10 filmov, ktoré vás dostanú šokujúcou pointou

Pripravili sme pre vás výber najoriginálnejších filmových zakončení všetkých čias.

Vymyslieť originálne rozuzlenie príbehu je pre scenáristov čoraz ťažší oriešok. V nasledujúcom výbere sa pozrieme na niekoľko nezabudnuteľných filmov, ktoré sa do dejín zapísali najmä svojou pointou, ktorá celý dej obrátila naruby.

Sledujte magazín Sóda aj na Instagrame.

Identita – Identity

V osamotenom starom moteli uprostred nevadskej púšte sa náhodou stretáva 11 ľudí, ktorí sa sem prišli ukryť pred silnou búrkou. Cesta je v obidvoch smeroch zaplavená, telefóny nefungujú, niet kam ísť. Keď začnú jeden po druhom záhadne umierať, uvedomia si, že vrah musí byť niekto z nich.

Tí druhí – The Others

Končí sa druhá svetová vojna a hlavná hrdinka Grace čaká so svojimi dvomi deťmi na návrat manžela z bojov v Normandii. Jej syn a dcéra trpia alergiou na slnko, a tak musí služobníctvo celý dom udržiavať zatemnený. Starý viktoriánsky dom však okrem neurotickej matky a bledých detí skrýva vo svojich temných zákutiach aj oveľa desivejšie tajomstvá.

Psycho


V kultovom horore režiséra Alfreda Hitchcocka sekretárka Marion Crane odcudzí peniaze svojmu šéfovi a ukryje sa na noc v zapadnutom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Starý strašidelný dom a motel zívajúci prázdnotou však rozhodne nie sú miestom pokojného odpočinku.

Koniec príbehu už dnes ostrieľaného filmového fanúšika pravdepodobne príliš neprekvapí. V čase vzniku išlo o geniálny zvrat, ktorý neskôr filmoví tvorcovia napodobňovali na množstvo spôsobov.

Hra – The Game


Nicholas von Orton je úspešný investičný bankár, ktorý neberie ohľad na nikoho a nič a žije len pre seba. Na narodeniny mu jeho brat daruje poukážku na Hru. O tom, čo je jej náplňou, mu však odmietne čokoľvek prezradiť. Nicholas však čoskoro zisťuje, že Hra je podvod, ktorý ho má skompromitovať a obrať o majetok. Nakoniec sa preberá v hrobke zabudnutého cintorína kdesi v Mexiku bez dokladov a bez peňazí, ale s odhodlaním vybojovať si svoj život späť.

Existenz


Existenz je virtuálna počítačová hra, ktorú vytvorila talentovaná vynálezkyňa Allegra Gellerová. Herná konzola, ktorá hru riadi, nie je práve typické Playstation. Je vytvorená z biologického materiálu a hráči sa do hry zapájajú akousi pupočnou šnúrou zapojenou do bioportu v chrbtici. Problém nastane vo chvíli, keď pri prvom verejnom testovaní hry hráčov napadne radikálny odporca technológií deformujúcich realitu.

Šiesty zmysel – The Sixth Sense


Cole Sear je traumatizovaný osemročný chlapec, ktorí, ako sám vraví, „vidí mŕtvych ľudí“. Pomôcť mu chce racionálne založený detský psychológ Dr. Malcom Crowe, čiastočne aj preto, aby uľavil svojmu pocitu viny z predošlého prípadu. Malcoma trápi, že nedokázal pomôcť bývalému pacientovi, ktorý sa mu vlámal do domu, pokúsil sa ho zastreliť a následne spáchal samovraždu. Najväčšie prekvapenie však ešte len príde.

Osada – The Village


V malej dedinke uprostred lesov si ľudia nažívajú relatívne pokojným životom. Jedinou škvrnou na inak idylickom fungovaní komunity je neustále prítomný strach z okolitých lesov, kde žijú. S tajomnými bytosťami („tými, o ktorých nehovoríme“)  dedinčania uzatvorili dohodu – oni nevstupujú do lesov a stvorenia nevstupujú do osady. Až do chvíle, kým dohodu jedného dňa naruší jeden z osadníkov.

Klub bitkárov – Fight Club


Mladý muž, ktorý si vraví Jack, má ubíjajúcu prácu a trpí najťažšou formou nespavosti. Svet okolo mu pripadá ako jeden nekonečný depresívny sen. Až kým nestretne Tylera Durdena, obchodníka s mydlom, s ktorým založia v podzemí baru tajnú organizáciu Klub bitkárov, ktorá sa riadi prísnymi pravidlami. Tyler má však oveľa deštruktívnejšie ambície a Jack je jediný, kto mu v nich môže zabrániť.

Prekliaty ostrov – Shutter Island


Detektív Tedy Daniels prichádza na odľahlý ostrov spolu s kolegom Chuckom Auleym vyšetriť zmiznutie pacientky z psychiatrickej liečebne Ashecliffe. Postupne zisťuje, že nie všetky procedúry sú úplne v súlade s Hippokratovou prísahou a pod tlakom spomienok z nedávno skončenej druhej svetovej vojny a manželkinej smrti sa sám prestáva cítiť psychicky dobre.

Obvyklí podozriví – The Usual Suspects


Polícia vypočúva pouličného zlodeja Verbala, ktorý bol svedkom masakra na pašeráckej lodi. Postupne odhaľuje činnosť päťčlenného gangu, ktorý pracoval pre tajomného muža menom Keyser Söze. Hoci je jeho totožnosť neznáma, jeho meno budí v podsvetí hrôzu. Film vrcholí scénou, ktorá sa považuje za jeden z najlepších zvratov v dejinách novodobého filmu.

Máte aj vy tip na dobrý film s prekvapivou pointou, o ktorý by ste sa chceli podeliť s čitateľmi Sódy? Napíšte nám do komentárov pod tento článok na náš Facebook.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť pozrieť si dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si filmy, seriály a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Poruchy príjmu potravy trápia už malé deti. Odhaliť ich včas pomôže prevencia

Mentálna anorexia a bulímia, ale aj iné poruchy príjmu potravy postihujú nezanedbateľnú časť obyvateľstva. Tieto závažné duševné ochorenia sa však netýkajú len dospelých a adolescentov. Prejaviť sa môžu oveľa skôr.

Poruchy príjmu potravy mávajú neraz zlý, prípadne tragický záver. Ale ak sa podchytia včas, dá sa nad nimi zvíťaziť. Povedomie o týchto ochoreniach šíri projekt Chuť žiť, ktorý sa zároveň zameriava na zlepšenie ich liečby na Slovensku. Ambasádorka projektu Valentína Sedileková svoje sily spojila s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha, určenou pre žiakov prvého stupňa základných škôl, v rámci ktorej školí trénerov, aby poruchy príjmu potravy vedeli u detí podchytiť v počiatočnom štádiu.

Dôležité je mať oči otvorené

Valentína Sedileková trpí anorexiou od svojich ôsmich rokov. Je presvedčená, že porucha príjmu potravy nikdy nemá iba jednu príčinu a nevzniká náhle.

„Rokmi vo vás dozrieva a potom v dôsledku ťažkých životných situácií vypukne. Týka sa predovšetkým predisponovaných jedincov – úzkostlivých a precitlivených ľudí, zameraných na výkon, perfekcionistov s nízkym sebavedomím, ktorí sa nikdy v ničom necítia byť dosť dobrí. Na poruchy príjmu potravy má vplyv aj genetika, prostredie, v ktorom žijeme, tlak okolia či výchova,“ vysvetľuje základné príčiny vzniku ochorenia.

Zároveň zdôrazňuje, že veková hranica pacientov v prípade porúch príjmu potravy stále klesá. Nie je výnimkou, že ochorejú aj deti pred deviatym – desiatym rokom života.

„Poznám prípad šesťročného chlapčeka s rysmi mentálnej anorexie. V škole ich učili o zdravej výžive a apelovali, že cukor je zlý. Chlapček síce ešte nevedel čítať, ale chodil s mamou do obchodu a nútil ju nahlas čítať zloženie. Keď sa dostala k zložke cukor, chlapček jej to zakázal kúpiť,“ približuje ambasádorka projektu Chuť žiť.

Ako však rozpoznať, že u dieťaťa nejde len o nechuť do jedla? Sedileková zdôrazňuje, že všetko sa začína zmenou správania, úzkosťami a uzatváraním sa do seba. Až potom prichádza na rad strava a napokon aj úbytok hmotnosti.

„Medzi prejavy, ktoré môžu viesť k poruchám príjmu potravy, patrí napríklad manipulácia s jedlom, náhly záujem o zdravé stravovanie, kontrola tela, extrémne cvičenie, zmena osobnosti, náladovosť či podráždenosť,“ vymenúva.

Ak rodič postrehne u svojho dieťaťa počiatok problému s príjmom potravy, je dôležitá komplexná liečba. Tá zahŕňa psychiatra, psychológa a nutričného poradcu. Dôležitú úlohu tu však majú aj samotní rodičia, rodinná terapia je totiž v rámci liečby veľmi účinná.

Neliečená porucha vás zmení ako človeka, dá sa tomu však predísť

Porucha príjmu potravy výrazným spôsobom ovplyvňuje všetky aspekty života. „Zmení vás ako človeka. Už to viac nie ste vy, ale choroba. Títo pacienti majú najvyššiu úmrtnosť spomedzi psychických porúch a to nie je náhoda. Depresie, úzkosti a fyzická slabosť vás dovedú až na úplný koniec. Celý svet sa sústredí len na jedlo, chudnutie, cvičenie, jedálny lístok, úzkosti, plač a sebanenávisť. Je to veľmi ťažké,“ hovorí úprimne Sedileková.

Najlepšia prevencia je podľa nej samotná výchova detí k sebaláske a budovanie ich sebahodnoty.

Zachrániť čo i len jedno dieťa

Deti trpiace poruchami príjmu potravy zažívajú veľkú neistotu a strácajú pocit bezpečia. „Zdá sa im, že nič nemajú pod kontrolou, majú narušené vnímanie vlastnej hodnoty. V hlave si totiž spoja dve veci – extrémnu štíhlosť s vlastnou sebahodnotou a kontrolu stravy so sebaistotou. S chorobou, ktorá akoby sa stala ich najlepšou priateľkou, si vytvoria pevné puto. Dôverujú jej a nechcú sa jej vzdať, lebo jej veria,“ objasňuje.

Sedileková upozorňuje na to, že štát sa o duševné poruchy a ich prevenciu veľmi nezaujíma. Jednou z ciest je práve spolupráca s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha, ktorej cieľom je budovanie pozitívneho vzťahu detí k pohybu, športu a celkovo ich zdravý fyzický a duševný vývin.

Druhý ročník Akadémie prebieha v tomto školskom roku v 40 školách po celom Slovensku a jej podstatou je podľa slov riaditeľky projektu Márie Bedlekovej zdravý životný štýl detí. „Do toho patrí hlavne pohyb a zdravá strava. Oba tieto aspekty môžu v extrémnej podobe prerásť do porúch príjmu potravy. Je to téma, o ktorej nehovoríme, kým sa nás v nejakej forme netýka,“ vysvetľuje Bedleková.

Preto sa v rámci prevencie porúch príjmu potravy rozhodli zamerať na vzdelávanie trénerov. ,„Každý tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha sa zúčastňuje na niekoľkodňovom vzdelávacom programe, do ktorého sme sa rozhodli zaradiť aj túto tému,“ opisuje riaditeľka Akadémie spoluprácu s projektom Chuť žiť. „Ak vďaka tejto aktivite zachránime čo i len jedno dieťa, má to pre nás ten najväčší význam,“ dodáva.

Aj školení tréneri môžu u dieťaťa odhaliť PPP

Alena Môciková je trénerkou O2 Športovej akadémie Mateja Tótha na Základnej škole s materskou školou v Diviakoch nad Nitricou. Ako športovkyňa sama najlepšie vie, že ak nie je v poriadku psychika, dieťa nedokáže naplno využiť ani svoje fyzické danosti. „Len spojenie fyzickej a psychickej rovnováhy vytvára predpoklad na úspešný život. Všetko je v hlave,“ vysvetľuje.

Momentálny a psychický stav žiaka podľa nej ovplyvňuje viacero faktorov – prežité situácie v škole, v rodine či zdravotný stav. „Preto sa vždy na začiatku tréningu, ktorý býva v popoludňajších hodinách, so žiakmi rozprávame o pocitoch a zážitkoch z prežitého dňa. Až potom sa začína tréning,“ opisuje trénerka.

Môže teda podľa nej aj tréner odhaliť počiatky poruchy príjmu potravy? Trénerka tvrdí, že kto s deťmi pracuje pravidelne, určite si všimne, keď niečo nie je v poriadku. Podľa nej je dôležité nenápadné pozorovanie konkrétneho žiaka.

„Ak je to možné, treba sledovať stravovacie návyky dieťaťa počas prestávok, na triednych oslavách či v školskej jedálni. Niekedy stačí ponúknuť kúsok mandarínky všetkým deťom a sledovať, čo dané dieťa s mesiačikom ovocia urobí. Až potom môžeme upozorniť rodičov na problém, pretože je to veľmi citlivá téma,“ uzatvára Môciková.


Viac informácií o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha nájdete na www.akademia.o2.sk.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Chyba 404 | O2 Športová akadémia Mateja Tótha