AHA, výšivka!

Dizajnér Tomáš Kompaník spracoval motívy výšiviek ôsmych slovenských krajov do knihy, ktorá zbiera jedno ocenenie za druhým.

Máločo vie Slováka vo svete roztrpčiť tak, ako keď príde na významné medzinárodné podujatie a jeho krajinu dookola reprezentuje len šúpolie, valašky a výšivka. Zviditeľňovať Slovensko len cez tradičné remeslá je v 21. storočí predsa len trochu zastarané. Obzvlášť, keď sa náš súčasný dizajn často vyrovná svetovej špičke.

Zabúda sa na silnú mladú generáciu talentovaných tvorcov, ktorá sa v posledných rokoch objavuje na umeleckej scéne.

Dizajnér Tomáš Kompaník sa však pokúsil tieto dva prístupy – odkaz k tradícii a súčasný vizuálny jazyk – netradičným spôsobom spojiť.  Zozbieral motívy z výšiviek ôsmych slovenských krajov, pozrel sa na ne očami súčasného dizajnu a spracoval ich vo forme odvážnej, vizuálne príťažlivej knihy.

Nazval ju jednoducho – AHA.

Hoci sa knižka zaoberá výšivkami ôsmych regiónov Slovenska, jej idea sa zrodila na opačnej strane kontinentu – v Istanbule.

Študijný pobyt v Turecku priviedol Tomáša k uvažovaniu nad vizuálnym dedičstvom vlastnej krajiny. Výsledkom je kniha, ktorá bola minulý rok titulovaná ako Najkrajšia kniha Slovenska, získala Európsku cenu za dizajn a celkom nedávno aj prestížnu dizajnérsku cenu Red Dot Award.

Cesta za významnými cenami sa však začala potichu – náročným zberom materiálu, stovkami hodín práce a neskôr kampaňou na crowdfundingovom portáli.

Tomáš sa totiž knižku rozhodol vydať sám, s finančnou podporou ľudí, ktorým sa koncept knihy zapáčil. Dovtedy existovala AHA len ako študentská práca v počte troch kusov. O niekoľko mesiacov neskôr slúžila knižka ako oficiálny dar pre VIP hostí na Medzinárodnom veľtrhu Expo v Miláne.

zosity
zosity
zosity
zosity
zosity

 

Silná prezencia knižky na zahraničných fórach sa odvíja aj od jej skvelej schopnosti komunikovať – obsahuje totiž len minimum slov.

Pre slovenského čitateľa má však ešte jeden zaujímavý bonus – anglické preklady tradičných ľudových piesní a riekaniek, ktoré naňho z času na čas vykuknú spomedzi výšivkových motívov.

A práve to je skvelým predpokladom toho, aby výkrik AHA zaznieval v údive nad bohatstvom slovenskej výšivky u ľudí po celom svete.

BRaK alebo Bratislavský knižný festival je medzinárodné stretnutie vydavateľov, ilustrátorov, autorov, grafikov, typografov a všetkých priateľov peknej knihy. Koná sa vždy na jar, najbližšie 2. – 5. júna 2016.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kníhkupectvá a antikvariáty, do ktorých sa oplatí ísť hľadať knižné poklady

V týchto prevádzkach nájdete priateľov kníh a neopakovateľnú atmosféru.

Možno patríte medzi ľudí, ktorí uprednostnia pred veľkými reťazcami atmosféru menších kníhkupectiev, kde si bez náhlenia môžu vyberať spomedzi zaujímavých kníh. Alebo nadšene hľadáte poklady na poličkách v antikvariátoch.

Pripravili sme zoznam kníhkupectiev a antikvariátov, ktorých majitelia starostlivo vyberajú to najlepšie zo slovenského aj svetového literárneho sveta.

1. Kníhkupectvá Artforum

Päť prevádzok po Slovensku s menom Artforum spája okrem širokého výberu filozofickej, umeleckej literatúry a podpory kníh vychádzajúcich v malých nákladoch aj veľa sprievodných aktivít.

V priestoroch kníhkupectiev sa často organizujú krsty kníh, autorské čítačky, diskusie, či koncerty. Stali sa tak nielen miestami, kde kúpite dobrú knihu, ale aj kultúrnymi priestormi, ktoré spájajú ľudí s pozitívnym vzťahom k literatúre a umeniu.

Súčasťou prvého Artfora so sídlom v Bratislave je aj vydavateľstvo, kaviareň a internetový obchod.

Kníhkupectvá Artforum nájdete v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici a Pezinku.

2. Ex Libris v SNG, Bratislava

Malé kníhkupectvo Ex Libris v Bratislave ponúkalo široký záber kníh o umení, ktoré podľa svojho vkusu starostlivo vyberala jeho majiteľka, Marta Šáteková. Stalo sa miestom, kde sa pravidelne stretávali spisovatelia a priatelia literatúry.

Po zatvorení prevádzky v Dome fotografie na Prepoštskej ulici sa presunulo do priestorov Slovenskej národnej galérie a prevzala ho jej dcéra, Martina Šáteková. Nájdete tu publikácie o umení a kultúre, detskú a slovenskú literatúru, ale aj katalógy a darčekové predmety k prebiehajúcom výstavám v SNG.

 3. Kníhkupectvo Radosť, Bardejov

Kníhkupectvo vzniklo v roku 1998 a v ponuke má rôznu literatúru od českej a slovenskej klasiky po jazykovú literatúru a učebnice. Zaujímavosťou je, že na svoje si prídu aj milovníci máp a glóbusov.

4. Antikvariátik Banská Štiavnica

Tento veľký antikvariát nájdete v budove Mineralogického múzea priamo na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici. Ako jediný antikvariát na Slovensku je členom medzinárodného združenia antikvariátov ILAB, a to oprávnene.

Nájdete tu vzácne staré knihy, mapy, aj grafiky. Upozorňujeme, že je veľmi ľahké stráviť tu medzi poličkami celé hodiny.

5. Diera do sveta, Liptovský Mikuláš

Diera do sveta je kultúrne a vzdelávacie centrum, kaviareň a kníhkupectvo v jednom. Knihy vystavené na policiach pripomínajú akúsi väčšiu domácu knižnicu. Knižnicu, v ktorej nájdete to najlepšie z detskej literatúry, komixov, beletrie a kníh o umení, ktoré vyšli na slovenskom a českom trhu.

6. Kníhkupectvo a Antikvariát Pod vŕškom, Nitra

Kníhkupectvo a antikvariát, ktoré založili Igor a Madla Rjabininovci pred 25 rokmi, je spojené aj s kaviarňou. Manželia sa rozhodli podeliť s ľuďmi v ich meste o tipy na dobré knihy. V súčasnosti majú na sklade takmer 12,000 knižných titulov, ktoré si môžete objednať aj online. I keď najväčšiu radosť knihomoľom a fanúšikom starých kníh predsa len robí hľadanie na policiach tohoto príjemného priestoru.

7. Juventus, Prešov

Kníhkupectvo, ktoré funguje už 20 rokov, sa nachádza v blízkosti Prešovskej univerzity. Špecializuje sa na odbornú literatúru, predovšetkým filozofiu, pedagogiku, psychológiu, biografie a literatúru faktu.

8. Christiania, Poprad

Kníhkupectvo Christiania, ktorej názov sa inšpiroval známou kodaňskou komunitou, vzniklo v roku 1992. V súčasnosti nájdete na jeho pultoch viac než 35 tisíc knižných titulov. Zaujímavá je podsekcia kníh s názvom Tatranské čítanie, ktorá sa venuje histórii Vysokých Tatier, príbehom horolezcov a turistike vo veľhorách.

V roku 1995 ku kultúrnym a vzdelávacím aktivitám pridala Christiania aj vydavateľskú činnosť, pod jej značkou Baba Yaga vyšlo doteraz 26 ilustrovaných detských kníh.

9. Antikvariát STEINER, Bratislava

Antikvariát STEINER patrí k najstarším antikvariátom na Slovensku. Bol založený v roku 1847. Po viac ako 140 rokoch bola jeho prevádzka v roku 1991 znovu obnovená a zostal neoddeliteľnou súčasťou bratislavského korza.

Okrem starších kníh tu nájdete starú tlač, dobové mapy, vzácne grafiky, staré pohľadnice alebo napríklad aj noty. Antikvariát ponúka výkup kníh, na základe ktorého sa jeho ponuka neustále mení a objavujú sa vo výklade zaujímavé tituly.

Medzi knihami je portál, ktorý spolu s kníhkupcami z celého Slovenska sprostredkováva informácie o kníhách, vydavateľstvách a kníhkupectvách. Pravidelne uverejňuje recenzie a ochutnávky nových kníh z domácej, českej a svetovej literatúry, či pozvánky na literárne akcie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac