Jednoduché triky pre spokojnejší život

Pomaly sa blíži čas novoročných predsavzatí. Čo keby ste si ale namiesto nich osvojili len pár jednoduchých zásad? Nie sú náročné ani komplikované a úspech je pri nich zaručený.

Motivačnú knihu, ktorá sľubuje, že vám život prevráti naruby, nájdete dnes v každom kníhkupectve. No ak nechcete meniť životnú filozofiu, prestavať si nábytok v celom byte, ani na dva mesiace odcestovať do Indie, skúste si radšej prečítať tento článok. Iste, všetko asi na prvýkrát nesplníte, a to je v poriadku. Dôležité je aspoň niekde začať.

Tieto krátke a jednoduché tipy sú nenáročné a úspešne odskúšané.

1. Smejte sa

O pozitívnych účinkoch smiechu sme už písali trochu obsiahlejšie. V skratke, smiech znižuje stres – rovnako aj vášmu okoliu – odbúrava napätie, zlepšuje náladu a tým vám v do budúcna dokonca aj skvalitňuje imunitu. Už len to je samo o sebe dôvod na úsmev.

Zdroj: Unsplash

2. Zapnite si hudbu

Každý z nás má svoje obľúbené skladby, či pesničky. Nielenže si pri nich precvičíte hlasivky, či pamäť, ale vám ich počúvanie aj výrazne zlepší náladu. Pri jednorazovom vypočutí zažijete len krátkodobý efekt, no pri pravidelnom počúvaní sa efekt mení na dlhodobú spokojnosť. Ak do toho zapojíte nikým nesledovaný tanečný výkon, dovediete to k dokonalosti.

3. Choďte behať

A keď nie rovno hneď behať, aspoň sa prejsť. Alebo sa hocijako hýbať. Chápeme, že ak nemáte radi cvičenie, tento tip vás veľmi neoslní, no zároveň treba podotknúť, že bez nijakého pohybu šťastný a zdravý život viesť nebudete, aspoň nie dlhodobo. A vôbec nejde len o štíhlu líniu.

Fyzická aktivita v nás uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia. Pomáha teda obzvlášť vtedy, ak nemáte dobrú náladu, čo je zároveň chvíľa, kedy sa vám chce cvičiť najmenej. Ak sa však v tomto kľúčovom bode premôžete, urobíte si tým veľkú službu.

4. Hrajte sa so zvieratami

Nikto vás nikdy nebude milovať tak bezhranične, ako pes, ku ktorému sa po celom dni vrátite domov. Nie nadarmo existujú zvieracie terapie, ktoré pacientov prinášajú do kontaktu s koňmi, psami, či mačkami. Už len hladenie ich srsti (pokiaľ na ňu nie ste alergický) vás dokáže upokojiť. Ich úprimná radosť zo života je nákazlivá a potreba prechádzky na čerstvom vzduchu vám tiež len prospeje.

Ak nemáte alebo nemôžete mať vlastné zviera, zájdite aspoň do neďalekého útulku a vezmite chlpáčov na prechádzku. Alebo si zadovážte nenáročného škrečka, či andulku. Starostlivosť o inú živú bytosť nám vie vdýchnuť nový život a zároveň mu dodať zmysel, ktorý vám možno chýbal.

Zdroj: Unsplash

5. Staňte sa dobrovoľníkom

A kľudne to môžete urobiť zo sebeckých dôvodov: pretože sa sami chcete cítiť lepšie. Motivácia v tomto prípade nie je až taká podstatná, ak bude výsledkom lepšia nálada na oboch stranách.

Začať môžete celkom jednoducho: venovaním nenoseného oblečenia, hračiek, či kníh na charitu, kúpou charitatívnych časopisov, darovaním peňazí, alebo návštevou útulkov. Nezištné aktivity vám môžu zlepšiť náladu, zmeniť perspektívu na život k lepšiemu, či znížiť riziko depresie. Keď budete nabudúce na svet nadávať, môžete sa upokojiť myšlienkou, že robíte aspoň niečo preto, aby bol aspoň o čosi lepší.

6. Nájdite si čas na úplný kľud

Ak viete meditovať, viete, o čom je reč. Ide o stav, v ktorom sa snažíte na nič nemyslieť, len nerušene sedieť (alebo ležať), vnímať svoj dych, tlkot srdca a relaxovať. Spočiatku je to veľmi náročné, až demotivujúce, pretože na nič nemyslieť nemáme vo zvyku. No ak to vydržíte, pravidelný tréning prinesie výsledky.

Sú nimi napríklad zvýšená koncentrácia, vyššia odolnosť voči stresu, či lepšie fungovanie mozgových buniek. Pravidelné „vypínanie“ totiž neprospieva len elektronike, ale aj vašej hlave.

Zdroj: Pixabay

7. Choďte medzi zeleň

Áno, chápeme, máte milión výhovoriek. Najbližší les či park je ďaleko, máte milión iných povinností, nechce sa vám, doma je tak pohodlne… Lenže mali by ste vedieť, že stav mozgu v obklopení tichej prírody je podobný tomu počas meditácie. Najmä ak bývate vo veľkom a rušnom meste, veľmi vám prospeje, ak ideálne aspoň raz za týždeň zablúdite niekam, kde nebudete počuť ani jeden dopravný prostriedok a kde vás bude obklopovať len príroda, poprípade iní ľudia.

8. Vyspite sa

Táto rada znie možno až príliš jednoducho, no na zdravý spánok pravidelne zabúdame, poprípade ho podceňujeme. Mal by pritom trvať 7-9 hodín, byť v úplnej tme a v pravidelných časových intervaloch.

Ak sa vám nedarí dobre spať, skúste si pomôcť pohodlnejším vankúšom či matracom, voňavými relaxačnými olejmi, bylinkami, čajom, alebo už spomínanou meditáciou. Bez kvalitného spánku nebudete poriadne fungovať nielen vy, ale ani vaša koncentrácia, imunita, či trávenie.

9. Čítajte

Zahĺbenie sa do inej reality alebo príbehu vám prinesie skvelý oddych a čerstvú myseľ. Nehovoriac o tom, ako vám nadobudnuté vedomosti môžu pomôcť vo vašom vlastnom živote. Ak môžete, nečítajte z obrazovky, pretože to oči viac namáha a trvá až dvakrát toľko, než čítanie papierovej knihy.

Poprípade, ak vás po celom dni bolia oči a na čítanie nemáte ani pomyslenia, skúste audioknihy. Sú pútavé, oddychové a ich výhodou je aj to, že sa nemusíte sústrediť len na ne—ako je tomu pri čítaní. Môžete si ich vziať do auta, alebo na prechádzku či šport. Spojíte tak príjemné s užitočným.

10. Odmeňte sa

Ak to neurobí nikto iný, musíte to predsa spraviť sami. Za splnenie stanovených cieľov, zlepšenie v rôznych oblastiach, dosiahnutia významných míľnikov – za to všetko si zaslúžite nejakú odmenu. Sami najlepšie viete, čo vám robí najväčšiu radosť. Potešte sa dobrým jedlom, kúskom oblečenia, výletom, novou knihou, dlhým kúpeľom… A buďte si istý, že si to zaslúžite.

Neuronation

Aplikácia určená na precvičovanie mozgových závitov má vo svete už viac než 10 miliónov priaznivcov. Ponúka možnosť vytvárania vlastných tréningových plánov s dôrazom na rôzne mozgové aktivity. Jej metódy a obsah sú tvorené v spolupráci s vedcami a neurológmi.

Je dostupná pre iOS aj Android

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Smiech: ako funguje a prečo by sme ho mali používať častejšie?

Ľudský smiech skúmame už celé veky. Aj keď toho ešte veľa ostáva záhadou, jedno je jasné: smiech, či úsmev, vám dokáže podstatne uľahčiť každodenný život.

Ľudský smiech skúmame už celé veky. Prečo napríklad ako prejav radosti vytáčame kútiky úst dohora? A prečo znie smiech tak, ako znie? Aj keď toho ešte veľa ostáva záhadou, jedno je jasné: smiech, či úsmev, vám dokáže podstatne uľahčiť každodenný život.

Úprimnosť nadovšetko

Hneď na začiatok treba podotknúť, že je veľmi evidentný rozdiel medzi úprimným a sileným úsmevom či smiechom. Možnože ho aj viete sami ľahko rozoznať. Niekedy to nebýva veľmi tažké, no pri iných ľuďoch si nemusíte byť istí. Ak by ste na to chceli ísť vedecky, podobne ako francúzsky vedec Guillaume Duchenne, mali by ste pozorovať tieto dva svaly: musculus zygomaticus major a musculus orbicularis oculi.

Ten prvý vytáča kútiky úst dohora a druhý tvorí tie povestné vejáriky vrások smiechu okolo očí. A práve tam sa skrýva pomôcka, podľa ktorej môžete druhy smiechu rozoznať. Zatiaľ čo sval úst vieme vedome ovládať, ten okolo očí už koná sám. Ak sa teda niekto smeje neúprimne, spoznáte to práve na jeho očiach. Tie ostanú nehybné a mĺkve.

Smiech v zvieracej ríši

Smiech si osvojili už aj niektoré druhy zvierat – vrátane toho predstieraného. Vraj aj opice dokážu smiech len hrať. A rovnako ako my, aj ony ho podvedome napodobňujú vtedy, keď sa smeje niekto v ich okolí. Nie nadarmo sa teda hovorí, že smiech je nákazlivý.

V zvieracej ríši môže smiech fungovať aj ako vyvesenie bielej zástavy. Keď napríklad psy ceria zuby (a nevrčia), častokrát tým druhému psovi, alebo človeku, naznačujú svoju submisivitu. Predchádzajú tak konfliktu. Robia to tak aj spomínané opice a robíme to aj my, ľudia.

Smiech totiž dokáže ostatných odzbrojiť, uvoľniť napätú situáciu a výrazne zlepšiť náladu. Možno sa ním nevyhneme rovno fyzickej bitke, ale minimálne ním dokážeme vylepšiť dusnú atmosféru, či posmeliť niekoho v spoločnom rozhovore.

Úprimný smiech a úsmev sú znakom otvorenosti, prístupnosti a rovnosti. Dávajú druhým najavo, že sa nás nemusia obávať, ani sa pred nami hanbiť. Topia ľady, ktoré predtým vytvorili strnulé výrazy a prísne mračenie. Posilňujú dôveru, ktorá mohla dovtedy chýbať.

Ako sa smiechom dopracovať k úspechu

Prívetivá tvár sa vám vyplatí aj pri podnikaní – a to doslova. Vedci totiž zistili, že žoviálni predajcovia a obchodníci majú u zákazníkov podstatne väčší úspech. Neplatí teda, že nás lákajú len seriózne poznatky a vážni odborníci. Tí tvoria len stránku expertízy, no chýba im to zásadné: dôveryhodnosť.

Inštitút Maxa Plancka a Vysoká škola ekonomická v Toulouse tento fakt overovala experimentom, v ktorom sa ľudia hrali na predajcov a kupcov. „Kupci“ si pred rozhovorom s predajcom pozreli ich prezentačné video. Každý predajca v ňom čítal ten istý text, ktorý im vedci vopred pripravili, no medzi výsledkami jednotlivých predajcov aj tak pozorovali veľké rozdiely.

Rozhodujúcim faktorom vo veci úspechu bola prirodzenosť prejavu vo videu. Práve tá mala medzi kupcom a predajcom vopred vytvoriť dôveru. Čím úprimnejšie dokázal predajca predviesť úsmev a prívetivý výraz, tým skôr mu boli jeho „zákazníci“ ochotní obetovať peniaze.

Či sa teda rozprávate s niekým z rodiny, priateľom, alebo obchodným partnerom, váš výraz a úprimnosť toho výrazu má veľký vplyv na to, aký bude mať rozhovor výsledok. Ak sa snažíte docieliť ten najlepší, úsmevom ani smiechom rozhodne nešetrite – no nezabudnite ani na úprimnosť.

Neuronation

Aplikácia určená na precvičovanie mozgových závitov má vo svete už viac než 10 miliónov priaznivcov. Ponúka možnosť vytvárania vlastných tréningových plánov s dôrazom na rôzne mozgové aktivity. Jej metódy a obsah sú tvorené v spolupráci s vedcami a neurológmi. 

Je dostupná pre iOS aj Android


Lifetech: Čo je nové