Ide jar, pripravte deťom zábavu v záhrade

Osem spôsobov, ako motivovať malých nezbedníkov hrať sa vonku.

Prichádza jar. Konečne sa deti budú môcť hrať aj vonku. Záhradný architekt vám ukáže, ako pre nich jednoducho naplánovať vo vašej záhrade priestor na hru. Tak, aby nezavadzal, nebil do očí a bol multifunkčný.

Prvým podstatným krokom je okrem hlavnej terasy vytvoriť aj vedľajšiu spevnenú plochu, kde budú mať deti dostatok priestoru na hru. Ďaleko od horúceho grilu, ale pod dohľadom. Dostanete tak multifunkčný priestor, ktorý je vhodný na klasické aktivity, akými sú detský bazénik, hrací domček či trampolína. Najpríjemnejší materiál je drevo, ale dobre poslúžia aj terasové betónové platne, ktoré sa ľahko udržiavajú.

1.Tabuľa na kriedy

Dobrý spôsob, ako dostať von umelecky nadané dieťa. Kriedy sú ľahko umývateľné a miesto pre tabuľu sa nájde aj v najmenšom priestore. Je dôležité, aby bola umiestnená nad pevnou podlahou.

Vydupkané miesto priamo pred ňou by kazilo estetiku záhrady. Otočte tabuľu tak, aby ste na ňu mohli zapisovať napríklad výsledky súťaží v behu alebo jedálny lístok grilovačky. Deti radi vyzdobia každú oslavu novým umeleckým dielom.

2. Domáce pieskovisko

Malé plastové prenosné pieskoviská sa k pedantne premyslenej záhrade nehodia. Jednoducho vytvorené pieskovisko na spevnenom povrchu na mieru je oveľa funkčnejšie. Veľkosť, tvar, hĺbka a farba sa ľahko zladia s dizajnom a potrebami rodiny. Z dlažby piesok jednoducho zametiete a vrátite ho, kam patrí. Zároveň sa deti neprekopú k hline. Dlažba by nemala byť lepená na betóne, aby voda mala kadiaľ odtekať.

Pozor, pieskovisko by malo byť vždy umiestnené na slnku. Je dobré, keď piesok slnko vysuší, predchádza sa tak plesniam a samotnému vlhku, aby sa v ňom deti mohli hrať. Takisto by nemal nad pieskom byť strom, a hlavne nie ihličnatý. Chcete totiž, aby piesok zostal čo najčistejší.

3. Bunker

Drevené zvýšené ležadlo je skvelou vedľajšou plochou na lenošenie.

Bunker jednoducho vytvoríte pomocou lana, deky a záťaže, ktorými okraje deky prichytíte. Ideálne je rozložiť ho na dlažbe alebo terase, nezabudnite podlahu prikryť dekou alebo madracom. Na trávniku by mohlo ostať vyblednuté miesto a po daždi by sa mohla hromadiť na mieste voda.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

4. Zelená šachovnica

Šachovnica sa dá elegantne zapojiť do dizajnu vašej záhradky. Najvhodnejšie je, ak máte štvorcovú dlažbu na priľahlej terase či chodníku. Vynechaním každej druhej kocky, tak plynulo prepojíte plochu šachovnice s dlažbou. Aby tento vzor nepôsobil ako päsť na oko, najlepšie je ho zakomponovať do záhonu a prázdne štvorce vysadiť nenáročnou rastlinkou. Vhodný je mach na tienistom mieste alebo tymián (materiná dúška) na slnečnom stanovisku.

Deti môžu vlastnoručne pomaľovať kamienky a vytvoriť tak figúrky na dámu alebo piškôrky.

5. Závesné hry

Konštrukcia na mieru prepojená s domom, pergolou, altánkom alebo aj plotom vyzerá prirodzenejšie ako samostojaca hojdacia zostava. Okrem detských hojdačiek a hojdacej lavice sa dá použiť aj na lezecké siete, laná a závesné kolky. 

Konštrukcia elegantne prepája záhradu a niektoré časti s popínavkou slúžia ako zelené steny.

6. Hojdacia sieť

Zdroj: Nicki Dugan Pogue, CC 2.0 Flickr

Hojdacia sieť sa dá natiahnuť medzi stromami alebo pevnými konštrukciami. Mala by byť aspoň čiastočne v tieni.

Najkrajšou strechou je nepochybne strom. Relax v sieti s pohľadom do koruny ocenia deti pri poobednom spánku. Hranie v sieti je vhodné aj na jeseň, pretože je sieť dostatočne ďaleko od chladnej zeme.

7. Zelený tunel

Zelený tunel sa dá vytvoriť na viacero spôsobov. Je vhodnejší do väčších organickejších záhrad. Môžete ho vysadiť po stranách chodníka alebo ako samostatný objekt v záhrade. Môže deťom slúžiť aj ako tajná chodba pomedzi záhony. Ak máte tunel z trvácich drevín, umiestnite v ňom šlapákový chodník.

Najpružnejšou rastlinou je divá vŕba, na ktorú nie je potrebná žiadna podporná konštrukcia. Tunely z jednoročných plodín ako fazuľa alebo hrach zase rastú najrýchlejšie. Dá sa tak otestovať, či tunel bude mať úspech.

8.Cyklistický okruh

Prepojenie všetkých priestorov chodníkmi, po ktorých prejdete suchou nohou, urobí z vašej záhrady pohodlný pobytový exteriér. Deti ocenia ucelené okruhy. Môžu ich využiť na cyklistické preteky alebo ako dráhy pre autíčka na ovládanie. Nebojte sa pravouhlých dispozícií. Krivky a organickosť vytvoria rastliny svojou hmotou a tvarmi.

A menšia rada na záver.

Vyhnite sa prvoplánovým preliezkovým sadám uprostred trávnika. Občas bývajú nestabilné a nemusia preto zapadnúť do moderného dizajnu záhrady. Navyše, po čase sa z nich väčšinou stáva nefunkčný prvok, ktorý špatí záhradu a len zavadzia. Vhodnejšie sú možnosti vyrobené na mieru.

Hry v záhrade môžu byť skvelý  spôsob, ako vašich malých nezbedníkov motivujete stráviť viac času na čerstvom vzduchu. A zároveň im darujete spomienky na všetky pekné chvíle strávené hrou a detskými dobrodružstvami.

Článok vznikol v spolupráci s ateliérom záhradnej architektúry TiliaDesign.

Tilia Design je ateliér záhradnej a krajinnej architektúry. Zaoberá sa navrhovaním a realizáciou všetkých typov exteriérov, od terás alebo malých záhrad až po veľké pobytové exteriéry pre náročných, parky alebo iné verejné priestranstvá.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac