Ručne vyrobené topánky obuvník prešije šidlom až 2 600-krát

Marek Pažitný vyrába ručne šitú pánsku obuv, ktorá poteší každého gentlemana.

Ak chcete vedieť, či je muž naozaj dobre oblečený, musíte sa pozrieť na jeho topánky. Sú vizitkou každého gentlemana. Ušiť ručne kvalitnú spoločenskú obuv si vyžaduje zvládnutie obuvníckeho remesla, precíznosť a trpezlivosť. Majster najprv odmeria chodidlo a potom na mieru ušije pár topánok, ktoré sadnú na nohu ako uliate a neraz vydržia aj pol života. Dnes sa obuvníctvu začínajú opäť venovať nové generácie.

V Dunajskej Lužnej nájdete nad pracovným stolom plnom nákresov a nastrihaných kúskov kože skloneného Mareka Pažitného. Vo svojej obuvníckej dielni sa venuje ručnej výrobe kvalitných pánskych topánok na mieru. Ako jeden z mála obuvníkov si dokáže sám pokryť všetky kroky výroby topánky – vystrúha si drevené “kopyto”, ušije topánku a vyrobí k nej podrážku.

Marek sa pôvodne vyučil za stolára. Keď sa ako opravár obuvi presídlil z Bratislavy do Viedne, uvedomil si, že toto remeslo tam má prestíž a tradíciu. V rakúsku mu ale učarovalo obuvníctvo. Vyučiť sa u majstra obuvníka trvá päť až šesť rokov. Ručne šité topánky sú u našich rakúskych susedov vysoko cenené a majú nálepku luxusu. Marek mal to šťastie, že sa tam zoznámil s jedným uznávaným majstrom, ktorý ho zasvätil do náročnej výroby.

Jeden pár ručnej šitej pánskej obuvi je výsledkom 290 pracovných krokov a približne 70 hodín precíznej práce. Pozrite si galériu originálnych topánok, ktoré Marek vyrobil:

ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný
ručne šité topánky Marek Pažitný

 

Mnoho obuvníkov používa označenie “ručne šitá obuv”, ale v skutočnosti je časť topánky spracovaná pomocou šijaceho stroja. Marek je preto hrdý na to, že každý jeden steh v precízne ušitej topánky prešiel jeho rukami.

Zvláštnu pozornosť venuje aj materiálom, s ktorými pracuje. Topánky vyrába z prvotriednych francúzskych koží. Model, tvar topánky a farba sú výsledkom úzkej spolupráce so zákazníkom. Navrhnete si topánky, po ktorých ste vždy túžili, a dostanete na ne celoživotnú záruku.

Pozrite sa, ako sa krok za krokom rodí pár topánok v Marekovej dielni.

1. Miery zákazníka

Všetko sa začína odmeraním chodila zákazníka. Topánka totiž musí sadnúť tak, že ani neviete, že ju máte na nohe. Nič netlačí, noha v nej nelieta.

2. Príprava obuvníckeho kopyta

Najprv sa vyrobí drevené kopyto, na ktorom sa pripraví skúšobný model topánok. Zákazník vtedy uvidí prvýkrát hotový tvar topánky. Keď je spokojný, môže si kopyto odložiť u obuvníka pre ďalšie budúce topánky.

3. Príprava modelu topánky

Model topánky si Marek narysuje na papierovú predlohu. Po narysovaní si návrhy jednotlivých častí topánky vyreže z papiera. Podľa predlohy si vystrihne jednotlivé kúsky z kože.

4. Zošitie zvršku topánky

Jednotlivé časti topánky sa ručne zošijú a topánka sa natiahne na drevené kopyto. Prvá topánka sa ešte raz premeria, aby mali obe z páru rovnakú dĺžku aj šírku.

5. Prešitie podrážky

Proces tvorby topánky pokračuje ušitím a vyhladzovaním rámu topánok sloňou kosťou. Rám, ako sa nazýva okolie podrážky, sa kosťou pritláča k samotnej podrážke. Potom Marek zoberie do ruky kúsok skla a pustí sa do vyrovnávania hrboľov a iných nerovností na podrážke a ráme topánky.

Keď sú všetky povrchové nerovnosti opravné, Marek si vyznačí miesta pre dierky, ktoré si vpichne do kože. Začína sa prišívanie podrážky. Zoberie do rúk veľkú ihlu, zvanú šidlo. Priebežne šidlo ponára do včelieho vosku, aby sa ľahšie kĺzalo a koža sa jednoduchšie prepichovala.

Palec Marekovi pomáha pri vyšívaní ako stopka a zároveň ako hranica, po ktorú môže ísť bez toho, aby spravil šidlom príliš hrubú dierku. V tomto kroku sa spotrebuje dva a pol metra nite. Keďže ide o ručnú prácu,  v žiadnom kroku celého procesu výroby topánky nie je použitý šijaci stroj.

6. Hotová topánka

Výsledkom je legantná obuv, ktorá vznikla vďaka 100% ručnej práci. A na záver si pozrite video, na ktorom nahliadnete do obuvníckej dielne:

Marek Pažitný vyrába luxusnú pánsku obuv na mieru. Pokračuje v tradícii obuvníckeho remesla a všetky jeho výrobky sú ručne šité originály.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

20 nestarnúcich slovenských filmov, bez ktorých by nedeľa nebola nedeľou

Inscenácie, televízne filmy, rozprávky, muzikály, jednoducho nadčasová slovenská klasika, ktorá len tak neomrzí.

Silný hovädzí vývar, rezeň s kompótom a zemiakovou kašou a po výbornom obede bábovka s kávičkou pred telkou. Takto nejako väčšinou vyzerá idylická nedeľa v slovenských domácnostiach. A k tomu všetkému neodmysliteľne patria aj klasické televízne filmy, inscenácie či rozprávky, ktoré väčšinou práve v nedeľu vysiela naša verejnoprávna televízia.

Nadčasová slovenská klasika len tak neomrzí. Ak v televízii nič nepôjde, pozrite si tieto filmy:

Neberte nám princeznú

Popolvár najväčší na svete

Rysavá jalovica

Na skle maľované

Jožko Púčik a jeho kariéra

Ťapákovci

Kucapaca alebo Obnovenie poriadku

Hájnikova žena

Gábor Vlkolinský

Ženské oddelenie

Statky zmätky

Kubo

Loktibrada

Soľ nad zlato

Na jednom dvore

Kráľ drozdia brada

Mahuliena zlatá panna

Bičianka z doliny

Drak sa vracia

Obchod na korze

Ktorý slovenský televízny film máte najradšej?


Lifetech: Čo je nové