa momentálne veľmi nedá, ale aj táto nepríjemná situácia sa raz skončí a budeme sa môcť vybrať do sveta alebo do Košíc. A šťastie praje pripraveným výletníkom. Aby ste sa nemuseli ponáhľať a mohli zažiť Košice v celej svojej paráde, odporúčame zostať v meste aspoň na jednu noc. Ako si vybrať správne ubytovanie? 

Čo robiť v Košiciach, kým padne noc? Vydajte sa po stopách miestneho Gaudího alebo objavujte Malú Budapešť

V Košiciach nájdu zaujímavý denný program a ideálny nocľah pamiatkoví turisti, mladí mestskí ľudia aj milovníci prírody. Inšpirujte sa týmito piatimi odporúčaniami od domáceho, ktorý Košice dokonale pozná.

Drobný poklad v historickej zástavbe

V centre centra na Orlej, ktorá je paralelnou uličkou k južnej časti Hlavnej, je v historickej zástavbe schovaný drobný poklad v podobe Hotela Bristol. Pre nováčikov: Hlavná je úplné centrum mesta, ktoré v skutočnosti tvoria tri spojené námestia.

Či už ste prišli vlakom (zo stanice sa do Hotela Bristol dostanete veľmi lenivým krokom za desať minút), alebo ste zaparkovali auto na parkovisku v útrobách hotela, odteraz budete potrebovať len nohy.

Všetko je na dosah ruky. Raňajkárne, nočný život na fancy-Manhattan-ulici − Kováčskej, bežné potraviny, prípadne papiernictvo alebo obchod so sanitou a vodárenskými potrebami. Keby náhodou.

Ani horšie počasie, či únava vás nemusia ukrátiť o zážitok. V hoteli nájdete aj wellness, ktorý vie byť špeciálne počas jesenných a zimných večerov zdrojom príjemného tepla. A keď sa vám ráno nebude chcieť vstávať, raňajky si môžete nechať priniesť na izbu a užiť si lenivé ráno v pohodlnej posteli. Ponáhľať sa nemusíte, na check out máte čas až do jedenástej.

Košický život existuje aj mimo historického centra

Ak vám stredoveký urbanizmus a budovy spred roku 1900 nič nehovoria, máte radi skôr technické diela alebo urban exploration, juh mesta Košice alebo ako ho voláme my − Juh bude pre vás dokonalou lokalitou, kam na noc zložíte hlavu. Rozhranie širšieho centra mesta a priemyselnej zóny je približne v mieste, kde sa nachádza Hotel Roca.

Ráno tak môžete začať deň príjemnou prechádzku po mestskom bulvári Južná trieda a spoznať skutočný rozmanitý život Košíc, ktorý má mnoho podôb a neexistuje len v historickom centre. A pokojne môžete zobrať na výlet po Košiciach aj svojho psa, domáce zvieratká sú v hoteli vítané tiež.

Ak nechcete kráčať, môžete sa odviezť električkou, ale popred Hotel Roca vedie aj cyklochodník, ktorým sa rýchlo napojíte na najdôležitejšie adresy v meste. Na recepcii si dokonca môžete zdarma požičať bicykel.

Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami

Centrum od Juhu oddeľuje Námestie osloboditeľov, veľká križovatka s množstvom električiek. Ak niekto hovorí o Námestí, myslí presne tento uzol.

Z košického Brooklynu sú všetky cool miesta na skok

Na opačnej strane mesta na severe Košíc alebo ako ho voláme my − Sever je Hotel Crystal. Sever dostal svoju podobu krásnej avenue v päťdesiatych rokoch, pretína ho dlhá Ulica Komenského, po ktorej jazdia električky. Na chodníkoch nájdete ľudí z celej Európy, pretože na Severe sídlia dve veľké univerzity so silnými medzinárodnými komunitami z Nórska, Ukrajiny, Portugalska či Indie. Akoby ste boli v Brooklyne.

A takmer presne uprostred Severu je Hotel Crystal. Vynovená stavba je ľahko dostupná z centra, a tak je blízko všetkých trendy miest, ako sú kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik alebo ateliéry na Strojárenskej. Aj pešo budete musieť ísť veľmi pomaly, aby ste stihli preskrolovať telefón. Práve tieto miesta sú domovom lokálnej kreatívnej scény. Nájdete tu dizajnérov, architektov a výtvarníkov či ľudí z IT odvetví a z rýchlo sa rozvíjajúceho košického gastro sveta.

Ak by vás košický život pohltil už cestou na hotel, nerobte si starosti a užívatej si mesto. V Hoteli Crystal máte čas na check-in až do polnoci.

Centrum od Severu oddeľuje Námestie Maratónu mieru. Menej komplikovaná križovatka ako na Námestí, ale aj s električkami. Toto miesto sa volá Maratónec (podľa sochy nahého maratónskeho bežca). Ak niekto hovorí o námestí, určite nemyslí toto miesto ani žiadne z námestí, ktoré tvoria Hlavnú. Hovorí totiž o Námestí osloboditeľov. Jednoduché a prehľadné, však?

Prírodný raj kúsok od mesta

Ak máte mesta dosť a hľadáte jeho náprotivok, príďte na noc do Hotela Bankov, ktorý leží v kopcoch na sever od mesta. Aj keď je hotel priamo v prírode, z mesta k nemu autom či autobusom číslo 14 prídete do 20 minút. Dôležitejšie je, že prichádzate do raja, v ktorom sa potulujú bežci a cyklisti a vôbec všetci tí, ktorí hltajú čerstvý vzduch otvorenými ústami.

Bankov je minimálne od polovice devätnásteho storočia tradičnou a stabilnou vychádzkovou a odpočinkovou zónou Košičanov. Aj samotný Hotel Bankov má bohatú tradíciu. S viac ako 150-ročnou históriou je najstarším hotelom na Slovensku, aj keď niekdajšie kúpele dnes pripomínajú už len niektoré stavby.

Husté lesy, množstvo kopcov (a v divočine sem-tam aj diviaky), krásny areál starej bane na horizonte mesta (miestni ho volajú aj Tate Modern) ponúkajú nekonečné variácie na dobrovoľné vytratenie sa do prírody. Dvadsať minút od mesta.

Ak sa predsa len rozhodnete oddýchnuť si od sveta, po dni strávenom na vzduchu môžete zrelaxovať v miestnom wellness.

Hotel, ktorý je neviditeľný

Všetko, čo ste doteraz čítali, možno zažiť v jednom. Historické centrum aj Sever proti Juhu. Povedzte si.

Invisible Hotel nesídli v jednej budove, ale jeho izby sú rozptýlené po celom meste. Originálny koncept od Creative Industry Košice však neponúka obyčajné ubytovanie. Každá izba je situovaná v partnerskom hoteli v meste, jej interiér je originálnym a neopakovateľným výtvarno-dizajnérskym dielom miestnych umelcov a zastupuje súčasný alebo minulý príbeh zo života Košíc.

Ak sa práve tu uchýlite na noc, môžete sa zrazu ocitnúť v čiernobielom filmovom príbehu alebo uprostred vašej osobnej výstavy. Otvorí sa vám trezor s historickým pokladom, spoznáte paralelnú realitu alebo vzdáte hold košickému pouličnému umeniu.

Izby vám tak predstavia iné perspektívy mesta, treba však dať pozor, aby vás nepohltili úplne. Na každej izbe vás preto bude čakať aj uvítací balíček lokálnych produktov a vstupeniek na kultúru, ktoré vám ukážu čaro Košíc, ktoré nemusí byť viditeľné na prvý pohľad. Viac neprezradíme, nechajte sa prekvapiť.

Nech už sa do Košíc chystáte robiť čokoľvek, každá mestská štvrť vám lokálny život priblíži z iného pohľadu. Košické zážitky si najviac užijete, ak si na ne vyhradíte dosť času a strávite v meste noc, a to v ktoromkoľvek z uvedených hotelov.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

4 smoothie recepty, na ktoré potrebujete len 4 ingrediencie a 30 sekúnd

Tipy na rýchle a zdravé raňajky, olovrant aj potréningové potešenie nám odporučila nutričná poradkyňa Petra Kopecká.

Ako si spraviť zdravé raňajky alebo olovrant v práci? Ako si doplniť energiu po tréningu? A čo si namixovať, keď chceme zahnať hlad?

Ako si udržať motiváciu, viac cvičiť a lepšie sa stravovať? Pomôcť môžu aj tieto appky a tech hračky

Odborníčka na výživu Petra Kopecká z poradne Komplexná výživa nám odporučila 4 smoothie recepty na 4 rôzne časti dňa, na ktoré vám stačia len 4 ingrediencie. Ak máte spoľahlivý prenosný mixér, tak si tieto smoothies môžete za 30 sekúnd spraviť kdekoľvek.

Plnohodnotné raňajky aj pre vegánov

Raňajkové smoothie by malo obsahovať všetky makroživiny a mať nižší glykemický index. Veľmi zjednodušene, jedlo s vysokým glykemickým indexom rýchlo zvyšuje hladinu cukru, čo znamená aj vylučovanie väčšieho množstva inzulínu, ktorý hladinu cukru v krvi výrazne zníži. V praxi to znamená, že o chvíľu budete znova hladní.

Jedlo s nízkym glykemickým indexom zabezpečuje plynulejšie stúpanie hladiny cukru a ostanete po ňom zasýtení dlhšie.

Základom raňajkového smoothie je 200 ml rastlinného mlieka, do ktorého rozmiešajte 25 g ryžového alebo hrachového proteínu. Tuky doplníte rozmixovaním 30 g avokáda a sacharidy pridajte vo forme 100 g banánu.

Na raňajkové smoothie zmiešajte v mixéri:

 • 200 ml rastlinného mlieka − ideálne mandľové, kokosové alebo makové,
 • 25 g proteínu − ryžový, hrachový alebo mix proteínov,
 • 30 g avokáda (tuky),
 • 100 g banánu (sacharidy).

Čokoládové potešenie po tréningu

Po tréningu Petra Kopecká odporúča minimum tukov a radšej prijať bielkoviny a rýchle sacharidy na doplnenie energie. Množstvo bielkovín si môžete upraviť podľa svojej hmotnosti, výskum oklahomskej univerzity odporúča 0,2 až 0,5 g bielkovín na kilogram hmotnosti.

Základom potréningového smoothie je opäť rastlinné mlieko, tentoraz ryžové alebo ovsené, do ktorého pridajte 25 g srvátkového alebo rastlinného proteínu, 100 g banánu a 10 g kakaa.

Na potréningové smoothie zmiešajte v mixéri:

 • 200 ml rastlinného mlieka − ryžové alebo ovsené,
 • 25 g proteínu − srvátkový alebo rastlinný,
 • 100 g banánu,
 • 10 g kakaa.

Osviežujúci olovrant

Niekto si dá rád kávu, iný zas sladkosti, ale veľa z nás cíti poobede potrebu dať si niečo dobré, čo nám pomôže úspešne zvládnuť posledné povinnosti. Ak si do práce zoberiete prenosný mixér, môžete si urobiť zdravý olovrant, ktorý vás osvieži a nabudí na zvyšok dňa.

Základom je kokosové mlieko, do ktorého primiešate farebné prísady, konkrétne 100 g jahôd, 30 g špenátu a od oka chia semienka.

Na olovrantové smoothie zmiešajte v mixéri:

 • 150 ml kokosového mlieka,
 • 100 g jahôd,
 • 30 g špenátu,
 • chia semienka podľa chuti.

Čo si mám namiešať, keď nestíham jesť

Nie je to ideálne, ale občas sa nám stane, že jednoducho nestíhame. Ponáhľame sa, máme veľa vybavovačiek a hlad sa snažíme vyriešiť rýchlym „junk foodom“ do ruky.

Kto by si chcel v takýchto chvíľach dopriať zdravú alternatívu, môže si namiešať nasledujúce smoothie. Obsahuje všetky tri základné makronutrienty: sacharidy z vločiek, tuky z orechového masla a bielkoviny z proteínu.

Pri tomto recepte dokonca zmiernime „pravidlá“ tohto článku a môžete si ako piatu ingredienciu pridať ovocie. My máme najradšej čučoriedky, ale použiť môžete aj iné bobuľové ovocie, ktoré obsahuje veľké množstvo antioxidantov a vitamínov.

Na rýchle zdravé smoothie zmiešajte v mixéri:

 • 200 ml kefíru,
 • 50 g ovsených vločiek,
 • 20 g orechového masla − mandľového, pistáciového, lieskovcového,
 • 25 g čokoládového proteínu,
 • bobuľové ovocie.

Na všetky tieto recepty vám stačí 30 sekúnd

Ak vás recepty zaujali a rozmýšľate, ako ich začleniť do svojej dennej rutiny a jedálneho lístka, pomôže vám šikovný prenosný mixér FitStream E1, v ktorom si môžete smoothie vyrábať kdekoľvek.

FitStream E1 sa pohodlne zmestí do tašky a nabijete ho cez USB kábel. Výživné smoothie zvládne namiešať za 30 sekúnd. Nevadí, ak si doma zabudnete nabíjačku, mixér vám na jedno nabitie spraví 8 až 12 smoothie v objeme 380 ml.


FitStream E1 môžete mať k akémukoľve k O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Petra Kopecká

Diplomovaná výživová poradkyňa s deväťročnou praxou. Založila vlastnú výživovú poradňu Komplexná výživa, v rámci ktorej pomáha ľuďom schudnúť, zostavuje jedálničky pre športovcov či ľudí s rôznymi stravovacími obmedzeniami. Okrem poradne sa venuje aj tvorbe článkov a prednášaniu. Petru môžete sledovať aj na Facebooku alebo na jej Instagrame.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac