7 miest, kvôli ktorým sa oplatí trochu vymrznúť

Ani v zime nemusíte sedieť doma. Pre jedinečnú atmosféru, skvostnú prírodu či termálne pramene s horúcou liečivou vodou sa vám oplatí vyjsť von, aj keď vám mráz vyštípe líca.

Vybrali sme pre vás 7 miest, ktorých návšteva nie je časovo ohraničená, no zima im dodáva svoju charakteristickú krásu.

Viete, sa nachádzajú tie najzaujímavejšie technické pamiatky Bratislavy? Zistite viac 

Vstupná brána Vysokých Tatier

Do Popradu sa môžete zatúlať nielen ako milovníci hôr. Ak by sa vám potulovanie mestom zunovalo, jednoducho nasadnite na historickú tatranskú električku smer Štrbské pleso. Prechádzka okolo neho bude príjemnou zmenou aj počas zimných dní.

Mesto dýchajúce históriou

Bardejov je jedno z najkrajších miest na Slovensku. Starobylé mesto obklopené opevnením, ktoré je považované za jedno z najdokonalejších v Európe, je vďaka svojej architektúre zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V minulosti bolo sídlom židovských kúpeľov a liečivá sila ich vôd tu zostala dodnes.

Foto: Shutterstock

Romantika pod Tatrami

Poprechádzajte sa po námestí obkľúčení typickými meštianskymi domami. Ochutnajte špeciality v niektorej z miestnych reštaurácií alebo sa ubytujte v citlivo zrekonštruovaných penziónoch. Spišská Sobota, mestská časť Popradu, vás uchváti svojou neopakovateľnou atmosférou.

Okruh pravou prírodou

V malebnom liptovskom regióne leží obec Kvačany. Pýši sa pokojom slovenského vidieka, charakteristickou architektúrou a v jej bezprostrednej blízkosti aj prekrásnou Kvačianskou dolinou.

Na sánkach či po vlastných, spolu s Mlynmi v Oblazoch, kde máte možnosť zažiť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom, a Prosieckou dolinou tvoria jedinečný okruh, ktorý zvládne aj menej zdatný turista.

Foto: Shutterstock

Na zimnú kondíciu

Púchov je malé mestečko ležiace popri rieke Váh. Okrem samotnej prehliadky mesta môžete navštíviť vodný park, wellness a džungľa park pre deti. Okrajom mesta sa ťahá 6 km dlhá cyklotrasa, ktorá vedie až na priehradu Mládeže a do kúpeľov Nimnica. Cyklotrasa je udržiavaná aj v zime, preto, ak napadne bohatá nádielka, nezabudnite na sánky či bežky a okrem kultúrneho vyžitia máte postarané aj o kondičku.

Zimné kúpanie pod holým nebom

Ak vás ani v zime neodradí kúpanie v prírode, neobíďte dedinku Liptovský Ján. V jej strede sa nachádza prírodný termálny kráter, ktorého liečivé vody nechladnú ani s vonkajšími ubú dajúcimi stupňami. Aj pre tých menej otužilých skrýva táto dedinka zopár pokladov. Priamo v nej sa nachádza až 17 kaštieľov.

Foto: Shutterstock

45 európskych krajín na jednom mieste

Na jedinom námestí sa symbolicky stretá celá Európa. Za takouto raritou sa vyberte na juh Slovenska, do jedného z najstarších miest, Komárna. Na Nádvorí Európy sa nachádza komplex stavieb s typickými prvkami architektúry 45 európskych krajín a regiónov.

Nájdete tu aj hudobný pavilón či sochy patrónov Európy. Na mesto zhora môžete nahliadnuť z výšky 33 metrov z vyhliadkovej veže či naopak vstúpiť do jeho útrob cez zrekonštruované katakomby v podzemí.

Krásne miesta sa oplatí objavovať a o zážitky z nich sa podeliť s najbližšími. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska tak môžete spraviť rýchlo a prakticky takmer kdekoľvek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Baví vás rozširovať si všeobecný prehľad? Začnite pozerať týchto 7 YouTube kanálov

Vybrali sme náučné videá pre všetkých, ktorým robí radosť vzdelávať sa a každý deň potrebujú novú dávku vedomostí.

Niekedy stačí 10 minút denne, aby sme sa dozvedeli niečo nové alebo oprášili svoje vedomosti, doplnili si kontext a zistili súvislosti. Ak sa radi vzdelávate, pozrite si naše odporúčanie na náučné YouTube kanály. 

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj 10 GB extra dát na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Crash Course

Crash Course je zlatou baňou náučných videí. Nájdete tu krátke série, ktoré výborne spracúvajú rôzne témy – od literatúrymytológie cez počítačové vedyfilozofiupo chémiuastronómiu.

Pozrieť si všetky Crash Course videá je časovo nemožné, určite však odporúčame začať svetovou alebo európskou históriou. John Green, ktorý kanál produkuje, prináša moderný prístup k dejepisu, založený na pochopení súvislostí medzi historickými udalosťami z viacerých uhlov pohľadu.

Dejepis Inak

Pri histórii ešte na chvíľku zostaneme. Sandra Sviteková a jej kanál Dejepis Inak patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo vzniká na slovenskej YouTube scéne.

Vyštudovaná učiteľka sa vo svojich videách nevenuje iba dejepisu, ale rozoberá aj filozofické a spoločenské témy. Dozviete sa napríklad viac o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, o Charte 77, o vzniku Európskej únie, ale aj prečo ženy nosia podprsenky či prečo sa holíme.

Kurzgesagt – In a Nutshell

Náš favorit z tohto zoznamu je kanál Kurzgesagt – In a Nutshell, pretože kladie podnetné otázky a odpovedá na ne krásnymi minimalistickými animáciami nemeckého dizajnového štúdia Kurzgesagt.

Prečo nás krásne veci robia šťastnými? Aká je skutočná podstata reality? Je Európska únia demokratická? Je organické jedlo zdravšie? Môžete vôbec týmto videám veriť?

The Cosmonaut Variety Hour

Doteraz sme sa venovali obsahu, ktorý sa snaží zachovať objektivitu a pri skúmaní sveta využíva akademické princípy. V tomto odporúčaní to už neplatí, Marcus Turner buď niečo miluje, alebo nenávidí.

Na svojom kanáli The Cosmonaut Variety Hour prináša subjektívne názory na rôzne popkultúrne fenomény. Marcus miluje Star Wars a nenávidí poslednú sériu Hry o tróny. O oboch však dokáže rozprávať zaujímavo, fundovane a vidno, že aj napriek zaujatosti mu nechýbajú vedomosti a obrovský prehľad v modernej kultúre.

Mimozemšťania, klimatické zmeny aj inšpiratívne ženy vo vede. Máme pre vás 7 tipov na zaujímavé vedecké články

The Nerdwriter

Evan Puschack považuje svoju tvorbu za mix esejí, reportáží, fotožurnalistiky a dokumentu. Nájsť jednu tematickú strechu je pri jeho videoesejách náročné – jeden týždeň sa venuje tomu, ako Donald Trump odpovedá na otázky, inokedy zase vysvetľuje, ako interpretovať obrazy Pabla Picassa.

Do nášho zoznamu sa jeho kanál The Nerdwriter dostal vďaka filmovým a umeleckým témam. Odporúčame napríklad video o tom, ako sa vývoj maľby a umenia dostal až k drip maľbám Jacksona Pollocka.

Tifo Football

Aj k športu sa dá pristupovať akademicky. Ak patríte medzi futbalových fanúšikov, ktorým už nestačí len sledovať zápasy a zostrihy, preskrolujte si videá na kanáli Tifo Football.

Väčšina z nich sa venuje taktikám, profilom trénerov či príbehom hráčov, no pravidelne tu nájdete aj zaujímavejšie témy. Napríklad prečo vidíme čoraz menej ofsajdov alebo že Čína využíva futbal v Afrike ako vyjednávací nástroj v diplomacii.

Vox

Americký web Vox sa preslávil svojím prístupom k tzv. vysvetľujúcej novinárčine a musíme uznať, že krátke náučné videá na úplný kaleidoskop tém robia famózne.

Pri takom množstve videí sa ťažko odporúča jedno konkrétne, ale vyskúšajte napríklad explainer o histórii palestínsko-izraelského konfliktu alebo možno ľahšiu tému – prečo máme vždy dosť miesta na dezert.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube a Instagram alebo Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.


Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Čítaj viac

5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac