Pozrite sa, ako v 3D tlačiarni vzniká prívesok s vaším slovom

Ako sa pomocou inovatívnej technológie zmení vaše obľúbené slovo na prívesok na kľúče.

3D tlač je jedna z najnovších technológii posledných dekád, ktorá mala pôvodne slúžiť na zjednodušenie tzv. prototypovania, prípravou vzorových modelov pre sériovú výrobu. 3D tlačiarne dnes vedia pomerne rýchlo vyprodukovať presnú repliku navrhnutého objektu. Po celom svete sa touto technológiou vytlačili predmety od darčekov, protéz kĺbov, bikín, akustickej gitary až po celý obytný dom.

Táto technológia funguje na princípe nanášania a spájania tenkých vrstiev špeciálneho materiálu tlačovými hlavami.

Jedna vrstva je tenšia ako 0.1 mm, preto je povrch výsledného modelu dokonale hladký. Nevidno takmer žiadny rozdiel od prototypu, ktorý je vyrobený inými, často drahšími technológiami.

3D tlač je preto čoraz rozšírenejšou formou výroby. V priebehu niekoľkých hodín sa pomocou nej dá rýchlo vyrobiť hotový model, na milimeter identický s jeho návrhom.

V priemysle sa technológia používa na vytváranie prototypov produktov, v medicíne napríkad na výrobu protéz a implantátov, v architektúre pomáha pri vizualizáciách.

Teraz máte možnosť nahrať vaše obľúbené slová a darovať ich niekomu v podobe originálneho prívesku. Pozrite sa, ako v 3D tlačiarni tento prívesok vzniká:

1.Hlasová nahrávka slova

zvuková stopa mp3

Nahrajte si vami zvolené slovo. Môžete niekomu poďakovať, darovať vtipné slovíčko ako budzogáň, alebo nechať si vytlačiť svoje meno. Každá nahrávka predstavuje jedinečnú zvukovú stopu vášho hlasu pri jeho vyslovovaní.

TIP: Zvoľte radšej kratšie slovíčka, nie dlhé vety. Dĺžka prívesku je 5cm a šírka 1cm. Ak nahráte príliš dlhú vetu, bude sa musieť v 3D modeli na danú dĺžku stlačiť a vlnové dĺžky (určujúce tvar prívesku) budú menej výrazné ako pri krátkom slove.

2. Modelovanie zvukovej stopy do kriviek

3D prívesok O2

Nahraná zvuková stopa slova v mp3 formáte sa zobrazí sa vo forme zvukových vĺn. V počítačovom programe sa prekreslí do kriviek a pripraví sa návrh 3D modelu, ktorý pôjde do tlače. Klesajúce a stúpajúce krivky zvukovej vlny vytvoria pri každom slove tvarovo odlišný model.

3. Vytvorenie 3D modelu slova

3D prívesok O2 modelácia

3D zvuková stopa

Zvuková stopa sa v počítačovom programe zrotuje o 360 stupňov, čím vznikne jej trojrozmerný model. Skontroluje sa, či v návrhu nie sú príliš tenké časti, ktoré by sa mohli ľahko zlomiť. Najtenšie časti zvukovej stopy musia mať minimálnu hrúbku 2mm. Potom sa finálne dáta môžu poslať do 3D tlačiarne.

4. Tlač prívesku v 3D tlačiarni

3D prívesok tlačiareň

3D tlač funguje na princípe vrstvenia – na tlačovú plochu sa pomocou tlačových hláv nanáša materiál po vrstvách hrubých 0,1 milimetra. Následne sa len do miest, v ktorých vzniká model, nanesie lepidlo na spevnenie a výsledná farba. Pokračuje sa vrstvou po vrstve až pokým model nemá stanovenú výšku. Model postupne rastie. Tlač jednej zvukovej vlny trvá 20min.

3D prívesok O2

Pri 3D tlači sa používajú rôzne materiály:  plasty ABS (Akrylonitrilbutadiénstyrén) a PLA (polylaktid), sádrový kompozit, fotopolymér alebo polyamid. Náš prívesok vzniká na báze práškovej výroby zo sádrového kompozitu.

5. Očistenie hotového modelu

3D prívesok O2 čistenie

3D prívesok O2

Hotový model prívesku sa vyberie z tlačovej komory, kde ostane nespotrebovaný práškový materiál, ktorý treba povysávať. Materiál sa recykluje a používa pri ďalšej tlači. Model sa následne ofúkava vzduchovou pištolou, ktorá ho očistí od zbytkového prášku. Výrobok je po vytlačení stále veľmi krehký.

7. Finalizácia modelu

3D prívesok O2 epoxid

Model sa namáča do nádoby so špeciálnym sekundovým lepidlom, ktoré ho povrchovo spevní a zároveň zvýrazní farby. Až v tomto momente ich vidíme vo finálnej podobe – zvukové výšky sú znázornené modrou a hĺbky bielou farbou. 3D tlač je jediná technológia, ktorá vie vytlačiť výrobok v presne takom farebnom rozlíšení, v akom sa v programoch navolí (farebnosť CMYK).

8. Balenie prívesku

3D prívesok O2 balenie

Hotový prívesok schne približne 30 minút. Následne sa zabalí a pošle novému majiteľovi, ktorý si slovo nahral.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 10 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac