11 dôvodov, prečo sa do Veľkého Krtíša určite neoplatí cestovať

Krásna príroda, kus histórie, oddych. Vraj načo sem chodiť.

Krásna príroda, kus histórie aj prehistórie, oddych. Radosť sem chodiť.

Séria videí o slovenských podnikateľoch Fér cesty zaviedla Jakuba Ptačina do Veľkého Krtíša, kde navštívil Deaf Kebab – sieť fastfoodov, ktorá zamestnáva sluchovo postihnutých.

Pozreli sme sa na to, či sa oplatí ísť v okolí Krtíša niekam na výlet.

Neoplatí: Tu je jedenásť rukolapných dôkazov (že je v Krtíši a okolí veľmi pekne).

1. Doma už aj tak máte pravý žraločí zub

V Príbelciach je piesková baňa, kde môžete natrafiť na žraločie zuby, či úlomky schránok lastúrnikov alebo koralov – pozostatky z dávnych čias, keď tu bolo všetko pod morom.

Výborné miesto.

2. V okolí sa nenachádza nič s historickou hodnotou

Hrad Modrý Kameň

Alebo áno?

Je tu nádherný hrad Modrý Kameň, gotická ruina z 12.storočia, s prístavbou vo forme barokového kaštieľa.

 3. Na kalváriu v Modrom Kameni nejde eskalátor

Je tam pekne, ale treba ísť pešo.

4. Bábky sú pre deti

V Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň nenájdete vôbec nič.

Iba ak krásne tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov.

A možno ešte najstaršiu hračku nájdenú na území Slovenska, z roku 1500 pred letopočtom.

A ak sa budete pozerať dobre, aj televíznu hviezdu, originál Drobčeka z Matelka.

5. Nemáte radi jedlé gaštany, ani jedlá z nich

jedle gastany

V Modrom Kameni je veľký gaštanový park, ktorý má asi tritisíc stromov.

Jedlé gaštany priniesli do regiónu Turci pri ich vpádoch v 16. storočí.

6. Kto by si chcel skúsiť zatrúbiť v Sucháni do kameňa? My nie.

Výborná vec!

7. Nemáte radi termálne kúpaliská

Kupalisko Strehova

V Strehovej sa nachádza termálne kúpalisko so 60 ročnou tradíciou, v ktorom sa dá výborne zrelaxovať.

8. Kto by vliezol do vody bez chlóru

Vo Veľkom Krtíši je bio kúpalisko Krtko, ktoré využíva prirodzený biosystém rastlín na prečisťovanie vody.

Veľká pochvala Veľkému Krtíšu: voda sa neošetruje žiadnymi chemickými prostriedkami.

9. Hrad v Čabradskom Vrbovku je menší ako Spišský hrad

Je menší, ale rovnako krásny.

Zrúcanina hradu Čabraď sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok. Postavený bol v 13. storočí (prvá písomná zmienka pochádza z roku 1276). V roku 1812 ho majitelia nechali podpáliť kvôli obavám z obsadenia hradu lúpežnými rytiermi.

10. Namiesto kostola nájdete iba ruinu

Zdroj: velkacalomija.sk

Ale akú! Neďaleko obce Veľká Čalomija sa nachádza ruina Pustého kostola.

Nádherná, takmer tisícročná stavba je významným archeologickým náleziskom, našli sa tu staroslovanské hroby a vzácne bronzové akvamanile (rituálne nádoby).

11. Film Dáždnik svätého Petra nikomu nič nehovorí

Vám však určite áno. Pamätný dom maďarského spisovateľa Kálmána Mikszátha (autora diela Dáždnik svätého Petra), sa nachádza v obci Sklabiná.

Veľký Krtíš a okolie je veľmi pekným kútom Slovenska.

Ak viete o ďalších pekných miestach v tejto lokalite, ktoré sme nespomenuli, napíšte nám do komentárov na Facebooku.

My sa už balíme na výlet.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Darček k osemnástke

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely spomína na svoje šoférske začiatky a ponúka rady začínajúcim šoférom a ich blízkym.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom blogu hovorí o svojich začiatkoch za volantom a prináša návod, ako by mal na šoférsku dráhu vstúpiť každý nový držiteľ vodičského preukazu.

Stojím o pol ôsmej ráno na zastávke autobusu a netrpezlivo prestupujem z nohy na nohu. Snáď mi tá „Polomka“ neušla, lebo je to jediný spoj, ktorý v tomto čase ide priamo cez našu obec až do Banskej Bystrice. Skôr než sa objaví legendárny autobus modrá harmonika značky Ikarus, skontrolujem si občiansky preukaz.

Tieto jarné prázdniny mi musí MDŽ klapnúť podľa plánu, pretože práve dnes mám osemnásť a v hlave veľký plán: Okolo deviatej budem v Banskej Bystrici, prebehnem pešo na inšpektorát a ak budem mať šťastie, chytím „Polomku“ cestou späť na Beňuš. Doma zoberiem rodinnú Škodu 100 a pôjdem odviezť veci na horskú chatu, kde máme ísť podvečer ako vedúci s deťmi na výlet.

„Dnes odporúčam každému absolventovi autoškoly prvé jazdy v spoločnosti skúseného šoféra. A to aj vtedy, ak už má viac ako osemnásť rokov a zákon to nepredpisuje.“

Mamina je doma, lebo je učiteľka, a hneď pochopí, prečo potrebujem auto. Akurát ja nechápem, prečo ma brzdí a chce ísť so mnou ako dozor. Naveľa som pristal na kompromis: mať auto hoci s dozorom.

Hore úzkou a ešte miestami zasneženou dolinou to nebola jazda podľa mojich predstáv, aspoň dvakrát mi ušiel zadok auta do mierneho driftu. Decká z nášho malého spoločenstva som v rámci druhej jazdy opatrne vyviezol hore a osemnástku som oslávil bez ujmy.

Keď ma dnes vezie moja dcéra, nechápavo krútim hlavou nad mojou oslavou osemnástky. Z toho, čo dnes ako ambasádor kampane Chvála bezpečnej jazde odporúčam, som mal vtedy asi jediné. Plán cesty. Všetko ostatné bolo divoké, rýchle a vášnivé. Napriek čerstvo skončenej autoškole mi síce nechýbala zručnosť, ale aj tak to bola odvaha.

„Rodičia, radšej jazdite s deťmi denne, nechajte ich šoférovať do školy alebo do práce, aby nazbierali skúsenosti radšej s vami a cez deň. Je to lepšie ako prvá ostrá v noci a cestou z diskotéky.“

Dnes odporúčam každému absolventovi autoškoly prvé jazdy v spoločnosti skúseného šoféra. A to aj vtedy, ak už má viac ako osemnásť rokov a zákon to nepredpisuje. Ideálny stav je podľa mňa vodičský preukaz v sedemnástke a povinné jazdenie so skúseným šoférom. Efektívne formovať možno jedine mladého šoféra.

Ak ste práve skončili autoškolu, začnite jazdiť v spoločnosti dobrého šoféra. Pred prvou sólo jazdou si premyslite, kam a kadiaľ pôjdete. Jazdite po známych cestách, aby sa všetka vaša pozornosť sústredila na riadenie auta. Jazdite často a pokiaľ to ide v menej exponovaných časoch. Začnite počas dňa a až po nazbieraní skúseností jazdite v noci. Aj na prvé nočné jazdy sú lepšie známe cesty.

Rodičia, radšej jazdite s deťmi denne, nechajte ich šoférovať do školy alebo do práce, aby nazbierali skúsenosti radšej s vami a cez deň. Je to lepšie ako prvá ostrá v noci a cestou z diskotéky.

Záznamy z výskumu nehôd ukazujú, že vodiči v krízovej situácii často nedostatočne brzdia alebo nevyužijú možnosti auta na vyhnutie sa kolíziám. Investujte do kurzu bezpečnej jazdy, aby ste si vyskúšali, ako sa auto správa pri krízovom brzdení. Možno sa naučíte, ako sa dá súčasne brzdiť a obísť prekážku.

„Keď ma dnes vezie moja dcéra, nechápavo krútim hlavou nad mojou oslavou osemnástky. Z toho, čo dnes ako ambasádor kampane Chvála bezpečnej jazde odporúčam, som mal vtedy asi jediné. Plán cesty.“

K veľkému počtu nehôd by vôbec nemuselo prísť, keby mal vodič správne návyky, ako zvládnuť krízovú situáciu, a keďže nikto učený z neba nespadol, tréning bude dôležitý. Ak nie v škole, aspoň na letisku.

Ak vám ide hlava prasknúť a stále neviete, aký darček svojej ratolesti kúpiť, nezúfajte a investujte do školy bezpečnej jazdy, kondičnej jazdy alebo si aspoň sadnite na sedadlo spolujazdca, ako to vtedy prezieravo urobila moja mama.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy:

Jazdite zodpovedne, osvojte si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac