Súťaž: Vyhrajte lístky na inšpiratívnu konferenciu Slovakia going zero waste

Konferencia Slovakia going zero waste ukazuje, ako žiť bez odpadu. Jej súčasťou sa môžete stať aj vy.

Nie je vám ľahostajný osud našej planéty, radi by ste žili bezobalovo a porozumeli tejto téme hlbšie alebo podnikáte a chceli by ste hospodáriť udržateľne? Interaktívna konferencia o živote bez odpadu Slovakia going zero waste prinesie v termíne od 25. do 27. septembra 2020 množstvo zaujímavých poznatkov aj pozitívnych príkladov z domova aj zo sveta. V Sóde si môžete zasúťažiť o dva lístky na túto konferenciu.

Čo všetko viete o odpade a recyklácii? Otestuje sa v našom kvíze

Tretí ročník podujatia bol z dôvodu aktuálnej situácie a viacerých obmedzeni presunutý z bratislavskej Starej tržnice do online prostredia.

Tri dni pestrého programu si tak budeme môcť vychutnať v pohodlí svojho domova. Samozrejmosťou zostáva možnosť kladenia otázok a k dispozícii bude aj 7-dňový archív s kompletným programom, ak sa budete chcieť k niektorým prednáškam vrátiť.

Na zapojenie do súťaže postačí, keď správne odpoviete na otázku: Koľký ročník konferencie Slovakia going zero waste sa koná tento rok?

Ak váhate nad správnou odpoveďou, nápoveď nájdete aj na tomto mieste.

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte svoju odpoveď a nezabudnite na svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

 • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
 • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili.

Odpovede posielajte do stredy 23. septembra 2020. Vo štvrtok 24. septembra 2020 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktori budu o spôsobe odovzdania výhry informovani prostredníctvom e-mailu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ak sa zaujímate o ekológiu, z tohto kvízu by ste mali mať 10/10

Viete, koľko odpadu vyprodukuje priemerný Slovák a či sa dá škatuľa z pizze ďalej recyklovať?

Produkcia odpadu vo svete neustále rastie a témy ako ekológia, zero waste a udržateľnosť v spoločnosti čoraz viac rezonujú. Informácie o klimatickej kríze a jej následkoch bývajú často mrazivé a dotýkajú sa každého z nás. Máte pocit, že ste v zelených témach dobre zorientovaní? Otestujte sa v našom kvíze.

Zaujímate sa o ekológiu a život bez odpadu? Vyhrajte lístky na 3. ročník konferencie Slovakia going zero waste. Chcem sa zapojiť

 • 1. Filozofia zero waste je postavená na piatich základných princípoch. Ktorý z uvedených medzi ne nepatrí?
 •   Zamietni (Refuse)
 •   Pripomeň (Remind)
 •   Skompostuj (Rot)
 • 2. Ktoré tvrdenie o cirkulárnej ekonomike je pravdivé?
 •   Jej cieľom je vyprodukovať čo najviac tovaru a zarobiť.
 •   Je postavená na princípe udržateľnosti, trvácnosti tovarov a recyklácie.
 •   Vyprodukovaný materiál je väčšinou určený na jedno použitie.
 • 3. Viete, približne koľko kilogramov komunálneho odpadu vyprodukuje priemerný Slovák za rok?
 •   350 kg
 •   430 kg
 •   500 kg
 • 4. Zo štatistík vyplýva, že až 90 % odpadu možno separovať. Koľko percent odpadu u nás napriek tomu skončí v komunálnom odpade, teda na skládkach a v spaľovniach?
 •   45 %
 •   50 %
 •   75 %
 • 5. Približne 50 % odpadu, ktorý končí v nádobách na smeti, sa dá kompostovať. Čo sa stane so zvyškami jedla, ktoré putujú na skládky?
 •   Rozložia sa, pričom neškodia životnému prostrediu.
 •   Zo skládky putujú ďalej do spaľovne.
 •   Rozložia sa, pričom do ovzdušia uniká metán.
 • 7. Plasty tvoria približne 80 % odpadu v moriach a oceánoch. Viete, koľko ton plastov sa dostane do morí a oceánov za jeden rok?
 •   500-tisíc ton
 •   2 milióny ton
 •   8 miliónov ton
 • 8. Módny priemysel je po ropnom priemysle druhý najšpinavší na svete. Koľko litrov vody sa spotrebuje na výrobu jedného bavlneného trička?
 •   1 300 l
 •   2 700 l
 •   3 500 l
 • 10. Ktorý použitý produkt sa už nedá recyklovať?
 •   Škatuľa zo zjedenej pizze
 •   Kuchynský olej
 •   Téglik z jogurtu

Zelené témy by nemali byť nikomu cudzie, pretože klimatická kríza sa týka nás všetkých. Či už ste boli v našom kvíze úspešní alebo nie, vždy je možnosť naučiť sa niečo nové.

Ak sa chcete o ekológii a živote bez odpadu dozvedieť viac, zúčastnite sa na online konferencii Slovakia going zero waste, ktorá sa uskutoční 25. až 27. septembra. Čakajú na vás inšpiratívni rečníci z rôznych oblastí a na svoje si prídu nielen jednotlivci, ale aj majitelia firiem, starostovia obcí či organizátori podujatí. O dva lístky si môžete v Sóde aj zasúťažiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Nepodceňujte pri výbere mobilu batériu a nebudete musieť pri používaní robiť kompromisy.

Ak je pre vás jeseň obdobím výberu nového smartfónu, máme pre vás 6 tipov. Nový obľúbený mobil si v našom výbere nájdu všetci − seriózni podnikatelia, mladí milovníci dizajnu, technologickí nadšenci aj praktickí ľudia, pre ktorých je dôležitý dobrý pomer ceny a výkonu.

Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň? Prečítajte si naše Tech News

Výkon z vyšších tried

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Obľúbený model Xiaomi Mi Note 10 má mladšieho brata s prívlastkom Lite. Čínsky výrobca milo prekvapil, keď pri odľahčenej verzii použil rovnako silný 8-jadrový procesor, zaoblený AMOLED displej so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstovnajnovším operačným systémom Android 10 s nadstavbou Xiaomi MI UI.

Xiaomi Mi Note 10 Lite rovnako veľkú batériu ako jeho silnejší súrodenec, a to s kapacitou 5 260 mAh. Nechýba ani 30 W rýchlonabíjanie. V praxi tak budete môcť používať smartfón dva dni a zostane vám aj drobná rezerva.

Prémiovo pôsobiaca Lite verzia ponúka štvoricu fotoaparátov. Hlavný fotoaparát má 64 Mpx, širokouhlý 8 Mpx, makrofotoaparát 2 Mpxsenzor na rozmazanie pozadia má 5 Mpx. Takáto kombinácia fotoaparátov pokryje všetky vaše fotografické potreby.

Samsung Galaxy A71

Stredná kategória juhokórejského výrobcu Samsung s označením Galaxy A zožala úspech, čoho dôkazom je aj nová generácia modelu Galaxy A71. Novinka je svojou cenovkou stále v strednej triede, no spracovaním, zaoblenými hranami a nízkou hmotnosťou vzbudzuje prémiový dojem.

Ak by ste sa s A71 vybrali napríklad do hôr, môžete sa na ňu bez problémov spoľahnúť. Štedrá 4 500 mAh batéria vydrží viac ako deň aj vtedy, keď budete v aute počúvať hudbu a používať navigáciu, zapnete sledovanie polohy počas turistiky, budete aktívne fotografovať a používať sociálne siete. Aj USB-C konektor dopomohol k tomu, že sa mohlo použiť 25 W rýchlonabíjanie.

Vďaka 8-jadrovému procesoru Galaxy A71 pracuje bez jediného zaváhania. Rýchlosť oceníte pri fotografovaní so základným 64 Mpx fotoaparátom, ktorý je doplnený o 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, dnes už bežne používaný 5 Mpx senzor na rozostrenie pozadia a nechýba ani 5 Mpx makrofotoaparát.

Machri multimediálneho obsahu

Motorola Moto G9 Play

Už Play v názve napovedá, že Moto G9 Play toho zvládne veľa. S kapacitou batérie 5 000 mAh sa pri hraní hier či sledovaní seriálov rozhodne nemusíte obmedzovať. Smartfón na jedno nabitie pri takomto používaní vydrží dva dni. Pri striedmejšom používaní si uvedomíte, že nabíjačku potrebujete až po troch dňoch.

Aby ste si multimediálny obsah užili naplno, je potrebný dobrý displej. A ten Moto G9 Play ponúka. S uhlopriečkou 6,5 palcapomerom strán 20 : 9 sa rozhodne nebudete obmedzovať. Jas je nad očakávania, rovnako ako výkon, ktorý prekračuje cenovú kategóriu.

Trojica fotoaparátov je dnes už štandard. Moto G9 Play má hlavný 48-megapixelový fotoaparát, ktorý je  podporený 8- a 5-megapixelovým fotoaparátom. Fotky budú o niečo krajšie vďaka HDR, nočnému režimu a umelej inteligencii, ktorá v tomto prípade robí nadštandardnú prácu.

Huawei P40 Lite E

Tak ako Huawei dokáže narobiť poriadny prievan v kategórii vlajkových lodí, dokáže to aj v kategórii dostupných smartfónov. Huawei P40 Lite E ponúka procesor, na ktorý sa pred dvoma rokmi spoliehali inteligentné telefóny s násobne vyššou cenovkou. Môžete si byť istí, že P40 Lite E pri práci určite nezaváha.

Ďalším tromfom v rukáve je výdrž batérie. Tá má minimálne vzhľadom na svoju cenovú kategóriu nadštandardnú kapacitu 4 000 mAh. Nabíjačku budete potrebovať každý druhý deň a vždy budete mať aj rozumnú rezervu.

Prekvapivo veľa práce dokáže v tomto smartfóne spraviť umelá inteligencia pri fotografovaní. Rozpozná viac ako 5 000 scén21 kategórií fotených objektov v reálnom čase a fotografie vylepšuje tak, aby boli čo najlepšie. V kombinácii s moderným a dynamickým dizajnom smartfónu je to perfektná voľba pre mladých.

Naozaj ľudová cena

Huawei Y6p

Hľadať v kategórii najlacnejších smartfónov trojitý fotoaparát či čítačku odtlačkov prstov môže byť náročné. Nakoniec nájdete Huawei Y6p, ktorý je dôkazom toho, že aj zákazník, ktorý nechce za smartfón veľa platiť, môže dostať zaujímavé zariadenie.

Hlavný fotoaparát má 13 Mpx, širokouhlý so záberom 120° 5 Mpx a senzor na rozostrenie pozadia 2 Mpx. Čo je na Huawei Y6p príjemným prekvapením, sú nočné fotografie. Budete síce potrebovať naozaj pevnú ruku alebo statív, no výsledky predbehnú očakávania.

Batéria s kapacitou 5 000 mAh nie je pravidlom ani pri vlajkových lodiach. Huawei Y6p s takouto baterkou nepotrebuje nabíjačku dva dni, ak by ste potrebovali jeho výdrž ešte predĺžiť, môžete nastaviť režim čiernobielej knihy, teda čiernobiele zobrazovanie, čo baterke na výdrži príjemne pridá.

Realme C3

Výrobca smartfónov Realme je známy tým, že dokáže vo svojich zariadeniach ponúknuť nadmieru dobre vybalansovaný pomer ceny a výkonu. Model Realme C3, ktorý je cenovo dostupný doslova pre každého, túto povesť len potvrdzuje.

Displej s veľkosťou 6,5″ má veľmi príjemné nastavenie farieb s dobrou sýtosťou, na slnku z neho bez problémov čokoľvek prečítate. Realme C3 ponúka aj funkciu ochrany zraku a automatické nastavenie jasu alebo tmavý režim.

Skutočným prekvapením je batéria s kapacitou 5 000 mAh. Pri smartfóne s takouto cenovkou má zariadenie ambíciu vydržať aj tri dni. Realme C3 je Dual SIM smarfón, ktorý vám dovolí rozšíriť pamäť pomocou microSD karty. Fanúšikov hudby istotne poteší 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá.


Všetky smartfóny z nášho výberu môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac