15 vkusných suvenírov zo Slovenska s ľudovou tematikou

Čo kúpiť, keď chcete zahraničnú návštevu potešiť niečím originálnym.

Niekomu stačí na pamiatku z ciest malá magnetka na chladničku alebo iná drobnosť. Kto však hľadá niečo pekné, vkusné, užitočné a zároveň pripomínajúce Slovensko, v stánkoch a obchodoch so suvenírmi nie vždy pochodí. Našli sme preto niekoľko pekných dizajnových predmetov, ktoré ako suvenír určite potešia.

1. Pohľadnice s motívom modrotlače

Sada ôsmich pohľadníc, ktoré vyšli pod značkou Slovakia Gift je vložená do spevneného obalu. Okrem modrotlače si v tejto sérii môžete vybrať aj sady pohľadníc s motívmi výšiviek z vybraných regiónov Slovenska.

2. Paličkovaná čipka do rámčeka

Alžbeta Gregorová paličkovaná čipka

Vytvoriť tradičnú slovenskú paličkovanú čipku si vyžaduje rýchle prsty a hodiny trpezlivej práce.  Alžbeta Gregorová z Banskej Bystrice sa venuje paličkovaniu už roky a motívy z jej výroby visia na stene, ako sama hovorí, už takmer na každom kontinente.

3. Ponožky Nuožky

Veselé farebné ponožky od slovenskej dizajnérky Michaely Bednárovej nájdete spolu s inými výrobkami inšpirovanými slovenskou ikonografiou v ponuke značky Puojd.

4. Kniha AHA Slovakia

Kniha AHA je autorský projekt grafického dizajnéra Tomáša Kompaníka inšpirovaný ľudovou výšivkou. Vyhrala už niekoľko dizajnérskych cien vrátane prestížnej Red Dot Award. Prečítajte si viac o príbehu najkrajšej slovenskej knihy za rok 2015.

5. Šálka pre fanúšikov štúrovčiny

Šálka Ludevit vznikla podľa návrhu Janky Bálikovej. Bola vypálená v Modre pod značkou modranska.sk, v peciach renomovanej keramickej dielne.

6. Tetovačky Kresky

Ak máte radi výšivky, môžete si nimi ozdobiť aj vaše telo. Kresky sú dočasné tetovačky, ktoré sa aplikujú na kožu po navlhčení vodou. Rovnako jednoducho sa dajú vodou zmyť.

7. Kryt na mobil

Ozdobte svoj smartfón krytom od Slovakia Gift inšpirovaným ľudovou výšivkou alebo modrotlačiarskými vzormi.

8. Mikina Kohútik Jarabý

Pestrofarebná mikina s názvom Kohútik jarabý je inšpirovaná folklórom a nesmie chýbať žiadnemu odvážnemu šuhajovi. Materiál je funkčný, takže v zime pekne zahreje.

9. Goralský klobúk

Zaraďujeme aj ručne vyrábaný goralský klobúk, jednu z nevyhnutných súčastí kroja na severe Slovenska.

10. Diáre na rok 2016

Vyskúšajte si plánovať dni do mesačných diárov s originálnym dizajnom a autorskou sadzbou z grafickej dielne Michaely Slaninkovej.

11. Tričko s potlačou

Čvirikajúce drozdy na tričku sú príjemnejšie ako drozdy čvirikajúce zavčas ráno pod oknom. Tričko nájdete v ponuke portálu sashe.sk.

12. Sieťotlač so slovenským motívom

Spoznali ste záber na ikonický hotel vo Vysokých Tatrách? Medzi modernými grafikami od Michaely Chmelíčkovej nájdete aj bratislavskú televíznu vežu, vlakovú stanicu v Poprade či Mochovce.

13. Tričko oslavujúce československý dizajn

Pod značkou Made in ČSSR sa vyrábali kvalitné produkty, ktoré boli obľúbené nielen vo východnom bloku, ale aj vo svete. Tričko Made in ČSSR pripomína zašlú slávu československých výrobkov.

14. Drevené bábkové divadlo

Drevené bábky navrhla dizajnérka Michaela Lipková v spolupráci so značkou Hravo. Vychádzala z historických hračiek z Kyjatíc, s ktorými sa pred takmer 150 rokmi hrali deti na Gemeri. Balenie obsahuje 25 ručne vyrezávaných častí, z ktorých si deti môžu poskladať bábku podľa vlastnej fantázie.

15. Ozdobný zaváraninový pohár

Oficiálnejšiu návštevu, ktorá sa zaujíma o slovenské tradície, môžete obdarovať netradičnými zaváraninovými pohármi od popredného slovenského dizajnéra Patrika Illa. Poslúžia ako krásna váza alebo tienidlo na sviečku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Štyristoročný postup výroby modrotlače znovu ožíva vďaka Petrovi Trnkovi

Ako vzniká charakteristická tmavomodrá látka s bielymi tlačenými motívmi, ktorú poznáme z krojov?

Kedysi dávno boli modrotlačové dielne a farbiari takmer v každom meste a dedine na Slovensku. Táto remeselná technika farbenia a zdobenia látok u nás pretrváva skoro štyristo rokov. Charakteristická tmavomodrá látka s bielymi tlačenými motívmi sa s obľubou používala najmä na šitie krojov.

Dnes je dielní na modrotlač iba pár a remeslo sa zachováva aj vďaka novovzbudenému záujmu o túto techniku.

Peter Trnka patrí k piatej generácii v rodine Trnkovcov, ktorá ovláda modrotlač. Prvým majstrom v rodine bol jeho prapradedko Jozef Trnka, ktorý mal modrotlačovú dielňu v Púchove. Výrobné tajomstvá farbiara po ňom dedili syn Alojz, vnuk Stanislav a nakoniec aj pravnuk Peter.

Alojz Trnka modrotlač

Peter Trnka dnes experimentuje s farbením v Ivanke pri Dunaji. Jeho dielňa má všetko, čo potrebuje – stôl na potláčanie látky, vaňu na farbenie (kypu), formy a rodinný recept na výrobu farbiacich zmesí.

Pôvodná technika sa dodnes takmer nezmenila, experimentuje sa hlavne so vzormi potlače. A takto sa kus bieleho plátna mení na krásnu modrotlač.

1. Príprava pappu

Biely motív na tmavomodrom podklade vzniká zamedzením farbenia látky v mieste vzoru pomocou špeciálnej krycej kaše – tzv. pappu. Tvorí ho maliarska hlinka, arabská guma a ďalšie chemikálie v rôznych pomeroch. Presná receptúra je dobre stráženým tajomstvom každého farbiara.

2. Nanášanie vzoru na látku

nanášanie pappu modrotlač

Na modrotlač je najvhodnejšia látka z prírodného vlákna, teda z bavlny, ľanu, konope alebo hodvábu. Aby sa látka neskôr pri farbení rovnomerne ponorila, zvykne sa dopredu aj naškrobiť.

Otlačené vzory, ktoré vznikli na látke, sa vďaka pappu nezafarbia a ostanú biele.

Papp sa na bielu látku môže naniesť pomocou štetca, pravidelné vzory však vznikajú otláčaním drevenej formy. Peter používa originálne modrotlačiarske formy z Púchovskej dielne starého otca, niekoľko si ich vyrobil aj sám.

3. Farbenie látky indigom

slovenská modrotlač farbenie indigo

Modrotlač sa farbí za studena v roztoku indiga. Indigo je extrakt z rastliny indigofera tinctoria, ktorý sa používa na vytvorenie tmavomodrého odtieňa látky pri farbení.

Látka zavesená na špeciálnom kovovom vešiaku sa ponorí do betónovej nádrže (kypy) naplnenej farbiacim roztokom. Hlbšie nádrže umožňujú farbenie širších látok. Petrova kypa má hĺbku 2,5 metra.

4. Oxidácia indiga na vzduchu

slovenská modrotlač látka

Keď sa látka približne po 20 minútach vytiahne, indigo na vzduchu oxiduje a látka sa postupne sfarbí do modra. Farbenie môže trvať aj päť hodín. Podľa toho, akú intenzívnu modrú chceme, toľkokrát látku namočíme.

5. Odstránenie pappu z látky kyselinou

Papp sa odstraňuje vypraním v slabom roztoku kyseliny sírovej. Kyselina vytiahne z látky jeho zvyšky a vzory tak zostanú jasne biele. Na záver sa látka ešte prepláchne v čistej vode a usuší sa.

Peter Trnka pokračuje v rodinnej tradícii modrotlače. V Ivánke pri Dunaji si postavil vlastnú dielňu, v ktorej od roku 2010 experimentuje s technologickými postupmi a novými vzormi. Dielňa v súčasnosti vyrába modrotlačovú metráž, obrusy, závesy, a perinové obliečky.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové