Príroda na skok z mesta. Kam ísť na turistiku počas výletu do Košíc?

Namiešajte si výlet do Košíc kombináciou mestských zážitkov a spoznávaním okolitej prírody.

Po uvoľnení opatrení si na návštevu Košíc určite rezervujte viacero dní, pretože nielen mesto, ale aj jeho okolie ponúka nekonečne veľa možností. Pri spoznávaní centra tak budete mať dosť času aj na turistiku v malebnej prírode Košického kraja. 

Na noc do Košíc? Poradíme vám, v ktorých ikonických hoteloch prespať

Urobte si výletnú základňu v meste, oddýchnite si v niektorom mestskom parku, spoznajte najväčšiu botanickú záhradu na Slovensku či lesné traily na Bankove a určite sa vydajte aj na niektorý z týchto jednodňových výletov.

Nejde len o prvoplánové turistické trasy, môžete sa tešiť na tiché prírodné chodníčky či pôsobivé súkromné výhľady. A, samozrejme, nezabudnite si zbaliť vhodnú obuv.

Výber ubytovania je dôležitý. Ako si vybrať výletnú základňu?

Ak si chcete počas výletu do Košíc každý deň užiť iný kút prírody alebo mestskej zelene, ubytujte sa v niektorom z lokálnych hotelov, ktoré vám dovolenku spríjemnia nielen strategickou polohou, ale aj ponukou jedál alebo oddychov vo welness centre.

Hotel Bristol sa nachádza neďaleko Staničného námestia, takže ak prídete do Košíc bez auta, budete mať spoje na cestu za dobrodružstvom mimo mesta hneď poruke.

V Hoteli Roca si zasa môžete požičať bicykle na brázdenie mestalesné traily nad ním. Zlatý Dukát ponúka famóznu kuchyňu a skvelý servis, pre luxusný relax navštívte Hotel Yasmin s wellnessom, ktorý sa nachádza len päť minút od Hlavnej ulice.

Z doliny do doliny – rozhľadňa Kloptaň

Keď sa ubytujete a skamarátite s mestom, príde čas spoznávať okolie. Začneme netradičnou túrou, ktorá sa nekončí návratom na štart, ale zoberie vás z jednej doliny do druhej cez jednu z najkrajších rozhľadní na východnom Slovensku. Kloptaň (1153 m n. m.) sa nachádza na slávnej červenej značke Cesty hrdinov SNP a je centrom národnej prírodnej rezervácie s plochou 27 hektárov.

Ak ste na výlete bez auta, sadnite na košickej stanici na autobus do Medzeva, odkiaľ sa na Kloptaň dostanete po modrej alebo žltej značke. Užívajte si výhľady na Hnilecké vrchy a čarokrásne okolie Medzeva a Vyšného Medzeva. Okolité lesy nezvyknú byť plné turistov a môžete si v nich užiť skutočnú intimitu s prírodou a zabudnúť na všetky záťaže rušného pracovného života.

Na Kloptani sa tí odvážni môžu vyštverať cez dva rebríčky na najvyšší stupienok rozhľadne a ponoriť sa do výhľadu na kopce Volovských vrchov – Kojšovskú hoľu a Zlatý stôl. Za priaznivého počasia dovidíte aj na Vysoké Tatry alebo zdanlivo až do nekonečna.

Reštaurácia Med Malina na Hlavnej ulici

Na vrchu nezabudnite utužiť kamarátske vzťahy alebo rodinnú pohodu obloženými chlebíčkami a načerpať energiu na zostup. Pred zostupom si zistite odchody vlakov z Mníška nad Hnilcom do Košíc, kam vás z Kloptaňa privedie zelená značka a krásne vidiecke scenérie.

Po celodennom výlete budete myslieť už len na to, ako potešiť svoj žalúdok. Našťastie nemusíte zo stanice chodiť ďaleko, odporúčame odmeniť sa borščom a kapustovo-hríbovými pirohmi v Med Malina na Hlavnej ulici. Zaslúžite si to.

Alternatívny pohľad na Ružín z Napoleonovho klobúka

Každý z Košíc a ich širšieho okolia pozná Sivec – legendárny vrch, odkiaľ vyzerá Ružínska priehrada ako veľký bazilisk. Pravdou však je, že sa tento vrch v celej jeho kráse bez tlačeníc dá vychutnať len málokedy, keďže tu vždy niekoho nájdete.

Prezradíme vám však alternatívu, ktorú pozná len málokto. Vrch Napoleonov klobúk, známy aj ako Holica či Líščí vrch, sa nachádza po pravici Sivca a ponúka iný pohľad na riečne meandre Ružína. Chodník na tento výhľad síce neoznačuje žiadna farba, no dostanete sa sem pomerne ľahko.

6 zážitkov, za ktoré vás budú deti po výlete do Košíc milovať. Super, chcem si prečítať viac

Vyberte sa z obce Malá Lodina na vedľajšiu lúku a rovno hore, v prípade potreby použite mapy alebo radu lokálnych obyvateľov. Výstup na Napoleonov klobúk trvá pomerne krátko, približne 40 minút, no pripravte sa na poriadny stupák. Výsledok však vždy stojí za to.

Piknikujte, zahrajte si karty alebo strávte čas hlbokou konverzáciou so svojimi najbližšími s výhľadom na riečne esíčka, Ružínsky viadukt a vlaky strácajúce sa v neďalekom tuneli.

Po návrate do Košíc odporúčame spečatiť krásny výlet dúškami remeselného piva a burgerom vo vychýrených Dobrých časoch na Čajkovského ulici neďaleko Staničného námestia.

Po stopách historických Rudníckych kúpeľov

Obec Rudník je mekkou letných aktivít, najmä kúpania v miestnom kaolínovom lome s tyrkysovou vodou, a na vašom výlete sa môže stať aj zdrojom historických príbehov, o ktorých ste predtým netušili.

Rudník je jedným z tých miest, na ktoré sa jednoducho nezabúda. Na ceste za kostolíkom sa na miestnych tabuliach zoznámite s históriou obce, úzko spojenou s liečivými prameňmi, ktoré v minulosti využívali slávne Rudnícke kúpele na liečenie reumy, astmy a pohybových ochorení.

Kúpele zanikli počas druhej svetovej vojny, keď ich najskôr ovládlo fašistické Maďarsko a vojaci šípových krížov Ferenca Szálasiho, tzv. nyilašovci, tu vybudovali muničný sklad, ktorý neskôr partizáni vyhodili do vzduchu. Dnes tu nájdete už len základy a informačnú tabuľu o tomto divokom príbehu.

Ak máte chuť si túru ešte predĺžiť, do Košíc sa môžete vrátiť aj pešo priamo od kúpeľov po zelenej značke. Návrat do mesta oslávte v pivovare Hostinec najlepšími fish & chips v meste. Levočský dom, v ktorom pivovar sídli, sa považuje za historicky prvú krčmu na Slovensku, takže po výlete v horách nad Rudníkom aj touto aktivitou elegantne nadviažete na historickú tematiku výletu.

Jednou nohou v Maďarsku. Pohraničná túra na Skárošskú vyhliadku

Slanské vrchy sú stelesnenou divočinou len na skok od Košíc. Odbočte na výpadovke na Krásnu a pokračujte cez Slanec až do mystickej obce Slanská Huta. Ak sa vám podarí prísť v čase, keď pomedzi vetvy slanských lesov zosadá hmla, na chvíľu stratíte prehľad o tom, v akom ste storočí.

Príjemná a nie veľmi náročná túra vás za pomoci mapiek zavedie cez stanovištia Malý a Veľký Milič až na Skárošskú vyhliadku. Na týchto chodníčkoch stretnete len zopár turistov, a tak sa tu v tichosti môžete prechádzať jednou nohou v Maďarsku a druhou doma.

Skárošská vyhliadka sa nachádza vo výške 795 m n. m. na okraji prírodnej rezervácie Marocká hoľa a za jasného počasia z nej dovidíte až na tatranské štíty. Nezabudnite si zbaliť občerstvenie do dózičiek a čaj do termosky, na chvíľu sa zastavte a s priateľmi či rodinou si užívajte výhľady a skvelú spoločnosť.

Keď sa po slanských dobrodružstvách vrátite späť do civilizácie, odmeňte sa večerou vo fantastickej reštaurácii Villa Regia s takmer 20-ročnou históriou. Šéfkuchár vám ochotne poradí pri výbere jedla aj kvalitného vína.

Na záver máme pre váš ešte jeden tip. Ak sa do Košíc chystáte aj s bicyklom, v tomto článku nájdete odporúčania domácich na overené mestské aj mimomestské trasy. 


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2. Ak sa zastavíte v O2 Predajni kdekoľvek na Slovensku, môžete získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadlá za výhodnú cenu 36 €.


Osviežte si svoju smart výbavu: vybrali sme najvýhodnejšie zariadenia na prácu, fotenie, športovanie aj každodenné používanie

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac