Ak sa zaujímate o ekológiu, z tohto kvízu by ste mali mať 10/10

Viete, koľko odpadu vyprodukuje priemerný Slovák a či sa dá škatuľa z pizze ďalej recyklovať?

Produkcia odpadu vo svete neustále rastie a témy ako ekológia, zero waste a udržateľnosť v spoločnosti čoraz viac rezonujú. Informácie o klimatickej kríze a jej následkoch bývajú často mrazivé a dotýkajú sa každého z nás. Máte pocit, že ste v zelených témach dobre zorientovaní? Otestujte sa v našom kvíze.

Zaujímate sa o ekológiu a život bez odpadu? Vyhrajte lístky na 3. ročník konferencie Slovakia going zero waste. Chcem sa zapojiť

  • 1. Filozofia zero waste je postavená na piatich základných princípoch. Ktorý z uvedených medzi ne nepatrí?
  •   Zamietni (Refuse)
  •   Pripomeň (Remind)
  •   Skompostuj (Rot)
  • 2. Ktoré tvrdenie o cirkulárnej ekonomike je pravdivé?
  •   Jej cieľom je vyprodukovať čo najviac tovaru a zarobiť.
  •   Je postavená na princípe udržateľnosti, trvácnosti tovarov a recyklácie.
  •   Vyprodukovaný materiál je väčšinou určený na jedno použitie.
  • 3. Viete, približne koľko kilogramov komunálneho odpadu vyprodukuje priemerný Slovák za rok?
  •   350 kg
  •   430 kg
  •   500 kg
  • 4. Zo štatistík vyplýva, že až 90 % odpadu možno separovať. Koľko percent odpadu u nás napriek tomu skončí v komunálnom odpade, teda na skládkach a v spaľovniach?
  •   45 %
  •   50 %
  •   75 %
  • 5. Približne 50 % odpadu, ktorý končí v nádobách na smeti, sa dá kompostovať. Čo sa stane so zvyškami jedla, ktoré putujú na skládky?
  •   Rozložia sa, pričom neškodia životnému prostrediu.
  •   Zo skládky putujú ďalej do spaľovne.
  •   Rozložia sa, pričom do ovzdušia uniká metán.
  • 7. Plasty tvoria približne 80 % odpadu v moriach a oceánoch. Viete, koľko ton plastov sa dostane do morí a oceánov za jeden rok?
  •   500-tisíc ton
  •   2 milióny ton
  •   8 miliónov ton
  • 8. Módny priemysel je po ropnom priemysle druhý najšpinavší na svete. Koľko litrov vody sa spotrebuje na výrobu jedného bavlneného trička?
  •   1 300 l
  •   2 700 l
  •   3 500 l
  • 10. Ktorý použitý produkt sa už nedá recyklovať?
  •   Škatuľa zo zjedenej pizze
  •   Kuchynský olej
  •   Téglik z jogurtu

Zelené témy by nemali byť nikomu cudzie, pretože klimatická kríza sa týka nás všetkých. Či už ste boli v našom kvíze úspešní alebo nie, vždy je možnosť naučiť sa niečo nové.

Ak sa chcete o ekológii a živote bez odpadu dozvedieť viac, zúčastnite sa na online konferencii Slovakia going zero waste, ktorá sa uskutoční 25. až 27. septembra. Čakajú na vás inšpiratívni rečníci z rôznych oblastí a na svoje si prídu nielen jednotlivci, ale aj majitelia firiem, starostovia obcí či organizátori podujatí. O dva lístky si môžete v Sóde aj zasúťažiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Súťaž: Vyhrajte lístky na inšpiratívnu konferenciu Slovakia going zero waste

Konferencia Slovakia going zero waste ukazuje, ako žiť bez odpadu. Jej súčasťou sa môžete stať aj vy.

Nie je vám ľahostajný osud našej planéty, radi by ste žili bezobalovo a porozumeli tejto téme hlbšie alebo podnikáte a chceli by ste hospodáriť udržateľne? Interaktívna konferencia o živote bez odpadu Slovakia going zero waste prinesie v termíne od 25. do 27. septembra 2020 množstvo zaujímavých poznatkov aj pozitívnych príkladov z domova aj zo sveta. V Sóde si môžete zasúťažiť o dva lístky na túto konferenciu.

Čo všetko viete o odpade a recyklácii? Otestuje sa v našom kvíze

Tretí ročník podujatia bol z dôvodu aktuálnej situácie a viacerých obmedzeni presunutý z bratislavskej Starej tržnice do online prostredia.

Tri dni pestrého programu si tak budeme môcť vychutnať v pohodlí svojho domova. Samozrejmosťou zostáva možnosť kladenia otázok a k dispozícii bude aj 7-dňový archív s kompletným programom, ak sa budete chcieť k niektorým prednáškam vrátiť.

Na zapojenie do súťaže postačí, keď správne odpoviete na otázku: Koľký ročník konferencie Slovakia going zero waste sa koná tento rok?

Ak váhate nad správnou odpoveďou, nápoveď nájdete aj na tomto mieste.

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte svoju odpoveď a nezabudnite na svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

  • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
  • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili.

Odpovede posielajte do stredy 23. septembra 2020. Vo štvrtok 24. septembra 2020 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktori budu o spôsobe odovzdania výhry informovani prostredníctvom e-mailu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac