10 kníh pre interiér ako od dizajnéra

Naučte sa porozumieť priestoru, materiálom u vás doma.

Farebne to neladí, nábytok vám nesedí, tam ešte niečo chýba a tu je toho zas veľa. Knihy, ktoré sme pre vás vybrali, vás naučia, ako osviežiť interiér domu alebo bytu. Občas na to stačí len pár eur.

Kvetinové aranžmány z Ateliéru Papaver

Monika Vargová, Lenka Vargová

V knihe nájdete nápady na každý mesiac v roku. Vďaka podrobným postupom vytvoríte krásne kvetinové aranžmány ako stvorené na rodinné oslavy alebo na spestrenie obyčajných dní.

Tvorivé nápady pre dom a záhradu

Jana Ardanová

Kniha je určená všetkým, ktorí majú tvorivého ducha a radi si skrášľujú domov vecami, ktoré sú nielen krásne, ale aj funkčné. Je rozdelená podľa ročných období a ponúka vyše 50 projektov. Nájdete tu detailné postupové fotografie, ale aj šablóny k niektorým projektom.

Danšari – umenie upratovať

Hideko Yamashitová

Sme zahltení vecami, hoci mnohé z nich nepotrebujeme alebo vôbec nepoužívame. Danšari, nové japonské umenie upratovať, ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale aj v sebe samom. Riaďte sa troma základnými zásadami danšari a zmeňte svoj život:

– Veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame (DAN).

– Veci by mali byť v tomto momente na mieste, kde sú najviac potrebné (ŠA).

– Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť (RI).

PALETY nábytek za pár minut nejen na zahradu

Maud Vignane, Alban Lecoanet

Skúste s týmto sprievodcom jednoducho vytvoriť originálne nábytkové kreácie z paliet, ktoré nebudú len účelné a krásne, ale na ktoré budete aj patrične pyšní.

Beton

Malena Skoteová

Jednoduché betónové projekty. Viac ako 40 nápadov s podrobnými postupmi. Obsahujú všetky informácie, ktoré budete potrebovať na výrobu krásnych betónových vecí.

Dekorácie

Holly Beckerová, Joanna Copestick

Fotografie v knihe ukazujú skutočné domovy, a predsa ponúkajú niečo unikátne. Podporte svoj inštinkt zariaďovania množstvom nápadov, od výberu farieb na steny až po usporiadanie nábytku tak, aby ste sa vo svojom domove cítili čo najpohodlnejšie.

Co je interiérový design?

Graeme Booker, Sally Stone

Komplexná príručka interiérového dizajnu. Zistíte, ako myslia interiéroví dizajnéri a ako zaobchádzať s rôznymi materiálmi. Nájdete v nej aj výber dizajnérskych štúdií a ukážky ich prác, ktoré vás prevedú svetom interiérového dizajnu.

Škola interiérového designu

Jana Hradecká a kol.

Nikdy nie je neskoro sa naučiť niečo nové. Ak máte chuť z času na čas vylepšiť svoj domov a neviete ako, táto kniha je určená práve pre vás. Zákulisie interiérového dizajnu sprevádzajú fotografie, tabuľky a schémy a tiež cvičenia, kde si svoje znalosti môžete overiť.

Maker spaces

Emily Quinton

Pohľad do trinástich krásnych domovov, štúdií a pracovných priestorov vám prinesie množstvo nápadov – vecí, ktoré vytvárajú ich majitelia. Ponúka aj veľa rád, ako premeniť svoje nápady na hotové a krásne výrobky.

Průvodce bytového designéra

Kolektív autorov

Nielen pre budúcich interiérových návrhárov, ale aj pre všetkých, ktorí majú chuť sa pozrieť pod pokrievku profesionálom a využiť získané informácie pri zariaďovaní svojho bývania.

Získajte zľavu na akékoľvek knihy v Panta Rhei

Vážime si kvalitnú literatúru. Práve preto majú teraz zákazníci O2 vďaka službe O2 Extra výhody príležitosť získať v knihkupectvách Panta Rhei zľavu do 10 % podľa váhy kníh, ktoré si vyberú.

Stačí zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod a pošleme vám špeciálny kód, ktorým sa preukážete pri pokladni.

Sieť kníhkupectiev Panta Rhei je lídrom na slovenskom knižnom trhu a ponúka zážitky i vzdelanie prostredníctvom kníh už 21 rokov. Dnes je vám k dispozícii 41 kníhkupectiev siete Panta Rhei v 25 slovenských mestách. www.pantarhei.sk/predajne

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Využite parapet ako svoju predjarnú záhradku

Skôr, ako sa začne jar, dopestujte si čo potrebujete na svojom parapete.

Slnečný parapet nemusí byť iba kvitnúcou ikonou vašej domácnosti. Ak ho do príchodu jari premeníte na sviežu, zeleninovú záhradku, budete sa môcť tešiť z drobnej úrody, ktorú si pre svoju kuchyňu dopestujete.

1. Vňaťka do varenia

Čo majú spoločné mrkva, petržlen, paštrnák a zeler? Majú v sebe uložených dostatok živín a energie na to, aby zo seba vydali sviežu, voňavú vňať. Ak ich hoci aj v zoschnutom, unavenom a zúboženom stave uložíte do kvetináča s vlhkou rašelinou, v priebehu dní sa na nich objaví mladistvý obrast.

Táto húževnatosť sa vám prejaví aj na vrcholových odkrojkoch. Ak ich položíte do misky s vodou, tiež sa preberú k životu.

2. Pikantné nátierky

Život drieme aj v cibuli, šalotke a cesnaku. Hoci ich môžete smelo zasadiť do vlhkej zeminy alebo pilín, s rovnakou radosťou vydajú pikantné cíbiky aj vtedy, ak ich prepichnete špajdľou a umiestnite do nádobky s vodou tak, aby bola ponorená iba ich spodná časť.

Ak vám to pripomína kvitnúce hyacintové cibuľky v ozdobných nádobkách, máte úplne jasno v tom, o čom je reč.

Cibuľa

3. Prebuďte spiacu pažítku

Možno ju zimujete v hrantíku na balkóne, možno ste si zo záhradky vykopali trs ešte na začiatku zimy, aby ste si pripravili pažítku na rýchlenie. Teraz prichádza ten správny čas, aby ste ju prebrali k životu.

Zostrihajte suchú vlaňajšiu vňať až po samú zem a umiestnite spiacu pažítku na teplý, slnečný parapet. V priebehu niekoľkých dní uvidíte, ako sa trs začína zelenať.

4. Šprintérka v zelenom

Žerucha je klasikou okenných parapetov a ak máte radi jej korenistú chuť, určite by ste na ňu nemali zabudnúť. Semienka nepotrebujú ani hlinu, ani živiny. Stačí, ak ich roztrúsite na dôkladne premočenej papierovej utierke a okamžite sa preberú k životu.

Už po pár hodinách uvidíte, ako gélom potiahnuté semienka začínajú praskať pod tlakom prvého klíčka. Zelená vňať rastie takmer pred očami, prvé dva klíčne lístky sú príjemne svieže a pikantné.

5. Nie hlávky, ale lístky

Listové šaláty sú vychýrené nielen pre svoju chrumkavú sviežosť, ale aj pre rýchle tempo rastu. Kým by priesada hlávkového šalátu ešte len naberala prvé sily, pri listových odrodách už môžete počítať s prvými lístkami, ktoré sú pripravené pre zber.

Úroda sa zbiera nožnicami a vedzte, že oveľa praktickejšie je vysievať zmesi ako jednotlivé odrody. Pretože ak prídu zachmúrené, daždivé týždne, čosi predsa len dopestujete aj pri nedostatku svetla.

Šalát

6. Volanie Ázie

Rukolu s jej rafinovanou chuťou a vôňou určite poznáte, čo si však predstavíte pod menami Mibuna a Mizuna? Tieto ázijské drobnolisté zeleniny rastú v kvetináči na parapete tak bujne ako listové šaláty.

Príjemným bonusom je však ich chuť. Mibuna má jemnú chuť pálivej horčice, Mizuna zasa chutí tak trochu po kapuste. V oboch prípadoch je to krásna chrumkavá divočina. Ak nebudete strihať príliš nízko aj obstrihaný trs znovu obrastie novými lístkami.

7. Poznáte mikroplodiny?

Slnečnica, kapusta, cukrová repa a hrášok sú na prvý pohľad príliš odvážnymi zeleninami pre pestovanie na parapete. Ak však zavítate do sveta mikroplodín, okamžite získate nový pohľad na svet. Zo semienok ich vypestujete iba do štádia prvých klíčnych lístkov a okamžite ich zberáte s krehkou stonkou.

Prekvapí vás, že hoci sú tieto minirastlinky v šalátoch a nátierkach krehké a jemné, predsa len majú typické chute ktoré si s nimi spájate.

8. Reďkovka zo sadbovača

Ak na parapete skutočne nemáte núdzu o svetlo, môžete to vyskúšať aj s reďkovkou. Množiteľské platá s 5-centimetrovými bunkami naplňte záhradkárskou zeminou a do každej z nich dajte po jednom semienku.

Potrvá približne mesiac, kým sa budete môcť tešiť z takejto úrody. Čerstvejšiu reďkovku na svoj stôl nedostanete.

Reďkovka

9. Nakličovanie trochu inak

Klíčky šošovice, sóje, hrášku, mungo či azuki fazuliek sú príjemne sladké a jemné, ak ich nakličujete v nádobke v úplnej tme. Bez lúčov slnka sa v nich hromadia cukry a všetky ostatné chute sa potlačia.

Ak však v tomto čase využijete svetlo okenného parapetu, razom sa v klíčkoch objavia i zeleninové tóny chutí. Je to fajn, ak ich použijete pri varení všade tam, kde prejdú tepelnou úpravou.

10. Bylinky nevysievajte

Všetky bylinky Stredozemia, ktoré sú populárne v našich kuchyniach, nevysievajte zo semienok. Majú príliš dlhé vegetačné obdobie na to, aby ste z nich v predsezóne dosiahli úžitok. Radšej si kúpte hotové výpestky v supermarkete a držte ich pri živote na chladnejšom parapete s dostatkom svetla.

Zvyčajne v domácnostiach hynú iba preto, že im je priteplo. Svetlo a teplo musia byť v rovnováhe, takže chlad je liekom na ich život.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac