Ako nájsť pravdu vo svete hoaxov? Overujte, ale aj počúvajte, radí psychológ

Psychológ Dušan Ondrušek prezradil niekoľko tipov, vďaka ktorým podporíte kritické myslenie a vyhnete sa klamlivým informáciám.

V digitálnom svete nachádzame mnoho dezinformácií, ktoré sa prezentujú ako pravdivé. Ak sa chceme vyhnúť klamstvám a byť zodpovední, musíme pravidelne overovať informácie, ktoré dostávame.

Psychológ Dušan Ondrušek, garant kampane, ktorá upozorňuje na nebezpečenstvo hoaxov a na potrebu zodpovedného dátovania, radí, ako nájsť pravdu vo svete hoaxov.

Dávajte si pozor na zjednodušujúce tvrdenia

Častým príkladom konšpirácií sú výroky, ktoré pripisujú negatívne javy vybranej skupine ľudí. Psychológ Ondrušek vysvetľuje, že zavádzajúce tvrdenia tohto druhu sa dajú jednoducho vyvrátiť. „Treba si dávať pozor, keď má niekto výroky o tom, ako úzka skupina ľudí riadi celý svet. To je ťažko predstaviteľné.” Na logickom príklade poukazuje, že je zložité riadiť aj menší kolektív či firmu, preto dané tvrdenie považuje za klamlivé.

Varuje aj pred zjednodušujúcimi označeniami, ktoré pripisujú isté vlastnosti celému kolektívu. Musíme si uvedomiť, že každý človek je iný a jednotlivé tvrdenia nemusia byť všeobecne platné. Na každého sa treba pozerať individuálne. „Absolútne tvrdenia s použitím slov všetci alebo nikto väčšinou neplatia. Tieto slovíčka môžu byť varovnými signálmi, ako takéto výroky odlíšiť,” hovorí.

Spozornejte aj v rodinnom kruhu

Priestor na zavádzajúce tvrdenia alebo názorové nezhody pravidelne prinášajú aj stretnutia širšej rodiny. Treba si uvedomiť, že rodinný okruh môže byť názorovo pestrý, a preto sa treba na podobné situácie pripraviť. Na začiatku je dobré overiť si, či ide len o humornú poznámku alebo je tvrdenie seriózne. „Pri takejto príležitosti by sme mali rozlišovať, nakoľko vážne ľudia rozprávajú,” radí psychológ Dušan Ondrušek. 

Pokiaľ zistíme, že danú informáciu prezentuje človek ako fakt, mali by sme spozornieť. Názorový nesúhlas však môžeme vyjadriť slušne. Argumentácia by mala byť zrozumiteľná a založená na logických súvislostiach, v opačnom prípade môžeme vyvolať iba zbytočný konflikt. A to predsa na rodinných slávnostiach a stretnutiach nie je pre nikoho ideálnym scenárom.

Odlišujte subjektívne dojmy od objektívnej reality

Tvrdenia, ktoré si zakladajú na pocitoch alebo sympatiách, nemôžeme považovať za platné fakty. „Každý má právo na svoj názor, ale neznamená to, že musí platiť všeobecne. Názor je niečo ako dojem, prežívanie alebo pocit a môže sa líšiť od objektívnej reality,” opisuje psychológ. 

Priznáva, že v dnešnom svete má každý svoju verziu pravdy a niekedy môže byť náročné oddeliť pocity od faktov. Nezabúdajte však hľadať pravdu na základe overiteľných dôkazov. „Pravda nie je len subjektívny pocit, funguje aj objektívne. Vieme ju odmerať alebo odpozorovať na základe logického alebo empirického dokazovania,” vysvetľuje.

Čítajte aj: Veľa ľudí má pocit, že sa musia ku všetkému vyjadriť

Bez poctivej argumentácie a dôkazov by sme nemali veriť teóriám, ktoré druhý človek prezentuje. Dušan Ondrušek kladie dôraz aj na aktívne počúvanie, ktoré nám pomôže rozlíšiť, či sú tvrdenia pravdivé. „Ak niekto niečo tvrdí, tak by to mal dokázať. Mojou povinnosťou je počúvať, či má na to relevantné dôkazy,” dodáva.

Hlbšie sa zamyslite nad výrokmi autorít

Historické osobnosti alebo celebrity môžu byť zdrojom formovania nášho názorového nastavenia. Konšpirátori si veľmi dobre uvedomujú silu ich vplyvu, preto ju zvyknú zneužívať vo svoj prospech.

„Pri autoritách si treba špeciálne overovať, či dané tvrdenie naozaj povedali, pretože sa im výroky často pripisujú,” hovorí zo skúsenosti Dušan Ondrušek. Upozorňuje, že výroky by sa mali dať dohľadať, preto odporúča informácie preveriť.

Vo svete hoaxov zohráva dôležitú úlohu aj kontext. Informácie môžu byť často vytrhnuté, pozmenené alebo uvedené do nesprávnych súvislostí. Treba si dávať pozor na možné prekrúcanie a informácie čerpať z relevantných zdrojov. „Aj ľudia, ktorí sú významné postavy a máme ich radi, sa môžu mýliť,” zdôrazňuje Ondrušek. Je dôležité výroky populárnych osobností podrobiť precíznemu overovaniu, inak môžeme ľahko uveriť klamstvu.

Overte si špecializáciu daného odborníka

Zrejme každý z nás sa stretol so zavádzajúcimi tvrdeniami, ktoré odkazovali na nemenovaných odborníkov. Najčastejšie sú to citácie lekárov a lekárok, pretože vzbudzujú rešpekt a dosiahli vysoké vzdelanie. Môže sa však stať, že aj odborníci a odborníčky sa môžu mýliť, preto sa treba pýtať na ich konkrétnu špecializáciu.

„V takýchto prípadoch by sme si mali zistiť zdroj. Žiaľ, máme dlhodobé skúsenosti, že aj ľudia, ktorí majú vyštudovanú odbornosť, sa v inej špecializovanej oblasti môžu mýliť,” vysvetľuje Dušan Ondrušek.

Pýtajte sa a overujte. Kto je daný odborník, ktorý to tvrdí? Ktorý odbor a špecializáciu vyštudoval? Má za sebou úspešný výskum v danej oblasti? Pokiaľ sa daný človek profesionálne nevenuje oblasti, o ktorej zavádzajúci výrok tvrdí, nemali by sme sa na tvrdenie spoliehať. Aj rešpektovaní lekári či lekárky sa môžu v iných odvetviach mýliť.

Pozor na emotívne, no prázdne vyjadrenia

V boji proti konšpiráciám je dôležité aj pozorné počúvanie, v opačnom prípade sa nám môže stať, že zachytíme iba kľúčové slová, ktoré spolu vyzerajú dobre. Veľkú rolu v tom zohráva aj prednes.

Je dokázané, že človek ľahšie sympatizuje s plynulým a sugestívnym rozprávaním. „Môžem hovoriť niečo, čo vyzerá presvedčivo a silne, a pritom nemá v sebe žiadnu myšlienku,” vysvetľuje psychológ Ondrušek.

Počúvanie jedným uchom dnu a druhým von nám môže tvarovať skreslené predstavy. Je potrebné premýšľať kriticky a neseparovať informácie. „Je fajn, keď sú ľudia schopní sa zastaviť, porozmýšľať a potom prijať nejaké rozhodnutie a prehodnotiť názor,” hovorí.

Konverzujte slušne, aj keď s diskutujúcim nesúhlasíte

Diskusie na internete môžu byť zdrojom negatívnych emócií, hnevu alebo útokov. Ak sa chceme zapojiť do diskusie, mali by sme si zachovať ľudskosť a vystupovať slušne. Môže sa stať, že útoční diskutéri, ktorí s vami nesúhlasia, budú opakovane provokovať.

„Treba veľmi úprimne vysvetliť, že akákoľvek poznámka, aj keď môže byť vnímaná zle, nie je útokom proti starším alebo mladším, alebo iným,” radí Dušan Ondrušek. 

Nepodľahnite hnevu, zachovajte si jednotný postoj a úctu. Nesúhlas sa dá vyjadriť aj zdvorilo a nezávisle od názoru na daného človeka. Dôležité je však systematicky upozorňovať na nevhodné a nekonštruktívne komentáre, ktoré sa nedržia kontextu diskusie. Odpovedajte na otázky s nadhľadom, snažte sa vyhnúť prípadnému prerušovaniu. Manipulátori zvyknú ovládať diskusie opakovaným spochybňovaním a tvrdeniami, ktoré prezentujú ako otázky.


Technológie sú dobrý sluha, ale zlý pán. Spoločnosť O2 sa preto v rámci platformy Dátuj zodpovedne rozhodla vrátiť rozum na internet. Pripravila množstvo zaujímavého obsahu, svedectiev aj praktických informácií, vďaka ktorým si lepšie uvedomíte, že internet nie sú len zlaté mačiatka a veselé memečka, ale aj lži a nenávistné prejavy. Pre viac informácií navštívte datujzodpovedne.o2.sk.

PhDr. Dušan Ondrušek CSc.

Psychológ a odborník na krízovú komunikáciu. Založil a vedie organizáciu Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS), ktorá sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov. Je garantom anti-hoax kampane, v rámci ktorej chce O2 aktívne pomôcť v boji proti konšpiráciám a falošným faktom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

8 vydarených československých filmov, ktoré nikdy nezostarnú

Mohli ste ich vidieť už desiatkykrát, no vždy vás pobavia. Nezabudnuteľné československé klasiky majú čo povedať aj po rokoch.

Aj keď mnohí dávajú prednosť zahraničnej produkcii, československé kultovky určite stoja za zhliadnutie. Ak máte chuť pozrieť si ich znova, ale ešte ste im nedali šancu, máte na to jedinečnú príležitosť. Všetky filmy z nášho výberu nájdete v ponuke streamovacej služby VOYO, ktorá môže byť aj s predplatným a extra dátami na jej sledovanie súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. 

Prémiový obsah VOYO môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac, ukážte mi ako to funguje

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Pre nesmrteľné hlášky a skvelé herecké výkony budete chcieť túto komédiu vidieť zas a znova. Film „Marečku, podejte mi pero!“ rozpráva nezabudnuteľný príbeh otca a syna zo školských lavíc.

Autori Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák zužitkovali pri písaní scenára vlastné príhody, ktoré zažili ako pedagógovia. Zaujímavosťou je, že aj hercovi Jiřímu Sovákovi, ktorý v snímke stvárnil hlavnú postavu majstra Jiřího Kroupu, sa scenár tak páčil, že ho okamžite označil za dokonalý, ba priam mimoriadny. Klasika plná dobrého humoru vám vždy zlepší náladu.

Vesničko má středisková (1985)

Film Vesničko má stědisková si v kinách svojho času pozrelo takmer 4 a pol milióna divákov. Legendárny vodič družstevného nákladiaku Pávek (Marián Labuda st.) a jeho mentálne zaostalý závozník Otík (János Bán) patria k ikonám československej kinematografie a ich tváre si určite dobre pamätá každý, kto túto vydarenú komédiu videl.  

Aj napriek niekoľkým temným scénam zostáva režisér Jiří Menzel po celý čas prísne poetický a neškodne humorný. Skvelé herecké obsadenie, výborné dialógy a príjemná atmosféra – to všetko vám táto komédia zaručene prinesie. 

Vrchní, prchni! (1981)

Aj film Vrchní, prchni! predstavuje ďalšiu vynikajúcu klasiku s originálnym zápletkou. Kníhkupec Dalibor Vrána (Josef Abrhám) využije v zlej finančnej situácii skutočnosť, že si ho ľudia veľmi často pletú s čašníkom, a tak sa stane jedným z nich. Akurát tak trochu iným čašníkom – falošným. 

Čítajte aj: 7 tipov na neopozerané komédie pre celú rodinu

Vtipná naháňačka prináša veľa úsmevných momentov a skvelý Abrhám ako falošný vrchný a profesionálny huslista nemá chybu. Táto komédia je jedným z najlepších československých filmov. 

Diskopříběh (1987)

Ak máte chuť trochu si pri filme aj zaspievať, tak práve Diskopríběh je pre vás to pravé. Hudobnú romantickú komédiu z dielne Jaroslava Soukupa o živote mladého kominárskeho učňa totiž sprevádzajú legendárne hity českého speváka Michala Davida a skupiny Kroky, ktoré do celkového konceptu perfektne zapadajú. 

Na premiéru filmu, ktorá sa konala v amfiteátri v Plzni, prišlo neuveriteľných 22 tisíc ľudí. Táto tínedžerská komédia dokonale odzrkadľuje 80. roky, nechýbajú v nej parádne rifľové bundy a vari dnes už trochu smiešne účesy. Určite sa ju oplatí vidieť. 

Sněženky a machři (1983)

Kde by sa mladí ľudia začiatkom 80. rokov lepšie zoznámili ako na lyžiarskom výcviku? Vtipný mládežnícky film Sneženky a machři je aj vďaka vynikajúcim hláškam právom kultový. Chladné zimné prostredie zasnežených hôr vytvára spolu s vtipnými scénami a nádhernými zábermi výbornú atmosféru. 

Film sa natáčal na viacerých horských chatách, napríklad v Moravské boudě v Krkonošiach alebo na chate Smetánka v Peci pod Sněžkou. Možno pri jeho sledovaní zistíte, že to aj dnes vyzerá na lyžiarskych výcvikoch približne rovnako ako pred 40 rokmi.

S tebou mě baví svět (1983)

Komédia, bez ktorej si väčšina z nás nedokáže predstaviť vianočné sviatky. Zimná rodinná dovolenka troch kamarátov, ktorí sa majú postarať o šesť detí, predstavuje vynikajúci námet, ktorý na 80 minút zabaví celú rodinu. 

Trio skvelých hercov Satinský, Postránecký a Nový totiž prekoná len málokto. Ak k nim ešte pridáte skvelých detských hrdinov, tak je výsledný efekt priam dokonalý. V roku 2000 film dokonca získal ocenenie Zlaté jablko na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti v Zlíne ako najúspešnejší detský film storočia. Je to nesmrteľná klasika, ktorá sa dá pozerať donekonečna. 

Dobrý voják Švejk (1956)

Vojnová komédia z konca 50. rokov vznikla na motívy známeho románu Jaroslava Haška s názvom Osudy dobrého vojáka Švejka. Knižná predloha mala veľký úspech a filmové spracovanie z roku 1956 v ničom nezaostáva. 

Tento vynikajúci film prináša nadčasový humor a satiru z obdobia prvej svetovej vojny. Rudolf Hrušinský v úlohe vojaka Jozefa Švejka je jednoducho nezabudnuteľný. Popri ňom v snímke excelujú aj ďalšie veľké herecké mená ako František Filipovský a Miloš Kopecký.

Jáchyme, hoď ho do stroje (1974)

Ďalšia komédia, ktorá si získala obrovskú fanúšikovskú základňu. Mladý automechanik František Koudelka (Luděk Sobota) uverí tomu, že ak sa bude riadiť kondiciogramom, dosiahne svoj životný úspech a dokáže prekonať všetky nástrahy. 

Sobotu, ktorého v tom čase poznal iba ľudia z prostredia libereckého divadla Ypsilon, zaujal tvorcov film najmä svojím originálnym prejavom. Postava Koudelku sa pre neho stala zlomovou a jeho výkon v tomto filme sa považuje za životný. Obrovská dávka vtipných momentov, ktoré komédia prináša, si rozhodne získa aj náročnejšieho diváka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac