Na noc do Košíc? Poradíme vám, v ktorých ikonických hoteloch prespať

Kto chce zažiť skutočný košický život, mal by v meste prenocovať a dať si poradiť od domácich.

Cestovať sa momentálne veľmi nedá, ale aj táto nepríjemná situácia sa raz skončí a budeme sa môcť vybrať do sveta alebo do Košíc. A šťastie praje pripraveným výletníkom. Aby ste sa nemuseli ponáhľať a mohli zažiť Košice v celej svojej paráde, odporúčame zostať v meste aspoň na jednu noc. Ako si vybrať správne ubytovanie? 

Čo robiť v Košiciach, kým padne noc? Vydajte sa po stopách miestneho Gaudího alebo objavujte Malú Budapešť

V Košiciach nájdu zaujímavý denný program a ideálny nocľah pamiatkoví turisti, mladí mestskí ľudia aj milovníci prírody. Inšpirujte sa týmito piatimi odporúčaniami od domáceho, ktorý Košice dokonale pozná.

Drobný poklad v historickej zástavbe

V centre centra na Orlej, ktorá je paralelnou uličkou k južnej časti Hlavnej, je v historickej zástavbe schovaný drobný poklad v podobe Hotela Bristol. Pre nováčikov: Hlavná je úplné centrum mesta, ktoré v skutočnosti tvoria tri spojené námestia.

Či už ste prišli vlakom (zo stanice sa do Hotela Bristol dostanete veľmi lenivým krokom za desať minút), alebo ste zaparkovali auto na parkovisku v útrobách hotela, odteraz budete potrebovať len nohy.

Všetko je na dosah ruky. Raňajkárne, nočný život na fancy-Manhattan-ulici − Kováčskej, bežné potraviny, prípadne papiernictvo alebo obchod so sanitou a vodárenskými potrebami. Keby náhodou.

Ani horšie počasie, či únava vás nemusia ukrátiť o zážitok. V hoteli nájdete aj wellness, ktorý vie byť špeciálne počas jesenných a zimných večerov zdrojom príjemného tepla. A keď sa vám ráno nebude chcieť vstávať, raňajky si môžete nechať priniesť na izbu a užiť si lenivé ráno v pohodlnej posteli. Ponáhľať sa nemusíte, na check out máte čas až do jedenástej.

Košický život existuje aj mimo historického centra

Ak vám stredoveký urbanizmus a budovy spred roku 1900 nič nehovoria, máte radi skôr technické diela alebo urban exploration, juh mesta Košice alebo ako ho voláme my − Juh bude pre vás dokonalou lokalitou, kam na noc zložíte hlavu. Rozhranie širšieho centra mesta a priemyselnej zóny je približne v mieste, kde sa nachádza Hotel Roca.

Ráno tak môžete začať deň príjemnou prechádzku po mestskom bulvári Južná trieda a spoznať skutočný rozmanitý život Košíc, ktorý má mnoho podôb a neexistuje len v historickom centre. A pokojne môžete zobrať na výlet po Košiciach aj svojho psa, domáce zvieratká sú v hoteli vítané tiež.

Ak nechcete kráčať, môžete sa odviezť električkou, ale popred Hotel Roca vedie aj cyklochodník, ktorým sa rýchlo napojíte na najdôležitejšie adresy v meste. Na recepcii si dokonca môžete zdarma požičať bicykel.

Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami

Centrum od Juhu oddeľuje Námestie osloboditeľov, veľká križovatka s množstvom električiek. Ak niekto hovorí o Námestí, myslí presne tento uzol.

Z košického Brooklynu sú všetky cool miesta na skok

Na opačnej strane mesta na severe Košíc alebo ako ho voláme my − Sever je Hotel Crystal. Sever dostal svoju podobu krásnej avenue v päťdesiatych rokoch, pretína ho dlhá Ulica Komenského, po ktorej jazdia električky. Na chodníkoch nájdete ľudí z celej Európy, pretože na Severe sídlia dve veľké univerzity so silnými medzinárodnými komunitami z Nórska, Ukrajiny, Portugalska či Indie. Akoby ste boli v Brooklyne.

A takmer presne uprostred Severu je Hotel Crystal. Vynovená stavba je ľahko dostupná z centra, a tak je blízko všetkých trendy miest, ako sú kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik alebo ateliéry na Strojárenskej. Aj pešo budete musieť ísť veľmi pomaly, aby ste stihli preskrolovať telefón. Práve tieto miesta sú domovom lokálnej kreatívnej scény. Nájdete tu dizajnérov, architektov a výtvarníkov či ľudí z IT odvetví a z rýchlo sa rozvíjajúceho košického gastro sveta.

Ak by vás košický život pohltil už cestou na hotel, nerobte si starosti a užívatej si mesto. V Hoteli Crystal máte čas na check-in až do polnoci.

Centrum od Severu oddeľuje Námestie Maratónu mieru. Menej komplikovaná križovatka ako na Námestí, ale aj s električkami. Toto miesto sa volá Maratónec (podľa sochy nahého maratónskeho bežca). Ak niekto hovorí o námestí, určite nemyslí toto miesto ani žiadne z námestí, ktoré tvoria Hlavnú. Hovorí totiž o Námestí osloboditeľov. Jednoduché a prehľadné, však?

Prírodný raj kúsok od mesta

Ak máte mesta dosť a hľadáte jeho náprotivok, príďte na noc do Hotela Bankov, ktorý leží v kopcoch na sever od mesta. Aj keď je hotel priamo v prírode, z mesta k nemu autom či autobusom číslo 14 prídete do 20 minút. Dôležitejšie je, že prichádzate do raja, v ktorom sa potulujú bežci a cyklisti a vôbec všetci tí, ktorí hltajú čerstvý vzduch otvorenými ústami.

Bankov je minimálne od polovice devätnásteho storočia tradičnou a stabilnou vychádzkovou a odpočinkovou zónou Košičanov. Aj samotný Hotel Bankov má bohatú tradíciu. S viac ako 150-ročnou históriou je najstarším hotelom na Slovensku, aj keď niekdajšie kúpele dnes pripomínajú už len niektoré stavby.

Husté lesy, množstvo kopcov (a v divočine sem-tam aj diviaky), krásny areál starej bane na horizonte mesta (miestni ho volajú aj Tate Modern) ponúkajú nekonečné variácie na dobrovoľné vytratenie sa do prírody. Dvadsať minút od mesta.

Ak sa predsa len rozhodnete oddýchnuť si od sveta, po dni strávenom na vzduchu môžete zrelaxovať v miestnom wellness.

Hotel, ktorý je neviditeľný

Všetko, čo ste doteraz čítali, možno zažiť v jednom. Historické centrum aj Sever proti Juhu. Povedzte si.

Invisible Hotel nesídli v jednej budove, ale jeho izby sú rozptýlené po celom meste. Originálny koncept od Creative Industry Košice však neponúka obyčajné ubytovanie. Každá izba je situovaná v partnerskom hoteli v meste, jej interiér je originálnym a neopakovateľným výtvarno-dizajnérskym dielom miestnych umelcov a zastupuje súčasný alebo minulý príbeh zo života Košíc.

Ak sa práve tu uchýlite na noc, môžete sa zrazu ocitnúť v čiernobielom filmovom príbehu alebo uprostred vašej osobnej výstavy. Otvorí sa vám trezor s historickým pokladom, spoznáte paralelnú realitu alebo vzdáte hold košickému pouličnému umeniu.

Izby vám tak predstavia iné perspektívy mesta, treba však dať pozor, aby vás nepohltili úplne. Na každej izbe vás preto bude čakať aj uvítací balíček lokálnych produktov a vstupeniek na kultúru, ktoré vám ukážu čaro Košíc, ktoré nemusí byť viditeľné na prvý pohľad. Viac neprezradíme, nechajte sa prekvapiť.

Nech už sa do Košíc chystáte robiť čokoľvek, každá mestská štvrť vám lokálny život priblíži z iného pohľadu. Košické zážitky si najviac užijete, ak si na ne vyhradíte dosť času a strávite v meste noc, a to v ktoromkoľvek z uvedených hotelov.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac