Ide jar, pripravte deťom zábavu v záhrade

Osem spôsobov, ako motivovať malých nezbedníkov hrať sa vonku.

Prichádza jar. Konečne sa deti budú môcť hrať aj vonku. Záhradný architekt vám ukáže, ako pre nich jednoducho naplánovať vo vašej záhrade priestor na hru. Tak, aby nezavadzal, nebil do očí a bol multifunkčný.

Prvým podstatným krokom je okrem hlavnej terasy vytvoriť aj vedľajšiu spevnenú plochu, kde budú mať deti dostatok priestoru na hru. Ďaleko od horúceho grilu, ale pod dohľadom. Dostanete tak multifunkčný priestor, ktorý je vhodný na klasické aktivity, akými sú detský bazénik, hrací domček či trampolína. Najpríjemnejší materiál je drevo, ale dobre poslúžia aj terasové betónové platne, ktoré sa ľahko udržiavajú.

1.Tabuľa na kriedy

Dobrý spôsob, ako dostať von umelecky nadané dieťa. Kriedy sú ľahko umývateľné a miesto pre tabuľu sa nájde aj v najmenšom priestore. Je dôležité, aby bola umiestnená nad pevnou podlahou.

Vydupkané miesto priamo pred ňou by kazilo estetiku záhrady. Otočte tabuľu tak, aby ste na ňu mohli zapisovať napríklad výsledky súťaží v behu alebo jedálny lístok grilovačky. Deti radi vyzdobia každú oslavu novým umeleckým dielom.

2. Domáce pieskovisko

Malé plastové prenosné pieskoviská sa k pedantne premyslenej záhrade nehodia. Jednoducho vytvorené pieskovisko na spevnenom povrchu na mieru je oveľa funkčnejšie. Veľkosť, tvar, hĺbka a farba sa ľahko zladia s dizajnom a potrebami rodiny. Z dlažby piesok jednoducho zametiete a vrátite ho, kam patrí. Zároveň sa deti neprekopú k hline. Dlažba by nemala byť lepená na betóne, aby voda mala kadiaľ odtekať.

Pozor, pieskovisko by malo byť vždy umiestnené na slnku. Je dobré, keď piesok slnko vysuší, predchádza sa tak plesniam a samotnému vlhku, aby sa v ňom deti mohli hrať. Takisto by nemal nad pieskom byť strom, a hlavne nie ihličnatý. Chcete totiž, aby piesok zostal čo najčistejší.

3. Bunker

Drevené zvýšené ležadlo je skvelou vedľajšou plochou na lenošenie.

Bunker jednoducho vytvoríte pomocou lana, deky a záťaže, ktorými okraje deky prichytíte. Ideálne je rozložiť ho na dlažbe alebo terase, nezabudnite podlahu prikryť dekou alebo madracom. Na trávniku by mohlo ostať vyblednuté miesto a po daždi by sa mohla hromadiť na mieste voda.

4. Zelená šachovnica

Šachovnica sa dá elegantne zapojiť do dizajnu vašej záhradky. Najvhodnejšie je, ak máte štvorcovú dlažbu na priľahlej terase či chodníku. Vynechaním každej druhej kocky, tak plynulo prepojíte plochu šachovnice s dlažbou. Aby tento vzor nepôsobil ako päsť na oko, najlepšie je ho zakomponovať do záhonu a prázdne štvorce vysadiť nenáročnou rastlinkou. Vhodný je mach na tienistom mieste alebo tymián (materiná dúška) na slnečnom stanovisku.

Deti môžu vlastnoručne pomaľovať kamienky a vytvoriť tak figúrky na dámu alebo piškôrky.  

5. Závesné hry

Konštrukcia na mieru prepojená s domom, pergolou, altánkom alebo aj plotom vyzerá prirodzenejšie ako samostojaca hojdacia zostava. Okrem detských hojdačiek a hojdacej lavice sa dá použiť aj na lezecké siete, laná a závesné kolky. 

Konštrukcia elegantne prepája záhradu a niektoré časti s popínavkou slúžia ako zelené steny.

6. Hojdacia sieť

Zdroj: Nicki Dugan Pogue, CC 2.0 Flickr

Hojdacia sieť sa dá natiahnuť medzi stromami alebo pevnými konštrukciami. Mala by byť aspoň čiastočne v tieni.

Najkrajšou strechou je nepochybne strom. Relax v sieti s pohľadom do koruny ocenia deti pri poobednom spánku. Hranie v sieti je vhodné aj na jeseň, pretože je sieť dostatočne ďaleko od chladnej zeme.

7. Zelený tunel

Zelený tunel sa dá vytvoriť na viacero spôsobov. Je vhodnejší do väčších organickejších záhrad. Môžete ho vysadiť po stranách chodníka alebo ako samostatný objekt v záhrade. Môže deťom slúžiť aj ako tajná chodba pomedzi záhony. Ak máte tunel z trvácich drevín, umiestnite v ňom šlapákový chodník.

Najpružnejšou rastlinou je divá vŕba, na ktorú nie je potrebná žiadna podporná konštrukcia. Tunely z jednoročných plodín ako fazuľa alebo hrach zase rastú najrýchlejšie. Dá sa tak otestovať, či tunel bude mať úspech.

8.Cyklistický okruh

Prepojenie všetkých priestorov chodníkmi, po ktorých prejdete suchou nohou, urobí z vašej záhrady pohodlný pobytový exteriér. Deti ocenia ucelené okruhy. Môžu ich využiť na cyklistické preteky alebo ako dráhy pre autíčka na ovládanie. Nebojte sa pravouhlých dispozícií. Krivky a organickosť vytvoria rastliny svojou hmotou a tvarmi.

A menšia rada na záver.

Vyhnite sa prvoplánovým preliezkovým sadám uprostred trávnika. Občas bývajú nestabilné a nemusia preto zapadnúť do moderného dizajnu záhrady. Navyše, po čase sa z nich väčšinou stáva nefunkčný prvok, ktorý špatí záhradu a len zavadzia. Vhodnejšie sú možnosti vyrobené na mieru.

Hry v záhrade môžu byť skvelý  spôsob, ako vašich malých nezbedníkov motivujete stráviť viac času na čerstvom vzduchu. A zároveň im darujete spomienky na všetky pekné chvíle strávené hrou a detskými dobrodružstvami.

Článok vznikol v spolupráci s ateliérom záhradnej architektúry TiliaDesign.

Tilia Design je ateliér záhradnej a krajinnej architektúry. Zaoberá sa navrhovaním a realizáciou všetkých typov exteriérov, od terás alebo malých záhrad až po veľké pobytové exteriéry pre náročných, parky alebo iné verejné priestranstvá.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

V extralige prituhlo, hrať fér sa tímom oplatilo

Predsa len, menej času na trestnej lavici znamená viac času na strieľanie gólov.

Pred niekoľkými týždňami sme zahájili nový pohľad na náš seniorský hokej.  Zovšadiaľ počujete kto strelil gól, koľko bodov tím získal a že Košice opäť obhájili prvenstvo po základnej súťaži. Nikde však nepočujete, ktorý tím má najslušnejších hráčov a najmenej trestných minút, čo je obrovská škoda.

Veď už deti odmalička učíme fair-play, aby ctili pravidlá. Preto si v prvom rade zhodnotíme základnú časť našej najvyššej súťaže po 55. kolách. Nie však z hľadiska bodov, ale práve z hľadiska dodržiavania pravidiel.

Vrátime sa k článku, pred približne štyrmi týždňami, kedy sme spomínali, či Martinu hra fair-play prinesie play-off. S potešením musím oznámiť, že sa tak stalo . Martin zakončil sezónu ako druhý najférovejší tím v súťaži a vďaka nízkemu počtu oslabení a gólov v nich, vybojovali 8. miesto po základnej časti. Práve teraz hrajú štvrťfinále proti Košiciam. Tímu, ktorý vyhral obe tabuľky – ako bodovú, tak aj tabuľku férovosti, a preto posielame do Košíc jeden veľký palec hore!

Martin teda naozaj pokročil, minulý rok bol v tejto pozícii fair-play jedenástny, dnes druhý – taktiež klobúk dole! Fair-play sa teda oplatilo.

V tom istom článku sme spomenuli, žiaľ, havarijný stav hokejovej Skalice, ktorú sa nakoniec nepodarilo zachrániť, a tak klub, ktorý sa prezentoval férovým hokejom ( v tabuľke na 4. mieste ) opustil naše extraligové rady, v najlepšom prípade, na jeden-dva roky.

Zvolen s Bystricou išli tabuľkou ruka v ruke smerom nadol, našťastie pre nich sa spamätali a okupujú, namiesto posledných miest, miesto ôsme a deviate. Naopak, palec dole za svoje posledné zápasy posielame vojakom do Trenčína a kamzíkom do Popradu, ktorí tabuľku férovosti končia.

A čo play-off?

Tu naše výpočty ale končia, nakoľko vyraďovacia časť o majstra je už v podstate úplne inou súťažou a tvrdých zákrokov či súbojov pribúda. O to dôležitejšie je nenechať sa strhnúť a udržať nervy na uzde – to je cesta, ktorou môže budúci majster ísť. Viete predsa veľmi dobre, že štandardné situácie vo futbale, či oslabenia v hokeji rozhodujú najmä tieto zápasy.

Prinášame malú ochutnávku, keďže sú to iba 2 až 3 zápasy, ale veď posúďte sami :

Ramblingy:

+ Košice a Martin asi nepostrehli koniec základnej časti, naďalej si férovo idú svoje

+ Aj Trenčín si ide svoje. Žiaľ presne opačnou cestou

+ Žilina je konečne v play-off

+ Popradčan Fabián napodobnil Demitrov nájazd – a vyšlo mu to

+ Najviac trestných minút v jednom zápase inkasoval Zvolen – 82. A ešte aj 80, keby náhodou

+ Najviac trestných minút hráča v jednom zápase „získal“ Belluš z Piešťan, neskutočných 55

+ Najviac gólov v oslabení za svoje hriechy v jednom zápase dostal Trenčín, až 4

+ Bystrických Zorov pomstiteľov to vynieslo na piedestál tímu, ktorí strelil najviac gólov v jednom
zápase z presiloviek

+ Tipy na štvrťfinálové dvojice nám vyšli dokonale, trafili sme všetky

Držte palce, aby nezvíťazil len ten najlepší, ale aj najférovejší a v tom prípade bude pohár majstra ligy v tých správnych rukách.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Michal Mácsai je aktívny futbalista a fanúšik Manchesteru United. Obľubuje florbal, hokej, tenis a skvelé športové výkony.


Lifetech: Čo je nové