Príroda na skok z mesta. Kam ísť na turistiku počas výletu do Košíc?

Namiešajte si výlet do Košíc kombináciou mestských zážitkov a spoznávaním okolitej prírody.

Po uvoľnení opatrení si na návštevu Košíc určite rezervujte viacero dní, pretože nielen mesto, ale aj jeho okolie ponúka nekonečne veľa možností. Pri spoznávaní centra tak budete mať dosť času aj na turistiku v malebnej prírode Košického kraja. 

Na noc do Košíc? Poradíme vám, v ktorých ikonických hoteloch prespať

Urobte si výletnú základňu v meste, oddýchnite si v niektorom mestskom parku, spoznajte najväčšiu botanickú záhradu na Slovensku či lesné traily na Bankove a určite sa vydajte aj na niektorý z týchto jednodňových výletov.

Nejde len o prvoplánové turistické trasy, môžete sa tešiť na tiché prírodné chodníčky či pôsobivé súkromné výhľady. A, samozrejme, nezabudnite si zbaliť vhodnú obuv.

Výber ubytovania je dôležitý. Ako si vybrať výletnú základňu?

Ak si chcete počas výletu do Košíc každý deň užiť iný kút prírody alebo mestskej zelene, ubytujte sa v niektorom z lokálnych hotelov, ktoré vám dovolenku spríjemnia nielen strategickou polohou, ale aj ponukou jedál alebo oddychov vo welness centre.

Hotel Bristol sa nachádza neďaleko Staničného námestia, takže ak prídete do Košíc bez auta, budete mať spoje na cestu za dobrodružstvom mimo mesta hneď poruke.

V Hoteli Roca si zasa môžete požičať bicykle na brázdenie mestalesné traily nad ním. Zlatý Dukát ponúka famóznu kuchyňu a skvelý servis, pre luxusný relax navštívte Hotel Yasmin s wellnessom, ktorý sa nachádza len päť minút od Hlavnej ulice.

Z doliny do doliny – rozhľadňa Kloptaň

Keď sa ubytujete a skamarátite s mestom, príde čas spoznávať okolie. Začneme netradičnou túrou, ktorá sa nekončí návratom na štart, ale zoberie vás z jednej doliny do druhej cez jednu z najkrajších rozhľadní na východnom Slovensku. Kloptaň (1153 m n. m.) sa nachádza na slávnej červenej značke Cesty hrdinov SNP a je centrom národnej prírodnej rezervácie s plochou 27 hektárov.

Ak ste na výlete bez auta, sadnite na košickej stanici na autobus do Medzeva, odkiaľ sa na Kloptaň dostanete po modrej alebo žltej značke. Užívajte si výhľady na Hnilecké vrchy a čarokrásne okolie Medzeva a Vyšného Medzeva. Okolité lesy nezvyknú byť plné turistov a môžete si v nich užiť skutočnú intimitu s prírodou a zabudnúť na všetky záťaže rušného pracovného života.

Na Kloptani sa tí odvážni môžu vyštverať cez dva rebríčky na najvyšší stupienok rozhľadne a ponoriť sa do výhľadu na kopce Volovských vrchov – Kojšovskú hoľu a Zlatý stôl. Za priaznivého počasia dovidíte aj na Vysoké Tatry alebo zdanlivo až do nekonečna.

Reštaurácia Med Malina na Hlavnej ulici

Na vrchu nezabudnite utužiť kamarátske vzťahy alebo rodinnú pohodu obloženými chlebíčkami a načerpať energiu na zostup. Pred zostupom si zistite odchody vlakov z Mníška nad Hnilcom do Košíc, kam vás z Kloptaňa privedie zelená značka a krásne vidiecke scenérie.

Po celodennom výlete budete myslieť už len na to, ako potešiť svoj žalúdok. Našťastie nemusíte zo stanice chodiť ďaleko, odporúčame odmeniť sa borščom a kapustovo-hríbovými pirohmi v Med Malina na Hlavnej ulici. Zaslúžite si to.

Alternatívny pohľad na Ružín z Napoleonovho klobúka

Každý z Košíc a ich širšieho okolia pozná Sivec – legendárny vrch, odkiaľ vyzerá Ružínska priehrada ako veľký bazilisk. Pravdou však je, že sa tento vrch v celej jeho kráse bez tlačeníc dá vychutnať len málokedy, keďže tu vždy niekoho nájdete.

Prezradíme vám však alternatívu, ktorú pozná len málokto. Vrch Napoleonov klobúk, známy aj ako Holica či Líščí vrch, sa nachádza po pravici Sivca a ponúka iný pohľad na riečne meandre Ružína. Chodník na tento výhľad síce neoznačuje žiadna farba, no dostanete sa sem pomerne ľahko.

6 zážitkov, za ktoré vás budú deti po výlete do Košíc milovať. Super, chcem si prečítať viac

Vyberte sa z obce Malá Lodina na vedľajšiu lúku a rovno hore, v prípade potreby použite mapy alebo radu lokálnych obyvateľov. Výstup na Napoleonov klobúk trvá pomerne krátko, približne 40 minút, no pripravte sa na poriadny stupák. Výsledok však vždy stojí za to.

Piknikujte, zahrajte si karty alebo strávte čas hlbokou konverzáciou so svojimi najbližšími s výhľadom na riečne esíčka, Ružínsky viadukt a vlaky strácajúce sa v neďalekom tuneli.

Po návrate do Košíc odporúčame spečatiť krásny výlet dúškami remeselného piva a burgerom vo vychýrených Dobrých časoch na Čajkovského ulici neďaleko Staničného námestia.

Po stopách historických Rudníckych kúpeľov

Obec Rudník je mekkou letných aktivít, najmä kúpania v miestnom kaolínovom lome s tyrkysovou vodou, a na vašom výlete sa môže stať aj zdrojom historických príbehov, o ktorých ste predtým netušili.

Rudník je jedným z tých miest, na ktoré sa jednoducho nezabúda. Na ceste za kostolíkom sa na miestnych tabuliach zoznámite s históriou obce, úzko spojenou s liečivými prameňmi, ktoré v minulosti využívali slávne Rudnícke kúpele na liečenie reumy, astmy a pohybových ochorení.

Kúpele zanikli počas druhej svetovej vojny, keď ich najskôr ovládlo fašistické Maďarsko a vojaci šípových krížov Ferenca Szálasiho, tzv. nyilašovci, tu vybudovali muničný sklad, ktorý neskôr partizáni vyhodili do vzduchu. Dnes tu nájdete už len základy a informačnú tabuľu o tomto divokom príbehu.

Ak máte chuť si túru ešte predĺžiť, do Košíc sa môžete vrátiť aj pešo priamo od kúpeľov po zelenej značke. Návrat do mesta oslávte v pivovare Hostinec najlepšími fish & chips v meste. Levočský dom, v ktorom pivovar sídli, sa považuje za historicky prvú krčmu na Slovensku, takže po výlete v horách nad Rudníkom aj touto aktivitou elegantne nadviažete na historickú tematiku výletu.

Jednou nohou v Maďarsku. Pohraničná túra na Skárošskú vyhliadku

Slanské vrchy sú stelesnenou divočinou len na skok od Košíc. Odbočte na výpadovke na Krásnu a pokračujte cez Slanec až do mystickej obce Slanská Huta. Ak sa vám podarí prísť v čase, keď pomedzi vetvy slanských lesov zosadá hmla, na chvíľu stratíte prehľad o tom, v akom ste storočí.

Príjemná a nie veľmi náročná túra vás za pomoci mapiek zavedie cez stanovištia Malý a Veľký Milič až na Skárošskú vyhliadku. Na týchto chodníčkoch stretnete len zopár turistov, a tak sa tu v tichosti môžete prechádzať jednou nohou v Maďarsku a druhou doma.

Skárošská vyhliadka sa nachádza vo výške 795 m n. m. na okraji prírodnej rezervácie Marocká hoľa a za jasného počasia z nej dovidíte až na tatranské štíty. Nezabudnite si zbaliť občerstvenie do dózičiek a čaj do termosky, na chvíľu sa zastavte a s priateľmi či rodinou si užívajte výhľady a skvelú spoločnosť.

Keď sa po slanských dobrodružstvách vrátite späť do civilizácie, odmeňte sa večerou vo fantastickej reštaurácii Villa Regia s takmer 20-ročnou históriou. Šéfkuchár vám ochotne poradí pri výbere jedla aj kvalitného vína.

Na záver máme pre váš ešte jeden tip. Ak sa do Košíc chystáte aj s bicyklom, v tomto článku nájdete odporúčania domácich na overené mestské aj mimomestské trasy. 


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 zážitkov, za ktoré vás budú deti po výlete do Košíc milovať

Na zábavnú rodinnú dovolenku netreba chodiť ďaleko. Košice ponúkajú viacero možností, ako uchvátiť deti aj dospelých.

Nech už sú vaše deti v akomkoľvek veku, o príležitosti, ako ich na čerstvom vzduchu zabaviť a unaviť, v Košiciach jednoznačne nie je núdza.

Plánujete romantický víkend? Máme 5 tipov, kam ísť na rande v Košiciach

Pri prechádzkach v prírode si môžu vyskúšať korčuľovanie v obľúbenom lesoparku, spoznať zvieratká a dinosaury z miestnej zoo, zdolať časť Cesty hrdinov SNP, zajazdiť si na norikovi muránskom alebo na detskej železnici. Niektoré aktivity si môžete užiť už dnes, pri ostatných sa oplatí počkať na uvoľnené opatrenia a budete mať čo robiť, aby ste všetko stihli za jeden víkend.

Ľahko dostupná príroda v obľúbenom lesoparku

Na víkendovom výlete vám vyšlo počasie a láka vás opustiť brány Starého Mesta a širšieho centra. Vyvezte sa autobusom 71 alebo 72 na konečnú a vystúpte na zastávke Lingov, odkiaľ sa za približne desať minút dostanete k vstupu do vychýreného furčianskeho lesoparku.

3,5 kilometrovú trasu s viacerými posedeniami na opekanie si užijete v každom ročnom období. Asfaltový chodník je tiež skvelou voľbou pre rodičov s kočíkom, ktorí si chcú voľný deň užiť na čerstvom vzduchu. Naším tipom je sedemkilometrová prechádzka na Zelený dvor a späť na sídlisko Furča.

Staršie deti sa v lesoparku môžu zdokonaľovať v cyklistike alebo korčuľovaní – málokde nájdete taký skvelý priestor na bezpečný a ničím nerušený pohyb v prírode. V lesoparku sa zoznámite aj so širokou škálou rastlín, húb a drevín a nezabudnite si všimnúť okrasnú tabuľu vyrezávanú košickým rezbárom.

Tajuplná cesta s výhľadom za odmenu a vzácne kone

Ak máte na prechádzke radi cestu za konkrétnym cieľom, vyberte sa z malebného údolia Čermeľ na Chatu Hrešná po červenej značke. Tajuplná cesta v sebe schováva hneď niekoľko výziev – zdolanie strmej záhradkárskej časti, prechod lesnou cestou s rôznymi náboženskými vyobrazeniami na stromoch až po nádherné kavečianske lúky.

Už samotná päťkilometrová túra vás určite uchváti, obzvlášť ak sa na púť vyberiete počas jasného dňa, no odmenou na konci bude najpopulárnejšia chata nad mestom – Hrešná, ktorú prevádzkuje sympatický párik Tomi a Vera.

Poseďte si, nazbierajte sily a obdivujte ďaleké kopce a kameňolom Hradová. Hrešná je navyše domovom výnimočného plemena koní – norika muránskeho, s ktorým sa môžete bližšie zoznámiť v rámci vychádzkovej hodiny. Nezabudnite preto deťom zbaliť do ruksakov malý úplatok – výmenou za kúsok mrkvy si ľahko nájdu nového štvornohého kamoša.

Lesmír cyklistických možností

Dobrodružným rodičom odporúčame vyskúšať sieť lesných cyklotrás, ktorú dobre pozná každý poriadny bajker v meste. Stará sa o ňu občianske združenie KE.CY – Košické cyklotraily – a jeho podporovatelia, ktorí usilovne zveľadujú jazdenie nad mestom.

Vôbec neprekáža, ak ste na víkend prišli bez bicyklov. Pre celú rodinu si ich môžete prenajať napríklad v cyklopredajni Bikere a zajazdiť si na singletrackových cyklotrasách na území slávnej rekreačnej časti Košíc, na Bankove.

Nájdete tu 25 kilometrov značených cyklotrás rôznych obtiažností. Ak si nie ste úplne istí, ako na trailové jazdenie, pokojne kontaktujte KE.CY prostredníctvom ich sociálnych sietí alebo smelo oslovte niekoho priamo na mieste v lese. Košickí bajkeri vždy ochotne poradia.

Prečítajte si: Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami.

Navštívte zvieratá, mláďatá a dinosaury

Čo by to bol za rodinný výlet, ak by ste sa nevybrali pozrieť zvieratká do zoo? ZOO Košice je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku a treťou najväčšou v Európe.

Okrem obľúbených tučniakov, tuleňov, tigrov, levov a rôznych opíc sa v poslednom období košická zoo teší aj z nových prírastkov. Nájdete tu napríklad mláďatá antilopy nilgau alebo rozkošných súrodencov medveďa hnedého – pomenovali ich Máša a Filip. Zvieratá môžete pravidelne vidieť aj v akcií a zúčastniť sa kŕmenia surikát a tučniakov, alebo tréningu tuleňov.

V ZOO Košice môžete celý deň pohodlne spoznávať až 285 druhov zvierat, asfaltové chodníky po celom areáli potešia aj rodičov s kočíkmi a na každom rohu nájdete aj stánky s občerstvením či preliezky pre trochu akrobatické odreagovanie.

Výletom do zoo zabodujú aj rodičia detí, ktoré momentálne viac lákajú živočíchy z čias minulých. Súčasťou košickej zoo je aj DinoPark plný prehistorických výjavov a zážitkov. Nevedeli ste deťom doteraz vysvetliť, aký veľký bol taký stegosaurus? Nelámte si viac hlavu, po tejto prehliadke na to zaručene nezabudnú.

Ak už ste videli všetky zvieratká a dinosaury, no deťom sa ešte nechce odísť, môžete celodenný program zakončiť jazdou na neďalekej bobovej dráhe. No a ak sa im stále nebude chcieť odísť, najodvážnejší návštevníci majú dokonca možnosť stráviť noc v zoo v drevenom stane. Trúfli by ste si?

Motivujte deti na výlet do prírody palacinkami

Ak potrebujete deti na vychádzku v prírode podplatiť, prichádza na rad obľúbená turistická lokalita v okolí Košíc. Stredisko Jahodná je magické miesto, kde sa takmer každý Košičan aspoň raz v živote učil lyžovať.

Tento výlet preto odporúčame primárne v zime, no počas iného ročného obdobia sa na Jahodnú vyberte čarokrásnou prechádzkou z mesta, ideálne zo sídlisk Terasa alebo KVP. Ak vydržíte kráčať desať kilometrov po značke Cesty hrdinov SNP, za odmenu si na Jahodnej môžete objednať úžasné palacinky alebo klasický vyprážaný syr.

Ak je takáto prechádzka pre vás pridlhá, na Jahodnú sa pohodlne dostanete aj na bicykli. Požičajte si bicykle v spomínanom Bikere a pustite sa na výbornú trasu s rozmanitým terénom, ktorú si užijete vy aj vaše deti, a k vytúženej palacinkovej odmene sa dostanete rýchlejšie.

Detskou historickou železnicou na Alpinku

Celodenný program v rekreačnej zóne Alpinka môže mať zakaždým inú podobu. Alpinka sa turistom a návštevníkom teší už desiatky rokov, prvé zmienky o tejto oddychovej lokalite sa datujú ku koncu 19. storočia.

Dnes na Alpinke nájdete ohniská, reštauráciu, detské ihriská či lanový park Tarzania s 32 prekážkami a takmer 180 metrami lanoviek.

Do epicentra zábavy a fantázie, plnej skákacích hradov, indiánskych stanov, detskej zoo a priestorových hlavolamov, vás dovezie legendárna Detská historická železnica. Takmer štvorkilometrovú jazdu z údolia Čermeľ ťahanú parným rušňom si vaše deti určite dobre zapamätajú a pravdepodobne si ju budú chcieť okamžite zopakovať


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac