Ak sa zaujímate o ekológiu, z tohto kvízu by ste mali mať 10/10

Viete, koľko odpadu vyprodukuje priemerný Slovák a či sa dá škatuľa z pizze ďalej recyklovať?

Produkcia odpadu vo svete neustále rastie a témy ako ekológia, zero waste a udržateľnosť v spoločnosti čoraz viac rezonujú. Informácie o klimatickej kríze a jej následkoch bývajú často mrazivé a dotýkajú sa každého z nás. Máte pocit, že ste v zelených témach dobre zorientovaní? Otestujte sa v našom kvíze.

Zaujímate sa o ekológiu a život bez odpadu? Vyhrajte lístky na 3. ročník konferencie Slovakia going zero waste. Chcem sa zapojiť

 • 1. Filozofia zero waste je postavená na piatich základných princípoch. Ktorý z uvedených medzi ne nepatrí?
 •   Zamietni (Refuse)
 •   Pripomeň (Remind)
 •   Skompostuj (Rot)
 • 2. Ktoré tvrdenie o cirkulárnej ekonomike je pravdivé?
 •   Jej cieľom je vyprodukovať čo najviac tovaru a zarobiť.
 •   Je postavená na princípe udržateľnosti, trvácnosti tovarov a recyklácie.
 •   Vyprodukovaný materiál je väčšinou určený na jedno použitie.
 • 3. Viete, približne koľko kilogramov komunálneho odpadu vyprodukuje priemerný Slovák za rok?
 •   350 kg
 •   430 kg
 •   500 kg
 • 4. Zo štatistík vyplýva, že až 90 % odpadu možno separovať. Koľko percent odpadu u nás napriek tomu skončí v komunálnom odpade, teda na skládkach a v spaľovniach?
 •   45 %
 •   50 %
 •   75 %
 • 5. Približne 50 % odpadu, ktorý končí v nádobách na smeti, sa dá kompostovať. Čo sa stane so zvyškami jedla, ktoré putujú na skládky?
 •   Rozložia sa, pričom neškodia životnému prostrediu.
 •   Zo skládky putujú ďalej do spaľovne.
 •   Rozložia sa, pričom do ovzdušia uniká metán.
 • 7. Plasty tvoria približne 80 % odpadu v moriach a oceánoch. Viete, koľko ton plastov sa dostane do morí a oceánov za jeden rok?
 •   500-tisíc ton
 •   2 milióny ton
 •   8 miliónov ton
 • 8. Módny priemysel je po ropnom priemysle druhý najšpinavší na svete. Koľko litrov vody sa spotrebuje na výrobu jedného bavlneného trička?
 •   1 300 l
 •   2 700 l
 •   3 500 l
 • 10. Ktorý použitý produkt sa už nedá recyklovať?
 •   Škatuľa zo zjedenej pizze
 •   Kuchynský olej
 •   Téglik z jogurtu

Zelené témy by nemali byť nikomu cudzie, pretože klimatická kríza sa týka nás všetkých. Či už ste boli v našom kvíze úspešní alebo nie, vždy je možnosť naučiť sa niečo nové.

Ak sa chcete o ekológii a živote bez odpadu dozvedieť viac, zúčastnite sa na online konferencii Slovakia going zero waste, ktorá sa uskutoční 25. až 27. septembra. Čakajú na vás inšpiratívni rečníci z rôznych oblastí a na svoje si prídu nielen jednotlivci, ale aj majitelia firiem, starostovia obcí či organizátori podujatí. O dva lístky si môžete v Sóde aj zasúťažiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Súťaž: Vyhrajte lístky na inšpiratívnu konferenciu Slovakia going zero waste

Konferencia Slovakia going zero waste ukazuje, ako žiť bez odpadu. Jej súčasťou sa môžete stať aj vy.

Nie je vám ľahostajný osud našej planéty, radi by ste žili bezobalovo a porozumeli tejto téme hlbšie alebo podnikáte a chceli by ste hospodáriť udržateľne? Interaktívna konferencia o živote bez odpadu Slovakia going zero waste prinesie v termíne od 25. do 27. septembra 2020 množstvo zaujímavých poznatkov aj pozitívnych príkladov z domova aj zo sveta. V Sóde si môžete zasúťažiť o dva lístky na túto konferenciu.

Čo všetko viete o odpade a recyklácii? Otestuje sa v našom kvíze

Tretí ročník podujatia bol z dôvodu aktuálnej situácie a viacerých obmedzeni presunutý z bratislavskej Starej tržnice do online prostredia.

Tri dni pestrého programu si tak budeme môcť vychutnať v pohodlí svojho domova. Samozrejmosťou zostáva možnosť kladenia otázok a k dispozícii bude aj 7-dňový archív s kompletným programom, ak sa budete chcieť k niektorým prednáškam vrátiť.

Na zapojenie do súťaže postačí, keď správne odpoviete na otázku: Koľký ročník konferencie Slovakia going zero waste sa koná tento rok?

Ak váhate nad správnou odpoveďou, nápoveď nájdete aj na tomto mieste.

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte svoju odpoveď a nezabudnite na svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

 • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
 • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili.

Odpovede posielajte do stredy 23. septembra 2020. Vo štvrtok 24. septembra 2020 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktori budu o spôsobe odovzdania výhry informovani prostredníctvom e-mailu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prerastajú vám technológie cez hlavu? Máme pre vás 5 tipov na digitálny detox

So psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa pozreli na význam digitálneho detoxu a jeho obľúbené formy, vďaka ktorým nebudú mať technológie nad vami prevahu.

Vonkajších podnetov je dnes toľko, že môžu ľahko prehlušiť vnútorný svet človeka. Digitálny detox ich pomáha obmedziť a prispieva k tomu, aby človek lepšie vnímal vlastné potreby. Ak cítite, že by vám prospela zmena, je namieste uvažovať o digitálnom detoxe. 

Prečítajte si: Veľa ľudí hľadá prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú, hovorí psychologička Rušarová

Popri vonkajších podnetoch existujú aj vnútorné. Sú to stimuly, ktoré prichádzajú z nášho vnútra. Patrí medzi ne napríklad to, čo cítime v svaloch, ako nám tlčie srdce, ale aj naše emócie a myšlienkové asociácie.

Rýchlejšie si však uvedomíme to, čo prichádza zvonka. Dáva to zmysel aj evolučne – keby človek prednostne nespracoval vonkajšie podnety, neprežil by, pretože to, čo prichádza zvonka, môže byť nebezpečné.

Vonkajšie podnety tak väčšinou dostávajú prednosť pred uvedomovaním si vnútorných podnetov. A ak človek neustále „visí“ na technológiách, môže sa stať, že ani nevie, ako sa vlastne cíti.

O pokuse s bezodnou polievkou

Na túto tému sa urobilo množstvo zaujímavých pokusov, napríklad ľuďom dali jesť z bezodnej misky, teda z misky, do ktorej pomocou skrytej hadičky neustále dotekala polievka. Niektorí z nich mohli popri jedení sledovať niečo pútavé na tablete.

Ľudia, ktorí počas jedenia sledovali tablet, zjedli oveľa viac polievky ako tí, ktorí ho nesledovali. Neuvedomovali si, či im polievka ešte chutí a či sú už sýti. Dokonca si ani nevšimli, že im polievka neustále priteká.

Digitálny detox ako cesta k sebadisciplíne

Ak chcete s digitálnym detoxom začať, je potrebné povedať, že ide o intuitívny koncept, nie odborný termín, a neexistujú žiadne dáta, ktoré by potvrdzovali, že má na ľudí paušálne pozitívny dosah. To však neznamená, že sa nemáme v prípade potreby obmedzovať v používaní technológií a pestovať sebadisciplínu.

Ľudia majú odlišný životný štýl a od digitálneho detoxu majú rôzne očakávania, preto aj vhodná forma detoxu môže byť pre každého iná. Týchto 5 tipov vám pomôže, aby ste si zvolili formu, ktorá je pre vás vhodná.

1. Odložte mobil pred spaním

Mnohí ľudia už prišli na to, že sa im lepšie zaspáva a majú pokojnejší spánok, keď pred spaním obmedzia tzv. screen time.

Neexistuje však paušálne odporúčanie, ako dlho pred spaním by ste mali mobil či tablet odložiť. Platí, že deti a ľudia, ktorí majú veľmi dráždivú nervovú sústavu, sú úzkostní alebo napätí, potrebujú výrazne viac času, aby sa pred spaním upokojili.

2. Stanovte si pravidlá, kedy budete mobil kontrolovať

Ľudia majú mobil na dosah takmer permanentne, je dokázané, že rodičia sa dotýkajú telefónov častejšie ako vlastných detí. Ak aj vy zo zvyku neustále kontrolujete svoj mobil, má zmysel vytvoriť si pravidlá, kedy ho budete kontrolovať.

Môžete sa napríklad rozhodnúť, že sa pozriete, či vám neprišiel očakávaný e-mail, ale nebudete otvárať iné aplikácie, prípadne si môžete stanoviť, že budete svoj telefón kontrolovať len niekoľkokrát denne alebo iba v určitých časoch.

Myslite však na to, že tieto pravidlá vždy musia byť ruka v ruke s tým, čo robíte a ako žijete.

3. Doprajte si oddych od sociálnych sietí

Niektorí ľudia sa nepotrebujú úplne odstrihnúť od technológií, postačí im, ak na nejaký čas vypnú sociálne siete. Ide hlavne o ľudí, ktorí sa neustále porovnávajú s inými a sledujú, ako žijú, ako vyzerajú či akí sú úspešní.

Je dobré myslieť na to, že sociálne siete ponúkajú zhustený a vylepšený obraz reality, čo môže v človeku vyvolať pocit, že všetkým ostatným život funguje ľahko, len vám nie.

Ak vám to znie povedome, možno vám prospeje urobiť si detox od sociálnych sietí.

4. Dajte si deň off a venujte sa svojim koníčkom a blízkym

Ak túžite stráviť pokojný deň sami so sebou alebo s rodinou, vyskúšajte odložiť mobil alebo tablet.

Aby ste zvládli celý deň offline, je dobré začať postupne. Pekným príkladom môže byť návšteva starých rodičov, kde niekedy ľudia prirodzene všetko odložia a venujú sa jeden druhému. Ak sú takéto návštevy pravidelné, môže sa z nich stať príjemný detoxový rituál, vďaka ktorému si lepšie privyknete na čas bez mobilu.

5. Vyskúšajte dovolenku bez technológií

Jednou z foriem digitálneho detoxu je (krátka) dovolenka s cieľom stráviť kvalitný rodinný čas bez technológií.

Aby sa snaha neminula účinku, mala by všetkým zúčastneným dávať zmysel. Každý by mal mať priestor pripraviť sa na to, že výlet strávite na mieste, kde napríklad nie je signál. Zároveň je dôležité zabezpečiť všetkým zúčastneným náhradu za technológie – spoločný program, ktorý rodinu stmelí.

Tieto spôsoby, ako obmedziť vplyv vonkajších podnetov na ľudský život, nie sú jediné.

Môžete napríklad odložiť technológie počas jedla, vymedziť si jednu miestnosť v byte, kde sa nebudú používať, vypnúť Wi-Fi na určitú časť dňa alebo si len stíšiť notifikácie. Na každého funguje niečo iné, treba len experimentovať a nájsť vhodné formy pre seba.


Vyvážený vzťah k technológiám je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj deti, preto O2 spúšťa už 4. ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorá u detí buduje pozitívny vzťah k pohybu a učí ich, ako tráviť voľný čas aktívne. Do súťaže o Akadémiu môžete prihlásiť aj školu vašich detí. Všetky potrebné informácie nájdete na akademia.o2.sk

Lenka Rušarová

Je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka s viac ako 15-ročnou praxou. Pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení PsychoKonzult, kde sa venuje nielen deťom, ale aj párovej a individuálnej psychoterapii. Preložila viacero odborných publikácií a tlmočí v odbore.


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac