Školy zabojovali o extra hodinu telesnej. Učitelia hovoria, ako nadchli tisíce ľudí pre viac pohybu

Šport vedie k zodpovednosti, vyrovnanosti a spolupráci, hovorí učiteľka zo školy, ktorá sa zapojila do súťaže O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Spomínate si, ako sa vám alebo vašim spolužiakom na hodine telesnej výchovy nechcelo cvičiť? Určite sa aj dnes nájdu takí, ktorí v pohybe zatiaľ pôžitok nevidia. No existujú deti, triedy aj celé školy, ktoré pre športové vyučovanie dokážu urobiť doslova čokoľvek.

Učiteľka a trénerka: Deti sa na hodine lepšie sústreďujú, ak si tri minúty zacvičíme

O2 Športová akadémia Mateja Tótha (ŠAMT) organizuje súťaž o viac hodín telesnej výchovy, do ktorej sa každoročne zapájajú stovky škôl z celého Slovenska. Oslovili sme troch učiteľov z víťazných škôl, ktorí nám prezradili, ako sa im podarilo získať 80-tisíc hlasov, prečo sa na ulici nezdravili „dobrý deň“, ale „hlasoval som“ a ako súťaž vyhlasovali v dedinskom rozhlase. 

O O2 Športovej akadémii Mateja Tótha

O2 Športová akadémia Mateja Tótha každoročne organizuje súťaž pre materské a základné školy, ktoré môžu vyhrať tréningy pre svojich žiakov počas celého roka zadarmo. Princípom súťaže je školu prihlásiť a potom za ňu denne hlasovať. Rodičia, deti, učitelia sa tak musia zomknúť – vytvoriť si vlastnú stratégiu a spolupracovať.

Do akadémie olympijského víťaza sa v aktuálnom štvrtom ročníku zapojilo 445 škôl, čo je každá 5. základná škola na Slovensku. Viac pohybu v školách sa za šesť rokov podarilo uskutočniť aj vďaka 500 vyškoleným učiteľom. Za toto obdobie sa ŠAMT vypracovala na najväčšiu celonárodnú organizáciu, ktorá systematicky prináša všeobecnú pohybovú prípravu do škôl.

Hlasy zbierali po dedine s transparentmi
Linda Mesíková, ZŠ s MŠ Podkonice, okres Banská Bystrica

„ŠAMT sa nám pre našu malotriedku už raz v roku 2018 podarilo získať. Keď sme sa dozvedeli, že je opäť možnosť zapojiť sa do hlasovacej súťaže, ani chvíľku sme neváhali. Len čo bolo hlasovanie spustené, hlasovali sme hneď od prvého dňa. Vedeli sme, čo pre to musíme urobiť, a tak sa nám podarilo získať oproti iným školám v našej kategórii dobrý náskok. 

Zložitejšie to bolo v roku 2018, keď sme o hlasy doslova bojovali. Vedeli sme, že okrem rodičov a rodinných príslušníkov, ktorí hlasovali pravidelne, musíme získať aj hlasy navyše. Deti sa samy rozhodli, že vytvoria transparenty, s ktorými budú chodiť po dedine a zbierať hlasy. Dokonca sa samy zhodli na vytvorení menších skupiniek a určili si, ktorá skupinka pôjde do ktorej ulice. Počet hlasov sme kontrolovali každý deň a nakoniec sme súťaž aj vyhrali.

Deti si medzi sebou pripomínali hlasovanie a každý odchádzal zo školy domov s vetou: ‚Večer poviem mame, nech nezabudne hlasovať.

Celkovo sa deti na viac hodín telesnej výchovy vždy tešia, tréningy ich bavia, a keď sa hodina končí, čudujú sa, ako rýchlo ubehla. Na hodinách je skvelé, že popri tom, ako sa učia obratnosti, koordinácii, správnemu dýchaniu či držaniu tela, sa aj zabavia a pohrajú. Pohyb je pre deti veľmi dôležitý, obzvlášť v dnešnej dobe a počas dištančného vyučovania, keď telesné výchovy fungujú vo veľmi obmedzenom režime. 

Čítajte aj: Psychologička: Keď dieťa vylezie na strom, neposilňuje len svalstvo, učí sa aj kriticky myslieť

Tento rok sme sa my tréneri, ale aj samotné deti tešili ešte viac, pretože sme presne vedeli, do čoho ideme. Každý deň si deti medzi sebou cez prestávky pripomínali hlasovanie a každý z nich odchádzal zo školy domov s vetou: ,Večer poviem mame, nech nezabudne hlasovať.‘ Už teraz vieme, že ak bude možnosť zapojiť sa znova, ideme do toho.“

Do hlasovania zapojili polovicu Oravy
Ľubomír Rehák, ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga, Trstená, okres Tvrdošín

„Každá jedna činnosť, ktorú vykonávame, súvisí s pohybom. Hýbeme sa stále, dokonca aj v noci, keď spíme. Ak niektoré svalové partie neprecvičujeme a zanedbávame, človeku môžu spôsobovať bolesť aj pri jednoduchej fyzickej aktivite, ako je chôdza či sed. V našej škole veríme, že je veľmi dôležité dbať na pravidelný pohyb už od detského veku. 

Počas školského roka 2020 nám pandémia tréningy prerušila a veľmi som si prial, aby sme si ich niekedy mohli zopakovať. Ako učiteľ som v ŠAMT-e videl veľký potenciál, a len čo prišla šanca opäť sa zapojiť, neváhali sme. 

Pôvodne sme si mysleli, že sa do súťaže zapojíme, oznámime to žiakom, ich rodičom a vyhráme. No v našej kategórii sme mali veľmi silného súpera z Martina, preto sme museli vymyslieť hlasovaciu kampaň. Do kampane sme zapojili nielen školu a ľudí v meste, ale takmer polovicu Oravy. Kampaň sa ukázala až taká efektívna, že sa mi rodičia v meste začiatkom decembra už nezdravili ‚dobrý deň‘, ale ‚hlasujeme, pán učiteľ‘. 

Sme hrdí, že škola z malého mesta dokázala získať najviac hlasov. Keď sa stretne správna partia ľudí, dá sa veľa dosiahnuť.

Na sociálnych sieťach sme vytvorili skupinu ľudí ochotných každý deň posielať hlasy. So žiakmi sme nahrávali videá, tvorili básničky, oslovili sme okolité školy a dokonca sme to skúsili aj vo firmách, čo nám v konečnom dôsledku veľmi pomohlo. 

Jeden z rodičov nám vytváral grafy, kde mapoval denný priebeh hlasovania a porovnával ho s naším hlavným súperom. Keď sa stalo, že zvyšovali náskok, nemohol som ani dopozerať zápas svojho obľúbeného tímu v Lige majstrov a utekal som podporiť ľudí, aby hlasovali,  aby nám hlavný súper veľmi neunikol.

Najviac ma na celej kampani tešilo, ako sme dokázali spolupracovať. Ako sa dokázali zmobilizovať rodičia našich žiakov, ktorí nám veľmi pomáhali, a aj keď bolo najťažšie, vždy verili, že vyhráme. Sme hrdí, že taká malá škola z takého malého mestečka dokázala získať najviac hlasov na Slovensku. Svedčí to o tom, že keď sa stretne správna partia ľudí, dá sa veľa dosiahnuť.“

Súťaž vyhlasovali v miestnom rozhlase
Riaditeľka Jana Krajčírová, ZŠ Zbehy, okres Nitra

„Prioritou našej školy je posilňovať rozvoj pohybového potenciálu detí už v útlom veku, preto bola naša motivácia prihlásiť sa do súťaže jednoznačná. Mladší školský vek je kľúčovým obdobím na vytváranie správnych návykov, koordinácie, obratnosti či držania tela. Prvoradé je, aby sa dieťa naučilo vnímať pohyb ako niečo prirodzené, čo ho robí šťastným, sebavedomým, čo buduje jeho cieľavedomosť a dobré návyky. 

Do hlasovania sme sa pustili optimisticky naladení. Verili sme, že budeme úspešní, no museli sme zvoliť správnu taktiku. Nestačilo osloviť našich najbližších, preto mnohí z nás oprášili svoje dávne kontakty po celom Slovensku a v Čechách. Hlasovali deti, rodičia, kuchárky, školník, upratovačky, ujovia, susedky, priatelia známych, kolegovia našich partnerov, babky a dedkovia. Aj pán farár. Jedno dievča každý večer bicyklovalo k svojim starým rodičom, aby mohli zahlasovať z jej mobilu.

Verili sme, že nehlasujeme pre seba, ale pre zmenu životného štýlu detí. Šport vedie k zodpovednosti, vyrovnanosti, spolupráci a dáva pocit šťastia.

Okrem online kampane oznam opakovane vyhlasovali v miestnom rozhlase. Plagát bol vyvesený v každých potravinách v obci. Pri návšteve známych sme sa pýtali, či už hlasovali. Viem, že už sme boli niekedy až únavní, ale vyplatilo sa. Milé bolo, že nám ľudia písali, ako nám držia palce, ako aj to, že vznikol priestor na komunikáciu s ľuďmi, ktorých sme dlho nepočuli a nevideli. V decembri sme mali naplánované poďakovanie formou spoločnej kapustnice, ktorá sa však z dôvodu pandémie presunula.  

Najväčšiu radosť nám robil pocit, že ľudia sa zomkli a hlasovanie sa stalo súčasťou našich životov. Niekto by mohol povedať, že čo z toho má, keď sa ho to netýka, ale dedina – obzvlášť tá naša – je úžasná v tom, že je ako jedna veľká rodina. Každý vnímal školu ako súčasť obce a všetci verili, že nehlasujeme za seba, ale za zmenu životného štýlu detí. Tým chceme ukázať, že šport je dobrá voľba, ktorá vedie k zodpovednosti, vyrovnanosti, spolupráci a dáva pocit šťastia.“ 


ŠAMT prináša do škôl aj digitalizáciu, materiálne vybavenie a efektívnu metodiku vzdelávania 

O2 Športová akadémia Mateja Tótha nedávno otvorila prvú digitálnu hybridnú učebňu na ZŠ Radka Kaufmana v Partizánskom v hodnote viac ako 30-tisíc eur. Takáto učebňa môže byť aj v ďalších štyroch základných školách, ktoré si vysúťažia najviac hlasov.

O2 Radostná škola Daniela Heviera zas vzdeláva učiteľov, ako učiť moderne a efektívne. V O2 Radostnej škole sa používa metodika vzdelávania pre zmenu zdola, ktorá si vyžaduje aktívnu účasť učiteľov, žiakov, rodičov a špecialistov.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha prináša do škôl aj materiálne vybavenie, ktoré na školách často chýba. Súprava športových pomôcok pestrých farieb poteší mnoho víťazných škôl.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Od satelitov cez rakety až po novinky od NASA. 6 youtubových kanálov pre milovníkov vesmíru

S týmito youtubovými kanálmi lepšie spoznáte fascinujúci svet vedy a vesmíru.

Špičkoví vedci a nadšenci vesmíru z celého sveta prinášajú na YouTube každý deň pútavý a vzdelávací obsah. Vďaka tomu dnes môže pochopiť komplikované koncepty z fyziky či astronómie naozaj ktokoľvek. V nasledujúcom článku nájdete šesť tipov na kanály, ktoré zaujmú deti aj dospelých, laikov, ktorí si chcú osvojiť vesmírne základy, ale aj tých, ktorí neustále potrebujú rozvíjať svoje znalosti a stimulovať mozog.

Vďaka balíku dát pre YouTube sa môžete vzdelávať o rôznych témach kdekoľvek a kedykoľvek. Chcem vedieť viac

Dokumentárne príbehy s autentickým vizuálom
National Geographic

Tento kanál netreba predstavovať. National Geographic sleduje na YouTube takmer 20 miliónov ľudí a vy by ste mali tiež. Priestor plný dobrodružstva, výskumu a vedy spája vedcov, fotografov, novinárov aj filmárov z celého sveta. Tí vám prinesú dokumentárne príbehy s autentickým vizuálom. V ich vesmírnej sérii 101 sa dozviete úplné základy o planétach slnečnej sústavy, čiernych dierach aj počiatkoch vesmíru. 

Pre technologických nadšencov 
Primal Space

Kanál Primal Space vysvetľuje a analyzuje všetko, čo zo Zeme posielame do výšin ďaleko za našu atmosféru. Tento kanál vás preto nadchne, ak sa o vesmír zaujímate z pohľadu techniky a strojov, ktoré sme ako ľudstvo schopní postaviť, vystreliť a udržať vo vesmíre. Od satelitov cez rakety až po novinky od SpaceX či NASA. Vo videách nájdete odpovede na všetky otázky o umelých kozmických telesách alebo kozmickom lete.

Vizualizácie v ultra HD a 360 stupňoch 
Hubble Space Telescope

Vedci a vedkyne aj dnes hľadajú odpovede na dávne otázky, ktorými sa pred 400 rokmi zaoberal Galileo pri pozorovaní oblohy ďalekohľadom. So zlepšovaním technológií prichádzajú rozlúštenia doteraz nepochopených hádaniek a nepredstaviteľných nebeských javov. Jedna z týchto technológií je aj Hubblov teleskop, vďaka ktorému malo ľudstvo možnosť vidieť galaxie vzdialené miliardy svetelných rokov a rané štádium ich vývoja. 

Čítajte aj: Vedecké vysvetlenia piatich slávnych hoaxov

Hubblov teleskop nám okrem toho už tri desaťročia posiela na Zem dych berúce snímky, ktoré svojou krásou očaria naozaj každého. Takéto vizualizácie dnes môžete sledovať aj na youtubovom kanáli Hubble Space Telescope. Nezáleží na tom, či máte astronomické vedomosti alebo ste laici, ktorých jednoducho fascinuje kozmický vizuál a estetika. Vďaka HD kvalite a 360-stupňovým videám sa ľahko stratíte v planetárnych nebulách, najkrajších a najfotogenickejších útvaroch kozmu.

O vesmíre po slovensky
JurajVie

Na slovenskej youtubovej scéne je Juraj jeden z mála videotvorcov, ktorý sa zameriava na vzdelávanie svojho publika. V krátkych videách dokáže s ľahkosťou a humorom vysvetliť aj zložitejšie témy. V troch minútach sa dozviete, prečo Mesiac nespadne na Zem, osvojíte si špeciálnu teóriu relativity a porozumiete našej slnečnej sústave.

Obsah, ktorý autor publikuje na svojom kanáli JurajVie, je vhodný pre mladšiu generáciu, ktorej môže rýchle vysvetlenie pomôcť pochopiť školské učivo. Jurajov obsah však osloví aj staršiu generáciu, ktorá sa rada obklopuje novými vedomosťami. Na kanáli totiž okrem vesmírnych tém nájdete aj odpovede na filozofické otázky (Vidíme farby všetci rovnako?) alebo vysvetlenie rôznych vynálezov a technológií (Prečo klávesnica nie je zoradená abecedne?). 

Spojenie vedy a fikcie 
Isaac Arthur

Pre mnohých ľudí predstavuje dielo Marťan alebo Interstellar jeden z najobľúbenejších filmov a Duna či Solaris im doma v knižnici rozhodne nechýba. Ak patríte medzi nich, kanál Isaaca Arthura sa vám bude páčiť. Okrem vesmírneho motívu spomínané kultové diela totiž spája prelínanie vedy a fikcie. Audiovizuálny obsah Isaaca Arthura je na podobnej vlne.

V približne 30 minútach spoznáte dôležité vedecké koncepty, technológie a teórie, ktoré dnes dominujú vo fyzikálnej kozmológii. Nadšenec Isaac ich však prepletá s futuristickými nápadmi a so zdravou a zábavnou dávkou sci-fi. Hlavným zameraním videí je vytvárať hypotézy o správaní ľudstva či inej vyspelej civilizácie v blízkej aj ďalekej budúcnosti, všetko však v rámci známych vedeckých zákonov.

Pre najmenších vedátorov a vedátorky
SciShow Kids

Začať budovať základné porozumenie vedy je vhodné už v útlom veku, pre najmenších divákov a diváčky preto odporúčame kanál SciShow Kids. Animované zvieratká vo videách experimentujú, skúmajú svet a rozprávajú sa s odborníkmi, aby porozumeli prostrediu, v ktorom žijú. 

V rámci experimentov sa deti naučia poskladať papierové rakety, vytvoriť slnečnú sústavu alebo puzzle s fázami mesiaca. V krátkych teoretických videách sa zase dozvedia, odkiaľ sa vzala Zem, čo sú to hviezdy a Mliečna cesta alebo prečo je obloha modrá.

V spoločnosti animovaných zvieratiek sa najlepšie budú cítiť deti vo veku 7 až 10 rokov. Obsah, ktorý zaujme skôr staršie deti alebo dospelákov, nájdete na kanáli SciShow, ktorý je jedným z najobľúbenejších vedeckých kanálov na platforme. Vtipný moderátor Hank Green, ktorý so svojimi kolegami zverejňuje jedno video každý deň, sa postará o pravidelnú dávku zábavy a nových vedomostí. Na oboch kanáloch sú k dispozícii kvalitné anglické titulky, takže sa okrem toho môžete vy aj vaše deti vzdelávať v cudzom jazyku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac