Ihličnan, ktorý celý rok rastie vo vašej záhrade, môže cez sviatky ožiť a z nenápadnej rastlinky sa tak razom stane dekorácia, ktorá navodí čarovný pocit Vianoc celému okoliu.
Práve teraz cez vianočný čas, je najvhodnejšia chvíľa uvažovať, kde takýto stromček môže už o rok rásť. Zasadiť si ho do záhrady kvôli peknému výhľadu z obývačky alebo pred dom na navodenie sviatočnej nálady pre návštevy?
Len jedna správna odpoveď neexistuje. Každá záhrada je originál a dobrý návrh exteriéru myslí na naše priania ale aj možnosti priestoru. Pomôžeme vám zakomponovať symbol Vianoc natrvalo do dizajnu záhrady, aby ste sa už na jar v záhradníctve orientovali ako záhradný architekt.
Vianočná jedlička
Najčastejšia voľba, ktorú si ľudia kupujú aj do interiéru je jedla nordmanova (Abies nordmanniana). Krásne rovnomerne kužeľovitý tvar s hustými lesklými a nepichľavými vetvičkami.
Charakteristickým znakom jedle sú dva výrazné srienisté pásiky na spodnej časti ihličia.
Ihličnany vo všeobecnosti rastú pomalšie a dlhé roky bude jedla mať akurátnu veľkosť, časom však dosiahne úctyhodnú výšku aj niekoľko desiatok metrov, preto si ju radšej umiestnite v zadnej časti väčšej záhrady ďaleko od elektrického vedenia v predzáhradke.
Strieborný smrek
Strom často označovaný ako „strieborná jedlička“ je v skutočnosti smrek pichľavý (Picea pungens ´Glauca´).
Je to pevný hustý strom a jeho vetvičky bez pohnutia vydržia aj vaše najťažšie ozdoby. Treba si dať ale pozor, pretože sa proti zdobeniu bráni veľmi pichľavým ihličím.
Ako v predchádzajúcom prípade, aj smrek bude časom naozaj veľkým stromom a potrebuje veľa priestoru.
Spojenie toho najlepšieho
Možnosťou, ako spojiť jemnosť jedličky a striebornú farbu smreku a to všetko v menšom balení je jedla srienistá (Abies concolor). Kompaktnejšieho vzrastu sú najmä kultivary: Abies concolor ´Glauca´, ´Compakta´, ´Blue cloak´. Dobre znáša exhaláty v centre mesta, preto je vhodná aj ako ozdoba ulice. Pasuje aj do čistého luxusného dizajnu, aj menšej záhrady.
Borovica
Možno máte bližší vzťah k boroviciam. Majú príjemnejší zaoblenejší habitus ako bežný ihlanovitý tvar ihličnanov. Existuje množstvo druhov, ale najvhodnejšie do takmer každého exteriéru sú kultivary Pinus nigra ´Nana´ alebo ´Helga´ – pekné tmavé husté borovice, ktoré nemajú vysoké nároky. Kombinujte ju s jemnými listnatými stromami a okrasnými kvitnúcimi krami.
V kvetináči
Čo robiť v prípade , že nechcete zasahovať do vášho dokonale navrhnutého pobytového exteriéru? Kúpte si stromček zapestovaný v kvetináči. Najvhodnejší je jemný kompaktný zakrpatený smrečok Picea glauca ´Conica´. Rastie naozaj pomaly a drží si kužeľovitý tvar. Umiestnite ho na terasu alebo k zimnej záhrade aby ste ho mohli obdivovať z tepla domova.
Tuja alebo cypruštek
Záleží od vkusu či aj tuju považujete za vianočný stromček. S umiestnením takéhoto strihaného solitéra treba narábať opatrne pretože by mohol pôsobiť ako gýč. Má ale niekoľko výhod aj keď tuja rastie rýchlejšie, strihaním ju udržíte v požadovanej veľkosti a nebudete musieť zametať opadané ihličie na novej modernej dlažbe.
Vianočný ker
Nie len stromček tvorí Vianoce. Ak nemáte radi ihličnany alebo sa nehodia k vášmu dizajnu, nemusí vám chýbať vianočná kombinácia farieb. Cezmína (Ilex aquifolium) je stálozelený pomaly rastúci ker s lesklými kožovitými listami a množstvom okrasných červených bobuliek. Neodporúčame ju použiť do priestorov, kde sa pohybujú deti alebo blízko k chodníkom, pretože je veľmi pichľavá.
Ak už máte vybratý kultivar i miesto, nezabudnite na to najdôležitejšie – osvetlenie. Pri plánoch treba umiestniť exterierovú zásuvku čo najbližšie, aby ste nenarazili na problémy s káblom pri inštalácii.
Šťastné a veselé.