Zdieľaná ekonomika aj evidencia príjmov a výdavkov: 7 krokov k plnšej peňaženke

S autorkou knihy Kam miznú vaše peniaze Martinou Valachovou sme sa pozreli na návyky, ktoré vám pomôžu k tomu, aby sa vám peniaze každý mesiac len tak nerozkotúľali.

Mávate v určitých fázach mesiaca plnú a inokedy poloprázdnu chladničku? Viete presne, koľko peňazí máte momentálne v peňaženke? Musíte na konci mesiaca rozmýšľať nad tým, ako prežiť do výplaty? Ak ste si aspoň na jednu z týchto otázok úprimne odpovedali áno, tento článok je určený práve pre vás. 

Čítajte aj: Milionárom nemôže byť každý, ale aj vy môžete žiť bez finančného stresu, hovorí Martina Valachová

Človek, ktorý zarába povedzme 900 eur mesačne, no vie s nimi rozumne hospodáriť, môže byť bohatší než ten, kto zarába dve tisícky, no tie sa mu zakaždým kdesi „rozplynú“. Rozdiel medzi tým, kto peniaze má, a tým, kto ich nemá, je iba v návykoch.

Martina Valachová vo svojej knihe Kam miznú vaše peniaze vysvetľuje, ako sa na peniaze pozerať inak. Nemíňať ich nezmyselne a zároveň si vytvárať finančnú rezervu. Zhrnuli sme pre vás rady, ako môžete hospodáriť rozumnejšie a nemíňať na to, na čo nemusíte.

Krok 1: Rozlišujte medzi tým, čo chcete a čo naozaj potrebujete

Potrebovať a chcieť je rozdiel. Na tom sa zhodneme. Zimné topánky, do ktorých nám nezateká, potrebujeme. Najnovšie čižmy, ktoré má kolegyňa a nám by tiež pristali, skrátka chceme. Naozaj ich nevyhnutne potrebujeme, najmä ak už v skrini máme veľmi podobné?

Tlak a možnosti, ktoré prináša dnešná doba, nás oberajú aj o kus zdravého rozumu. Ľudia zabudli hospodáriť, nekontrolovateľne sa zadlžujú a často nakupujú bez rozmyslu. Aj oni chcú tak ako kolega či sused vlastniť auto a dom, chodiť na dovolenky, mať najnovší smartfón, značkové oblečenie a kvalitnú stravu.

Koľko vecí, ktoré ste si impulzívne kúpili v návale aktuálneho nadšenia, ste však naozaj nosili a používali? Alebo ste ich využívali len málo, dokonca vôbec? Rozhliadnite sa vo svojom šatníku, v kuchyni, v špajze alebo v garáži.

Skôr než nejakú vec vložíte do nákupného košíka (reálneho alebo virtuálneho), na pár sekúnd sa zastavte a opýtajte sa v duchu sami seba: Naozaj potrebujem práve toto? Ako často a kde všade to budem používať? Možno zistíte, že danú vec si môžete kúpiť aj neskôr alebo nepotrebujete práve tento konkrétny model a postačí vám aj niečo lacnejšie, čo splní účel.

V druhom kole otázok sa môžete opýtať: Viem to neskôr niekomu požičať, predať alebo darovať? Bude mať z toho úžitok aj niekto ďalší?

Krok 2: Nájdite možnosti, kde bezbolestne usporiť

Sú oblasti, kde utiahnutý opasok ani nepocítite. Práve preto, že nejde o žiadne uťahovanie, ale jednoducho o optimalizáciu nákladov. V skratke to znamená, že s nákupom tovarov a služieb sa presuniete k iným dodávateľom. Napríklad začnete nakupovať potraviny v obchode, kde sú lacnejšie než kvalitatívne rovnaký tovar u konkurencie, zrušíte služby, ktoré v skutočnosti nepotrebujete a zoptimalizujete svoje návyky v oblasti varenia, obliekania či dovolenkovania.

Nemálo peňazí napríklad ušetríte na pitnom režime mimo domu. Pollitrovka vody sem, pollitrovka vody tam a ročne môžete ušetriť priemerne až 200 eur na hlavu. Ďalším veľkým žrútom peňazí sú banky a poplatky za vedenie účtov.

Nemalé peniaze môžete ušetriť, keď sa zamyslíte, koľko mesačne míňate za program u svojho operátora, či ho naozaj využívate a u ktorého operátora ste a prečo. Odpovede vás možno prekvapia.

Podobne ako s operátormi je to aj s poistením auta alebo s dodávateľmi plynu a elektriny. Nebuďte leniví a zaujímajte sa, koľko a za čo platíte a či sa to nedá aj inak.

Krok 3: Evidujte si príjmy a výdavky

Skvelým pomocníkom je evidencia všetkých príjmov a výdavkov. Poskytne vám prehľad o tom, na čo každý mesiac míňate, kam vám peniaze unikajú a z čoho by sa dala vytvoriť rezerva. Áno, treba si zapisovať všetko, aj vodu na benzínke, aj kávu počas pracovného dňa.

Možno si poviete, že je to otravné a nemáte na to čas. Bez podrobného každomesačného auditu to však nepôjde. Ak si myslíte, že si to zapamätáte, neverte sami sebe. Nezapamätáte. Za tie ušetrené stovky eur, za ktoré si môžete dopriať napríklad vytúženú dovolenku, vám však tých pár minút času stojí, či nie?

Krok 4: Zapojte do hospodárenia celú rodinu

Určite poznáte tú poučnú príhodu o Svätoplukových prútoch. Je dobré, ak do svojho návyku budovania rezervy už od samého začiatku zapojíte členov svojej rodiny a blízkych. Neobávajte sa, že sa vám budú smiať. Smiech ich prejde, keď uvidia, koľko ušetríte. Získate v nich spojencov, ktorí vás môžu podporiť a podržať práve vo chvíľach, keď vás bude niekto alebo niečo navádzať na cestu späť.

Ak máte deti, je dobré ich tiež zasvätiť do tajov tvorenia rezervy a rozumného hospodárenia s financiami. Pokiaľ to budú vnímať ako hru, do praktického života im dáte oveľa viac, než keď im kúpite ďalšiu hračku.

Krok 5: Využívajte zdieľanú ekonomiku

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko kuchynských robotov a iných pomocníkov do domácnosti alebo záhradného náčinia máte doma a iba na ne sadá prach? Sotva ich vyberiete raz do roka, zbytočne zaberajú miesto, nehovoriac o tom, koľko stáli peňazí. Prečo ich teda vlastniť, ak si ich stačí požičať vtedy, keď ich potrebujete?

Presne o tom je zdieľaná ekonomika, laicky povedané susedská výpomoc. V minulosti bolo bežné, že sme si od suseda požičali kosačku a od susedy ďalšie plechy na pečenie. Dnes je to skôr rarita, a pritom na zdieľaní vecí viete radikálne ušetriť. Zdieľať môžete prakticky čokoľvek.

Napríklad sa môžete so susedmi odviezť do práce či na dovolenku. Skúsili ste niekedy uverejniť na sociálnej sieti post a dohodnúť sa na spoločnom cestovaní? Na Facebooku nájdete množstvo skupín, ktoré si takto vypomáhajú. A skvelé je, že budete šetriť nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Krok 6: Udržujte sa v čo najlepšom zdraví

Ak ochoriete, je to veľký škrt pre vašu výplatu a podnikanie. Ak nie ste zdraví a ochoriete, prvé dni prichádzate o 75 % príjmu a ďalšie dni o 45 %. A teraz si vypočítajte, čo sa stane, ak ste PN niekoľkokrát ročne.

Zásady zdravého životného štýlu pritom nie sú žiadnym tajomstvom: kvalitná strava, dostatok spánku a odpočinku, pravidelný pohyb a otužovanie. Nič viac, nič menej.

Otužovanie pritom nie je len najnovší módny hit, ktorý sa zjavil z ničoho nič a zaplavuje sociálne siete podobne ako kváskovanie. Je to vedecky podložený spôsob, ako účinne posilniť svoju imunitu. Ak do svojho života zaradíte aj otužovanie, nebudete si musieť kupovať množstvo doplnkov stravy, pretože ich nebudete potrebovať. Možno občas niečo, napríklad vitamín D v zime. Ale nepôjde o žiadne stovky eur.

Mnohí ľudia sú pohodlní a myslia si, že imunita sa dá kúpiť, čo však nie je pravda. Za zdravšie návyky sa vám poďakuje nielen vaša telesná schránka, ale aj vaša peňaženka.

Krok 7: Nevzdávajte to, ani keď občas zlyháte

Každému sa stane, že zíde z cesty, je to normálne a ľudské. Dôležité je, aby ste neuleteli denne.

Základom je naučiť sa nad svojím hospodárením triezvo rozmýšľať a vybudovať si návyky, ktoré vás podržia, ak nastane situácia, že prídete o zamestnanie alebo príde kríza.


Zaujali vás rady Martiny Valachovej a chceli by ste o jej prístupe k financiám vedieť viac? Prečítajte si aj náš rozhovor

Martina Valachová

Pôsobila ako manažérka v rôznych slovenských a zahraničných spoločnostiach, aktuálne vedie vlastnú agentúru JUICY. Založila inštitút trvalého rozvoja 40plus, ktorý aj prostredníctvom online magazínu denne prináša informácie z oblasti práce, podnikania či zdravia. Tvorí aj autorský podcast ODZNOVA. Počas prvej vlny pandémie napísala knižku Kam miznú vaše peniaze.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tieto appky a tech hračky vám pomôžu zdravšie jesť a viac cvičiť

V zdravom tele síce žije zdravý duch, no aj ten potrebuje niekedy nakopnúť. Dáme vám pár tipov, vďaka ktorým si udržíte odhodlanie počas celého roka.

Úlohou technológií a technologických vychytávok je, aby nám zjednodušovali a spríjemňovali život. Ako pomôže aplikácia, inteligentné hodinky, mixér alebo robotický vysávač udržiavať motiváciu v snahe zdravšie žiť?

Hollywoodske efekty a šikovné triky. 5 tipov, ako kreatívne využiť foťák vášho smartfónu

Ešte si spomínate na svoje novoročné predsavzatia? Motivácia sa každým ďalším dňom hľadá náročnejšie a najťažšie je znova začať, ak na chvíľu poľavíme. Vybrali sme preto niekoľko smart vychytávok, ktoré vám pomôžu nakopnúť motiváciu a udržať si ju dlhšie ako mesiac.

Doprajte si optimizmus

Pohyb prospieva fyzicky aj psychicky. Ostatne videli ste už zle naladeného fitnes trénera? Začať sa hýbať nutne neznamená, že si musíte kúpiť permanentku do fitka a trápiť sa niekde, kde vás cvičenie nebaví. Ak to zoberiete do vlastných rúk, motivácia porastie o niečo viac, keďže za akýmkoľvek výsledkom bude len vaša práca. Aby ste však neboli úplne stratení, pomôžte si appkou alebo fitnes náramkom.

Huawei Watch GT 3 46mm

Aplikácia BetterMe vám pomôže hneď v niekoľkých oblastiach zdravého životného štýlu. Pri prvom spustení vyplníte pomerne krátky a celkom podrobný dotazník o tom, v akej forme aktuálne ste, čo chcete dosiahnuť a aké máte denné a stravovacie návyky. Po zodpovedaní všetkých otázok BetterMe ponúkne okrem cvičebného plánu, podľa ktorého môžete cvičiť aj doma bez pomôcok, jedálny lístok, počítadlo krokov, pripomienkovač pitného režimu a denník stravovania, do ktorého si môžete zaznamenať všetko, čo ste počas dňa zjedli.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie?

Ak hľadáte niečo, čo by vám pomohlo tráviť viac času vonku, vyskúšajte napríklad hodinky Huawei Watch GT3. Ponúkajú prepracované bežecké tréningy aj s trénerom a každú chvíľu vám pripomenú, že sa treba hýbať a zostať motivovaní. Okrem toho perfektne vyzerajú a hodia sa nielen k športovému outfitu.

Zbavte sa kíl navyše a zlepšite si celkové zdravie

Pohyb je veľmi dobrý spôsob, ako dosiahnuť lepšie ja, no existuje mnoho objektívnych príčin, prečo môže byť pravidelný pohyb nad vaše sily. V takom prípade skúste aspoň upraviť svoj jedálny lístok. Existuje veľké množstvo aplikácií, ktoré vám ponúknu presný stravovací plán po zadaní základných údajov. Ak sa však ocitnete niekde, kde nemajú nič z toho, čo vám aplikácia naplánovala, môžete mať problém.

Foto: Pexels/Buenosia Carol

Ísť v stravovaní viac do hĺbky a stať sa pánom svojho jedálneho lístka zvládnete vďaka aplikácii Kalorické tabuľky, ktorá je v slovenčine a pracuje s potravinami bežne dostupnými na Slovensku. Pomôže vám sledovať, čo ste za deň zjedli a aký je váš kalorický a nutričný príjem. Ponúka aj zdravé recepty, vie profesionálne analyzovať vaše stravovanie a vypracovať vám jedálny lístok.

Kalorické tabuľky sú dostupné ako aplikácia vo webovom prehliadači, ale aj na smartfónoch, tabletoch, či niektorých smart hodinkách. Zostaviť si stravovací plán a všetko dôsledne sledovať je preto skutočne jednoduché. Motiváciou navyše môže byť, že podporíte lokálne riešenie.

Smoothie je rýchle a zdravé

Chuť na zdravšiu stravu môžeme stratiť z mnohých dôvodov. Pravda je, že vopred naplánovaný jedálny lístok môže byť časovo náročný. A, bohužiaľ, svet sa nezastaví len preto, že máme ušľachtilý cieľ. V takých prípadoch nám stravovanie môžu zachrániť rýchle a zdravé smoothie.

Na tieto 4 smoothie potrebujete len 4 ingrediencie a 30 sekúnd. Ukážte mi recepty

Rozmixované nápoje treba vypiť hneď, lebo keď si smoothie ráno pripravíte, poobede už nie je také hodnotné, ako by malo byť. Riešením môže byť prenosný mixér FitStream E1. Prenosný mixér nabijete cez USB a vďaka vysokému výkonu budete mať smoothie pripravené za 30 sekúnd.

Stačí, ak do nádobky ráno vložíte všetky ingrediencie, a keď príde čas na výdatný obed alebo olovrant, dolejete vodu a všetko čerstvo rozmixujete. Mixér má hmotnosť 450 gramov, čo je len o kúsok viac ako hmotnosť dvoch smartfónov, teda v kabelke či ruksaku ho takmer nepocítite.

Osvojte si prospešné návyky

Lepšie ja môžete dosiahnuť nielen pohybom a kvalitnejšiu stravou, ale aj osvojením prospešných návykov, ktoré zvýšia kvalitu vášho dňa. Takto premýšľali aj autori aplikácie Daily Planner, ktorá sa okrem tradičného kalendára riadi aj metódou „mať veci hotové“, pomáha organizovať čas a budovať prospešné návyky.

V prvom rade je to však užitočný denný plánovač, ktorý obsahuje aj pripomienkovač. Ak si ráno vyčleníte pár minút na to, aby ste si deň dopodrobna naplánovali, vďaka pripomienkam si môžete byť istí, že to nebude márna práca a všetko aj splníte.

Foto: Unsplash/Katerina Jerabkova

Návyky, ktoré si chcete osvojiť, si môžete zadať, ale aj vybrať z ponúkaných možností. Aplikácia vám automaticky bude pripomínať činnosť, ktorú chcete robiť. Či už je to čítanie kníh, cvičenie, trávenie času s rodinou, toto všetko vám Daily Planner pomôže dosiahnuť. Motiváciou pre vás bude možnosť sledovať záznamy vašich činností, ktoré vám jasne povedia,  pri čom a koľko času trávite. Aplikácia navrhne aj možné zmeny k lepšiemu.

 Nebráňte sa pomoci v domácnosti a venujte sa sebe

Pravda je, že chuť na zmenu vám môžu vziať aj bežné povinnosti, ako napríklad starostlivosť o domácnosť. Ak chcete viac čítať, pri umývaní okien a podlahy môžete siahnuť po audioknihách. Vysávanie a umývanie podlahy vám bráni ísť na jogu, behať alebo ísť na prechádzku.

Riešením môže byť robotický vysávač. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro je už druhou generáciou, ktorá sa pýši sacím výkonom až 2 100 Pa, má veľmi sofistikovaný laserový navádzací systém, na jedno nabitie vydrží 110 minút upratovania a dokáže aj umývať. Pri umývaní využíva inteligentné vstrekovanie vody, aby uchránil povrch podlahy.

Robotický vysávač má prívlastok inteligentný vďaka možnosti ovládať ho hlasom alebo pomocou aplikácie. Dokonca viete vysávanie aj umývanie naplánovať, vybrať len určité časti bytu či domu, ktoré má Mi Robot Vacuum Mop Pro upratať, a najmä ho viete ovládať a kontrolovať na diaľku. Vysávanie teda spustíte aj z práce alebo počas cesty na tréning.

Viac o tomto Xiaomi vysavači si môžete prečítať v našom článku, ktorý je síce ladený do vianočnej atmosféry, ale robotický pomocník vie uľahčovať život celý rok.


Fitnes náramok, smart hodinky, robotický vysávač, smoothie mixér alebo šikovný smartfón, do ktorého si stiahnete spomínané appky, môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac